MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Непропорційне обмеження свободи слова’: Звернення правозахисників щодо рішення про об'єднання загальнонаціональних телеканалів

22.03.2022   
Ми, які підписалися нижче, просимо Президента та керівництво держави загалом утриматися від примушування телеканалів до трансляції національного телемарафону (що фактично припиняє їхню діяльність) та від суттєвих обмежень свободи слова.

Звернення українських правозахисників та правозахисних організацій

Рада національної безпеки та оборони України вирішила об’єднати всі загальноукраїнські телеканали та зобов’язати їх транслювати цілодобовий телемарафон «Єдині новини #UАразом».

Про це йдеться в рішенні РНБО від 18.03.2022, яке Президент України ввів у дію своїм указом наступного дня, 19-го березня.

Хоча кілька великих телеканалів («1+1», «ICTV», «Суспільне», «Рада», «Інтер», «Україна 24») після початку війни добровільно вирішили об’єднатися в інформаційний марафон, чергуючи ведення новинних програм між собою, багато загальноукраїнських телеканалів далі продовжують мовлення самостійно, зокрема «Прямий», «Еспресо», «5 канал».

Режим воєнного стану значно розширює повноваження органів влади, і ми, українські правозахисники, як і, здається, переважна більшість народу України — підтримуємо це, адже розуміємо, що державні структури, як і всі ми, зіткнулися з небаченими викликами, докладаючи всіх можливих зусиль для протидії ворогу — Російській Федерації.

В умовах війни держава має як моральні, так і правові підстави для запровадження цензури та інших обмежень свободи слова. Але навіть незважаючи на це, нам здається, що згадане рішення РНБО у сьогоднішніх умовах є непропорційним.

На нашу думку, досвід понад трьох тижнів яскраво свідчить, що українцям не потрібні ці обмеження для протидії агресору. Прагнення до свободи та хист самоорганізації нашого народу настільки потужні, що громадяни готові добровільно обмежити свої права й основоположні свободи без жодного примусу, якщо відчуватимуть у цьому необхідність. Під час нинішньої повномасштабної війни така необхідність відчувається як ніколи гостро.

Путінський режим витрачає мільярди доларів на те, щоб утримувати довіру народу, без кінця поширюючи брехливу пропаганду та агресивно репресуючи інакодумців. Українській державі не потрібно для цього витрачати ні копійки, адже довіра до влади зараз вища, ніж будь-коли в історії незалежної України.

Журналісти самі узгоджують свої дії з військовими адміністраціями, а громадяни уважно стежать за рекомендаціями держави щодо поширення інформації, дотримуються їх та закликають дотримуватися інших. Ми, правозахисники, чия діяльність у мирний час значною мірою зводиться до критики держави, — відклали цю критику та займаємося протидією ворогові на своєму «фронті».

Ця ситуація здається нам ідеальною, «чистою» реалізацією суспільного  договору між державою та громадянами. Оскільки плюралізм не наносить шкоди під час війни, видається принципово важливим зберігати його, адже в мирний час він є основою розвинених суспільств, а переоцінити користь від нього просто неможливо. Таке рішення не об’єднує, а роз’єднує суспільство, що лише шкодить боротьбі з ворогом.

Крім цього, РНБО збирається зобов'язати транслювати телемарафон «#UАразом» усі загальнонаціональні телеканали, до яких, згідно з Нацрадою, належать і дитячі канали «ПлюсПлюс», «Піксель TV», телеканал «UA:Культура».

Відтак ми, які підписалися нижче, просимо Президента України та керівництво держави загалом утриматися від примушування телеканалів до трансляції національного телемарафону (що фактично припиняє їхню діяльність) та від суттєвих обмежень свободи слова. Свобода слова є фундаментальною цінністю, яку Україна відстоює у війні з РФ.

 

Мирослав Маринович, віце-ректор Українського католицького університету, член-засновник Української Гельсінської Групи, в'язень сумління у 1977- 1987 рр. 

Йосиф Зісельс, дисидент, колишній політв'язень

Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи

Ігор Козловський, релігієзнавець, історик, письменник

Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Олексій Свєтіков, ГО “Просвітно-дослідний інститут “Європейська слобода”

Борис Захаров, директор благодійного фонду “Людина і право” та Гуманітарної студії “Хвиля”

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини 

Чугуївська правозахисна група 

Гельсінська ініціатива-ХХІ

Громадська організація “МАРТ” 

Центр громадянських свобод

ГО “Територія успіху”

Ваад України

Конгрес національних громад України

БО Благодійний фонд “Людина і право”

Гуманітарна студія “Хвиля”

ГО Освітній центр “Простір толерантності”

Одеська обласна організація ВГО КВУ

ГО «Правозахисна Група «СІЧ»

Благодійна організація “Фонд милосердя та здоров’я”

ГО “Докудейз”

Медіа платформа “Вгору”

ГО “Черкаський правозахисний центр”

 Поділитися