MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Померла Валентина Попелюх, удова Василя Стуса 

26.03.2022   
ХПГ-інформ
Її життя обірвалося під звуки вибухів, у селі на Київщині, де точаться бої.

Валентина Попелюх, фото з фейсбук-сторінки Тетяни Стус

25 березня у віці 83-х років померла Валентина Попелюх, вдова Василя Стуса.  Її життя обірвалося посеред охопленого  війною села на Київщині.

Про це повідомила її невістка Тетяна Стус. Вона написала на своїй фейсбук-сторінці:

«Велична, могутня Душа тепер розпросторюється над Світом. Валя померла після тяжкої хвороби, на безмежно люблячих дбайливих руках свого сина Дмитра, під вибухи, у селі під Києвом, де тривають бої...»

Про смерть Валентини Попелюх повідомляють і співробітники Музею Василя Стуса: «”Попелюшка, ластівочка, Вальочок”», як називав її Василь, була вірним другом, надійним плечем, яка залишалася з Поетом навіть тоді, коли від нього, здавалося, відвернувся увесь світ. Валя назавжди залишиться в пам’яті і серці свого сина, онуків, правнуків, сестри та племінників… Така ласкава. Така тендітна. Віримо, що її душа перебуває разом із Василем – в мирі, любові та спокої».

Василь Стус із Валентиною Попелюх та сином Дмитром, фото: Радіо Свобода

Василь Стус – український поет, перекладач, публіцист, мислитель, літературознавець, правозахисник, один із найактивніших представників українського дисидентського руху. Василь Стус та Валентина Попелюх одружилися в 1965 році. За рік у них народився син. А в 1972 році Стуса вперше арештували та за звинуваченням у «антирадянській агітації й пропаганді» засудили до 5 років позбавлення волі та 3 років заслання. Повернувся додому у 1979-му, а вже у травні 1980-го його знову заарештували. Радянський суд  визнав його особливо небезпечним рецидивістом і засудив на 10 років примусових робіт і 5 років заслання.

Василь Стус помер уночі проти 4 вересня 1985 року. Офіційна причина смерті – зупинка серця – викликала сумніви у дисидентської спільноти. Валентина Попелюх пережила чоловіка майже на 37 років. Їхній син Дмитро Стус – письменник, літературознавець, директор Національного музею Тараса Шевченка у Києві. 

«Поет говорив, що після зустрічі з цією жінкою в його житті почався найщасливіший період. Хоча його виключили з аспірантури, працювати доводилося чорноробочим, періодично навіть з цих робіт його звільняли, потім почалися арешти. Але навіть попри це Стус вважав себе щасливим. У спогадах багатьох сучасників знаходиться одна і та ж фраза – Василь Стус дуже любив свою дружину. Водночас Валентину описують як дуже скромну, тиху та добру жінку. Усі її сприймали перш за все крізь почуття чоловіка»,  – цитує Громадське творців фільму «Заборонений» про Василя Стуса.

«Вальочку, люба! Це я гладжу Тебе по голівці... дасть Біг, вліті, може, я Тебе заберу до себе — посаджу Тебе на дзиглику — і буду милуватися, берегти, аби й порошинка на Тебе не впала. А Ти примірятимеш золоті черевички, які я Тобі куплю (бо ж буду багатий: гірник — шукач золота)...». Із листа до дружини від 8.3.1977.

 Поділитися