MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘200 днів болю та крові. Вам мало?’— дайджест російських протестів

25.09.2022   
Наші інформ.
Понад 60 російських муніципальних депутатів підписали листа з пропозицією усунути Путіна з посади президента. Ініціювали це звернення 5 депутатів із Санкт-Петербургу. У зверненні вони запропонували усунути Путіна з посади “у зв'язку з державною зрадою”.

Петро Сафрошкін

Петро Сафрошкін

Музика проти війни

Алла Пугачова опублікувала 18 вересня у своєму акаунті в інстаграмі пост, в якій просить Мін'юст визнати її “іноагентом” — із солідарності з Максимом Галкіним, який виступає проти війни. Алла Пугачова пояснила це прохання тим, що солідарна зі своїм чоловіком — “чесною, порядною та щирою людиною, справжнім і непідкупним патріотом Росії, який бажає Батьківщині процвітання, мирного життя, свободи слова та припинення загибелі наших хлопців за ілюзорні цілі, які роблять нашу країну які ускладнюють життя наших громадян”. Максима Галкіна, який неодноразово висловлював свою антивоєнну позицію, російська влада оголосила іноагентом у п'ятницю, 16 вересня. Сама Алла Пугачова на початку вересня повернулася до Росії після довгої відсутності. Повідомлення Пугачової розлетілося по всіх соціальних мережах, кількість її підписників в інстаграмі за кілька годин зросла до 3,4 млн (на 100 тисяч). 

*

Відомий репер Оксимирон (Мирон Федоров) 16 вересня опублікував антивоєнний кліп “Ойда”. Для зйомок кліпу Оксимирон повернувся до Петербурга. Менш ніж за добу кліп очолив топ Youtube, набравши понад 1,5 млн переглядів. А за кілька годин після публікації кліпу рух “Зов народа” вже зажадав у СК та Генпрокуратури перевірити кліп на екстремізм. Серед претензій до кліпу — рядок “На нашем флаге — белый снег и синяя река”. Біло-синій прапор у Росії — один із символів антивоєнного руху. Оксимирон після початку війни виїхав із Росії. За кордоном він демонстрував антивоєнну позицію, а також проводив концерти на підтримку українських біженців. В результаті репера внесли до списку заборонених артистів. Чи залишиться він тепер у Росії, поки що невідомо.

Вибори як місце для антивоєнних виступів

З'явилася статистика та фото з виборів 9—11 вересня, які громадяни Росії використали як можливість висловити свою антивоєнну позицію. Акцію “Голос проти” ініціював Телеграм канал “Зеленая лента”.  Багато виборців ставили за свого кандидата замість «галочки» чи «хрестика» пацифік — символ миру. Крім цього, на бюлетенях були написи: “Хуй війні!”, “Нi злочинній війні!”, “Ні війні, ні російському фашизму”, “Ні війні! Свободу Росії! Слава Україні! Путін хуйло”, “Нi війні! Забирайтеся з України!”, “Смерть імперській Росії! Україні миру та процвітання!”. За акції на виборах було затримано багато людей.

Виборчі бюлетені з пацифіками

Виборчі бюлетені з пацифіками

11 вересня в Москві на одній із виборчих дільниць було затримано Лева Кармана, який написав на бюлетені “Ні війні” і намалював голуба миру. Поліція склала протокол “про дискредитацію армії”, а суд цього ж дня присудив Карманову штраф. 

У Кірові 11 вересня за напис на бюлетені (“Путін *****, Слава Україні, Росія буде вільна”) на одній із дільниць  затримали Наталію Рябову. На неї оформили протокол за статтею дискредитації армії РФ.

13 вересня В Арамілі Свердловської області протокол на Дар'ю Сергєєву склали вже не на ділянці — а за фактом публікації фото бюлетеня з антивоєнними написами у соцмережах.

Депутати проти війни та політики Путіна

Понад 60 муніципальних депутатів з усієї Росії вже підписали листа до Держдуми з пропозицією усунути Володимира Путіна з посади президента. Ініціювали це звернення 7 вересня 5 депутатів Смольнінського муніципалітету у Санкт-Петербурзі. У зверненні вони заявили, що “рішення президента про початок “спеціальної військової операції” завдає шкоди безпеці Росії та її громадян” і запропонували усунути Путіна з посади “у зв'язку з державною зрадою”. П'ятьох депутатів протягом кількох днів суд визнав винними за статтею про дискредитацію російської армії та оштрафував їх на суму 225 тисяч рублів. Про це повідомляють “Сетевые свободы”. Також Смольнінський суд намагається ліквідувати муніципальну раду округу “за бездіяльність”.

Одна із депутаток МО “Семенівський” Ксенія Торстрем продовжує збирати підписи під зверненням про відставку Володимира Путіна з посади президента РФ. До нього приєдналися спочатку 18 округів Москви та Санкт-Петербурга, а протягом тижня понад 60 муніципальних депутатів із Самари, Якутська, Великого Новгорода та Воронежа.

Видання “Бумага” публікує докладну розповідь про те, хто такі депутати МО “Смольнинське” і як вони зважилися на таку акцію.

Протести у різних регіонах Росії

У Москві на Пушкінську площу 11 вересня вийшов Олександр Дмитрієв з одиночним пікетом та плакатом “200 днів війни. 600 днів у в'язниці. Свободу Олексію Навальному. Свободу політв'язням. Розумне голосування. Голосуйте проти шахраїв та злодіїв!”. Олександра затримали співробітники поліції, склали протокол “про дискредитацію армії”.

У Москві 13 вересня біля будівлі ФСБ поліція затримала учасницю руху “ПОЛІТИКА 2.0” Юлію Стаднічук, яка прийшла туди подавати заяву на Путіна “за розв'язання злочинної війни проти братнього народу”. Поліцейські відвели затриману до приймальні будівлі ФСБ.

В Іванівській області 12 вересня проти активіста Сергія Веселова порушили нову кримінальну справу про повторну дискредитацію армії — через його промову на апеляції щодо попередньої справи про дискредитацію армії, яку він записав та опублікував у Youtube. У промові він звинувачував Росію у нападі на Україну. Також Веселову ставлять у провину вандалізм — через напис “Ні війні” на будівлі міської адміністрації.

У Воронежі 17 вересня на одиночному пікеті затримали Лідію Ярдову. Жінка вийшла з плакатом “Свободу все політв'язням, Навальному, Яшину, Сафронову. Нi *****” до торгового центру “Галереї Чижова”.

У Тулі 14 вересня суд оштрафував на 40 тисяч рублів чоловіка за те, що в присутності двох людей він нібито вимовив фразу “ненавиджу Президента Російської Федерації Путіна В. В. за те, що той започаткував проведення тієї самої “військової операції”, в результаті якої страждають зараз мої рідні”, додавши, що “розстріляв би його”.

*

Центральний районний суд Воронежа оштрафував 60-річного місцевого жителя за участь у одиночному пікеті на 30 тисяч рублів за статтею про дискредитацію російської армії. Що конкретно було написано на плакаті — не уточнюється.

На 60-річного будівельника з Липецька Олександра Григор'єва 15 вересня порушили кримінальну справу про “фейки” про російську армію. Він опублікував на Яндекс.Дзені антивоєнний текст.

“Я за мир у всьому світі, мене так навчали ще у радянській школі. Мій батько — учасник війни, він теж виступав за те, щоб ми ніколи війну не бачили. А тут Росія напала на Україну — я що, маю це підтримувати?”, — каже Григор'єв.

Житель Челябінська 13 вересня вийшов на одиночний пікет із плакатом “Зупиніть війну. Слава Україні!” у центральній частині міста. Майже одразу його затримали та доставили до відділу поліції, де склали протокол.

У Самарі Микола Коваленко вийшов 15 вересня в одиночний пікет із плакатом у кольорах українського прапора та словами “Ні війні”. Його було затримано та доставлено до відділу поліції.

Микола Коваленко

Микола Коваленко

У центрі Москви, біля станції метро “Третьяковська” 15 вересня Петро Сафрошкін провів одиночний пікет із плакатом “200 днів болю та крові. Вам мало?” Петра затримали працівники поліції.

17 вересня У Москві біля Великого театру затримали Ксенію Теняєву, яка розгорнула плакат “Ні війні”.

7 вересня активіст із Челябінська Дмитро Машков провів одиночний пікет із плакатом: “Ми ж усі люди. Чому ми не можемо жити у мирі? Вже 196 день війни. Нам не потрібна війна. Stop war!”. 17 вересня суд у Челябінську присудив Машкову штраф за статтею про “дискредитацію армії”. 

17 вересня Костянтин Фокін у Москві вийшов на Пушкінську площу з плакатом: “Припиніть вбивати!” та був затриманий поліцією.

У Волгограді суд оштрафував Віталія Готру на бiльш нiж 330 тисяч рублів за одинадцятьма протоколами про дискредитацію російської армії. Раніше чоловікові призначили 23 МРОП (360 тисяч рублів) штрафу за дванадцятьма протоколами, складеними за тією самою статтею. Загалом проти Готри порушили понад 40 адміністративних справ. Частину з них завели через антивоєнні листівки.

У Калінінграді поліцейські затримали чоловіка, який вийшов на пікет проти воєнних дій в Україні з плакатом “Ні [Роскомнагляд]”. “ОВД-Инфо” повідомило, що чоловіка відвезли до відділення.

В Ураї (Ханти-Мансійський автономний округ) силовики прийшли з обшуком до колишнього військового Павла Вербицького. Його знову звинувачують у дискредитації армії в коментарі, де він порівняв російських військових із орками та фашистами, а символ Z — із написом на вуличному туалеті. Причому у цій справі Вербицький уже заплатив штраф. Цього разу у нього вилучили техніку, обшукали та повідомили про порушення кримінальної справи.

*

Адвокату Дмитру Талантову, який уже перебуває в СІЗО за звинуваченням у “фейках” про армію РФ додали чотири нові епізоди і поставили ще одну статтю — про порушення ненависті. Тепер Талантову загрожує до 15 років позбавлення волі. Під варту він потрапив за пост у Facebook, де він порівняв дії російської армії у Маріуполі, Ірпені та Бучі з нацистськими практиками.

За півроку суди зареєстрували 105 справ про фейки про армію, лише по 10 винесли вироки. Серед них — жодного виправдувального. Ще 16 справ зараз розглядаються судами. Про це розповів голова правозахисної групи “Агора” Павло Чіков. Матеріал про те, як судять у справах про фейки про російську армію публікує “Бумага”.

Намальований протест

У Петербурзькому метро з'являються на стінах вагона “пацифіки” у кольорах українського прапора. Фото публікує SOTA.

На околицях м. Дивногорська Красноярського краю на горі навесні з'явилася Zвастика, а під нею було викладено назву міста. Тепер невідомий герой (або герої), витративши чимало зусиль, змінив напис на “Ні війні”.

Місто Дивногорськ (Красноярський край)

Місто Дивногорськ (Красноярський край)

Змінений активістами напис біля міста Дивногорськ (Краснодарський край)

Змінений активістами напис біля міста Дивногорськ (Краснодарський край)

Медіа, що залишилися

Таганський районний суд Москви 13 вересня оштрафував “Новую газету” на 400 тисяч рублів, визнавши видання винним у дискредитації російської армії. А Верховний суд Росії ухвалив рішення позбавити сайт “Новой газеты” ліцензії ЗМІ. Про це пише “Новая газета. Европа”. Позов щодо видання подав Роскомнагляд. Приводом стали два попередження через відсутність маркувань при згадці про організації, визнані “іноземними агентами”.

Канал “Служба поддержки” опублікував інтерв'ю з росіянином, який 9 травня зламав назви та описи передач на російських телеканалах. Тоді на екранах сотень тисяч росіян з'явився напис “На ваших руках кров тисяч українців та сотень їхніх убитих дітей. ТБ і влада брешуть. Ні війні”. Хакер розповів, як йому вдалося провести акцію, а також як він сподівався “перепрограмувати” та “роззомбувати” аудиторію телебачення.

Подкаст про російський антивоєнний опір англійською мовою Russian Resistance (його робить петербурзьке ЗМІ “Бумага”) опублікував новий випуск з активістом Андрієм Шестаковим з міста Нерюнгрі в Якутії. Він колишній співробітник поліції, ветеран МВС та шкільний вчитель. У випуску він розповідає, про те, як листуються шкільні підручники, як діти ставляться до війни і чому погіршення системи освіти вигідне владі. Після початку війни Андрій засудив війну з Україною у розмові з учнями. Після розмови на нього написали донос. А через опозиційні погляди за ним стежило ФСБ.

Випуск Russian Resistance у Castbox є тут

Плакат Олександра Правдіна, фото: Юрій Гольдштейн

Плакат Олександра Правдіна, фото: Юрій Гольдштейн

Також минулого тижня “Бумага” опублікувала англійською історію автора вуличної антивоєнної стінгазети в Сіверському Олександра Правдіна. Він уже кілька місяців активно малює та розповсюджує антивоєнні вуличні газети, за що неодноразово був затриманий поліцією.

Антивоєнна стінгазета Олександра Правдіна

Антивоєнна стінгазета Олександра Правдіна


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо7х7  – Горизонтальна Росіяidelreal.org, телеграм-каналів  ВеснаЗеленая лента й інших. 

 Поділитися