Гарнізон «Маріуполь» виконав бойове завдання: з «Азовсталі» евакуювали 53 важкопоранених військовослужбовців
Їх доправили до лікарні у Новоазовську. Ще 211 вояків відвезли до Оленівки. Все це окуповані території. У Генштабі кажуть, повертатимуть хлопців додому через процедуру обміну.
16 травня командир «Азову» Денис Прокопенко в телеграм-каналі полку заявив: «Захисники Маріуполя виконали наказ, не зважаючи на всі труднощі, 82 дні відтягували переважаючі сили противника на себе та дали змогу українській армії перегрупуватися, підготувати більше особового складу та отримати велику кількість озброєння від країн-партнерів. Жодне озброєння не буде працювати без професійно підготованих військовослужбовців, що робить їх найціннішим елементом армії. Задля збереження життів увесь Маріупольський гарнізон виконує затверджене рішення вищого військового командування та сподівається на підтримку українського народу».
Інформація про те, що з території «Азовсталі» виїхали 10 автобусів з українськими військовими, з’явилася пізно ввечері.
Згодом заступниця міністра оборони України Ганна Маляр виступила із заявою: «Спільно ГУР Міноборони, ЗСУ, Національна Гвардія, Прикордонна служба розпочали операцію з порятунку заблокованих на території комбінату "Азовсталь" оборонців Маріуполя. 16 травня з "Азовсталі" до медичного закладу у Новоазовську евакуйовано 53 важко поранених для надання медичної допомоги. Ще 211 осіб через гуманітарний коридор були доставлені в Оленівку. Для подальшого повернення їх додому буде здійснено процедуру обміну».
Скільки українських вояків все ще перебувають на території комбінату, не уточнюється.
«Заходи з порятунку оборонців, які залишаються на території “Азовсталі”, тривають, – заявили в Генеральному штабі ЗСУ. – Захисники Маріуполя – герої нашого часу. Вони назавжди в історії. Це окремий загін спеціального призначення "Азов", 12-та бригада Національної гвардії України, 36-та окрема бригада морської піхоти, прикордонники, поліцейські, добровольці, тероборона Маріуполя. Утримуючи позиції на “Азовсталі”, вони не дозволили противнику перекинути угруповання чисельністю до 17 батальйонних тактичних груп (близько 20000 особового складу) на інші напрямки. Тим самим завадили реалізувати план щодо швидкого захоплення Запоріжжя, здійснити вихід на адміністративний кордон Донецької та Запорізької областей і створити умови для оточення угруповання ООС».
Президент України Володимир Зеленський наголосив: «Операція з порятунку оборонців Маріуполя розпочата нашими військовими, розвідниками, щоб повернути хлопців додому – робота продовжується і ця робота потребує делікатності і часу. Зберігаємо максимальну дипломатичну активність і на інших напрямках в інтересах України».
Він наголосив, що українські герої потрібні Україні живими.
Про перемовини щодо евакуації тяжкопоранених з території Азовсталі заявляла 12 травня Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.
Нагадаємо, у підземеллях комбінату до початку евакуації перебувало близько 1000 цивільних та 500 поранених військових. Вони неодноразово зверталися до світових лідерів із закликом організувати евакуацію з Маріуполя цивільних громадян, а також поранених та загиблих бійців. Після довгих перемовин до евакуації підключилися ООН та Червоний Хрест.
Евакуація цивільних розпочалася 30 квітня. Недовгі періоди затишшя змінялися новими обстрілами та бомбардуваннями з боку російської армії.
7 травня стало відомо, що з оточеного російськими військами маріупольського комбінату «Азовсталь» евакуювали останню групу цивільних – близько 300 осіб.
Володимир Зеленський заявив, що останнім гуманітарним рейсом врятували понад 300 жінок і дітей. Але у підземеллях залишаються українські військові. Щодо їхнього порятунку Володимир Зеленський тоді зазначив:
«Фактично ми вивели цивільних з "Азовсталі" і готуємо зараз другий етап евакуаційної місії – поранених і медиків. Звичайно, якщо всі виконають домовленості. Звичайно, якщо не буде брехні. Безумовно, працюємо над тим, щоб вивести всіх наших військових, які захищають Маріуполь».