MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Примусова, загальна, регіональна. Евакуація у питаннях і відповідях

08.09.2022   
Ганна Овдієнко
Чи можна відмовитися від обов’язкової евакуації, види евакуації, як вона відбувається за законом: відповідаємо на поширені питання.

Depositphotos [евакуація мати з дитиною діти львівський вокзал війна квітень 2022]

Depositphotos

Останнім часом у медіа шириться багато чуток щодо добровільної та примусової евакуації. Періодично з’являються новини про можливу евакуацію з Харківської, Запорізької, Херсонської областей та навіть з міста Києва. Повідомлення про евакуацію викликають хвилювання серед населення таких регіонів, а соціальними мережами поширюються запитання без відповідей. У цій статті будемо шукати ці відповіді.

Що таке евакуація та які її види?

Евакуація — це добровільне або примусове вивезення населення з певної території через існування загрози для життя та здоров’я.

Відповідно до статті 33 Кодексу цивільного захисту України, евакуація може проводитися на державному, регіональному, місцевому та об’єктному рівні.

Загальнодержавна евакуація в Україні проводиться з початку війни. Згадаємо лише евакуаційні потяги та “зелені коридори”, які були невід’ємною частиною лютого та березня. Показово однак, що формально загальнодержавна евакуація оголошена так і не була.

Регіональна евакуація була офіційно оголошена у Донецькій та Луганській областях. Рішення про неї приймалося обласними військовими адміністраціями, а у випадку Донецької області — пізніше ще й Кабінетом Міністрів України.

Місцева евакуація може проводитися в окремих населених пунктах регіону за рішенням місцевої державної адміністрації (на сьогоднішній день — обласної військової адміністрації або районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування).

Об’єктна евакуація — це вивезення людей у певному радіусі навколо певного об’єкта (на сьогоднішній момент про неї не йдеться).

Евакуація буває обов’язкова та добровільна. Добровільна евакуація організовується державою, однак вивезення людей проводиться лише за їхнім бажанням. Обов’язкова евакуація означає, що все населення (або певна група населення) підлягає вивезенню з певної території примусово.

Евакуація буває загальна або часткова. Зараз йдеться саме про загальну евакуацію, тобто таку, яка поширюється на все населення. Однак може бути оголошена і часткова евакуація для певних категорій людей: людей похилого віку, дітей, людей із хронічними тяжкими захворюваннями.

Крім того, евакуація буває тимчасова та безповоротна. Зараз мова йде саме про тимчасову евакуацію — на час ведення активних бойових дій.

Якою зараз є підстава для евакуації?

Загальна підстава передбачена пунктом 4 частини 6 Статті 33 Кодексу цивільного захисту України: збройний конфлікт, тобто активні бойові дії, небезпечні для людей. Тому потенційно будь-який регіон, де проходить лінія фронту, може бути евакуйований цілком або частково, добровільно або обов’язково.

Що включає в себе евакуація?

Евакуація включає комплекс заходів, які має організувати державна влада для вивезення населення. Йдеться про:

  • Планування евакуації — створення алгоритмів дії на випадок погіршення ситуації в регіоні або в окремому населеному пункті.
  • Визначення безпечних регіонів, придатних для вивезення населення — тобто куди будуть евакуйовані люди у випадку необхідності. Зазвичай визначається перелік населених пунктів або навіть цілих областей, куди буде прямувати евакуаційний транспорт.
  • Організацію евакуації — завчасне оповіщення населення про майбутню евакуацію за допомогою медіа, аби дати людям час та можливість підготуватися, зібрати речі.
  • Безпосереднє проведення евакуації — організоване вивезення населення автобусним, залізничним транспортом, організація коридорів для виїзду населення власним автомобільним транспортом.
  • Життєзабезпечення евакуйованих після вивезення — організація проживання, харчування, забезпечення речами тощо.

Евакуаційні заходи, зокрема проїзд, проживання та харчування, — є безкоштовними для населення.

То чи оголошена евакуація зараз?

Так.

В Україні з 24 лютого 2022 року здійснюються заходи добровільної евакуації, а з недавніх пір — і обов’язкової.

Добровільна евакуація проводиться у всіх регіонах держави. Вона включає славнозвісні евакуаційні потяги, автобуси, зелені коридори, місця тимчасового розселення тощо. Головна її особливість — аби бути евакуйованим, необхідно самому проявити ініціативу та звернутися до органу державної влади з відповідним проханням (самостійно купити квиток на евакуаційний потяг, звернутися із проханням тимчасово поселити в гуртожиток тощо).

Діє правило: “Вивозимо всіх, хто попросив їх вивезти”.

Обов’язкова евакуація на сьогоднішній день оголошена лише у Донецькій області. Відповідне рішення прийняв Кабінет Міністрів України.

Обов’язкова евакуація здійснюється примусово, тобто ініціатор евакуації — орган державної влади, який самостійно складає списки тих, кого треба вивезти, — організовує вивезення. Людині не потрібно звертатися з проханням її вивезти.

Тут уже діє правило: “Вивозимо всіх, незалежно від звернення”.

У випадку Донецької області евакуація має здійснюватися у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.

Таким чином, урядом України визначено і напрямок виїзду населення, тобто люди не можуть самостійно обирати точку прибуття після евакуації.

В інших регіонах поки що обов’язкова евакуація не оголошена.

Чи можна відмовитися від обов’язкової евакуації?

Людина має право відмовитися від обов’язкової евакуації, якщо орган державної влади не прийняв інше рішення. Справа в тому, що в умовах воєнного стану, евакуація може стати справді примусовим заходом, від якого відмовитися неможливо. У цьому разі людину вивезуть навіть якщо вона не бажає виїжджати. Для цього будуть задіяні силові підрозділи.

Однак станом на сьогодні від обов’язкової евакуації можна відмовитися.

Відмова від евакуації можлива у письмовому вигляді.  Це має бути заява до органу державної влади. Після такої заяви людина має право залишитися на території, де проводиться евакуація, але держава наче “знімає із себе відповідальність” за її життя та здоров’я. Тому якщо після цього людина не зможе скористатися звичайними правами, такими як право на медичну допомогу (у тому числі, екстрену), буде страждати від холоду через відсутність опалення взимку, не зможе купити продукти — усе це буде поза межами відповідальності держави. Відмову від обов’язкової евакуації можна порівняти з відмовою пацієнта від допомоги лікаря. Якщо після відмови з пацієнтом щось станеться, це будуть вже його проблеми та відповідальність.

З іншого боку, людина, яка відмовилася від евакуації, може передумати. Однак строки евакуації обмежені. Після її завершення органи державної влади мають повне право не евакуювати того, хто з часом передумав. Тому змінювати рішення можна, але не завжди.

Де ще планується евакуація?

Ірина Верещук раніше повідомляла, що заходи з примусової евакуації готуються у Харківській, Миколаївській та Запорізькій областях. Мова йде не про весь регіон, але про окремі населені пункти.

Однак усе це — лише перший етап підготовки евакуації, тобто планування. Це означає, що до самої евакуації може пройти досить багато часу (місяці), а може взагалі й не дійти. Конкретні населені пункти, із яких будуть вивозити населення, досі не оголошені. Тому панікувати зарано.

То евакуюватися чи ні?

Кожна людина сама має прийняти непросте рішення: чи покидати власну домівку та їхати в невідомість, чи залишитися у смертельній небезпеці, але в рідних стінах. Правильної відповіді тут нема. Слід тільки пам’ятати, що евакуація — це рука допомоги держави. Якщо ви її не прийняли, то надалі ваша безпека та ваш комфорт залежить тільки від вас.

 Поділитися