MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Верховній Раді обіцяють: Обмежено придатні військовозобов’язані зможуть пройти ВЛК до 5 червня

06.02.2025   
Ірина Скачко
За законом кінцевий термін для цього сплив 5 лютого. Але майже мільйон громадян не встигли пройти комісію.

Depositphotos [війсткрвий квиток шеврон ЗСУ мобілізація призов військова служба піксель] Depositphotos

Depositphotos

“Військовозобов’язаних, які перебувають у статусі обмежено придатних і які не встигли до 5 лютого пройти військово-лікарську комісію, зараз не притягуватимуть до адміністративної відповідальності й не оголошуватимуть у розшук”, — йдеться в повідомленні на сайті Верховної Ради.

Парламентський Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки підтримав рішення надати обмежено придатним можливість пройти ВЛК до 5 червня. Осіб, які досі не зробили цього, не будуть вносити до системи “Оберіг” як таких, що перебувають у розшуку. Їм також не призначатимуть штрафів.

Нагадаємо, у травні минулого року набрав чинності закон, відповідно до якого, із законодавства було вилучено термін “обмежено придатний”. Військовозобов’язані з таким статусом мали пройти повторне медичне обстеження протягом 9 місяців і отримати один із нових статусів — придатний, непридатний, тимчасово непридатний, непридатний з переоглядом на 6-12 місяців. Встигли це зробити лише 27 відсотків із тих, кого чекали на ВЛК.

Експерти пояснюють ситуацію тим, що людям так і не пояснили, як саме вони мають проходити ВЛК — самостійно чи дочекавшись повістки.

“Також були проблеми з організацією роботи ВЛК з точки зору черг загалом. І це питання вирішується зараз Міноборони через впровадження електронних механізмів запису на військово-лікарські комісії”, — цитує РБК члена оборонного комітету Верховної Ради Федора Веніславського.

Тож 30 січня цього року у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт №12457, згідно з яким українські громадяни віком від 25 до 60 років, визнані раніше обмежено придатними, мали б до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд. Але до 5 лютого він так і не встиг потрапити до сесійної зали.

“Хочу заспокоїти громадян, що на спільній нараді за участі ОП, Міноборони, ЗСУ, МОЗ, Командування Медичних сил домовились, що буде надіслано відповідну директиву, що до прийняття цього закону, до ТЦК, щоб не штрафувати тих осіб, хто не встигне пройти ВЛК до 5 лютого, та не оголошуватимуть їх у розшук”, — пояснив Олександр Федієнко.

Так що ж робити обмежено придатним? “Громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду”, — наголошує законопроєкт, який депутати обіцяють ось-ось ухвалити. Тобто повістки з направленням на ВЛК чекати буде не варто.


Тим часом у Міноборони анонсували запровадження нових правил, згідно з якими громадяни зможуть самі обирати ТЦК чи ВЛК. “Буквально до літа 2025 року ми відв’яжемося від конкретних військово-лікарських комісій і зможемо проходити медичний огляд в будь-якому закладі охорони здоров’я, який зручно. Це може бути і ЦПМСД, тобто звичайний заклад охорони здоров’я державної форми власності, і приватна клініка”, — заявила заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко.

Крім того, наприкінці січня у Верховній Раді було зареєстровано проєкт закону N 12442, який пропонує додати до Кримінального кодексу України нові статті: 337-1 “Порушення порядку проведення медичного огляду (військово-лікарської експертизи) для визначення придатності за станом здоров’я до військової служби” та 426-2 “Порушення військовою службовою особою порядку призову (прийняття) громадян на військову службу”.

Голів та членів ВЛК, які умисно порушили порядок проведення медогляду, що призвело до призову на військову службу особи, яка не підлягає такому призову, або навпаки, до уникнення призову здоровим громадянином, пропонують позбавляти волі на строк від двох до восьми років та забороняти обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 року до 3 років.

Таким же чином каратимуть і посадових осіб ТЦК за порушення порядку призову громадян на військову службу, що призвело до умисного їх призову або ухилення від військової служби. Звичайно, якщо законопроєкт ухвалять.

 Поділитися