Моніторинговий візит до ДУ «Райківська виправна колонія (№73)»
23 червня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая і члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснили повторний візит до державної установи «Райківська виправна колонія (№73)».
Попередній візит моніторів ХПГ – за цим посиланням.
Основними завданнями моніторингового візиту є порівняння показників попередніх візитів з поточними, а також порівняння роботи пенітенціарних закладів різного рівня безпеки, аналіз роботи установи під час війни та з'ясування гуманітарних потреб.
Керівник установи – полковник внутрішньої служби Муц Віктор Петрович.
Супроводжував групу моніторів перший заступник начальника колонії, підполковник внутрішньої служби Котлярський Олександр Миколайович.
Монітори мали можливість відвідати будь-яке приміщення, спілкуватися з ув'язненими на умовах анонімності.
Адміністрація серед гуманітарних питань визначає відсутність фінансування для отримання паспортів для засуджених.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Колонія середнього рівня безпеки для тримання чоловіків, які раніше відбували покарання у вигляді позбавлення волі.
Кількість засуджених з попереднього візиту скоротилася на 115 осіб. Протягом року до установи прибули 84 засуджених; у 2021 році померло 3, в 2022 році – 4 засуджених; 74 засуджених працевлаштовані, всі за трудовими договорами; крамниця працює по заявах засуджених; у ДІЗО перебувало 2 особи, в ПКТ – 3; в медичному закладі ЦОЗ ДВК (на території установи) перебувало 7 осіб; на обліку ВІЛ/СНІД перебуває 47 осіб; до самогубства схильні 11 засуджених. За 2021 рік був 1 акт самогубства, в 2022 році – жодного.
21 засуджений стоїть на обліку як схильний до членоушкодження; 6 осіб обліковуються як схильні до втечі; 99 осіб стоять на обліку як злісні порушники режиму утримання. За останні два роки у зв’язку з хворобою не звільнено жодного засудженого. За 2021 рік з боку адміністрацією колонії не зафіксовано жодної скарги від засуджених щодо неналежних умов утримання або неналежного надання медичної допомоги, в 2022 році з цих питань зафіксована 1 скарга. В установі 16 осіб мають третю групу інвалідності, засуджених з першою та другою групою немає.
За 2021 рік загалом був звільнено 91 засудженого, 77 по УДО (ст. 81 ККУ) і 14 по ст. 82 ККУ, за 2022 рік загалом звільнено 77 осіб, з них 26 – по УДО (ст. 81 ККУ) і 2 – за ст. 82 ККУ. За 2021 рік було 16 викликів швидкої допомоги, в 2022 році – 2. Тілесних ушкоджень зафіксовано в 2021 році загалом 23 випадки, під час прибуття до установи – 3 і під час перебування – 20, в 2022 році було зафіксовано 4 випадки застосування тілесних ушкоджень, усі – під час перебування в установі. Спецзасоби в поточному році до засуджених не застосовувалися.
Через інтернет проведено 47 побачень вартістю 9,60 гривень на годину. Для дистанційного навчання з доступом до інтернет використовується 5 робочих місць. У 2021 році відбулося 20 тривалих побачень, в 2022 році – 4; короткострокових побачень у 2021 році – 92, у 2022 році – 10. У 2021 році 167 осіб скористалися інтернетом шляхом укладання відповідного договору та придбання планшету, в 2022 році таких осіб 55. Норма житлової площі на одного засудженого складає 4 квадратних метри. З початку поточного року 630 засуджених протестовано на SARS-CoV 2 (lgG, lgM), перехворіли 23 особи, вакциновано 376 засуджених.
Кількість осіб, що звернулися з заявами про помилування для служби в ЗСУ адміністрацією не фіксується, 4 особи було звільнено для служби в лавах ЗСУ.
Помітна тенденція переходу на українську мову, як з боку персоналу, так і з боку засуджених.
КІМНАТИ ПОБАЧЕНЬ
Кімната для короткочасних побачень відремонтована, затишна.
КІМНАТА ВИДАЧІ ПОСИЛОК ПЕРЕДАЧ
В кімнаті оформлення передач у наявності лампа кварцування.
З іншого боку, кімната, де засуджені отримують передачі, потребує ремонту.
ДІЗО/ПКТ
Після потрапляння в ДІЗО/ПКТ засуджені в кімнаті для медичного огляду проходять обстеження.
Під час моніторингу були оглянуті камері ПКТ. Ліжка відкриті.
Приміщення відремонтовані, охайні.
Опитані засуджені не змогли пояснити, в чому полягає порушення у вигляді ПКТ попри те, що дисциплінарні стягнення у вигляді ПКТ даються судом. Інший засуджений повідомив, що його порушення полягає в тому, що він не встав по підйому. За це він отримав місяць ПКТ. Засуджені повідомили про те, що їм відомо про право на оскарження дисциплінарного правопорушення, а також щодо можливості звернутися за правовою допомогою до адвоката, в тому числі і в Центр безоплатної правової допомоги.
Освітлення в камерах відповідає нормі.
Оглянуті камери ДІЗО. Порушення одного з засуджених полягає в тому, що він занавішував спальне місце, за це отримав 5 діб. Засуджений згодний з дисциплінарним покаранням, оскаржувати наміру не має. Інший засуджений отримав три доби ДІЗО за гру в карти. Монітори звернули увагу, що в камері у засудженого немає ніяких речей і предметів першої необхідності.
Всі камери ДІЗО, ПКТ відремонтовані і відповідають загальним критеріям. Є помивочна кімната.
Загалом, у наявності 17 камер, із них 13 ДІЗО і 4 ПКТ.
Кількість засуджених, що отримують дисциплінарні стягнення, зменшується через те, що зменшується кількість засуджених загалом, але й знижується кількість порушень, засуджені з розумінням ставляться до вимог закону: засуджені стали більше поважати вимоги адміністрації. Загалом, у місцях позбавлення волі змінюються стереотипи.
Моніторингова група позитивно відмічає належним чином облаштований кабінет огляду засуджених у приміщенні ДІЗО/ПКТ.
ЇДАЛЬНЯ
Смачний запах в їдальні зустрів моніторів. На ремонт їдальні була розроблена документація на 1 мільйон 580 тисяч гривень, але по факту було виділено лише 350 тисяч. За ці кошти зроблено ремонт інженерних мереж, стелі, освітлення в їдальні, замінені вікна, двері. Залишок коштів піде на заміну плитки на підлозі та на стінах на сучасну.
В рибному цеху для харчування засуджених готується морський окунь.
Хліб власної випічки.
М'ясо – яловичина на кістці першої категорії. Централізовано надходять продукти і крупи: перловка, ячка, пшениця, кукурудза. Є інструкції з приготування їжі. Також є невелика власна тепличка для своїх потреб, вирощується зелень та інше. На масло, яйця, згущене молоко, компот з сухофруктів держава виділяє кошти щомісяця.
В гарячий цех закупили плити, інше обладнання. Завдяки закупленому бойлеру забезпечені гарячою водою.
Територіальна громада минулого року виділила 30 тисяч гривень, за які був придбаний посуд.
Оплата праці осіб, які працюють в їдальні, відбувається на підставі цивільно-правового договору. Отримують зарплатню, зі слів працюючих, з усіма відрахуваннями 500–800 гривень на місяць.
ПРИМІЩЕННЯ КАРАНТИНУ
У дільниці не було засуджених, оскільки очікують прибуття нового етапу.
Етапи прибувають невеликі – 3–4 людини.
ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ
Засуджені скаржаться на медичне забезпечення. Засуджений скаржився на болі в шлунку і на те, що в санчастині іноді надають пігулки, при цьому не повідомляють діагноз.
У відділенні в середньому до 50 осіб. Із казармених кімнат поступово відбувається переобладнання на кубрикову систему.
Кімната для вживання їжі:
Охайні і відремонтовані санвузли:
Кімната для відпочинку:
Проблеми з водою. Воду зі свердловини набирають, а потім проціджують. Питання з якістю води не вирішене. Свердловини ще з минулого століття, вміст заліза високий. Були пропозиції пробурити свердловини ближче, але поки ситуація не вирішена, що є нагальною проблемою установи.
Відбуваються ремонтні роботи.
Кімнати після ремонту виглядають пристойно. Також побували в приміщенні, яке тільки в планах на реконструкцію.
Також є кімната для відпочинку, гри в пінг-понг.
Переобладнання вдається реалізувати, зокрема, і через зменшення засуджених.
Звернувся засуджений, який бажає служити в ЗСУ, було надано допомогу у складанні клопотання про помилування. Засуджений зазначив, що в нього є бойовий досвід. Представники адміністрації пояснили, що засуджений неодноразово звертався про помилування для служби в ЗСУ.
Ремонти в приміщеннях роблять засуджені власними силами. Спальні приміщення повністю реставруються для того, щоб засуджені почувалися комфортніше. Переформатування житлових приміщень з барачних на кубрикові відбувається за великим рахунком через те, що майже вдвічі зменшилась кількість засуджених. Ремонти відбуваються на 7, 8 секторі, ремонтні роботи відбуваються доволі інтенсивно. Опитані засуджені не мають скарг і зауважень, харчування з їх слів також нормальне.
Питання виникали з оформленням пенсії в Коростені. Засудженому ще 5 років відбувати покарання. На пропозицію допомоги в оформленні пенсії засуджений відповів відмовою, при тому скаржився на стан здоров'я через отримання значної частки радіації за часів аварії на Чорнобильській АЕС.
Представник адміністрації пояснив, що деякі засуджені навмисно не бажають оформлювати пенсію через те, що відбуватимуться відрахування за утримання, разом з тим, після звільнення людина зможе оформити пенсію і отримати повну суму за весь час відбування покарання.
Засуджений М., після інсульту, розповів про те, що він з мікроінсультом потрапив до лікарні, а після надання медичної допомоги на зворотній дорозі отримав інсульт.
У нього загинули діти. Коли дізнався про цю трагедію, в нього відбувся серцевий напад.
МЕДИЧНА ЧАСТИНА
Завідувач медичної частини №73 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Житомирський області (далі – медична частина) – Сірош Вячеслав Миколайович.
Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, вивчила медичну документацію. Монітори зауважили, що до медчастини ведуть круті сходинки, які створюють проблеми при відвідуванні медчастини для людей з інвалідністю.
Під час спілкування від засуджених скарг на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, зокрема: катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання, не надходило.
На день візиту в медичному закладі на лікуванні перебувало 7 осіб. До установи за поточний рік 2 рази викликалась швидка допомога.
Відповідно до журналу тілесних ушкоджень, під час перебування в установі в поточному році зафіксовано 4 випадки, що відображено в книзі обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о не долучаються фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 № 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».
В медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичних працівників для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення засуджених лікарськими засобами. Медична частина забезпечена бактерицидними опромінювачами. Інформація щодо засуджених, які мають укладені на волі декларації з сімейними лікарями, відсутня. Зі слів медичного працівника, жоден із засуджених не звертався з проханням про укладання декларації з лікарем. У медичній частині розташовані: кабінет завідувача медичної частини, кабінет старшого фельдшера, рентген-кабінет, маніпуляційний, процедурний та стоматологічний кабінети.
На день візиту укомплектовані наступні посади: завідувач медичної частини – 1 ставка; лікар-інфекціоніст – 0,5 ставки; лікар-стоматолог – 0,5 ставки; лікар-рентгенолог – 0,5 ставки; старший фельдшер – 1 ставка; фельдшер – 4 ставки; сестра медична зі стоматології – 0,5 ставки; рентгенолаборант – 0,5 ставки; асистент фармацевта – 0,5 ставки; лаборант – 1 ставка; молодша медична сестра – 0,5 ставки;
Недоукомплектованою, згідно штатного розпису, залишається посада лікаря-психіатра – 0,25 ставки.
Вакантною залишається посада лікаря-терапевта (0,5 ставки) та лікаря-фтизіатра (0,5 ставки), що свідчить про неповноту проведення первинного та повного профілактичного огляду та порушує п. 3 гл. 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі. Зокрема, відповідно до законодавства, у профілактичному медичному огляді обов'язково беруть участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики – сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог.
Через відсутність необхідної чисельності медичного штату в установі відсутня можливість сформувати лікарсько-консультативну комісію (далі ЛКК) для проведення медико-соціальної експертизи хворих для подальшого направлення до лікувально-профілактичного закладу на проходження МСЕК. Тому, щоб пройти ЛКК, засуджені особи направляються до спеціалізованої лікарні ЦОЗ ДКВС.
Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні. Зокрема, треба відзначити відсутність пандусів, поручнів та іншого обладнання.
З початку року 530 осіб протестовані на SARS-CoV-2. Кількість осіб з числа засуджених, які перехворіли на SARS-CoV-2 – 23 особи; кількість вакцинованих осіб – 376.
На обліку перебуває 47 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ 47).
Відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).
Мікроскопія мокротиння в установі не проводиться за відсутності лабораторії, тому направляється до лабораторії в УВП №8. Крім того, в медичній частині належним чином не обладнаний пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 No 287 «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз».
У наявності душова кімната, ізолятор для хворих на туберкульоз.
Туалетна кімната огороджена загальною перегородкою, проте не має кабін.
ПРОМЗОНА
Виготовляються колодязні кільця. На цьому виробництві працюють три людини і можуть заробити з усіма відрахуваннями 14 гривень з одного кільця.
Також переробляється дерево, виробляються пелети, піддони. Засуджені працюють відповідно до угод цивільно-правовового характеру, зарплата залежить від кількості виготовленої продукції. На виробництві працюють 36 засуджених. Загальна зарплата складає близько 500 гривень на місяць з урахуванням всіх відрахувань.
ЛАЗНЯ
В лазні є відгороджений куточок фельдшера.
Шторок у кабінках лазні не має.