MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Маневицька виправна колонія (№42)»

18.07.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олекса Ярославцев
Кількість засуджених у колонії збільшилася майже вдвічі внаслідок їх переведення з районів, які стали небезпечними через війну. Для розміщення засуджених через перенаселеність вимушені використовувати двоярусні ліжка.

5 липня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснили візит до державної установи «Маневицька виправна колонія (№42)».

Основним завданням моніторингового візиту був аналіз роботи закладу під час війни та з'ясування гуманітарних потреб установи.

Монітори мали можливість відвідати будь-яке приміщення, спілкуватися з ув'язненими на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її та отримувати доступ до відповідних матеріалів з дозволу засуджених, зокрема до особистих справ, медичних карток засуджених.

Керівник закладу – підполковник внутрішньої служби Ховайло Сергій Олександрович.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Колонія середнього рівня безпеки для тримання осіб, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі. Керівництво закладу налаштоване на гуманне ставлення до засуджених, всі складнощі намагається вирішити своїми силами.

Через війну кількість засуджених у виправній колонії збільшилася майже вдвічі. Водночас кількість персоналу не збільшена, і попри те, що навантаження подвоїлося, зі слів керівництва установи, оплата праці залишилася без змін. Кількість персоналу по відношенню до засуджених складає 1 представник персоналу на 2,99 засуджених (слідчозаарештованих). Протягом 2022 року (дані станом на час проведення моніторингу) до установи прибули 9 ув'язнених і 403 засуджених. Також цього року 2 засуджених померли.

За даними адміністрації за поточний рік середньомісячна зарплата для засуджених складає 2482,62 гривні. Колонія має велику господарську ділянку, яка обробляється, засівається, та з якої збирається врожай, що використовується для наповнення спецфонду установи та вирішення інших гуманітарних потреб. В установі працює крамниця.

Також у колонії є дільниця СІЗО, одна з найбільших за кількістю ув'язнених.

На час відвідування моніторами в дисциплінарному ізоляторі (ДІЗО) перебувало 13 осіб, у приміщенні камерного типу (ПКТ) – 1; в медичному закладі ЦОЗ ДКВ (на території установи) на лікуванні перебувало 6 осіб, у медичному закладі МОЗ – 1.

50 осіб перебувають на обліку ВІЛ/СНІД. На обліку, як схильні до самогубства – 13 осіб. 17 осіб перебувають на обліку як схильні до членоушкодження. 10 осіб схильні до втечі, 34 особи – на обліку як злісні порушники режиму утримання. 1 особа має інвалідність першої групи, 3 особи – інвалідність другої групи, 13 осіб мають третю групу інвалідності.

За період 2021 року було загалом звільнено 150 осіб. З них – 63 умовно-достроково за ст. 81 ККУ, 17 осіб, відповідно до статті 82 ККУ переведено на пом’якшений режим утримання. В поточному році загальна кількість звільнених складає 99 осіб, з них умовно-достроково звільнено 41 особу, на пом’якшені умови покарання переведені 11 осіб.

Швидка допомога в 2021 році викликалася 9 разів, у 2022 році – 4 рази. За 2021 рік зафіксовано 27 випадків тілесних ушкоджень, із них 3 випадки – під час прибуття і 24 випадки – під час перебування в установі. Станом на початок липня 2022 року зафіксовано 5 випадків тілесних ушкоджень, всі під час перебування в установі.

В поточному році було проведено 5 побачень із використанням відеозв’язку (вартістю по 58,15 гривень). В установі обладнано 5 робочих місць з доступом до мережі інтернет для дистанційного навчання; вартість доступу до мережі Інтернет складає 11,65 гривень за 15 хвилин роботи. Існує також місячний абонемент. Його ціна складає 211,77 гривень. У 2021 році відбулися 12 тривалих побачень, у 2022 році – 6. Короткострокових побачень у 2021 році – 182, в поточному році – 143. Норма площі на одного ув'язненого складає 2,5 квадратних метрів, на одного засудженого – 4 квадратні метри.

Тестованих на SARS-CoV-2 (lgG, igM) з початку року – 167, перехворіли на SARS-CoV-2 (lgG, igM) 4 особи. Загалом, вакциновано з числа ув'язнених/засуджених 520 осіб.

З клопотаннями про звільнення для служби в ЗСУ звернулися 102 особи, підтримано адміністрацією 17 клопотань, але лише одна особа з цього переліку була звільнена.

На початку військової агресії РФ майже півтори місяці поспіль адміністрація на чолі з керівництвом цілодобово перебувала на території установи. Організували допомогу ТРО, силами засуджених на замовлення для армії шилися розгрузки, підсумки тощо.

ГУМАНІТАРНІ ПОТРЕБИ

Установа має потреби в медичних препаратах, будівельних матеріалах. Є необхідність у речах для покращення комунально-побутових умов засуджених. Зокрема:

  • металевий посуд (тарілки глибокі та напівглибокі, кружки металеві тощо);
  • фарба для ремонтних робіт (сірого, білого кольорів та кольору слонової кістки);
  • «Снєжка» (білого кольору) для фарбування стін;
  • керамічна плитка (для оздоблення стін та підлоги);
  • особисті речі для засуджених (взуття демісезонне, штани, майки чорного кольору);
  • цемент та клей;
  • постільні речі (простирадла, наволочки, ковдри зимові);
  • миючі засоби (мило туалетне, пральний порошок).

ПЕРЕВЕДЕНІ З НЕБЕЗПЕЧНИХ РАЙОНІВ

Більшість засуджених, що були переведені до цієї установи, прибули з Кам’янської виправної колонії № 101 (Запорізька область).

Засуджені, яких перевели з небезпечних районів, розселені по всіх житлових відділеннях установи. Зі слів засуджених, під час етапування представники Національної гвардії доволі жорстко до них ставилися.

Кошти, що залишалися на особистих рахунках, були переведені на рахунки установи. Засуджені скаржаться на те, що мали заохочення на попередньому місці відбування покарання, але через відсутність роботи на новому місці перспектива умовно-дострокового звільнення відкладається. У деяких засуджених є проблеми з отриманням паспортів через брак коштів, через що ускладнене працевлаштування: без паспортів і податкових ідентифікаційних номерів оформити трудовий договір неможливо.

Засуджений К., мешканець Маріуполя не спілкувався зі своїми рідними з другого дня повномасштабного вторгнення. Його підтримали інші засуджені: зв'язатися навіть через інтернет неможливо, де зараз знаходяться їхні рідні – невідомо.

Також вони потребують гуманітарної допомоги у вигляді речей, одягу, взуття, предметів першої необхідності.

В цілому адміністрація з розумінням ставиться до проблем переведених: тим, в кого на особистому рахунку немає грошей, безкоштовно надається можливість телефонувати рідним. Адміністрація установи намагається сприяти працевлаштуванню засуджених.

Для керівництва колонії раптове подвійне збільшення кількості засуджених виявилося певним викликом. Проте організаційні, комунальні питання вирішуються. В установі відчутна атмосфера доброзичливості та взаєморозуміння між засудженими і персоналом. Для забезпечення кожного із засуджених ліжко-місцем через перенаселеність вимушені використовувати двоярусні ліжка.

Засуджений О. звернувся зі скаргою на те, що він відбуває зайвий термін покарання. За його словами, його мали звільнити ще 4 роки тому. Засуджений надав дозвіл на ознайомлення з його особовою справою. З'ясовано, що О. був засуджений в 2015 році в Росії до 7 років позбавлення волі. В 2017 році для подальшого відбування покарання він був переведений на територію України. Невідбутий залишок: 4 роки 10 місяців і 14 днів. У той же час, він отримав вирок по 391 ККУ і покарання у вигляді 3 років позбавлення волі. За сукупністю покарання та невідбутої частини, йому було призначено 7 років і 6 місяців позбавлення волі. Наскільки законно були нараховані строки для цього засудженого, мають вирішити компетентні органи.

Деякі засуджені, що приїхали з інших установ, мали пільги та заохочення, і за попереднім місцем відбування покарання планувалися до звільнення. Матеріали стосовно них були спрямовані на комісію установи та передані до суду для умовно-дострокового звільнення або переведення на пом’якшені умови утримання.

ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ

Приміщення з різним ступенем наповнюваності. Багатонаселені – з двоярусними та одноярусними ліжками.

Кімната для зібрань:

Кімната для прийому їжі:

Умивальна кімната:

Відбуваються ремонтні роботи.

Приміщення переобладнуються на кубрикову систему.

ДІЗО/ПКТ/ДПК

Засуджений З. відбував покарання 1 місяць ПКТ за конфліктну ситуацію з адміністрацією. Перед цим мав покарання у виді ДІЗО за користування телефоном. Претензій не має, оскаржувати дисциплінарні стягнення також не збирається.

В камерах ДІЗО спальні ліжка вдень не піднімаються.

Засуджений П. відбував дисциплінарне стягнення за самовільне користування телефоном. Претензій до адміністрації не має.

ДІЛЬНИЦЯ СЛІДЧОГО ІЗОЛЯТОРА

В дільниці СІЗО перебувало 45 осіб. Є певні незручності з етапуванням в’язнів, що знаходяться на стадії слідства. Луцьке СІЗО було суттєво переповнене, і через ці обставини в установі утворена дільниця слідчого ізолятора (СІЗО). З початку війни для СІЗО немає етапів. Зазначений факт є проблемою, оскільки це стосується і перевезень у лікарні. Єдина можливість надати невідкладну медичну допомогу – виклик швидкої допомоги.

Також, попри велике навантаження на спецчастину, додаткових ресурсів не виділено. Раніше, коли відносно людей обиралася міра запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчозаарештованих переводили в заклади відповідно до територіальної підсудності. Під час війни зазначена практика не працює, а в дільницю СІЗО колонії почали направляти і з Луцького, Волинського, Володимирського району. Це створює навантаження на конвой і певні проблеми з організації перевезення в’язнів. Проблема ще й в тому, що не має етапів. Залізнична гілка Ковель – Київ з початку війни не працює. Є дуже багато нарядів: на лікарню, або по зміні режиму на більш м'яке покарання у виправному центри, але люди сидять, і відвезти їх неможливо через відсутність можливості етапування. Для всіх цих потреб з державного бюджету, зокрема, в поточному році надійшло всього 17 тисяч гривень, і всі подібні витрати також є навантаженням на спецфонд.

У дільниці СІЗО роздільне тримання осіб, обвинувачених вперше, та раніше судимих.

Є камери багатомісні і маломісні.

Слідчозаарештований З. третій рік утримується під вартою без рішення суду.

В одній з камер утримувався засуджений, який отримав нове звинувачення за статтею 309 ККУ. Претензій до адміністрації не має.

МЕДИЧНА ЧАСТИНА

Завідувач медичної частини №42 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Волинській та Рівненській областях (далі – медична частина) – Маковецький Андрій Адамович.

У стаціонарі установи перебувало 6 осіб, із них 1 особа хвора на активну форму туберкульозу.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, вивчила медичну документацію. Під час спілкування від засуджених скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, у тому числі катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижують гідність поводження чи покарання не надходили.

В поточному році 267 осіб пройшли профілактичний медичний огляд.

Відповідно до журналу тілесних ушкоджень, у поточному році зафіксовано 5 таких випадків. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в деяких медичних картках амбулаторного хворого 025/о неналежним чином складені довідки та відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у гл. II ч. 9 Наказу Міністерства юстиції України від 14.06.2019 № 1769/5 «Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України».

Стаціонар медичної частини має у наявності: 5 палат для соматичних хворих, розрахованих на 15 ліжко-місць; 2 інфекційних ізолятори, розраховані на 6 ліжко-місць. В одному ізоляторі проводяться ремонтні роботи.

В медичній частині розташовані: кабінет завідувача медичної частини, кабінет фельдшерського прийому; кабінет лікарського прийому; клініко-діагностична лабораторія; стоматологічний кабінет.

Відповідно до штатного розкладу, який був наданий моніторам, укомплектовані наступні посади:

  • завідувач медичної частини – 1 ставка;
  • лікар-терапевт (за сумісництвом) – 0,5 ставки;
  • лікар з ультразвукової діагностики (за сумісництвом) – 0,25 ставки;
  • лікар-отоларинголог (за сумісництвом) – 0,25 ставки;
  • лікар-психіатр (за сумісництвом) – 0,5 ставки;
  • старший фельдшер – 1 ставка;
  • фельдшер – 4 ставки;
  • лаборант (за сумісництвом) – 0,5 ставки;
  • сестра медична зі стоматології – 0,5 ставки;
  • фармацевт в д/в – 0,5 ставки;
  • молодша медична сестра (вн. сумісник) – 0,5 ставки.

Вакантними на день візиту залишаються посади лікаря-терапевта, лікаря-стоматолога. Посада лікаря-інфекціоніста штатним розписом не передбачена.

Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема, відсутні пандуси, поручні та інше подібне обладнання.

Крім того, проходження МСЕК хворих осіб проходить за їх відсутності.

В загальній лазні не обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених, тобто медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених. Душові кабіни не обладнані занавісками, що не дає можливості засудженим скористатися правом на приватність під час проведення гігієнічних процедур. Відсутній Журнал обліку проведення тілесних оглядів у лазні.

В приміщенні ДІЗО/ПКТ та КДіР кабінет лікаря відсутній. Отже, в установі та медичній частині порушуються права засуджених на охорону здоров’я в обсязі, встановленому основами законодавства України на охорону здоров’я за винятком обмежень, передбачених законом, які закріплено Конституцією України та ст. 8 КВК України.

В медичній частині відсутня окрема шафа для зберігання ліків від родичів. Крім того, в медичній документації (медичній карті № 025/о або № 003/о) відсутні заяви від родичів засуджених або інших осіб про передачу ліків, виробів медичного призначення, що порушує п. 23 Загальних положень Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, в якому зазначено: «отримані від родичів засуджених або інших осіб лікарські засоби та медичні вироби зберігаються у закладах охорони здоров'я ДКВС в окремих шафах та знаходяться на обліку, який відображається в картці обліку лікарських засобів, медичних виробів, технічних та інших засобів реабілітації, отриманих від родичів засудженого та інших осіб, за формою, визначеною у додатку 2 до цього Порядку, де засуджений ставить підпис після закінчення курсу лікування».

За поточний рік обстежено на ВІЛ швидкими тестами 190 осіб. На обліку перебуває 50 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ-терапію 50 осіб).

За поточний рік проведено 37 імунологічних обстежень (CD-4) та лише 1 вірусологічне (вірусне навантаження). Таким чином, можна стверджувати, що в установі не в повному обсязі здійснюється моніторинг лікування антиретровірусною терапією, яка повинна включати в себе контроль ефективності лікування, несприятливих реакцій та дотримання лікування, відповідно до нового клінічного протоколу із застосування антиретровірусних препаратів для лікування та профілактики ВІЛ-інфекції, який затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України № 1292 від 05.06.2019.

Відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).

Мікроскопія мокротиння, GXpert в установі не проводиться через відсутність лабораторії, тому направляється до лабораторії КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня». Крім того, в медичній частині відсутній належним чином облаштований пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України №287 від 01.02.2019 «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз».

У порушення п.п.8 п.5 глави 2 Порядку в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення. Відсутність ізолятора для осіб з розладами психіки в медичній частині створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.

ВИРОБНИЦТВО

Під час опитування засуджені повідомили, що за останній місяць отримали з усіма відрахуваннями 2 тисячі 700 гривен на двох.

Через військовий стан у країні державних замовлень немає. Раніше працювало виробництво меблів. Сьогодні, щоб не загубити виробництво, перейшли, зокрема, на виготовлення піддонів різного калібру та для різних цілей.

У районі для постачання деревини задіяно 4 лісгоспи.

Замовниками продукції установи є Кам'янець-Подільський цементний завод, Івано-Франківський цементний завод, Карпатгазнафтохім, Перечинський хімкомбінат, ФУЦ. Це величезні фірми, з якими працює підприємство. За останні роки виготовляли 220–250 тисяч піддонів на рік, а саме виробництво було підготовлене для виготовлення до півмільйона піддонів в рік. До того, як почалася війна, в середньому за сезон від квітня до жовтня вантажили до 40 фур піддонів на місяць. У минулому році лише податків було сплачено п'ять з половиною мільйонів гривень. Конкуренцію складали лише деякі установи Харківської та Дніпропетровської областей. Проте війна внесла свої корективи. Сьогодні виробництво впало більше, ніж на 50 відсотків.

Виробництво готове надавати послуги постраждалим районам. Але є вимога закону – закупки сировини відбуваються через аукціони. Законодавство побудоване таким чином, що підприємства пенітенціарної системи взагалі не можуть конкурувати. Виробництво, яке фактично не має спеціалістів, не може бути конкурентоспроможним. На даний час виробництво платить 25 відсотків податків. При тому є нестача в кадрах, не вистачає спеціалістів – токарів, зварювальників, фахівців з деревообробки.
В установі всі засуджені, які мають бажання та фах, можуть працювати на виробництві.
Також при установі є профтехучилище.

КІМНАТА ПОБАЧЕНЬ

Відремонтована кімната для короткочасних побачень.

ТЕПЛИЦІ

В теплиці вирощуються зелень, овочі.

ГОСПОДАРСТВО

Установа має власне господарство.

ДОЗВІЛЛЯ

Як позитивну практику для організації відпочинку персоналу можна зазначити наявність невеличкого ставка. Силами персоналу створені умови для рибальства, є власна пасіка.

 Поділитися