Про документування міжнародних злочинів, вчинених російськими окупантами
Резюме
Харківська правозахисна група (ХПГ) веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в ході повномасштабної російсько-української війни. У статті надано опис нашого підходу до документування, коротко описано базу даних, куди вводиться зібрана інформація, правову допомогу, яка надається потерпілим від злочинів, засоби оприлюднення результатів й комунікації з потерпілими та свідками.
Узагальнення зібраної інформації по Харкову та Харківській області за період 24 лютого – 5 березня надано тут, за перший місяць війни – тут. Нами задокументовано за цей місяць 562 епізоди 12 видів ймовірно скоєних воєнних злочинів, які кваліфікуються за Римським статутом Міжнародного кримінального суду. Відповідно до зібраних нами даних за цей місяць загинуло щонайменше 272 цивільні особи, поранення дістали щонайменше 392 цивільні особи. Зруйновано чи пошкоджено щонайменше 909 будівель, споруд та інших інфраструктурних об’єктів різноманітного призначення, серед них 485 житлових будівель.
Загалом по всій Україні ми спостерігали численні епізоди, в яких вбачаються ознаки 25 видів злочинів проти людяності та воєнних злочинів. Див. перелік та коротку характеристику кожного злочину.
Наш підхід до документування міжнародних злочинів зараз розповсюджується на всю Україну Глобальною ініціативою «Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії», до якої входять окрім ХПГ Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод ще 25 українських правозахисних організацій.
1. Методологія
ХПГ розпочала документування міжнародних злочинів в Харківській області за два тижні після початку повномасштабної російсько-української війни. Наш підхід до документування такий. Ми розподілили всі дні, починаючи з 24 лютого, поміж 7 документаторами, і для кожного дня документатор збирає інформацію з усіх можливих джерел про події, які трапилися в цей день, якщо у події вбачаються ознаки злочинів проти людяності та/або воєнних злочинів за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, і готує хроніку подій за добу. Щодо кожної події вказується приблизні місце і час події (або інтервал часу, коли вона сталася), а також джерела, звідки була взята інформація про неї. Щоденні хроніки публікуються на порталі ХПГ https://khpg.org в розділі «Воєнні злочини», при цьому для публікації видаляється вся вразлива інформація: точні адреси, персональні дані тощо. Найважливішою рисою хронік є максимальна повнота та достовірність інформації, на основі якої вони формуються. Потім на основі інформації про кожну подію формується один чи декілька (якщо в одній події декілька об’єктів злочинів) епізодів, кожен з яких вводиться до бази даних (БД) відповідно до певного шаблону з використанням максимально повної інформації про цей епізод. До кожного епізоду прикріплюються місцерозташування, відповідні медіа-файли та посилання на Інтернет-ресурси, а також персональні дані свідків та постраждалих від злочину, якщо ці дані відомі.
Джерелами інформації для складення щоденних хронік та внесення інформації до бази даних є:
а) Щоденні офіційні повідомлення про ситуацію в зоні бойових дій, про людські втрати, руйнування і т. і., повідомлення інших інформаційних ресурсів, в тому числі місцевих, про наслідки бойових дій, зокрема сайти та Telegram-канали обласних адміністрацій, обласних управлінь поліції, Державної служби надзвичайних ситуацій, прокуратури області та інші;
б) Повідомлення та доповіді Міжнародної місії Верховного Комісара ООН з прав людини в Україні, доповіді міжнародних та національних правозахисних організацій;
в) Інформаційні ресурси, які регулярно публікують інформацію про події в зоні воєнного конфлікту, зокрема, Telegram-канали;
г) Повідомлення свідків та постраждалих від злочинів; ці свідчення збираються у вигляді відповідей на запитання google-форми, яка відповідає шаблону запису до бази даних;
д) Медіа-файли, які стосуються епізодів: фото, відеоблоги на платформі Youtube, короткі відео, зняті для Toktok та Instagram тощо;
є) інтерв’ю свідків та постраждалих.
Джерела інформації зберігаються: сторінки в Інтернеті – у Web-архіві, пости у соціальних мережах чи месенджерах через скріншоти, які індексуються (наприклад, прив’язується ім’я скріншоту до номера епізоду).
2. База даних
БД ХПГ є реляційною базою даних, побудованою на основі вільної системи управління базами даних MySQL. Розроблене ХПГ програмне забезпечення дозволяє перевіряти коректність написання адрес будинків, знаходити і вказувати повтори одних і тих же епізодів і здійснювати захист персональних даних шляхом їх автоматичного кодування і зберігання в базі в закодованому вигляді. За введення ключа доступу все персональні дані розкодуються і можуть оброблятися.
Для кожного епізоду визначаються місце розташування, медіа-файли та посилання, персоналії, дата або ймовірний проміжок часу, коли подія відбулася, обирається тип події, здійснюється опис події тощо, а також обирається класифікація ймовірно вчиненого злочину.
Програмне забезпечення передбачає вибірку епізодів для заданого періоду часу, місця розташування і типу подій як окремо, так і в комбінації будь-якого набору цих ознак, і дозволяє генерувати звіти, що показують узагальнену інформацію в табличній формі (розподіл епізодів за певний періоду часу, по місцю розташування, типу втрат і типу подій) і в графічному вигляді – на картах, побудованих на основі GOOGLEMAP.
3. Аналіз задокументованої інформації
Запити до бази даних надають можливість визначити людські втрати в межах обраного місцерозташування, отримати кількість епізодів з розподіленням за документаторами, статистику за кваліфікацією ймовірно вчинених злочинів та/чи за статусом об’єкта та/чи за типом події за обраним місцерозташуванням.
Так, узагальнення подій в Харківській області за перший місяць війни показало, що за зібраними нами даними від поранень під час артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 272 цивільні особи, поранення дістали щонайменше 392 цивільні особи, було пошкоджено щонайменше 909 будівель, споруд та інших інфраструктурних об’єктів різноманітного призначення, включаючи 485 житлових будинків. Згідно з проаналізованими даними, у Харківській області було заявлено про відкриття 10 гуманітарних коридорів для евакуації людей та ввезення гуманітарного вантажу. З них повністю або частково спрацювали лише 4 коридори.
Загалом у Харківській області за перші 30 днів повномасштабної війни російськими окупантами, ймовірно, було вчинено 12 видів воєнних злочинів за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, які можна охарактеризувати таким чином:
- умисне вбивство;
- умисне заподіяння сильних страждань або серйозних тілесних ушкоджень або шкоди здоров'ю;
- незаконне, безглузде та великомасштабне знищення майна;
- взяття заручників;
- умисні напади на цивільних осіб;
- умисні напади на цивільні об’єкти;
- умисні напади на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи гуманітарний коридор;
- умисні напади, який призвели до випадкової втрати життя або поранення цивільного населення або пошкодження цивільних об’єктів або широкого, тривалого та серйозного збитку природному середовищу;
- напади або бомбардування будь-якими засобами міст, сіл, житлових будинків або будівель, які не захищені і які не є військовими об'єктами;
- умисні напади, які призвели до пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладів освіти, науки, мистецтва;
- застосування зброї або засобів війни, які призводить до надмірних пошкоджень або непотрібних страждань або є невибірковими;
- перешкоджання гуманітарним місіям у доставці води та їжі.
В цілому по всій країні ми спостерігали за цей період скоєння 25 видів ймовірних злочинів проти людяності та воєнних злочинів. Кількість цих злочинів, їх повторюваність в різних регіонах України дає всі підстави характеризувати дії російських окупантів як систематичні та широкомасштабні.
4. Застосування цього підходу до всієї країни
24 березня було об’явлено про створення Центром громадянських свобод, Українською Гельсінкською спілкою з прав людини та ХПГ Глобальної ініціативи «Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії», до якої приєдналося ще 24 українських правозахисних організації. Ця Глобальна ініціатива, серед іншого, розповсюджує описану вище процедуру документування міжнародних злочинів, вчинених російськими окупантами, на всі регіони країни. ХПГ проводить навчання документаторів, перевірку коректності складення щоденних хронік та правильності вводу інформації до бази даних, консультує інших членів Ініціативи.
Слід зазначити, що для деяких регіонів, в яких бойові дії проводилися в межах населених пунктів і з якими довгий час не було зв’язку, інформації у відкритих джерелах вкрай мало (Маріуполь, Київська область, Чернігів та інші). Тому центр ваги у документуванні злочинів переноситься на повідомлення свідків та постраждалих від злочинів та збір свідчень у вигляді заповнення google-форм. Для таких регіонів документатори спочатку збирають максимально повну інформацію і вводять її до бази даних, а вже потім складають щоденні хроніки.
На 19.30 7 квітня до бази даних внесено 1209 епізодів, в тому числі 884 епізоди стосуються артобстрілів (бомбардування) цивільних об’єктів, 69 епізодів – використання стрілецької зброї, 15 – вибухових пристроїв, 22 епізоди – зникнень, 12 епізодів – незаконного позбавлення волі, 13 епізодів – умисного вбивства та інших подій. 688 епізодів стосуються Харківської області, 521 епізод – решти областей України.
5. Інтерв’ю зі свідками та потерпілими
Документатори в діалозі з потерпілими від злочинів та свідками уточнюють дату, місце, обставини подій злочинів, персональні дані та контакти свідків тощо. Але цього замало. Необхідно брати інтерв’ю у свідків та постраждалих, щоб вони розповіли свої історії: чи вірили в можливість повномасштабної війни, як вони зустріли і провели 24 лютого, як рятували своїх рідних та себе, як виїжджали в більш безпечні місця, хто їм допомагав вдома, в дорозі, на новому місці і так далі. Такі розлогі інтерв’ю від першої особи нададуть можливість встановити «людський вимір» війни, сприйняття воєнних злочинів, розповісти про вплив війни на життя окремих українців чи суспільства в цілому, продемонструвати ціну свободи та зберегти пам’ять про війну. Англомовні версії інтерв’ю покажуть світу трагедію України і водночас продемонструють кращі риси українців: спрагу до свободи, мужність, взаємодопомогу, солідарність.
Водночас, за нашим досвідом, інтерв’ю містять в собі згадки про воєнні злочини, інформацію про які можна буде потім виокремити з тексту інтерв’ю та використати для документування.
Інтерв’ю веде журналіст або психолог, відео оператор фіксує його, а потім готує відео для публікації. Можливо також віддалене інтерв’ю, тоді воно здійснюється без відеозапису. Розшифрувальник готує текстову версію інтерв’ю. Якщо воно було надано російською мовою, то здійснюється його переклад українською, готується також англомовна версія. Відео та обидві мовні версії у супроводженні фотоілюстрацій викладаються на сайті ХПГ. Загалом взято вже 12 інтерв’ю. Зразки інтерв’ю про події в Маріуполі, Харкові та Миколаєві можна подивитися тут, тут і тут.
6. Правова допомога потерпілим
З документуванням міжнародних злочинів нерозривно пов'язана правова допомога потерпілим від цих злочинів. Така допомога мотивує потерпілих надавати інформацію про злочини, погодитись дати інтерв’ю про те, що трапилось, незважаючи на те, що відшкодування завданої шкоди може бути здійснене ще нескоро.
Ми зробили оголошення, що адвокати ХПГ готують заяви по злочин від імені жертв злочинів та надсилають їх в правоохоронні органи з метою відкриття кримінального провадження та отримання статусу потерпілого в кримінальному провадженні і витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Пропонується заповнити google-форму, після чого адвокат ХПГ в діалозі з потерпілим уточнює всі необхідні обставини, вивчає існуючі докази і готує заяву про злочин з усіма необхідними додатками, яку подає до територіального відділення поліції. Можна також подавати заяву про злочин з усіма додатками через єдину платформу https://warcrimes.gov.ua/, яка створена офісом Генерального прокурора, якщо буде забезпечено надання статусу потерпілого у кримінальному провадженні та копії витягу з ЄРДР.
7. Перспективи
Війна триває, і кожного дня ми дізнаємося про нові злодіяння російських окупантів. Перед членами Глобальної ініціативи стоїть завдання зібрати якомога більше відомостей про злочини, скоєні з початку війни, задокументувати ці злочини в базі даних і продовжувати таке документування до закінчення війни. Це надасть можливість узагальнити зібрані дані, отримати інтегральну статистичну інформацію про злочини, оцінити їх масштаб і систематичність, побачити однакові дії окупантів в різних регіонах, які явно діють за одними й тими ж наказами, зібрати первинні дані для підготовки заяв про злочини в інтересах потерпілих.
Водночас є очевидними обмеження даного підходу до документування: він не надає можливості опрацьовувати юридичні докази скоєння злочинів відповідно до стандартів міжнародних інституцій. Для підготовки справ для розгляду Міжнародним кримінальним судом з врахуванням цих стандартів Глобальній ініціативі буде необхідно співпрацювати з міжнародними правозахисними організаціями, які мають досвід підготовки справ для МКС, і використовувати для цієї підготовку іншу базу даних, яка надає значно більші можливості для опрацювання юридичних кейсів. Будувати цю співпрацю необхідно прямо зараз.
Я щиро вдячний всій команді ХПГ, яка, самовіддано працюючи в складних умовах, швидко переорієнтувалася на нову роботу, подолала всі перепони і успішно вносить свій вклад в нашу загальну перемогу.