MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Я — блокадне дитя, я й не таке витримувала!’ Дайджест російських протестів

26.05.2025   
За антивоєнний пікет на блокадницю із Санкт-Петербурга вже вкотре оформили адміністративний протокол за “дискредитацію” ВС РФ. А на суд боягузливо пустили лише двох журналістів, хоча підтримати її прийшло кілька десятків осіб.

Людмила Васильєва, фото: Бумага

Людмила Васильєва, фото: Бумага

Людмила Васильєва регулярно виходить на мітинги та в одиночні пікети з 2022 року. Новий протокол на неї склали за одиночний пікет біля Гостинного Двору цього року 24 лютого. На пенсіонерку вже складали протокол щодо цього самого пікету, але Куйбишевський суд не прийняв його до розгляду через помилки в документі й повернув у поліцію. Незабаром суд прийняв новий протокол до розгляду і призначив засідання на 23 травня.

Людмила Васильєва, фото: SOTA

Людмила Васильєва, фото: SOTA

На суд хотіли потрапити близько 60 осіб, але для засідання виділили настільки мале приміщення, що в якості преси і глядачів туди допустили тільки двох людей. За плакат “Люди, зупинимо війну! Ми відповідальні за мир на планеті Земля!” Людмилі Васильєвій присудили штраф у 10 тисяч рублів. “Я — блокадне дитя, я й не таке витримувала!”, — заявила жінка.

Переслідування

16-річного Павла Хазова і 17-річного Космоса Неволайнена засудили до дев’яти і шести років відповідно за підпал електротяга в серпні 2024 року. Також суд постановив стягнути з обох підлітків майже 24 мільйони рублів на користь російської залізниці.

*

Суд визнав 48-річного бєлгородця Юрія Ярошенка винним у “замаху на держзраду і диверсію” та “участі в терористичному об’єднанні” і засудив до 16 років позбавлення волі та штрафу. За версією слідства чоловік передавав “куратору” Російського Добровольчого Корпусу інформацію про розташування військ РФ, планував підірвати гранату в місцях скупчення військових і отруїти продукти, призначені для відправки російським солдатам, які воюють в Україні.

*

15 травня Сергія Вєсєлова, жителя Підмосков’я, який написав на автобусній зупинці “Втрати армією РФ вбитими приблизно 500 тисяч” нібито за завданням куратора з Легіону “Свобода Росії”, суд визнав винним у поширенні “фейків” про армію РФ, “участі в діяльності терористичної організації” і “вандалізмі з мотивів політичної ненависті”.

Сергій Вєсєлов, фото: Медиазона

Сергій Вєсєлов, фото: Медиазона

*

На початку 2024 року Сергій Кондаков з Новосибірська, підпалив релейну шафу. 12 травня 2025 року суд визнав його винним і призначив йому покарання у вигляді 10 років позбавлення волі та штрафу, щоб “відшкодувати збитки”.

*

21-річному жителю Бурятії Олексію Бадмаєву вдвічі збільшили термін в апеляції — з 7 до 14 років колонії. Його судили за переказ п’яти євро Російському Добровольчому Корпусу.

*

23-річний житель Республіки Марій Ел Дмитро Токтаров торік залишив графіті: “Путін — хуйло. Ні війні!”, “Путін — пуштедише!” (марійською — вбивця) і “Росія без Путіна”. Його затримали в листопаді 2024 року, перебував під підпискою про невиїзд. Справа за двома написами “Путін — хуйло. Ні війні!” з перекресленою літерою Z і “Путін — пуштедише!” уже передали до суду. Його судитимуть за звинуваченням у “вандалізмі з мотивів політичної ненависті”. У справі про третій напис справу поки не передали до суду. Токтарову закидають статтю про вандалізм.

*

За антивоєнне відео у ВКонтакте жителю Воронезької області призначили примусові роботи: Сергій Кривошеєв опублікував антивоєнний ролик, за який його засудили до 10 місяців примусових робіт за “дискредитацію” армії РФ. Про вирок стало відомо 17 травня.

*

В’ячеслава Смирнова, жителя Санкт-Петербурга, ФСБ обманом затримала в березні 2025 року: Смирнов збирався продати старий годинник в інтернеті, з ним зв’язався “покупець”, який виявився співробітником спецслужб. Після затримання у чоловіка вилучили телефон, де знайшли фотографії з написом “Слава Україні”, який силовики визнали “офіційним привітанням” легіону “Свобода Росії”, і посилання на кліп гурту “Ногу свело”, що виступав з антивоєнними висловлюваннями. 13 травня суд Петербурга оштрафував Смирнова за “дискредитацію”.

*

Через коментар у ВКонтакте жителя Набережних Челнів засудили до умовного терміну: 17 травня 42-річному Артему Парфьонову за коментар “Ну туди й дорога. Нехай орки з голоду і холоду перемруть і переб’ють один одного”. Суд також заборонив йому три роки адмініструвати сайти і канали.

Пікети та мітинги

Олена Тардасова-Юн і Василь Семенюк, активісти з Новосибірська, під час уже традиційної протестної суботи провели акцію за свободу двох політв’язнів: Олексія Горінова та Марії Пономаренко.

Василь Семенюк, скриншот з відео SOTA Vision

Василь Семенюк, скриншот з відео SOTA Vision

Олексій Горінов — муніципальний депутат, засуджений за антивоєнне висловлювання на сім років позбавлення волі. Він став першим, хто отримав за статтею про “фейки” кримінальний термін. Марія Пономаренко — журналістка RusNews, засуджена на 6 років у справі про “фейки” за пост у своєму Telegram-каналі про удар російських військових по драмтеатру в Маріуполі та загибель понад 300 мирних жителів.

Нещодавно в Олексія Горінова діагностували туберкульоз під час етапу. Активістка Тардасова-Юн, яка сама провела в новосибірському СІЗО два місяці, прокоментувала свою акцію на підтримку Горінова: “Не надають допомоги, ліків немає. Якщо немає родичів і близьких, які можуть передавати ліки, тоді їх ніхто не лікує”.

Олена Тардасова-Юн, скриншот з відео SOTA Vision

Олена Тардасова-Юн, скриншот з відео SOTA Vision

Диверсії та саботажі

Рух “АТЕШ” опублікував у своєму каналі відео з підпалом релейної шафи, що забезпечувала рух поїздів для перекидання зброї та техніки ЗС РФ. “Ми знаємо, що кожен день ускладненої логістики наближає момент нашої перемоги”, — учасники партизанського руху. “АТЕШ” уже не раз брав на себе відповідальність за такі диверсії.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо, 7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися