MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Захисників «Азовсталі» тримають у переповненому СІЗО – Катерина Прокопенко 

06.06.2022   
ХПГ-інформ

Катерина та Денис Прокопенки, фото: Українська правда

Дружина командира Азову Дениса Прокопенка розповіла в інтерв’ю «Українській правді», в яких умовах зараз перебувають бійці Маріупольського гарнізону. Нагадаємо, понад 200 вояків вивезли до Оленівки.

– Чоловік виходив на зв'язок якраз тиждень тому. Це був понеділок, вечір. Дзвонить незнайомий номер, я спочатку думала, що це знову якийсь російський хейтер хоче щось погане сказати,   – розповіла Катерина Прокопенко. – Беру трубку – голос чоловіка. Одразу така реакція радісна, бо приємно, що вийшов на зв'язок. Каже: «Катю, у мене всього 30 секунд розмови, скажи, як ти там?». Я сказала, що все добре, «А ти як?» – й одразу сталося переривання зв'язку.

Вона зазначила, що рідні полонених на разі мають інформацію про умови перебування українських вояків лише з фото і відео, які роблять росіяни. Тому Асоціацієя сімей "Азовсталі" вимагає, щоб до СІЗО була допущена третя сторона, зокрема Червоний Хрест.

– Ми знаємо, що саме СІЗО переповнено і, звичайно, що деяких ресурсів, можливо, не вистачає. Знову ж таки, їжа, вода – воно все потребує покращення. Наразі ми хочемо це питання якомога швидше вирішити, щоб Червоний Хрест залучив якомога більше своїх зв'язків, ресурсів, щоб покращити все це, що зараз там у хлопців, – пояснила Катерина.


Нагадаємо, у підземеллях комбінату до початку евакуації перебувало близько 1000 цивільних та 500 поранених військових. Вони неодноразово зверталися до світових лідерів із закликом організувати евакуацію з Маріуполя цивільних громадян, а також поранених та загиблих бійців. Після  довгих перемовин до евакуації підключилися ООН та Червоний Хрест. 

Евакуація цивільних розпочалася 30 квітня. Недовгі періоди затишшя змінялися новими обстрілами та бомбардуваннями з боку російської армії.

7 травня стало відомо, що з оточеного російськими військами маріупольського комбінату «Азовсталь» евакуювали останню групу цивільних – близько 300 осіб.

В ніч проти 17 травня з «Азовсталі» евакуювали 53 важкопоранених військовослужбовців. Їх доправили до лікарні у Новоазовську. Ще 211 вояків відвезли до Оленівки. Все це окуповані території. У Генштабі заявили, що повертатимуть захисників через процедуру обміну. 

Згодом британська розвідка повідомила, що з «Азовсталі»  вийшло близько 1 700 українських військових.

19 травня правозахисна організація Amnesty International заявила про те, що українські військові з «Азовсталі» повинні мати доступ до Міжнародного Червоного Хреста. Заступник директора Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії Денис Кривошеєв заявив: «Захищаючи Маріуполь, українські військові були дегуманізовані російськими ЗМІ та подавалися путінською пропагандою як “неонацисти” протягом усієї війни Росії проти України. Такі обставини викликають серйозне занепокоєння щодо долі українських комбатантів як військовополонених, які знаходяться на тимчасово окупованій території».

 Поділитися