MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Документування російських злочинів в Україні: ХПГ розпочала співпрацю з OpenArchive

18.10.2022   
Команда активістів-архівувальників OpenArchive підтримує правозахисників в Україні, аби допомагати зберігати важливі докази російських воєнних злочинів та інших звірств над правами людини. 

[openarchive]

Американська неурядова організація OpenArchive співпрацює з Харківською правозахисною групою (ХПГ), щоб підтримати та покращити роботу з архівування доказів. ХПГ документує, зберігає та використовує докази, щоб притягнути Росію до відповідальності за її воєнні злочини та встановити справедливість для українського народу.

Це партнерство зміцнює роботу ХПГ, підтримуючи децентралізовану спільноту архівістів, до якої входять журналісти, історики, юристи та інші очевидці на місцях, аби сприяти перейманню найкращих практик архівування та цифрової безпеки в зонах активних бойових дій.

“Співпраця з ХПГ задля захисту та збереження їхніх важливих доказів є одним із найважливіших і потрібних проєктів, над якими мені пощастило працювати, — говорить засновниця і виконавча директорка OpenArchive Наталі Кадранел. — Їхній незнищенний дух, технологічні можливості та блискуча віддана команда показали неймовірну силу духу під надзвичайним тиском. Їхня відданість викриттю несправедливості та захисту прав людини справді надихає”.

Українська влада та міжнародні правозахисні групи вже розслідують тисячі ймовірних воєнних злочинів з початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року. Ці злочини включають сексуальне насильство, страти без належного судового розгляду, мародерство, примусове переміщення та незліченну кількість інших випадків жорстокого поводження. Збереження доказів цих жорстокостей може допомогти в розслідуванні цих злочинів і принести спокій сім’ям, які скорблять за втратою своїх близьких.

“Ми повинні відновити справедливість заради українських жертв російських звірств, — заявляє директор ХПГ Євген Захаров. — Надзвичайно важливо задокументувати ці жахливі воєнні злочини та переконатися, що ми ефективно та надійно зберігаємо та перевіряємо ці докази. OpenArchive відіграє вирішальну роль, допомагаючи нам прискорити цей процес. З їхньою допомогою ми можемо реалізувати більш спрощені способи документування злочинів за допомогою нових технологій і створити більш надійний і безпечний архів. Наше партнерство безцінне”.

ХПГ — одна з найстаріших та найактивніших неурядових правозахисних організацій в Україні. Організація документує порушення прав людини і основоположних свобод в Україні, записуючи інтерв’ю з жертвами та очевидцями російських злочинів та збираючи докази з відкритих джерел. ХПГ також пропонує правову допомогу жертвам злочинів та подає справи до Міжнародного кримінального суду та інших міжнародних інституцій.

У березні 2022 року ХПГ разом з іншими правозахисними організаціями приєдналася до глобальної ініціативи Трибунал для Путіна (T4P), щоб спільно збирати дані про російські злочини і сприяти притягненню винних до відповідальності. 24 організації-учасниці, що спеціалізуються на певних регіонах, перевіряють і підтверджують деталі з відкритих джерел, а також збирають свідчення очевидців і жертв. Один із учасників ініціативи, Центр громадянських свобод, нещодавно отримав Нобелівську премію миру 2022 року. Премію також отримав Міжнародний Меморіал, частиною якого ХПГ є від моменту заснування.

“За кожним задокументованим воєнним злочином стоїть чиєсь життя, яке Росія зруйнувала, травмувала або назавжди забрала. Росію потрібно притягнути до відповідальності… Ми маємо допомогти українцям задокументувати воєнні злочини Росії, щоб вони не повторилися ніде у світі”, — зазначила Вікторія Савчук, менеджерка спільноти OpenArchive в Україні.

OpenArchive використовує спільне дослідження та підхід до проєктування, орієнтований на права людини, щоб працювати з громадами по всьому світу, аби розробляти безпечніші та зручніші мобільні інструменти архівування, а також налагоджувати робочі процеси.

Окрім України, OpenArchive співпрацює з децентралізованими спільнотами архівувальникв по всьому світу, щоб допомагати зберігати докази воєнних злочинів, несправедливості, жорстокості поліції та насильства з боку ультраправих екстремістів. OpenArchive підтримує свої партнерські спільноти фінансуванням, етнографічними дослідженнями, щоб дізнатися про їхні потреби та проблемні точки, обмінюючись технічним досвідом щодо найкращих практик створення та підтримки безпечного архіву.

У 2015 році OpenArchive розробив застосунок Save (Share, Archive, Verify, Encrypt), який допомагає очевидцям зберігати, захищати, верифікувати та поповнювати найважливіші записи про порушення прав людини, спрямовуючи їхні медіафайли на безпечні сервери та загальнодоступні цифрові колекції, такі як Інтернет-архів (Internet Archive).

 Поділитися