MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Бердичівська виправна колонія (№70)»

10.07.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олексій Ярославцев
Засуджені скаржаться на вогкість в камерах. Зі слів одного з них, у медчастині не надають медикаменти. Частина ув’язнених публічно звернулися до керівництва країни з клопотанням про помилування для подальшої служби в ЗСУ.

24 червня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснили черговий візит до державної установи «Бердичівська виправна колонія (№70)».

Попередній візит моніторів ХПГ – за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту є порівняння показників попередніх візитів з поточними, а також порівняння роботи пенітенціарних закладів різного рівня безпеки, аналіз роботи установи під час війни та з'ясування гуманітарних потреб.

Керівник установи – полковник внутрішньої служби Доробалюк Олександр Павлович.

Супроводжував групу моніторів перший заступник начальника колонії, підполковник внутрішньої служби Дзюбчик Віталій Дмитрович.

Монітори мали можливість відвідати будь-яке приміщення, спілкуватися з ув'язненими на умовах анонімності. Попри те, що установа є максимальною за рівнем безпеки, в цій установі на відміну від установ середнього рівня безпеки дуже багато засуджених виявили намір до спілкування, зокрема, й на умовах анонімності.

ДОПОМОГА ЗСУ

В умовах військової агресії російської федерації проти України, що переросла в повномасштабну війну, першочерговим завданням та обов'язком держави є забезпечення потреб обороні України. Таким чином, адміністрацією ДУ «Бердичівська виправна колонія (№70)» разом із засудженими, які відбувають покарання в установі, починаючи з 24.02.2022 року було вжито низку заходів з метою забезпечення потреб Збройних сил України та сил Територіальної оборони, а саме виготовлено та передано в користування захисникам:

  • туалети дерев’яні – 3 шт.;
  • протитанкові їжаки – 9 шт.;
  • розвантажувальні жилети – 260 шт.;
  • шкарпетки теплі в'язані – 200 пар;
  • медичні сумки – 15 шт.;
  • сумка-баул – 103 шт.;
  • підсумок для скидання порожніх магазинів – 15 шт.;
  • тактичні рукавиці – 13 пар;
  • комплект форми «Британка» – 5 шт.

ГУМАНІТАРНІ ПОТРЕБИ

Установа в медичній частині має потребу у медпрепаратах, а саме: препарати антигістамінного ряду (супрастин, діазолін, лоратадин, цетрин, L-цет); препарати при розладі травлення (антибіотики при кишкових інфекціях, ферментативні препарати, антиульцерогенні препарати); НПВС; гіпотензивні препарати, нітрати пролонгованої лії; спазмолітики в ін'єкціях; седативні краплі (краплі Зеленіна, валеріана, корвалол); препарати для провідникової анестезії в стоматології.

Також в установі існує необхідність у гуманітарній допомозі для нормального забезпечення функціонування установи, а саме:

  • продукти харчування для засуджених, яким необхідне дієтичне харчування згідно з медичними показниками (масло вершкове, сир твердий, яйце куряче, молоко, сік фруктовий, каша гарбузова, сухофрукти);
  • постільні речі (в першу чергу матраци і ковдри);
  • одяг для засуджених;
  • взуття для засуджених;
  • будівельні матеріали;
  • дезінфікуючі засоби;
  • мило туалетне;
  • пральний порошок;
  • миючі засоби для посуду.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Колонія максимального рівня безпеки для тримання чоловіків, засуджених за умисні особливо тяжкі злочини, а також чоловіків, переведених із колоній середнього рівня безпеки за допущені злісні порушення режиму тримання та засуджених, які скоїли злочини під час відбування покарання.

В порівнянні з минулим візитом кількість засуджених збільшилася на 23 особи; коефіцієнт персоналу і засуджених складає 1 представник персоналу до 1 засудженого; вартість утримання одного засудженого – 69 гривень 49 копійок на добу.

Протягом поточного року до установи прибули 43 засуджених; у поточному році померло 2 засуджених; працевлаштовано 72 особи; середньомісячний заробіток за даними адміністрації складає 3 600 гривень на місяць; крамниця в установі не працює; в ДІЗО/ПКТ перебувало 5 осіб; у медичному закладі ЦОЗ ДКВ (на території установи) перебувало 2 особи; на обліку ВІЛ перебуває 22 засуджених; до самогубства схильні 9 засуджених; до членоушкоджень схильні 20 осіб; до втечі схильні 5 осіб; 51 визнано злісними порушниками режиму утримання.

В установі 11 осіб мають інвалідність: 9 осіб – третьої групи, 2 – другої.

За 2021 рік було звільнено 25 осіб, у т.ч. жодного по УДО (ст. 81 ККУ) і 2 – за ст. 82 ККУ. В 2022 році було звільнено 16 осіб, у т.ч. жодного по УДО (ст. 81 ККУ) і жодного за ст. 82 ККУ. Швидка допомога в 2021 році викликалася 12 разів, у 2022 році – 4 рази.

В 2021 році було зафіксовано 5 випадків тілесних ушкоджень під час перебування в установі, в 2022 році було зафіксовано 2 випадки тілесних ушкоджень, обидва рази під час перебування в установі; спеціальні засоби до засуджених у поточному році застосовувалися 5 разів.

Побачення з використанням відеозв'язку в установі не практикуються. Існують 2 робочі місця з доступом до мережі інтернет для дистанційного навчання. Протягом поточного року мережею інтернет скористалися 88 осіб. У 2021 році відбулися 11 тривалих побачень, 5 із них серед осіб засуджених довічно, в 2022 році відбулися 5 тривалих побачень, 2 з них стосовно засуджених довічно. Короткострокових побачень у 2021 році відбулося 125, серед них 41 побачення з засудженими довічно, в 2022 році відбулися 24 короткострокові побачення серед них 10 стосовно засуджених довічно.

Норма житлової площі на одного засудженого складає більше, ніж 4 квадратних метри. Протестованих на SARS-CoV 2 (lgG, lgM) у поточному році – 338 осіб, перехворіли на SARS-CoV 2 (lgG, lgM) 97 засуджених, вакциновано 95 осіб.

24 лютого, як тільки почалася війна, забарикадували вхід, персонал і засуджені відчули себе як одне ціле (в тому числі і бригада із засуджених довічно): дотримувалися дисципліни, шили якісні сумки, розгрузки, іншу амуніцію на 95-ту бригаду. Представники персоналу зібралися грошима і купили бензогенератор, який згодом також передали військовим.

Зустрічали етапи з Бахмута, переробили каналізацію, зокрема й у секторі довічного позбавлення волі.

Майже всі засуджені написали клопотання про звільнення для службі в ЗСУ, але жоден засуджений не був звільнений.

ДІЗО/ПКТ/ДПК

Усі одиночні камери реконструйовані, як у секторі довічного позбавлення волі, так і в ДІЗО/ПКТ.

Були оглянуті всі камери ДІЗО, ПКТ і ДПК. Монітори окремо відзначили, що всі ліжка відкриті.

Туалет, хоч і огороджений, але немає дверцят.

У приміщеннях відчувається вогкість.

Опитаний засуджений отримав 14 діб ДІЗО за вживання алкогольних напоїв.

Інший засуджений отримав 14 діб ДІЗО, але за що – пояснити не зміг. Проте, вважає дисциплінарне покарання справедливим і оскаржувати наміру не має.

Ще один засуджений виявив бажання поспілкуватися на умовах анонімності. Засуджений Є. скаржився на стан здоров’я. Скаржився на болі в шлунку та відсутність медикаментів. При цьому дисциплінарне стягнення хоч і вважає неправомірним, але оскаржувати намірів немає. Також засуджений висловив гуманітарні потреби в предметах першої необхідності.

До моніторів звернувся засуджений О., попросив про допомогу. Він мешканець Криму і відбуває покарання у вигляді 15 років. У нього немає родичів, і куди їхати після звільнення, він не знає. Готовий їхати в будь-який реабілітаційний центр. Закінчення строку він очікує у жовтні цього року.

Засуджений П., який перебуває в ДПК, з його слів, вже близько року. Претензій не має, і для нього краще перебувати в камері, ніж в загальній масі засуджених. Скаржився на те, що немає предметів першої потреби. Висловив бажання працювати для потреб ЗСУ.

У ДПК перебувало 10 осіб.

Під час відвідування моніторами в’язнів у ДПК один з засуджених поскаржився на те, що в камері тече кран. Інших скарг не мав, з його слів, відсидів у місцях позбавлення волі 46 років.

Скарги на медобслуговування. Інший в’язень побоюється скаржитися через можливі переслідування з боку адміністрації. Засуджені скаржаться на вогкість в камерах. Також в’язень поскаржився на хворі нирки. Зі слів засудженого Д., в медчастині не надають медикаменти.

Засуджений скаржився на те, що не може поспілкуватися з прокурором, до якого неодноразово звертався.

В камерах є можливість самостійно відкривати і закривати вікна.

ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ

Гуртожиток у дільниці ресоціалізації – окремі маломісні кімнати.

Санітарні кімнати відремонтовані.

Навіть у місцях несвободи є місце для свята і домашніх улюбленців.

Відремонтовані куточки для відпочинку.

Організовано прийняття їжі: в наявності мультиварки, мікрохвильові печі.

Під час обстрілів усі засуджені виходили в підвальні приміщення, навіть ті, хто перебував у камерах: камери відчинялися, і засуджених виводили в небезпечні місця.

До моніторів звернувся засуджений О., якому 61 рік. Скаржився на те, що не має паспорта і не має коштів, щоб оплатити послуги його оформлення. Керівництво установи зауважило, що в особовій справі засудженого є ксерокопія паспорта, а оригінал, зі слів засудженого, знаходиться у нього дома в Київській області. Засуджений О. переживає за те, що зараз триває війна і його паспорт може бути втрачено.

Під час спілкування з засудженими багато з них повідомило, що звернулися з клопотанням про помилування для подальшої служби в ЗСУ, але реакції не було.

Деякі з них звернулися до керівництва країни публічно:

Засуджений О. скаржився на те, що відбуває покарання у вигляді 10 років незаконно. З його слів: замість того, щоб захищати країну та взагалі бути корисним, він змушений витрачати час на оскарження свого незаконного вироку, при чому безперспективно. Вирок уже давно набув законної сили, а в нашій країни не існує процедури перегляду кримінальних вироків засуджених, у тому числі й засуджених довічно, навіть в тому випадку, коли вироки викликають розумний сумнів щодо своєї справедливості. Історії свавільно засуджених довічно на нашому сайті «Боротьба за життя».

Також до моніторів звернувся новоприбулий засуджений К., якому ще відбувати покарання 9 з половиною років. Він має потреби в одязі, взутті, предметах першої потреби. Засуджений з Бахмута, звертався до Президента багато разів, має бойовий досвід, переймається за своїх рідних, які залишилися в зоні бойових дій.

МЕДИЧНА ЧАСТИНА

Завідувач медичної частини №70 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Житомирський області (далі – медична частина) – Баліцький Володимир Станіславович.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, вивчила медичну документацію.

На день візиту у стаціонарі медичної частини на лікуванні перебувало 2 особи.

Скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, зокрема катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижують гідність, поводження чи покарання, з боку засуджених осіб не надходили.

Ванна кімната потребує ремонту, санітарні кімнати відремонтовані.

До установи за поточний рік 4 рази викликалась швидка допомога.

За поточний рік у медичній частині проліковано в стаціонарі 8 осіб, амбулаторно – 473 особи, туберкульоз – 0.

Відповідно до журналу тілесних ушкоджень, у поточному році зафіксовано 2 таких випадки. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 No 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».

Стаціонар медичної частини має у наявності: 1 палату для соматичних хворих, розрахована на 5 ліжко-місць (на час візиту в палаті проводилися ремонтні роботи); інфекційний ізолятор налічує 2 палати, розрахований на 3 особи (для кишкових інфекцій та для хворих на туберкульоз).

У медичній частині розташовані: кабінет завідувача медичної частини, рентген кабінет, маніпуляційний кабінет, процедурний кабінет, стоматологічний кабінет, кабінет психіатра, кабінет медичного огляду.

На день візиту в медичній частині укомплектовані наступні посади: завідувач медичної частини – 1 ставка; лікар-терапевт – 1 ставка; лікар-стоматолог – 0,5 ставки; лікар-рентгенолог – 0,5 ставки; лікар-психіатр – 0,5 ставки; старший фельдшер – 1 ставка; сестра медична – 0,5 ставки; ; рентген-лаборант – 0,5 ставки; молодша медична сестра – 0,5 ставки; фельдшер – 4 ставки; лаборант – 0,5 ставки.

Вакантною, відповідно до штатного розпису, залишається посада асистента фармацевта – 0,5 ставки.

Посада лікаря-інфекціоніста не передбачена штатним розкладом. Лікар залучається з Філії ЦОЗ ДКВС в Житомирській області один раз на місяць (за сумісництвом).

Під час прибуття до установи у засудженого шляхом опитування з’ясовується, чи є він наркозалежною особою. Медична частина забезпечена бактерицидними опромінювачами у кількості 10 штук.

У порушення п.п.8 п.5 глави 2 Порядку в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.
Отже, відсутність ізолятора для осіб з розладами психіки, створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.

Через відсутність необхідної чисельності медичного штату в установі відсутня можливість сформувати лікарсько-консультативну комісія (далі ЛКК) для проведення медико-соціальної експертизи хворому для подальшого його направлення до лікувально-профілактичного закладу на проходження МСЕК. Тому для проходження ЛКК засуджені особи направляються до спеціалізованої лікарні ЦОЗ ДКВС.
Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема відсутні пандуси, поручні та інше обладнання.

Відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).

У стаціонарі медичної частини відсутня лазня.

В загальній лазні не обладнано належним чином приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених, тобто медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених.

ДОВІЧНО ЗАСУДЖЕНІ

В секторі засуджених довічно відбувають покарання загалом 51 людина.

25 осіб утримуються в багатомісних, 26 осіб – у маломісних камерах.

У робочій камері засуджені довічно виробляють для військовослужбовців ЗСУ спеціальне обладнання для зберігання використаних магазинів.

Засуджений Р. звернувся з питанням, яке не може вирішити. Він є уродженцем Молдови і вже 25 років перебуває в місцях позбавлення волі. Він не має паспорта, через ці обставини не може вирішити правові питання: не може одружитися, не може оформлювати майнові питання тощо.

Поспілкувалися з усіма засудженими довічно, які утримувалися в 14 камерах. В одній із камер перебували засуджені, що були переведені з Бахмута. Претензій до адміністрації, до Національної гвардії не висловлювали. Під час евакуювання багато речей було залишено, в тому числі і фінанси на особистих рахунках.
Є гуманітарні потреби в одязі, предметах першої необхідності.

Засуджені з Запоріжжя скаржаться на те, що представники Нацгвардії знущалися над ними, в туалет виводили, не знімаючи наручники, все робилося «бігом», принижували честь і гідність. До адміністрації ДУ БВК-70 претензій немає. Є гуманітарні потреби в їжі, предметах першої необхідності.

Засуджений Р. повідомив про гуманітарні потреби. Рідні знаходяться в Харкові, допомагати не можуть. Потреби в одязі, предметах першої необхідності.

Засуджений О. звернувся з гуманітарними потребами у вигляді одягу, взуття, предметів першої необхідності.

Засуджений С. зазначив, що зараз війна, тому гріх скаржитися.

МАЙСТЕРНІ

Засуджені працюють в майстернях.

Виготовляються двері, вікна.

Отримують зарплату в залежності від виробітку.

ВИРОБИ ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ ЗСУ

Засуджені ш’ють костюми для бійців ЗСУ.

З власних матеріалів опрацьовували замовлення для Тероборони, ЗСУ. В пекарні випікали пиріжки і вивозили, роздавали військовим.

ТЕПЛИЦІ

У теплицях вирощуються огірки, помідори, зелень для потреб установи.

 Поділитися