MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Верховна Рада: Заява про цінність свободи слова

15.04.2022   
ХПГ-інформ
«Війна показала, наскільки важливою в сучасному суспільстві є справжня свобода слова, безперешкодний доступ громадян до інформації та відсутність цензури. На прикладі держави-агресора ми побачили, у що може перетворитись суспільство країни, яке живе в умовах жорсткої пропаганди та відсутності свободи слова», – йдеться в заяві. 

Фото: Yuri Snegur, Shutterstock

Вчора, 14 квітня, депутати Верховної Ради України ухвалили Заяву про цінність свободи слова та гарантії діяльності журналістів і ЗМІ під час війни. 

«Війна показала, наскільки важливою в сучасному суспільстві є справжня свобода слова, безперешкодний доступ громадян до інформації та відсутність цензури. На прикладі держави-агресора ми побачили, у що може перетворитись суспільство країни, яке живе в умовах жорсткої пропаганди та відсутності свободи слова. Саме жорстка, маніпулятивна пропаганда стає однією з головних причин, що штовхає країну до війни. Народи готові вбивати мирних людей лише тому, що так їм сказали по телебаченню», – йдеться в заяві. 

Депутати нагадують, що українське суспільство завжди чутливо ставилось до гарантій свободи слова. Крім того, існування незалежних ЗМІ є однією з передумов вступу України до Європейського Союзу. 

«Важливість свободи слова підтверджують і дії російських військових під час війни проти України. З метою позбавлення українців чесної і об’єктивної 2 інформації вони намагаються вимкнути українські телеканали і радіостанції. Так було у березні 2014 року в Автономній Республіці Крим, у квітні 2014 року у Донецьку та Луганську. Так було і в березні 2022 року, коли Росія наносила цілеспрямовані удари крилатими ракетами по телевізійних вежах в Києві, Вінниці, біля Рівного та відключала українські канали в тимчасово окупованому Херсоні. Тобто відключення українських телеканалів є частиною військової стратегії держави-агресора, якої вона притримується багато років, – наголошують у Верховній Раді. – Українська держава не має права копіювати тоталітарні практики держави-агресора. Будь-які незаконні спроби втручання в роботу журналістів та засобів масової інформації, будь-які злочини проти журналістів або випадки технічного вимкнення проукраїнських телеканалів з ефіру повинні отримувати рішучу реакцію правоохоронних органів з притягненням винних до справедливої відповідальності». 


Нагадаємо, 4 квітня телеканали «Прямий», «Еспресо» та «5-й» були відключені від мовлення від цифрової мережі Т2. Правозахисники та правозахисні організації звернулися до Президента України та керівництва держави із закликом повернути до ефіру телеканали «Прямий», «Еспресо» та «5» та загалом утриматися від суттєвих обмежень свободи слова. Свобода слова є фундаментальною цінністю, яку Україна відстоює у війні з РФ.

30 березня РНБО вирішила об’єднати загальнонаціональні телеканали і транслювати на них телемарафон «Єдині новини». Правозахисники назвали таке обмеження свободи слова непропорційним: «Прагнення до свободи та хист самоорганізації нашого народу настільки потужні, що громадяни готові добровільно обмежити свої права й основоположні свободи без жодного примусу, якщо відчуватимуть у цьому необхідність. Під час нинішньої повномасштабної війни така необхідність відчувається як ніколи гостро».

 Поділитися