Моніторинговий візит до ДУ «Житомирська виправна колонія (№4)»
21 червня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая і члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора программ ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснили повторний візит до державної установи «Житомирська виправна колонія №4».
Установа розташована в місті Житомир, є виправною колонією середнього рівня безпеки для тримання чоловіків, які вперше засуджені до позбавлення волі за скоєння тяжких і особливо тяжких злочинів. Попередній візит моніторів ХПГ – за цим посиланням.
Основними завданнями моніторингового візиту є порівняння показників попередніх візитів з поточними, а також порівняння роботи пенітенціарних закладів різного рівня безпеки, аналіз роботи установи під час війни та з'ясування гуманітарних потреб.
Супроводжував керівник установи полковник внутрішньої служби Бочковський Олександр Йосипович.
Під час візиту монітори не змогли відвідати промислову зону. Керівництво закладу пояснило це відсутністю начальника виробництва.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Колонія розташована в місті Житомирі, середнього рівня безпеки для чоловіків, вперше засуджених до позбавлення волі за скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів.
У порівнянні з попереднім візитом кількість засуджених збільшилася на 33 особи.
Під час попереднього візиту було виявлено, що установа потребує збільшення кількості персоналу, адже в середньому коефіцієнт порівняння засуджених і персоналу складає 1 представник персоналу на 5 засуджених, тоді як в інших закладах цей показник складає 1 представник персоналу до 2–3 засуджених. Ця ситуація залишилася незмінною. Проте слід зазначити, що попри нестачу персоналу в установі керівництву вдається підтримувати порядок на належному рівні.
В установі працюють 3 психологи. Вартість утримання одного засудженого на добу складає 75,5 гривень. За поточний рік до установи прибули 173 засуджених; у 2021 році померло 5, у 2022 році – 2 засуджених; загальна кількість працевлаштованих – 36, за трудовими договорами – 0; середньомісячний заробіток у поточному році складає 1833,39 гривень. У ДІЗО перебувало 6 засуджених, у ПКТ – 0; у медичному закладі ЦОЗ ДКВ на території установи – 0, в медичних закладах МОЗ – 0; на обліку ВІЛ/СНІД – 40 осіб; схильних до самогубства – 7; за 2021 рік скоєне 1 самогубство, за 2022 – жодного; 48 засуджених схильні до членоушкодження; 15 засуджених схильні до втечі; 73 особи визнані злісними порушниками режиму утримання; за хворобою в 2021 і 2022 році не звільнено жодного засудженого; 1 засуджений має інвалідність першої групи, 9 – другої і 8 – третьої. В 2021 році було звільнено 256 засуджених, по УДО (ст. 81 ККУ) – 122, за ст. 82 ККУ – 27 осіб, в 2022 році загальна кількість звільнених складає 153 особи, по УДО (ст. 81 ККУ) – 69, за ст. 82 ККУ – 22 особи.
За 2021 рік було 8 викликів швидкої допомоги, за 2022 рік – 6; за 2021 рік було зафіксовано 36 випадків тілесних ушкоджень, з них під час прибуття – 1 випадок і 35 – під час перебування в установі, за 2022 рік зафіксовано 0 випадків під час прибуття і 8 – під час перебування в установі. В поточному році 3 рази були застосовані спецзасоби до засуджених; було проведено 372 побачення з використанням відеозв’язку через інтернет. В установі існує 7 робочих місць з доступом до мережі інтернет для дистанційного навчання. В установі налагоджено безкоштовну для засуджених мережу інтернет; в 2021 році відбулося 13 тривалих побачень, в 2022 році - 2; 382 короткочасних побачення за період 2021 року і 28 побачень короткострокових в поточному році.
Норма житлової площі на одного засудженого складає 5,1 квадратних метри. 304 особи протестовані на SARS-CoV2 (lgG, lgM), 22 засуджених перехворіли на SARS-CoV2 (lgG, lgM), 810 засуджених вакциновано. Складних випадків коронавірусу не було. За останні часи було поміняно каналізацію, кабелі енергопостачання.
За даними адміністрації 32 засуджених звернулися з клопотаннями про помилування з метою служби в ЗСУ, всі 32 клопотання були підтримані адміністрацією і 32 особи були звільнені для служби в ЗСУ. За даними, отриманими в результаті опитування засуджених, майже кожний звертався за помилуванням і бажанням служити в ЗСУ, але відповіді на свої звернення не отримували.
Керівництво установи намагається мати коректні відносини з засудженими і вважає, що саме через таку практику кількість дисциплінарних правопорушень зменшилася в рази.
Майже всіх засуджених треба навчати, в основному молодь, багато наркозалежних. В колонії мінімізовано доступ до наркотичних речовин. Спиртні напої, такі як брага, також дуже швидко виявляються.
З початку широкомасштабної агресії російської федерації проти України персонал установи був переведений на посилений варіант несення служби в умовах військового стану.
У найгарячіші дні лютого та березня 2022 року найголовнішим завданням було заспокоїти в'язнів, забезпечити проведення необхідної роз'яснювальної роботи, інформування про події в державі та водночас підлаштувати роботу установи до реалій воєнного часу.
З перших днів війни установа включилася в процес виготовлення необхідної для військових продукції – плитоносок, підсумків, розгрузок та іншого спорядження, яке постійно поставляється нашим захисникам.
ГУМАНІТАРНІ ПОТРЕБИ УСТАНОВИ
1. Для зміцнення та відновлення імунної системи засуджених, які перехворіли коронавірусною хворобою COVID-19, медична частина потребує полівітамінні препарати.
2. Надання гуманітарної допомоги засудженим, які прибули до установи з регіонів, де ведуться активні бойові дії.
Станом на 21.06.2022 року в установі відбувають покарання 54 засуджених, які були евакуйовані з ДУ «Бахмутська установа виконання покарань (№6)». У зв'язку з цим є необхідність у забезпеченні зазначених засуджених та засуджених, які в подальшому будуть прибувати до установи у зв'язку зі збройною агресією росії, наступними речами: речове майно (форма одягу за сезоном та взуття літнє і зимове), матраци ватні у кількості 60 штук, ліжка в кількості 255 штук.
3. З моменту повномасштабної збройної агресії росії проти України установа не отримувала гуманітарної допомоги від Міжнародного Комітету Червоного Хреста, інституцій ООН та інших міжнародних організацій.
ДІЗО, ПКТ, ДПК
На момент візиту в ДІЗО відбували дисциплінарні стягнення шість осіб, у ПКТ не перебувало жодної особи.
Під час моніторингу були опитані всі засуджені, які відбували стягнення в ДІЗО. Порушення, зокрема: знайшли сім карту для телефону, не встав після команди на підйом тощо.
Хотілося б зазначити, що, попри попередні зауваження, ЖВК-4 бодай чи не єдина установа, в якій продовжується практика «піднятих ліжок», коли ліжка в камері ДІЗО вдень пристебнуті до стінки. Керівництву закладу була продемонстровано роз’яснення з цього приводу заступника міністра Олени Висоцької, проте належної реакції з боку керівництва зроблено не було, і спальні ліжка в ДІЗО відкриті не були. Керівництво колонії таку практику зачиненого спального ліжка вважає нормальною для виховання дисциплінарної правослухняної поведінки.
Роз’яснення заступниці Міністра юстиції України О. В. Висоцької з приводу закривання на замок відкидних ліжок у ПКТ і ДІЗО
У камері ДПК стоїть сморід. Засудженим ДПК дозволяються посилки та передачі.
Засуджений А., який перебував у ДПК, скаржився на відсутність медичної допомоги. Він скаржився на вушний біль і проблеми з зором і зазначав, що він неодноразово звертався до начальника медчастини.
Засуджені скаржаться на незрозумілі дисциплінарні покарання, зокрема, за відмову представитися, невихід на руханку.
Туалети відгороджені невисокою стінкою без дверцят та перебувають у занедбаному стані.
Прогулянкові дворики обладнані лавою та спортивним знаряддям.
ВІДДІЛЕННЯ КАРАНТИНУ І ДІАГНОСТИКИ
У дільниці перебували особи з нового етапу. Скарг і зауважень не висловлювали.
ЛАЗНЯ І ПРАЛЬНЯ
Обладнання наявне. В 2020 році була придбана нова пральна машина. Також працюють справно дві старі машини. Сушка речей і білизни відбувається в окремому приміщенні. Особи, що працюють в лазні, отримають зарплату в рамках угод про цивільно-правові відносини.
У душовій немає шторок на кабінках.
У загальній лазні не обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених, тобто медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених.
ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ
Відбувається ремонт і переобладнання житлових приміщень. У приміщенні будується туалет, який раніше був на вулиці. Адміністрація намагається враховувати право на приватність засуджених під час розміщення спальних ліжок. У приміщеннях для зберігання і вживання продуктів харчування є холодильники, мультиварки.
Засуджені не бажають спілкуватися стосовно порушень прав людини. Це точно не пов’язане з тим, що цих порушень не існує. Скоріш за все, засуджені не вірять в ефективність скарг і, враховуючи те, що кожний засуджений будує персональні стосунки з керівництвом установи і бажає якомога скоріше вийти на волю, не скаржиться через побоювання наслідків у вигляді переслідування з боку адміністрації, накладання дисциплінарних стягнень, непредставлення клопотання про дострокове звільнення тощо.
Засуджені свідчили, що на виробництві в середньому заробляють 500-800 гривень на місяць з урахуванням всіх відрахувань.
Відділення № 5 ще має двоярусні ліжка, але поступово ця ситуація вирішується на користь одноярусних ліжок.
У туалеті не огороджені кабінки.
В одному з приміщень двоярусні ліжка і в основному зібрані засуджені похилого віку. Як пояснив начальник установи, тут зібрані інваліди і люди похилого віку. Ці старші люди шукають своїх, і тут їм зручно, бо недалеко від санчастини. Ці пояснення не дуже зрозумілі з урахуванням того, що монітори відвідали просторі відділення, де ліжка в один ярус, в той же час у інвалідів і людей похилого віку навпаки велика скупченість і ліжка в два яруси.
МЕДИЧНА ЧАСТИНА
За штатним розписом у медичній частині має працювати 15 працівників. Вакантними на день візиту залишаються посади лікаря-рентгенолога, лікаря-психіатра – 0,25 ставки та рентгенлаборанта. За словами начальника медичної частини, установа повністю забезпечена ліками.
В медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичних працівників для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення засуджених лікарськими засобами.
В установі відсутня інформація щодо засуджених, які мають укладені на волі декларації з сімейними лікарями.
В медичній частині розташовані: кабінет завідувача медичної частини, маніпуляційний кабінет, процедурний кабінет, стоматологічний кабінет, кабінет психіатра.
Стаціонар медичної частини має у наявності 5 палат для соматичних хворих, розрахованих на 15 ліжко-місць; в інфекційному ізоляторі, який налічує 2 палати, розрахованих на 4 особи, проводяться ремонтні роботи. Також у наявності окреме приміщення для туберкульозних хворих, яке розраховано на 20 ліжко-місць.
У медичній частині відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ)
Мікроскопія мокротиння в установі не проводиться за відсутності лабораторії, тому направляється до лабораторії в УВП №8. Не проводиться робота щодо профілактики інфекційних захворювань серед засуджених, працівників медичної частини та виправної колонії, а саме – пункт збору мокротиння обладнаний неналежним чином, що створює сприятливі умови для зараження туберкульозом здорових людей, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 № 287 «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз».
За поточний рік в журналі обліку тілесних ушкоджень було зафіксовано 8 випадків. Разом з тим, в картці хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 № 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі». Лікар пояснив це тим, що фото тілесних ушкоджень зберігається в електронному вигляді. Це пов’язане з тим, що в установі чорно-білий принтер, і немає можливості друкувати кольорові фото.
Встановлено, що через відсутність необхідної чисельності медичного штату в установі відсутня можливість сформувати лікарсько-консультативну комісію (далі ЛКК) для проведення медико-соціальної експертизи хворому для подальшого його направлення до лікувально-профілактичного закладу на проходження МСЕК, тому для проходження ЛКК засуджені особи направляються до спеціалізованої лікарні ЦОЗ ДКВС. Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема, відсутні пандуси, поручні та інше обладнання, що є порушенням права осіб з інвалідністю.
Також важливо зазначити, що моніторами було зафіксовано всього один загальний санвузол та душ на медичну частину, яка займає два поверхи приміщень палат та кабінетів медичного персоналу. Крім того, при огляді палати для соматичних хворих монітори звернули увагу на речі засуджених та ознаки перебування в палаті, де, за словами лікаря, ніхто не отримує лікування. В одній з палат назустріч моніторам вийшов засуджений, який, за його словами, виконує функцію медичного працівника. Моніторам вдалося з'ясувати, що сам засуджений закріплений за одним із відділень установи, де і має перебувати у вільний час.
Під час огляду журналу прийому засуджених лікарем-стоматологом моніторами було зафіксовано, що останній запис датовано 30.05.2022. За інформацією, наданою медичним працівником, стало відомо, що лікар-стоматолог на день візиту перебуває на лікарняному, тому прийом засуджених тривалий час не ведеться.
Знову, як і під час попереднього візиту, спостерігалося, що в стаціонарному відділенні не було жодного хворого. Насправді це виглядає доволі не властиво, враховуючи кількість засуджених в установі.
Проте в медичній частині мешкає здоровий засуджений. Черговий лікар пояснив, що це санітар, який допомагає під час транспортування хворих. Але хворих у медчастині під час вже другого візиту не виявлено. Не зрозуміло, яка потреба утримувати санітара в медичній частині, в якій немає хворих? Чи міг би цей засуджений мешкати разом з усіма, а в разі потреби виконувати функції санітара? Це питання залишилося нез’ясованим.
Черговий лікар сказав, що засуджений А. звертався півтори місяці тому з приводу вушної болі, в нього була пробка в усі, та йому було надано медичну допомогу.
БІБЛІОТЕКА
Бібліотека знаходиться в охайному стані, на руках у засуджених близько 50–60 книжок, в наявності правова література. Кримінально-виконавчий кодекс у кількості близько 5 екземплярів знаходиться на руках і користується попитом.
Можливо, варто з бібліотеки ХПГ у бібліотеку цієї установи направити підбірку книжок.
КЛУБ
Клуб установи великий. Зі слів представників адміністрації, є намір зробити читальну кімнату для засуджених.
ВИРОБНИЦТВО
Зі слів керівництва установи, працює деревообробка, замовлення, які були раніше з Харкова, призупинені. Начальник виробництва Кондратюк Олексій на наше прохання надати зразок трудового договору з засудженим сказав, що всі ці договори знаходяться поза зоною. Повернення директора виробництва монітори не дочекалися, а без директора на територію виробництва моніторів не допустили.
КРАМНИЦЯ
Робота крамниці в умовах війни. Товар завозиться один раз на місяць. Асортимент складається на підставі заяв засуджених. Кожний засуджений, який бажає купити речі в крамниці, складає заяву і в подальшому свої потреби реалізує через крамницю. В крамниці працює продавець і бухгалтер. За червень реалізовано товару на суму 40 тисяч 50 гривень. Значні проблеми з транспортом, з перевезенням. Засуджені роблять заявку, і протягом двох-трьох тижнів відбувається реалізація. І знову формується заявка на наступний місяць. Постачальники товару – ФОПи, які постачають товар, а потім чекають проплати.
БОМБОСХОВИЩЕ
Бомбосховище невелике за розмірами і нездатне вмістити всіх засуджених.
Коли відбувалися обстріли, до засуджених була доведена інформація, що в разі небезпеки перші гуртожитки відразу евакуюються на овочесховище, а з першого по третій – рухаються в бомбосховище. Адміністрація була ознайомлена з планом дій, і засуджені так само були ознайомлені. В перші дні представники персоналу постійно перебували в установі разом із засудженими, а начальники відділень перші тижні робили всі заходи для евакуації.
ЕТАПОВАНІ З БАХМУТА
Існує проблема з одягом і з речами першої необхідності. 54 засуджених прибули з Бахмута під час військових дій. Засуджені фактично прибули без речей. Під час особистої розмови розповіли, що під час етапування представники нацгвардії поводилися з ними чемно. Фізична сила і психологічний тиск не застосовувалися. В купе під час перевезення перебувало 11 осіб, кожні три години виводили в туалет. Є потреба в гуманітарній допомозі, оскільки переміщені засуджені не мають елементарних речей, предметів першої необхідності, одягу тощо. Засуджені не мають можливості отримувати передачі, здійснювати телефонні дзвінки.