Абсолютне зло
Вранці 13 квітня Росія завдала двох ракетних ударів по центру Сум. Перший вибух пролунав о 10:15. Другий — двома хвилинами пізніше. Станом на ранок понеділка відомо про 34 загиблих, з яких двоє дітей. Поранень зазнали 119 людей, посеред них 15 дітей.
ОНОВЛЕНО: Увечері 14 квітня стало відомо, що кількість загиблих зросла до 35 осіб. Понад 40 поранених людей залишаються в лікарнях.
В момент удару в середмісті було багато людей — у храмі неподалік саме святили вербу.
“Перша <ракета> влучила в будівлю — одну з будівель університету, — розповів Володимир Зеленський. — Друга розірвалась фактично над вулицею. 117 людей були поранені, у тому числі діти й, зокрема, дівчинка двадцять п’ятого року народження. Лікарі, всі медичні працівники роблять максимум, щоб допомогти, щоб якнайбільше врятувати. Я вдячний усім службам, які за лічені хвилини були на місці та почали рятувальні роботи..Удар прийшовся просто по центру міста. У Вербну неділю. Тільки абсолютно відбита сволота може робити таке”.
Повідомляється, що другий вибух стався у 200 метрах від місця першого влучання, в густонаселеному районі, серед навчальних закладів, багатоповерхівок, магазинів.
Українські правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом вчинення воєнного злочину, що спричинив загибель людей (ч. 2 ст. 438 КК України).
Жертви
Найбільше загиблих було в тролейбусі, що в момент вибуху другої ракети проїжджав повз. В ньому люди поверталися додому з церковної служби. За словами начальника Сумської ОВА, загинули майже всі пасажири та водій.
Суспільне Суми повідомляє, що від ракетного удару загинула ціла родина — подружжя Мартиненків з сином Максимом. Сім’я приїхала до обласного центру зі Старого Села.
Також Сумська обласна філармонія сповістила про загибель солістки-органістки, викладачки фахового коледжу мистецтв і культури, артистки оркестру Сумського національного театру імені Михайла Щепкіна Олени Когут.
В.о. мера Сум Артем Кобзар в етері телемарафону розповів про героїчний вчинок 13-річного Кирила Ілляшенка: “Коли прилетіла ворожа ракета, було влучання в автобус осколками, який загорівся. Один із вихованців ДЮСШ, 13-річний хлопчик вистрибнув у вікно, розблокував двері, які були заблоковані, і допоміг вийти людям з охопленого вогнем транспорту”. Наразі хлопець залишається під наглядом медиків, має уламкові поранення. Мама хлопця теж постраждала, в неї посічене склом обличчя, загрози життю немає.
Жертв могло бути ще більше, адже, як повідомляє ”Главком”, вже об одинадцятій у приміщенні Конгрес-центру Сумського державного університету мала відбутися вистава Сумського театру для дітей та юнацтва.
Журналісти ВВС поговорили з місцевою мешканкою Наталією, якій вдалося дивом врятуватися разом із дитиною. Вона розповіла, що почувши перший вибух, кинулася забирати дитину з музичної школи. Сім’я встигла сховатися в укритті, коли пролунав другий вибух, що знищив їхню автівку. “Якби ми вчасно не вирушили до укриття, то були б у машині й загинули”, — розповіла Наталія.
Руйнування
Основний удар прийшовся по Конгрес-центру Сумського державного університету, в якому розміщувалося багато установ, дитячих гуртків, освітній хаб. Так, було повністю зруйновано офіс приміщення Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Сумській області.
Також від удару постраждало чимало інших будівель, серед них історичні. Радіо Свободи повідомляє, що пошкоджено будівлю університету, дитячий театр, університетську бібліотеку, Інститут фізики, костел. Також відомо про руйнування і пошкодження п’яти багатоквартирних будинків, кількох магазинів та установ харчування, районного суду.
В Інституті масової інформації розповіли, що постраждали принаймні три сумські медійні ресурси: пошкоджено офіси видання “Цукр” та Сумського пресклубу, а також зруйновано виставку Кордон.медіа, що була розмішена в Конгрес-Холі, поранений батько журналіста. Також повідомляється, що знищено місце, де працювала знімальна група проєкту “Щоденники війни”,
Хто і чим бив?
У Сумській обласній військовій адміністрації заявили, що росіяни ударили по Сумах такою ж ракетою, як раніше по Кривому Рогу — спорядженою касетними боєприпасами. Вибухнувши у повітрі, вона завдала найбільше шкоди цивільним. Експерти вказують, що більшість мирних мешканців зазнали смертельних уражень саме від уражальних елементів другої ракети.
Цю інформацію підтвердили і в Офісі президента, вказавши що це були дві балістичні ракети типу “Іскандер”.
Пізніше розвідка оприлюднила деталі терористичного удару. Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-лейтенант Кирило Буданов повідомив у Телеграмі розповів: “Ще один доказ безбожності огидної проклятої москви. Вже відомо, що злочинного удару по Сумах двома балістичними ракетами типу “іскандер-М”/KN-23 завдали російські розрахунки 112-ї та 448-ї ракетних бригад з території воронєжскої (н.п. ліскі) та курскої (н.п. лєженькі) областей держави-агресора відповідно”.
112-та ракетна бригада відома тим, що саме вона у жовтні 2023 року завдала удару по селу Гроза на Харківщині. Тоді загинуло 59 мирних мешканців, майже половина місцевих мешканців. Люди зібралися на поминальний обід за односельцем.
Заява МЗС
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга назвав російський удар центру міста у Вербну неділю є “абсолютним злом”. Він повідомив у заяві, що Україна вже передає детальну інформацію про цей воєнний злочин партнерам і міжнародним інституціям: “Ми закликаємо всі столиці та штаб-квартири рішуче відреагувати. Другий місяць поспіль Росія відмовляється прийняти пропозицію США про повне припинення вогню, яку Україна безумовно прийняла 11 березня. Натомість Росія посилює терор. Ми закликаємо партнерів надати Україні додаткові засоби протиповітряної оборони та посилити тиск на Москву. Сила — єдина мова, яку вони розуміють, і єдиний спосіб покласти край жахливому терору”.
Реакція світових лідерів
Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова заявила, що російський ракетний удар є воєнним злочином. Голова Європейської Ради Антоніу Кошта також наголосив: “Я обурений злочинною ракетною атакою Росії на центр міста Суми. Росія продовжує свою кампанію насильства, вкотре демонструючи, що ця війна існує і триває лише тому, що Росія так вирішила”.
Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер написав у соцмережі X: “Я шокований жахливими атаками росії на мирних мешканців Сум, у цей трагічний час мої думки із жертвами та їхніми близькими. Президент Зеленський продемонстрував свою відданість миру. Путін тепер має погодитися на повне та негайне припинення вогню без жодних умов”.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що такі удари показують справжню “готовність Росії до миру”, адже “Росія нещадно продовжує свою агресивну війну проти України”.
Президент Франції написав у X: “Всі знають: ця війна була ініційована лише Росією. І сьогодні ясно що лише Росія обирає продовжувати її: з кричущою зневагою до людських життів, міжнародного права та дипломатичних зусиль президента Трампа”.
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив: “Я думаю про всіх тих, хто вижив після жахливого нападу на місто Суми. Росія не хоче змін, Росія не прагне миру. Нею керують вбивці, які щодня доводять, що вони не прагнуть миру. Чеська Республіка залишається з Україною”.
А це слова Президента Литви Гітанаса Науседи: “Ще один мерзенний російський воєнний злочин — цього разу в самому центрі Сум. Це ляпас усім, хто прагне і бажає миру. Цивілізований світ повинен застосувати силу, щоб зупинити цих варварів, які вбивають мирних жителів і дітей. Наші серця з сім’ями жертв і поранених”.
Тим часом американський президент Дональд Трамп висловився більш розмито: “Я думаю, що це було жахливо, і мені сказали, що вони зробили помилку, але я думаю, що це жахлива річ. Я думаю, що вся ця війна — це жахливо”.
Своєю чергою Зеленський запросив Трампа відвідати Україну, заявивши в інтерв’ю CBS News: “Ми поважаємо вашу позицію, але, будь ласка, перед будь-якими рішеннями, будь-якими планами щодо переговорів, приїжджайте, щоб побачити людей, цивільних, воїнів, лікарні, церкви, дітей, руйнування або загиблих”.
Злочинна тактика
Нагадаємо, за час від початку повномасштабного вторгнення до 31 березня 2025 року Управління Верховного комісара з прав людини (УВКПЛ) підтвердило в Україні загибель щонайменше 12 910 людей серед цивільного населення, з-поміж них — 682 дитини, майже 30 700 зазнали поранень. Втім, відтоді ця кількість значно зросла. Лише внаслідок ракетного удару по Кривому Рогу загинуло 20 цивільних, серед яких дев’ять дітей.
Протягом Вербної неділі, крім Сум, росіяни били й по інших українських містах і селах. Так, наприклад, ударні дрони поцілили по лікарні у Семенівці на Чернігівщині: пошкоджене відділення, поранено медичну сестру.
У Херсоні, за повідомленням місцевої прокуратури, через артилерійський обстріл загинула жінка, троє цивільних зазнали поранень.
У Харкові російський безпілотник “Блискавка” поцілив по дитячому садку в Київському районі міста.
Також удень росіяни ударили з реактивної системи залпового вогню по Куп’янську, убивши двох цивільних мешканок.
А вночі російські військові ударили безпілотниками по Одесі: поранено сім містян, пошкоджено цивільну інфраструктуру, медичний заклад, кілька автівок.
“Використання Російською Федерацією зброї з широкою зоною ураження в густонаселеному районі за відсутності будь-якої підтвердженої військової присутності свідчить про повну зневагу до життя цивільних”, — наголошували в ООН ще після удару по Кривому Рогу. Втім, попри запевняння у прагненні до миру, Росія не змінює свою тактику.
Римський Статут виділяє чотири злочини, пов’язані з обстрілами цивільних об’єктів і населення:
- умисне спрямування нападів на цивільне населення;
- умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти;
- умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоду цивільним об’єктам;
- умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями.