MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Будинок, що затулив собою мікрорайон: мешканці кілька місяців чекають комплексного обстеження конструкції

01.08.2022   
Ірина Скачко
Цей будинок на околиці Харкова в березні палав кілька днів поспіль. Зараз в одних квартирах живуть люди, в інших – розсипаються навіть несучі стіни. Десятки власників пошкоджених квартир звернулися по допомогу до юристів ХПГ.

Проспект Героїв Харкова, 308

Харківський мікрорайон Сонячний попри дірки і вигорілі чорні плями у стінах багатоповерхівок, дійсно справляє враження сонячного. Трішки дитячих голосів, багато котів, бабусі на лавочках. Десь працює невгамовна газонокосилка. За гуманітарною допомогою збирається черга. Розмови – здебільшого про те, як вночі гахнуло: стіни тряслися. Знову обстрілювали Чугуїв. А до нього звідси – менше 20 кілометрів. 

Проспект Героїв Харкова, 308

Початок війни мешканці будинку по проспекту Героїв Харкова, 308 (тоді це ще був Московський проспект) спостерігали просто зі своїх вікон. Довжелезний будинок розташовано на краю міста – так, що він ніби прикриває собою всі інші багатоповерхівки.Тому і влучали в нього неодноразово. Тепер будинок стоїть поцяткований і – що лякає його мешканців найбільше – з ущент вигорілими секціями. 

Маша

– Так, наш будинок – це оборона всього району. Весь удар взяв на себе, – розповідає місцева мешканка Віта Старікова.

Її квартира майже вціліла. “Майже” у цьому випадку значить, що пожежі до неї не дісталися. Але вікна повиносило, кондиціонер пробитий, деінде сліди від осколків. Віта показує пригорщу “подарунків” від ворога, які визбирала по квартирі. 

Віта Старікова демонструє "подарунки" від ворога, які вона зібрала по квартирі

Втім, найбільше її тривожить те, що після вибухів міжкімнатні стіни ходять ходором. 

Ліжко її онуки, Маші, якраз стоїть в коридорі. Ніби все за правилом двох стін. Тільки одна з них – хитається. 

Маленька Маша спить біля стіни, що хитається

– Так, стіна аварійна, – каже Віта Іванівна. – Живемо тут на свій ризик. Й Ізюм, і Чугуїв – все поряд. Боїмося, але живемо. Перший день війни дитина спала у погребі, потім день у школі побули, а після того тиждень у підвалі сиділи. Виїхали, але через три місяці повернулися. Комунальники просять ремонтувати вікна за свій кошт до осені, щоб опалення можна було включити… 

В будинку залишилося всього двоє дітей – Маша та ще один хлопчик. У Маші напередодні був День народження. Вона показує подаровану іграшку. За нами бігає її песик. Звичайне дитинство – тільки ліжечко стоїть не в дитячій, а в коридорі. І стіна хитається.

Будинок палав чотири дні

28 лютого ворожий літак неподалік скинув бомбу. Людям, що ховалися у підвалі, здалося що вона падає на їхні голови крізь усі поверхи. Але пощастило: вибух стався в полі. 2 березня також стався авіаудар. В будинку повиносило двері (навіть броньовані), вікна, а в деяких квартирах, немов болгаркою, позрізало змішувачі, розкололися мийки та унітази. Кажуть, підкинуло навіть ламінат.

– А в ніч з шостого на сьоме  березня уламок снаряду поцілив у газову трубу між першим і другим поверхом, – розповідає Тетяна Лазько, що мешкала в другому під’їзді на другому поверсі. – Весь вогонь з труби пішов в нашу квартиру. Викликали пожежників. Вони приїхали, але в них закінчилася вода. Коли через годину сорок хвилин повернулися, вогонь вже перекинувся до сусідів. 

Тетяна Миколаївна показує, що залишилося від її квартири. Майже нічого. Самі стіни. Які вже господиня встигла трохи відмити.

На телефоні Тетяни – фотографії, які вона робила перед війною, 18 лютого. Саме святкували її День народження. 

На телефоні Тетяни Лазько збереглися фото квартири до пожежі

– Ось тут стояв диван… А на цьому фото повітряні кульки, ми прикрашали на свято кімнату… – зітхає вона. – Ми цю квартиру шість років тому купили. З нуля ремонт зробили. А тепер треба хоч вікна якось заколотити на зиму, адже в цьому будинку ще люди живуть. 

…Через кілька днів в будинку знову спалахнула пожежа, цього разу одразу у п’ятому та шостому під’їздах. Цілих вікон вже давно не було, утворилася тяга, вогонь швидко розійшовся на кілька поверхів угору. Через обстріли, що не вщухали, рятувальні служби не могли виїхати на виклик. 

– Наш будинок палав чотири з половиною дні,  – каже Світлана Лазарева з п’ятого під’їзду. – У перші два дні так ніхто і не приїхав. Потім одна машина приїхала, але без води. Пожежники шукали, де їхні люки, щоб води набрати… Наша квартира згоріла зовсім. Я на свій поверх не піднімаюся. Не можу. Мене всю трусить. Чоловік ходив. Каже: несучих стін навіть немає. Все сиплеться, стіни просто складаються.

Світлана Лазарева з 27 лютого живе з чоловіком у подвалі, її квартира згоріла вщент

Подружжя живе у підвалі з 27 лютого. Тоді в дві маленькі підвальні кімнати набивалося повно людей. Зараз залишилася лише Світлана з Олександром. Жінці привозять гаряче харчування, а вона роздає його місцевим пенсіонерам. Навіть примудрилася  в підвалі огірки консервувати. 

– А хто знає, як ми житимемо зиму? – сміється Світлана. 

У квартирі Геннадія Лященка банки з консервацією не збереглися, у вогні скло набуло нових форм. Господар запрошує нас на екскурсію до своєї вигорілої квартири. Ще й жартує: 

– Проходьте, роззувайтесь, вибачте, що не прибрано. 

Геннадій Лященко показує залишки своєї квартири

Бетонні стіни просто покрутило від величезної температури. Люстра на кухні поплавилася і стікає зі стелі однією довгою краплею. 

Лампа на кухні Геннадія Лященка

На те, що конструкція будинку не пошкоджена надії мало: несучі стіни посунулися, у сусідів тріщина в підлозі.

Лист у міськраду пролежав на пошті півтора місяці

Такі пошкоджені споруди має оглядати спеціальна експертна комісія. Саме вона має визначити, чи безпечно жити в будівлі, де в одній частині прогоріли навіть бетонні плити, а в іншій – стіни хитаються після кількох авіаударів. Час іде, осінь наближається. А комісія не приходить.  

– Ми хочемо ясності! Хай обстежать наш будинок, щоб ми знали хоч, на що нам сподіватися! – Валентина Терещенко, дружина Геннадія Анатолійовича, настроєна рішуче. У мешканців будинку стійке відчуття, що вони нікому не потрібні. 

Погорільці подали інформацію про пошкоджене житло в Дію. Крім того, Валентина Євгеніївна написала заяву до районного відділу поліції. 

– У ДСНС зробили акт, констатацію факту, що в нас дійсно була пожежа після обстрілу, а не я яєчню смажила і два під’їзди спалила ненароком. Це все, що є у нас на руках.

Ще у травні вони провели збори. Написали звернення до Терехова. Лист пролежав на поштовому відділенні півтора місяці. «Повернуто за закінченням строку зберігання» – ніхто з міськради його так і не забрав. Писали і до Синєгубова. Результату немає. 

Втім, єдині, хто не забув, про мешканців будинку, – комунальні служби: рахунки продовжують справно приходити.

Комунальники продовжують надсилати рахунки

Більше того, комунальники просять забивати вікна хоч своїм коштом, інакше не буде опалення взимку. Хоча як поведуть себе батареї після таких пошкоджень, ніхто не знає. 

Тим часом хтось намагається відмити сажу зі стін, а хтось боїться навіть підніматися на випалені поверхи: що як вся конструкція обвалиться під ногами. 

Власники пошкоджених квартир звернулися по допомогу до юристів ХПГ.


Адвокат Роман Клименко:  У квітні Кабмін ухвалив «Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд».

Відповідно до цього порядку відновлення пошкоджених об’єктів шляхом будівництва (капітального ремонту, реконструкції) здійснюється на підставі звіту технічного обстеження.

Таке обстеження здійснюється на територіях на яких відсутні або завершено активні фази бойових дій після комплексу заходів, серед яких здійснення оперативно-слідчих дій правоохоронними органами у рамках кримінальних проваджень. Зі спілкування з постраждалими мешканцями цього будинку зрозуміло, що їм невідомо про відкриті кримінальні провадження щодо обстрілів, внаслідок яких було пошкоджено будинок. Відповідно, й їм невідомо про проведення жодних слідчих дій (хоча б огляду місця подіїї).

За таких обставин у місцевих органів влади є формальний привід не проводити технічне обстеження будинку.

Тому постраждалим мешканцям будинку слід звернутись до СБУ або прокуратури Харківської області з заявою про кримінальне правопорушення. Після проведення слідчим огляду місця події можливо вимагати від місцевих органів влади проведення технічного обстеження та прийняття відповідного рішення щодо пошкодженного будинку.

Харківська правозахисна група наразі готує для постраждалих мешканців відповідні заяви про вчинення злочину.

Огляд пошкодженого будинку і пошкоджених квартир правоохоронними органами і подальше технічне обстеження органами влади необхідні не тільки для здійснення ремонту, а й для фіксації завданої шкоди, подальшого визначення її розміру та подальшого її стягнення.

Тому раджу всім постраждалим не зволікати із зверненням до правоохоронних органів.

Матеріал підготовлено Харківською правозахисною групою у межах глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна).
 Поділитися