‘Загинув під час обшуку’. Дайджест російських протестів
Музикант і поет Вадим Стройкін виступав проти військового вторгнення в Україну і висловлювався про це на своїй сторінці у “ВКонтакте”. 6 лютого до Вадима додому прийшли з обшуком силовики за підозрою у фінансуванні ЗСУ. Силовики заявили, під час обшуку Вадим вийшов на кухню випити води, після чого його тіло знайшли під вікнами будинку. Чоловік мешкав на десятому поверсі. Поліцейські назвали це самогубством.
Вадим Стройкін закінчив Британську школу журналістики, був автором і ведучим радіопрограм. Останні роки навчав гри на гітарі. Мав онлайн-учнів по сьому світу.
*
Військовий Сергій Талтикін закликав у телеграмі допомагати Збройним силам України, відкрито виступаючи проти російської агресії. За статтею про “виправдання тероризму” Сергію призначили два з половиною роки колонії, а також штраф у розмірі 300 000 рублів. Крім того, його позбавили військових звань.
*
У 2022 році екоактивіст із Республіки Комі Олексій Семенов опублікував на своїй сторінці у “ВКонтакте” пост, що починається зі слів “Іжма репетирує зустріч вантажу 200”, та провів акцію — приніс чорний пластиковий пакет із написом “200” до пункту відряджання мобілізованих в Україну. У жовтні того ж року активіста затримали і помістили під домашній арешт за статтею про “дискредитацію армії”. 3 лютого 2024 року Олексію призначили штраф у розмірі 100 000 рублів.
*
Житель Ставрополя, якого, як вважають ЗМІ, звуть Єгор Філіппов, публікував у месенджері пости із засудженням російської агресії в Україні. 4 лютого стало відомо, що суд відправив Єгора в СІЗО за статтею про повторну “дискредитацію армії”. На початку січня 2025 року його вже оштрафували за статтею про “дискредитацію” на 35 000 рублів.
*
Під постом у “ВКонтакте” юрист Костянтин Огольцов залишив коментар на підтримку батальйону “Азов”, назвавши їх патріотами, а легіон “Свобода Росії” — справжніми героями. У квітні 2024 року Огольцова внесли до переліку “терористів і екстремістів” Росфінмоніторингу. 4 лютого 2025 року за статтею про “виправдання тероризму” Костянтина засудили до шести років позбавлення волі із забороною на адміністрування акаунтів у соцмережах на три роки після звільнення.
*
Під час розмови з попутниками в поїзді “Кисловодськ-Кіров” 31 січня 2024 року Сергій Габов висловився проти вторгнення Росії в Україну і висловив бажання допомагати Україні. За цю думку суд призначив Сергію штраф у 30 000 рублів за статтею про “дискредитацію армії”.
*
Артема Бєгояна звинувачували в тому, що він брав участь у підпалах на залізниці в Мордовії та Чувашії, щоб призупинити постачання військової техніки та боєприпасів, а також співпрацював з українськими спецслужбами. У квітні 2024 року Артема засудили за статтями про “теракт”, “диверсію” і “держзраду” до 20 років колонії. Разом із ним засудили ще 12 осіб. 6 лютого ОВД-Инфо стало відомо про нову кримінальну справу, заведену на Артема, за статтею “про виправдання тероризму”.
*
У телеграм-чаті житель Ленінградської області Іван Крюков заповнив анкету нібито розміщену легіоном “Свобода Росії”, де написав, що бажає долучитися до руху проти путінізму і війни. 7 лютого журналісти ОВД-Инфо повідомили про те, що військовий суд у Петербурзі визнав Івана винним за статтею про “участь у терористичній організації” і засудив до 11 років колонії суворого режиму.
*
За версією слідства, музикант-саксофоніст із Самари Андрій Шабанов розмістив пост у фейсбуці із закликом фінансувати ЗСУ, здійснювати диверсії та вступати в Російський добровольчий корпус (РДК) і легіон “Свобода Росії”. За статтею про виправдання тероризму, суддя призначив Андрію 6 років колонії. Мати Андрія Шабанова розповідала, що її син не вірив у те, що йому можуть дати реальний термін через його інвалідність. У Андрія важке шкірне захворювання, яке прогресує через відсутність лікування в СІЗО. Кількома роками раніше Андрія вже притягали за статтею, що використовується в політичних цілях, звинувачуючи у “реабілітації нацизму”. Протестуючи проти використання історичної пам’яті в пропагандистських цілях, Андрій спробував завантажити на сайт акції “Безсмертний полк” фотографію молодого Адольфа Гітлера. Тоді суддя обмежився штрафом.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.