MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

«Вдень і вночі вони обстрілювали нас із мінометів, гармат, танків і БТР» — реабілітолог із Бучі«Там убило п’ятьох людей, зокрема вагітну жінку»«У коридорі я знайшов залізний уламок розміром з руку»«Було п’ятсот будинків, а залишилося поле»«В сусідньому будинку загинула сім’я» – мешканка Сєвєродонецька«… Ніч, мороз -22, сніг, а нас поставили на коліна, і всіх дуже сильно побили…»«На багатоповерхівку з людьми скинули авіабомбу» «Росіяни катували хлопця з Червоного Хреста…»«Сашка та Василя Васильовича вбило при обстрілі, а Славка й Миколу застрелили росіяни», – житель села Мощун«Ми їхали, а навкруги все вибухало»«Я вкрав у росіян бензовоз» – пенсіонер з Димера знайшов для лікарні соляркуЗавдяки справжнім друзям знайшла прихисток у Дрогобичі: історія переселенки з Харкова«Я дуже просила Бога, щоб мої дерева встояли» «На нашій вулиці всі будинки зруйновано» – мешканець Рубіжного«Дідуся від розриву снаряду відкинуло метрів на сто»«Після удару по нашому сховищу обірвало трубу з гарячою водою. Товариша облило окропом, одяг весь приклеївся»«Коли по площі Свободи удар був, у нас прямо будинок затремтів»Багряний хрест над Сєвєродонецьком«Мій трирічний син каже: путіна треба закопати в його бункері – тоді війни не буде» «Сидиш у льоху молишся, щоб ти не побачив смерті своїх дітей»

‘Вирва була така, що можна танк заховати’, — перші дні війни у Лисичанську

12.08.2022   
Тарас Зозулінський
Снаряд поцілив у будинок Дмитра, коли той був у прибудові. Це й урятувало його життя.

Дмитро Козачок, Баштанка

Мене звати Дмитро Козачок, двадцять три роки, приїхав з Лисичанська, а сам родом із Миколаївської області, місто Баштанка. Мені було двадцять років, коли я опинився в Лисичанську, бо пішов служити в армію за контрактом. Під Лисичанськ мене забрали на другу лінію. Але я там служив недовго, десь місяць. Познайомився з дівчиною. Потім мене забрали на першу лінію, переправили в Донецьку область, у село Комишівка. Там я служив три тижні. Потім почали бомбити та я відкомандирувався. Поїхав назад в Лисичанськ. Почав там жити з дівчиною, знайшов роботу. 

Яким був перший день повномасштабної війни у Лисичанську?

В перший день війни я працював. Ми займалися продажем дров, розбирали будинки. Прокинувся від вибуху близько сьомої ранку. Гучно гахнуло в районі «Супутника». Я працював далі, але потім стало зрозуміло, що все стає гірше. Робота зупинилася та все зупинилося: почали все зачиняти, зупинилося постачання продуктів у місто.

Чи бачили ви (ваші знайомі) обстріли цивільних об’єктів, будинків мирних мешканців?

В Лисичанську був магазин «Городок». Першим розбомбили його. На повороті Мельникова і вулиці Круглова розбомбили багато будинків. Яма була така, що можна танк заховати. Ще постараждав дев’ятиповерховий будинок на проспекті Леніна. Там були постраждалі, яких почали доставляти в лікарню. Люди ночами та днями сиділи в підвалах.

Двадцять першого березня я був в орендованій квартирі. У мого роботодавця був друг, він мені надав житло. Снаряд поцілив в мій будинок, а я в той час був у прибудові. В будинку були документи, речі, та все інше. Це було зранку, по вулиці Любові Шевцової, 94.

Що розповідають ваші рідні з Баштанки? Яка ситуація у місті?

Вони не виїхали. Кажуть, що бомблять, стріляють, «гупають» до сьогодні. Здається, міста взагалі вже немає. В Баштанці взагалі нічого не працює, бо там все розбито. Я круглий сирота, отримував до двадцяти трьох років пенсію по втраті годувальника. І я навіть не зміг у свій районний пенсійний фонд додзвонитися, в Баштанку, тому що не працює нічого, все розбомблено.


Розмова відбулася навесні.
Матеріал підготовлено за підтримки Prague Civil Society Centre
 Поділитися