MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)»

21.07.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олекса Ярославцев
Інфекційні ізолятори для хворих на туберкульоз потребують ремонту, санвузли та каналізація настільки зношені, що вже не виконують своїх технічних функцій. Хворі сплять на старих металевих ліжках, старих брудних подертих матрацах; постільна білизна зношена, у деяких хворих взагалі відсутня.

7 липня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснили візит до державної установи «Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)».

Основним завданням моніторингового візиту був аналіз роботи закладу під час війни та з'ясування гуманітарних потреб установи.

Монітори мали можливість відвідати будь-яке приміщення, спілкуватися з ув'язненими на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її та отримувати доступ до відповідних матеріалів.

Керівник закладу – полковник внутрішньої служби Атаманюк Володимир Богданович – на момент візиту перебував у відпустці, виконувач обов'язків начальника установи – підполковник внутрішньої служби Гурик Іван Степанович.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Івано-Франківська установа виконання покарань функціонує як слідчий ізолятор (СІЗО) для утримання слідчо-заарештованих, відносно яких у рамках кримінальних проваджень вибрана міра запобіжного заходу – тримання під вартою.
В установі є медична частина, транзитні камери для тимчасового тримання осіб, які чекають етапування до інші установ. Також існує сектор максимального рівня безпеки для тримання засуджених довічно, а також господарський блок для обслуговування закладу.

Співвідношення кількості представників персоналу до кількості засуджених складає 1 представник адміністрації до 2,39 засуджених. В установі працюють два психологи. В поточному році до установи прибуло 287 осіб з числа ув'язнених (засуджених); працевлаштовано 15 осіб, з них 3 – за трудовим договором (контрактом). За даними адміністрації середньомісячний заробіток засуджених у поточному році складає 6,500 гривень.

На обліку як схильні до самогубства перебувають 18 осіб, за останні два роки випадків самогубств не було; 13 осіб перебувають на обліку як схильні до самоушкодження; 5 осіб – як схильні до втечі; як злісні порушники режиму утримання – на обліку немає жодного. Також не зафіксовано жодної скарги від ув'язнених (засуджених) стосовно неналежних умов тримання, неналежного надання медичної допомоги. На обліку ВІЛ/СНІД перебуває 14 осіб. Інвалідність мають також 14 осіб.

За 2021 рік звільнено 4 людини. З них 2 – умовно-достроково (ст. 81 ККУ) і 2 – переведено на пом’якшені умови утримання (ст. 82 ККУ). За період 2022 року звільнено 2 особи умовно-достроково.

В 2021 році було 16 викликів медичної допомоги. За період 2022 року таких випадків 5. Тілесних ушкоджень було зафіксовано в 2021 році під час прибуття – 31 випадок і 6 – під час перебування в установі; в 2022 році під час прибуття – 24 випадки, під час перебування в установі – 5. Спецзасоби до ув’язнених/засуджених (фізична сила) в поточному році було застосовано 2 рази.

Для дистанційного навчання існує 4 робочих місця з доступом до мережі інтернет. Вартість користування доступом до мережі Інтернет в установі складає 11 гривен на 15 хвилин. Загалом, у 2021 році доступом до мережі Інтернет шляхом укладання відповідного договору та придбання планшету скористалися 27 осіб, у 2022 році – 30.

Тривалих побачень у 2021 році проведено 20, за період 2022 року – 3. Короткострокових побачень у 2021 році відбулося 135, у 2022 році – 51.

На SARS-CoV-2 (lgG, igM) протестовано з початку 2022 року 443 осіб. У 2021 році перехворіли на SARS-CoV-2 (lgG, igM) 27 осіб, у 2022 році – 3 особи. Загалом, вакциновано з числа ув'язнених – 224 особи, засуджених – 48 осіб.

За даними адміністрації з клопотаннями про звільнення для служби в ЗСУ звернулися 2 особи, підтримано адміністрацією 2 клопотання, але жодна особа не була звільнена.

Деякі приміщення в установі потребують ремонту.

ГУМАНІТАРНІ ПОТРЕБИ

Установа потребує насосне обладнання для котельні, оновлення обладнання для харчоблоку та лазні, промисловий бойлер для потреб лазне-прального комплексу (ємністю 1000–1500 л), а також: мило, миючі засоби, постільні речі, одяг і взуття на зиму. Установа вкрай потребує бойлер для потреб засуджених.

МЕДИЧНА ЧАСТИНА

Завідувач Івано-Франківської міської медичної частини №12 Філії ДУ ЦОЗ ДКВС України у Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях (далі – медична частина) – Андрій Лизин.

На день візиту в стаціонарі перебувало 22 особи, з них 8 осіб – хворих на активний туберкульоз. За поточний рік в установі померло 4 осіб, з них одна особа – у закладі МОЗ. 50 осіб пройшли профілактичний медичний огляд.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, вивчила медичну документацію.

В медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичного працівника для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення ув’язнених (засуджених) лікарськими засобами.

В поточному році в журналі зафіксовано 24 випадків тілесних ушкоджень осіб, які прибули до установи, та 5 випадків тілесних ушкоджень під час перебування в установі. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п. 3 розділу 1, глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».

В стаціонарі медичної частини розташовано: 3 палати для соматичних хворих, розрахована на 16 ліжко-місць; 1 палата – інфекційний ізолятор на 2 ліжко-місця; 5 ізоляторів на дві особи для осіб, хворих на туберкульоз, розрахованих на 12 ліжко-місць.

Палати для соматичних хворих:

Інфекційний ізолятор:

Ізолятори для осіб, хворих на туберкульоз:

Перелік медичних кабінетів налічує: кабінет завідувача медичної частини, ординаторська; рентгенкабінет, маніпуляційний кабінет, лабораторія, стоматологічний кабінет.

Згідно штатного розпису укомплектовані наступні посади: завідувач медичної частини – 1 ставка; лікар-стоматолог – 0,5 ставки; лікар-фтизіатр – 1 ставка; лікар-дерматовенеролог – 0,5 ставки; лікар-рентгенолог – 0,5 ставки; лікар-терапевт – 1 ставка; лікар-інфекціоніст – 0,5 ставки; лікар-психіатр – 0,5 ставки; фельдшер – 4,5 ставки; сестра медична зі стоматології – 0,5 ставки; фармацевт – 0,75 ставки; лаборант – 0,5 ставки; дезінфектор – 0,5 ставки. Вакантною залишається посада лікаря ультразвукової діагностики – 0,5 ставки.

В медичній частині штатним розписом не передбачена посада лікаря-гінеколога, що унеможливлює своєчасне обстеження жінок, узятих під варту.

Загалом, первинний та профілактичний огляд проводиться не в повному обсязі, що призводить до порушення права в’язнів на охорону здоров’я та належну медичну допомогу. На обліку перебуває 12 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ-12).
За поточний рік проведено 12 імунологічних (CD-4), та 12 вірусологічних обстежень (вірусне навантаження). Швидкими тестами на ВІЛ з початку року обстежено 258 осіб. Відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).

В медичній частині відсутній препарат налоксон, що унеможливлює надання невідкладної медичної допомоги у випадках передозувань опіоїдами.
Відсутня окрема шафа для зберігання ліків, отриманих від родичів.

В установі здійснюється нагляд за 31 особою з психічними розладами. При цьому в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для в’язнів, які становлять небезпеку для оточення. Отже, відсутність ізолятора для осіб з розладами психіки створює небезпечне середовище серед ув’язнених/засуджених та наражає на небезпеку працівників установи. Крім того, моніторами було встановлено, що психічно хворі особи перебувають у палаті для соматичних хворих. Тримання вищезазначених осіб відбувається в неналежних умовах. У палаті антисанітарія, відсутній душ, забруднені матраци та постільна білизна. В палаті неприємний запах, двоповерхові ліжка, що в цілому є порушенням державних гарантій щодо забезпечення психіатричною допомогою та соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади, що зазначено в ст.5 ЗУ «Про психіатричну допомогу», також є порушенням права на приватність.

Мікроскопія мокротиння GXpert в установі не проводиться за відсутності лабораторії, тому направляється до лабораторії КНП «Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр Івано-Франківської обласної ради».

Згідно статті 8 Кримінально-виконавчого кодексу України засуджені мають право на гуманне ставлення до них і на повагу їх людської гідності; засуджені не повинні підлягати жорстокому, нелюдському або такому, що принижує їх гідність, поводженню. Разом з тим, в установі мають місце порушення права засуджених на рівність та повагу до їх гідності. Зокрема, засуджені особи, що знаходяться на лікуванні та перебувають в інфекційних ізоляторах для хворих на туберкульоз, змушені утримуватись в неналежних умовах: потребують ремонту приміщення, санвузли, каналізація настільки зношені, що вже не виконують свої технічні функції та потребують заміни санітарно-технічного обладнання. Все це призводить до бруду, підтікань, антисанітарії та стійкого неприємного запаху, не кажучи вже про серйозну шкоду здоров’ю ув’язнених.
Також, хворі сплять на старих металевих ліжках, старих брудних подертих матрацах; постільна білизна зношена, у деяких хворих взагалі відсутня.
В медичній частині належним чином не облаштований пункт збору мокротиння, який знаходиться на території транспортного КПП, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 № 287 «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз».

У загальній лазні не обладнано приміщення для медичного працівника, куточок фельдшера знаходиться фактично у приміщенні начальника лазне-прального комплексу, тобто медичний огляд проводиться в присутності інших осіб.

Душові кабіни не обладнані занавісками, що не дає можливості в’язням скористатися правом на приватність під час проведення гігієнічних процедур.

ДІЛЬНИЦЯ ТРИМАННЯ ЗАСУДЖЕНИХ ДОВІЧНО

З 39 осіб, засуджених довічно, 29 виявили бажання працювати. В установі існує два приміщення виробничих майстерень, де працюють засуджені довічно. Тож, усім бажаючим працювати така можливість надається.

В установі функціонує інтернет-клас. Для можливості користування укладається графік відвідування, засудженими сплачується час роботи у класі. Вони мають можливість листуватися через електронну пошту, зокрема, з органами державної влади, отримувати відповіді на свої звернення.

Адміністрація чемно та людяно поводиться до засуджених довічно. Під час візиту моніторів засуджені ставили питання стосовно тривалих побачень і щодо перспективи прийняття законів про умовно-дострокове звільнення та перегляд вироків.

Усі камери дільниці відремонтовано за кошти з державного бюджету.

Кожного дня засуджені мають право на телефонний дзвінок на один номер протягом 15 хвилин.

Найбільша кількість питань засуджених стосувалися відсутності побачень.

Засуджений З. звернувся зі скаргою на те, що адміністрація установи не дозволяє йому мати радіо. Проте було з'ясовано, що мова йде про радіоприймач. Відповідно до правил внутрішнього розпорядку приймачі засудженим мати в камері не дозволено. Засуджений також скаржився на якість їжі, на якість медицини.

Засуджений П. теж скаржився на якість медичних послуг.

Засуджений К. висловив побажання, щоб представники державних органів врахували його бажання служити в ЗСУ.

До моніторів також звернувся засуджений С. Він був засуджених до довічного позбавлення волі в Росії, але потім був екстрадований в Україну. Засуджений оскаржує порушення прав людини, що відбулися в Росії. Ситуація залишається невирішеною.

Засуджений П. має рішення ЄСПЛ відносно нього щодо умовно-дострокового звільнення (аналог квазі-пілотного рішення «Петухов проти України №2»).

ТРАНЗИТНІ КАМЕРИ

Камери багатомісні.

Деяких засуджених привезли з Донецька. Спілкування з родичами немає, є гуманітарні потреби в одязі.

Засуджений З. мешкав в Донецьку. Через місяць і десять днів має звільнитися. Куди їхати – поки не вирішив.

КАМЕРИ ДЛЯ СЛІДЧОЗААРЕШТОВАНИХ

Камери є багатомісні та маломісна на 2 особи.

КАМЕРИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ОБСЛУГИ

В таких камерах живуть засуджені за нетяжкі злочини вперше, які погодилися працювати на господарстві установи. Обслуговують усю установу 12 осіб. Зокрема, це роздача їжі, робота в пекарні та на кухні.

Тут також є інтернет-клас. У наявності також є спортивна кімната.



Молитовна кімната для засуджених, яку можуть відвідувати всі засуджені, зокрема й засуджені довічно та засуджені, що перебувають у транзитних камерах.

КАРЦЕР

За злісне порушення режиму утримання слідчозаарештовані переміщуються у карцер. Проте, за процедурою перед таким переміщенням ув’язненому спочатку має бути оголошено попередження, потім – догана, потім – сувора догана.

В карцері перебував один ув'язнений.

 Поділитися