MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Перелік злочинів, вчинених російськими військовими, та їх коротке тлумачення

02.04.2022   
Євген Захаров, Ганна Овдієнко
Цей текст підготовлений для всіх, хто не знайомий із текстом Римського статуту Міжнародного кримінального суду та його офіційним тлумаченням. Він включає в себе 25 складів злочинів проти людяності та воєнних злочинів, ймовірно скоєних російськими окупантами за період 24 лютого – 25 березня, які спостерігалися Харківською правозахисною групою.

Цей матеріал підготовлений для документаторів та всіх інших, хто не знайомий із текстом Римського статуту (РС) Міжнародного кримінального суду і його офіційним тлумаченням. Він являє собою спрощену версію опису «Elements of crimes», та, у будь-якому разі, не підходить для поглибленого аналізу вчинених діянь, а лише дозволяє правильно кваліфікувати вчинений злочин на первинному етапі його фіксації, і уникнути фіксації злочинів, які точно не підпадають під дію Римського статуту.

Загальні зауваження

База даних ХПГ створена для документування злочинів проти цивільного населення. Тому потерпілий – це, звісно, цивільна особа, а ціль злочину – цивільний об’єкт. Серед потерпілих можуть бути всі, хто не задіяні у військових діях: жителі міста, лікарі, комунальники, представники органів влади чи місцевого самоврядування, волонтери, тощо. Однак, наприклад, пожежники не є цивільними особами, оскільки входять до силових підрозділів внутрішніх справ за структурою.

До цивільних об’єктів належать житлові будинки, об’єкти підприємницької діяльності, історичні пам’ятки, освітні та наукові заклади, лікарні тощо. Словом, усе те, що нас оточує та не може прямо слугувати військовим цілям. При цьому, навіть якщо об’єкт додатково й може використовуватися військовими для певних цілей (наприклад, залізниця), він все одно залишається цивільним за своєю основною функцією.

Однак із принципу документування злочинів лише проти цивільних осіб існує декілька виключень. Вони стосуються вбивства військовополонених, катувань, нелюдського поводження, приниження людської гідності, і т.п. Такі злочини проти військових також мають бути задокументовані, з огляду на їхню тяжкість та широку розповсюдженість у минулих військових кампаніях Росії.

Надалі ви можете ознайомитися з переліком назв 25 злочинів, які можуть бути задокументовані в базі даних ХПГ, та їх коротким тлумаченням. Цей перелік включає в себе злочини проти людяності та воєнні злочини, ознаки котрих ми спостерігали протягом першого місяця повномасштабної війни проти України. Кожен опис злочину містить його назву, елементи та примітки.

Коли злочин може бути кваліфікований і як злочин проти людяності за статтею 7 РС, і як воєнний злочин за статтею 8 РС, ми подаємо обидві кваліфікації.

Просимо читачів, які були свідками перерахованих нижче злочинів чи потерпілими від них, заповнити форму, щоб ми могли доповнити базу даних.

 1. Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом. Статті РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин вчинено проти цивільної особи;
 • військовий знав, що вбиває саме цивільну особу;
 • військовий, вчиняючи злочин, розумів, що від його дій зараз має померти інша особа.
 • внаслідок злочину загинула цивільна особа.

Примітка! Під розуміння цієї статті не підпадає невибірковий обстріл житлових кварталів, оскільки в разі такого обстрілу військовий, який його здійснює, не планує вбити когось, хоча й припускає таку можливість. Загибель людини та кількість загиблих залежить від збігу обставин, які не контролюються військовим при обстрілі зброєю невибіркового ураження.

 1. Умисне тілесне ушкодження цивільної людини. Статті РС 8 (2) (а) (ііі),

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин вчинено проти цивільної особи;
 • злочин полягає у нанесенні фізичних травм потерпілому;
 • військовий, вчиняючи злочин, розумів, що від його дій зазнає тілесних ушкоджень потерпіла особа;
 • внаслідок злочину потерпілому нанесено тілесні ушкодження певного ступеня тяжкості.

Примітка! Під розуміння цієї статті не підпадає невибірковий обстріл житлових кварталів, оскільки в разі такого обстрілу, військовий, який його здійснює, не планує поранити когось, хоча й припускає таку можливість. Поранення людини та кількість поранених залежить від збігу обставин, які не контролюються військовим при обстрілу зброєю невибіркового ураження.

 1. Масове насильницьке вивезення людей до Росії. Статті РС 7 (1) (d), чи 8 (2) (а) (vii), чи 8 (2) (b) (viii)

Елементи злочину:

 • злочин вчинили російські військові або інші представники російської влади чи так званих ЛНР / ДНР;
 • внаслідок злочину на територію Росії (навіть за наявності, отриманої шляхом омани або насильства згоди на вивезення), переміщено хоча б одну особу;
 • переміщення особи відбулося із тимчасово окупованої території.
 1. Насильницьке зникнення людини. Стаття РС  7 (1) (i)

Елементи злочину:

 • відомо, або можна з великою ймовірністю допустити, затримання або позбавлення свободи хоча б однієї особи;
 • затримання або позбавлення свободи вчинив військовий;
 • військові надалі відмовилися надати інформацію про місцезнаходження заарештованого чи позбавленого свободи протягом більше ніж двох діб, або заперечували позбавлення особи свободи.

Примітка! Під насильницьким зникненням не може розумітися просте зникнення людини, коли немає жодних обставин, які б свідчили про затримання особи військовими чи іншими силовими структурами. Наприклад, простий виїзд на роботу на власному автомобілі із подальшим зникненням, не може вважатися насильницьким, навіть коли це відбулося у зоні бойових дій або в окупованому населеному пункті. Для віднесення події до категорії злочинів, необхідно мати інформацію чи обґрунтовані побоювання, що зникнення пов’язано із діями ворожих військових. У подальшому така інформація має бути уточнена.

 1. Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими. Статті РС 7 (f), чи  8 (2) (а) (іі)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин вчинено проти цивільного або військового;
 • потерпіла особа знаходиться під контролем військового (затримана ним, утримується у певному приміщенні, тощо);
 • злочин полягає у спричиненні фізичного болю та страждань, психологічних страждань потерпілому;
 • рівень страждань потерпілого є високим;
 • злочин може переслідувати певну мету (наприклад, отримання зізнання у вчиненні злочину), але мета не є обов’язковим елементом.

Примітка! Катування та нелюдське поводження – по суті два різні склади злочину. Катування завжди має певну мету, задля чого особі спричиняється фізичний біль. Це може бути отримання певної інформації, зізнання, або просто покарання. Водночас, нелюдське поводження може не мати ніякої мети.

Страждання потерпілого та його рівень – оціночні поняття. Для оцінки рівня на первинному етапі достатньо, щоб потерпілий сам заявляв, що його катували чи поводилися з ним жорстоко.

 1. Напад на цивільний об’єкт. Стаття РС 8 (2) (b) (ii)

Елементи злочину

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин був спрямованою атакою, а не прикрою випадковістю;
 • злочин був спрямований проти цивільного об’єкту, який достеменно для винного не є військовим.
 • тяжкість наслідків та їх наявність є факультативними елементами цього складу злочину.

Примітка! Цивільний об’єкт – це лікарня, школа, житловий будинок, музей, тощо. Власне, усе, що не використовується прямо для військових цілей. Заяви ватажків російських військ, що у певному цивільному об’єкті ховалися військові, не мають братися до уваги на первинному етапі документування.

Напад на цивільний об’єкт – це збройна атака, тобто будь-яке застосування сили. Це, звичайно, передусім обстріл із будь-якого виду зброї, навіть стрілецької, але можливы й будь-які інші варіанти нападу.

 1. Знищення або пошкодження майна. Статті РС 8 (2) (b) (iv)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин був спрямованою атакою, а не прикрою випадковістю;
 • винний розумів, що внаслідок злочину можуть бути випадкові руйнування або знищення майна на певній території, однак не міг передбачити, яке саме майно буде знищене;
 • внаслідок злочину були зруйновані або пошкоджені цивільні об’єкти.

Примітка! Важливою різницею між цим та попереднім злочином є те, що винна особа не знала наперед та не могла зната, які наслідки матимуть її дії, та чи матимуть взагалі. При цьому, за відсутності будь-яких наслідків від обстрілів, кваліфікація за цією статтею все ж неможлива, навіть якщо таких наслідків вдалося запобігти через щасливу випадковість.

 1. Взяття заручників. Стаття РС 8 (2) (a) (viii)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин вчинено проти цивільної особи;
 • потерпілий був затриманий або іншим способом позбавлений свободи;
 • після затримання потерпілого винний виставив певні вимоги, в обмін на які збирається звільнити цивільну особу;
 • вимоги винного адресовані до державних органів, міжнародних інституцій чи юридичних осіб.
 1. Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор. Стаття РС 8 (2) (b) (iii)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин був спрямованою атакою, а не прикрою випадковістю;
 • об’єктом злочину є гуманітарна місія, гуманітарний конвой чи коридор;
 • винний у злочині знав, що здійснює напад саме на гуманітарну місію, гуманітарний конвой чи коридор.

Примітка! Важливо, щоб гуманітарна місія, конвой чи коридор були попередньо погоджені сторонами та про таке погодження було офіційне повідомлення. До описів злочинів проти гуманітарних цілей бажано додавати посилання на докази їх погодження сторонами.

Напад на гуманітарну місію, конвой чи коридор може полягати в обстрілі зі стрілецької зброї, невибірковій артилерійській атаці на район проходження гуманітарної місії, конвою, чи коридору, а також в інших діях, які так чи інакше перешкоджають виконанню гуманітарних цілей.

 1. Загибель людини внаслідок обстрілу. Стаття РС 8 (2) (b) (iv)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин був спрямованою атакою, а не прикрою випадковістю;
 • злочин вчинений проти цивільної особи;
 • винний розумів, що внаслідок злочину можуть випадково загинути люди, однак не міг передбачити, хто саме загине і чи загине взагалі;
 • внаслідок злочину загинула людина.

Примітка! Важливою різницею між цим злочином та умисним вбивством є те, що винна особа не знала наперед та не могла зната, до яких наслідків призведуть її дії, та чи призведуть взагалі. При цьому, за відсутності будь-яких наслідків від обстрілів, кваліфікація за цією статтею все ж неможлива, навіть якщо таких наслідків вдалося запобігти через щасливу випадковість.

 1. Поранення внаслідок обстрілу. Стаття РС 8 (2) (b) (iv)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин був спрямованою атакою, а не прикрою випадковістю;
 • злочин вчинений проти цивільної особи;
 • винний розумів, що внаслідок злочину можуть бути випадково поранені люди, однак не міг передбачити, хто саме буде поранений;
 • внаслідок злочину була поранена людина.

Примітка! Важливою різницею між цим злочином та умисним тілесним ушкодженням є те, що винна особа не знала наперед та не могла зната, до яких наслідків призведуть її дії, та чи призведуть взагалі. При цьому, за відсутності будь-яких наслідків від обстрілів, кваліфікація за цією статтею все ж неможлива, навіть якщо таких наслідків вдалося запобігти через щасливу випадковість.

 1. Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу. Стаття РС 8 (2) (b) (iv)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин був спрямованою атакою, а не прикрою випадковістю;
 • злочин вчинений проти цивільної особи;
 • винний розумів, що внаслідок злочину може статися екологічна катастрофа, однак не міг передбачити ступінь її вірогідності;
 • внаслідок злочину сталася екологічна катастрофа.

Примітка! Екологічна катастрофа – це стихійне лихо природного чи техногенно-природного характеру, спричинене невибірковим обстрілом. Це може бути лісова пожежа, забруднення річкових вод, радіаційне, хімічне та інше забруднення

 1. Обстріл населеного пункту без наслідків. Стаття РС 8 (2) (b) (v)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин полягав у збройній атаці на населений пункт;
 • населений пункт не має військових об’єктів;

Примітка! Цей злочин не передбачає обов’язковим елементом наслідки, а тому слід його використовувати для всіх невибіркових обстрілів, які не призвели до руйнувань будівель, загибелі чи поранень.

 1. Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладів освіти, науки, мистецтва. Стаття РС 8 (2) (b) (ix)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • об’єктом злочину є історична пам’ятка, лікарня, релігійна споруда, заклад освіти, науки чи мистецтва;
 • винний знав, що на певній території, яка піддається обстрілу, знаходиться історична пам’ятка, лікарня, релігійна споруд, заклад освіти, науки чи мистецтва;
 • винний розумів, що внаслідок злочину можуть бути випадкові руйнування або знищення майна на певній території, однак не міг передбачити, яке саме майно буде знищене.

Примітка! У разі виявлення руйнування історичної пам’ятки, лікарні, релігійної споруди, закладу освіти, науки чи мистецтва, слід кваліфікувати вчинене тільки за цим складом злочину, і не використовувати загальні норми  щодо руйнування майна.

 1. Розграблення захопленого населеного пункту. Стаття РС 8 (2) (b) (xvi)

Елементи злочину:

 • злочин вчинено військовим;
 • військовий вчинив злочин у захопленому населеному пункті або частині населеного пункті;
 • злочин полягав у привласненні майна цивільної особи будь-яким способом, із використанням зброї чи без.
 1. Застосування хімічної зброї, у тому числі, фосфорних бомб. Статті РС  8 (2) (b) (xvii) 8 (2) (b) (xviii)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • військовий розумів, що внаслідок злочину постраждають цивільні особи;
 • військовий застосував хімічну отруту чи хімічний газ;
 • внаслідок атаки постраждали цивільні особи, які загинули або отримали серйозну шкоду для здоров’я.

Примітка! Фосфорні бомби, за своєю дією, є одночасно хімічною зброєю, оскільки пари фосфору при згорянні викликають серйозну інтоксикацію та можуть призвести до спазму дихальних шляхів та подальшої смерті.

Важливим елементом злочину є його наслідки – шкода для здоров’я потерпілого чи смерть потерпілого, а отже, за відсутності наслідків, кваліфікація за цим складом неможлива.

 1. Застосування зброї, яка призводить до надмірних ушкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами – системи “Град”, “Смерч” “Сонцепьок”, “Буратіно”, касетні та фосфорні бомби. Статті РС 8 (2) (b) (xx)

Елементи злочину:

 • злочин вчинено військовим;
 • винний провів невибірковий обстріл цивільного населеного пункту із систем

“Смерч”, “Сонцепьок”, “Буратіно” або застосував фосфорні чи касетні бомби;

Примітка! Невибірковий обстріл – це обстріл із такої зброї, при застосуванні якої неможливо передбачити конкретний об’єкт, в який потрапить конкретний снаряд. Обстріл такою зброєю проводиться за квадратами або ділянками ураження. Для цього складу злочину не є обов’язковими наслідки, достатньо факту самого обстрілу.

 1. Згвалтування. Стаття РС 8 (2) (b) (xxii)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин вчинено проти цивільної особи або військового;
 • злочин полягав у проникненні до будь-якого природного отвору тіла потерпілого з метою задоволення сексуальної пристрасті винного;
 • злочин був вчинений із застосуванням насильством або із погрозою його застосування.
 1. Використання об’єкту чи людей як живого щита. Стаття РС 8 (2) (b) (xxiii)

Елементи злочину:

 • злочин вчинений військовим;
 • винний використовував хоча б одну людину або цивільний об’єкт, щоб запобігти обстрілам себе чи своїх позицій.

Примітка! Як “живі щити” можуть використовуватися цивільні об’єкти в окупованих містах, біля яких розташовується військова техніка ворога. У цьому разі, ворог веде обстріли українських позицій із своєї техніки, розраховуючи, що українські військові не будуть у такому разі стріляти у відповідь.

 1. Перешкоджання гуманітарним місіям у доставці води та їжі, знищення припасів їжі та питної води. Стаття РС 8 (2) (b) (xxv)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • винний позбавив будь-якими своїми діями цивільних осіб у доступі до їжі та води;
 • наслідки не є обов’язковими для цього складу злочину.

Примітка! Способами вчинення цього злочину можуть бути підриви складів їжі та води, навмисне знищення трубопроводів та електричних мереж, знищення магазинів, та будь-які дії, які суттєво зменшують кількість харчів та води у населеному пункті. Також сюди можна віднести блокування поставок продуктів до міста шляхом підриву мостів та знищення доріг.

 1. Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця. Стаття РС 7 (1) (е)

Елементи злочину:

 • злочин  вчинено військовим;
 • злочин вчинено щодо цивільної особи або військового;
 • злочин полягає у позбавленні свободи, тобто заборони фізичній особі покинути певне місце, коли людина не тільки думає, що не може його покинути, але й дійсно фізично не може вийти за певні кордони.
 1. Використання непристосованого місця для тримання під вартою. Стаття РС 7 (1) (e).

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин вчинено проти цивільної особи або військового;
 • винний затримав особу та помістив її у певне місце, яке потерпіла не може фізично покинути;
 • місце, де утримується затримана особа. не є офіційно пристосованим для такого тримання, тобто не має статусу установи виконання покарання, ізолятору, тощо.
 1. Посягання на людську гідність цивільної особи чи військовослужбовця. Стаття РС 8 (2) (b) (xxi)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин вчинено щодо цивільної особи або військового;
 • злочин полягав у приниженнях, систематичних образах, примушуваннях робити принизливі для себе дії.

Примітка! Цей склад злочину охоплює будь-яке психологічне насильство, яке застосовувалося до потерпілого. Це можуть бути і вербальні та невербальні образи, і примушування робити щось для себе принизливе (наприклад, роздягатися), та інші дії. Для кваліфікації на первинному етапі вважається достатнім, щоб сам потерпілий вважав дії винного посяганням на людську гідність.

 1. Примусова мобілізація. Стаття РС 8 (2) (a) (v)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин вчинено проти військовополоненого або цивільної особи;
 • злочин полягає у психологічному чи фізичному насильстві, внаслідок якого потерпілий змушений воювати на стороні противника.
 • фактична участь потерпілого у воєнних діях.
 1. Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування. Стаття РС 8 (2) (b) (xx)

Елементи злочину:

 • злочин вчинив військовий;
 • злочин полягав у дистанційному мінуванні територій або мінуванні протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи цивільних об’єктів.

Примітка! Наслідки не є обов’язковими для цього складу злочину.

 Поділитися