MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Прокуратура і суд ігнорують рішення Євросуду

19.12.2022   
Андрій Діденко
12 грудня Львівський апеляційний суд відмовив хворому на четверту стадію рака довічнику Віталію Матухну у звільненні за станом здоров’я. І це незважаючи на рішення ЄСПЛ за правилом 39. Суд навіть не долучив цей документ до матеріалів справи. Адже він... англійською! Здійснений захистом переклад суддів також не влаштував.

Засідання Львівського апеляційного суду під головуванням судді Гончарук Л.Я. за участі суддів Стельмах І.О. та Патрика І.В

Засідання Львівського апеляційного суду під головуванням судді Гончарук Л.Я. за участі суддів Стельмах І.О. та Патрика І.В

Ред.: 12 грудня Львівський апеляційний суд відмовив хворому на четверту стадію рака довічнику Віталію Матухну у звільненні за станом здоров’я. І це незважаючи на рішення ЄСПЛ за правилом 39. Суд навіть не долучив цей документ до матеріалів справи. Адже він... англійською! Здійснений захистом переклад суддів також не влаштував.


Країна подала заявку на вступ до Євросоюзу, а прокурори і судді живуть у своєму власному світі і діють у радянських традиціях. Чого варте життя людини для прокурора, судді, який (яка) під верховенством права розуміє сталі традиції? 

Європейський суд застосував 39 Правило Регламенту

Ми продовжуємо боротися за долю засудженого довічно Віталія Матухна, який має страшну хворобу — рак кореня язика четвертої стадії. Висновком лікарської комісії (ЛКК) ступінь захворювання і фізичний стан Віталія визнані такими, що перешкоджають його подальшому відбуванню покарання. Адміністрація багатопрофільної лікарні №19 при Львівській установі виконання покарань підтримала заяву засудженого про звільнення за станом здоров’я. Але Галицький районний суд міста Львова виявився невблаганним: 13 жовтня суддя Волосько І.Р відмовила у звільненні Віталія Матухна за станом здоров’я. 

Проте 9 грудня Європейський суд з прав людини застосував в рамках 39 Правила Регламенту тимчасові заходи термінового характеру. 

Правило 39 Регламенту ЄСПЛ закріплює можливість звертатися із заявою про застосування термінових заходів реагування на порушення прав людини. Його, зокрема, застосовують у випадках, коли є реальна загроза життю та здоров’ю людини. 

Відповідно до рішення ЄСПЛ, Уряд України має забезпечити Віталія належним медичним оглядом, щоб оцінити його поточний стан здоров’я, надати йому необхідну медичну допомогу належного рівня та визначити медичний заклад, у якому це можна зробити. 

Іншими словами, Європейський суд, дослідивши матеріали медичної справи засудженого, отримавши пояснення від Уряду, дійшов висновку, що умови, в яких утримується хворий, неналежні, і після ретельного обстеження він має отримати відповідне до протоколів медичне лікування. 

Апеляційний суд плює на рішення ЄСПЛ

12 грудня у Львівському апеляційному суді під головуванням судді Гончарук Л.Я. за участі суддів Стельмах І.О. та Патрика І.В., а також прокурора Гуменної І.Р. відбувся розгляд апеляції захисту з долученням рішення Європейського суду.

Апеляційний суд відмовився врахувати, а також долучити рішення Євросуду до матеріалів справи, а відтак і його виконати. Відповідно суд відмовився підтримати апеляцію захисту і звільнити тяжко хворого засудженого.

Причина, щоб не долучати і не досліджувати рішення Європейського суду, була формальною: документ, мовляв, англійською мовою, а діловодство в суді ведеться українською. Проте адвокатами ХПГ був наданий переклад цього рішення.

Чи мав суд ігнорувати рішення ЄСПЛ? Для кого тоді це рішення, якщо суд і прокурор його ігнорують? Чи мав суд перенести засідання для автентичного перекладу рішення? Всі ці запитання залишаються риторичними.

Темрява боїться світла

Чи є справа, за якою Європейський суд вирішив вжити тимчасові заходи захисту, резонансною? Прокурор Ірина Гуменна, яка представляє державне обвинувачення в суді, так не вважає.

Прокурор Гуменна І.Р. заявила: “Я проти ведення додаткової відеозйомки на даному розгляді клопотання засудженого Матухна, оскільки не представлено ніяких фактів того, що це є резонансна справа.” Прокурор не змогла пояснити, чому вона як представник держави проігнорувала рішення ЄСПЛ.

У суді прокурор зазначила: “Як роз’яснив суддя з колегії, а я ознайомилася, це є англійською мовою, а я не володію англійською мовою вільно. Я знаю про це рішення і про його наявність, про що воно говорить. Але це рішення не може бути долучене до матеріалів справи, тому що незрозуміле для інших учасників процесу”.

Думка адвоката 

Адвокат ХПГ Олег Максименко в апеляційному суді попросив дослідити матеріали справи у повному обсязі, а також заслухати аудіозапис виступу адвоката в суді першої інстанції. Адвокат акцентував увагу, що спроби здійснити хіміотерапію хворому сприяли тільки збільшенню пухлини. Прокурор заперечила проти всього. Мабуть, за принципом “а баба Яга проти”. 

Адвокат зазначив: у письмовому вигляді на апеляційну скаргу ніхто заперечень не надав, а на суді стали заперечувати — при чому без пояснень причин. Олег Максименко заявив під час засідання: “А проти рішення ЄСПЛ в порядку 39 Правила щодо належного лікування також заперечення?! Бо Суд встановив, що в цій лікарні (мається на увазі тюремна камера) Матухна не лікують належним чином. Це прокурор також заперечує?! Європейський суд вказав, що в даному випадку є загроза життю і здоров’ю людини”.

Прокуратура сказала “у морг” — значить “у морг”

Наводимо виступ прокурора Гуменної І.Р. в апеляційних дебатах.

— Матухно відбуває покарання за особливо тяжкий злочин. За висновком ЛКК, Матухно клопоче про звільнення за станом здоров’я, — заявила вона. — Дійсно, ступінь цієї хвороби є підставою до звільнення. Адвокат і Матухно просять суд звільнити (засудженого). Але то не є обов’язок суду звільняти, а то є право на підставі закону. Крім захворювання, треба оглянути всі матеріали справи і його характеристику. Він не був працевлаштований за місцем відбування покарання. Також йому надається симптоматичне лікування, симптоматична терапія. Крім того, Матухна було двічі скеровано до Львівської лікарні, де йому надавалася консультація різними лікарями і була скерована комісія. На сьогоднішній день Матухно не підлягає спеціалізованому протипухлинному лікуванню, в тому числі й операційному втручанню, а також променевій терапії і хіміотерапії. Тому вони визначилися, що лікування на даному етапі неможливе, бо може тільки погіршити стан Матухна. Його стан є стабільно важкий, і цією ж комісією було визначено, що йому можна надавати лише симптоматичну терапію — наркотичні знеболювальні, що і надається в багатопрофільній лікарні. Те саме буде і в районній лікарні, якщо б він вийшов на волю. Прокуратурою кожного місяця проводяться перевірки в лікарні, і немає встановлених фактів, щоб фінансування не було або відсутність була якихось препаратів. Усі звернення Матухна перевіряються прокуратурою”.

Закриття онковідділення

Проте прокурор Гуменна І.Р. або не знає, або навмисно приховує той факт, що онкологічне відділення у Львівській багатопрофільній лікарні за рішенням ЦОЗ ДКВС закрили на ремонт. Ми спрямували запит в ЦОЗ ДКВ і отримали відповідь.

 Відповідь на запит щодо Львівської багатопрофільної лікарні №19

Відповідь на запит щодо Львівської багатопрофільної лікарні №19

Відповідь на запит щодо Львівської багатопрофільної лікарні №19

Відповідь на запит щодо Львівської багатопрофільної лікарні №19

Більше того, наразі гостро стоїть питання про закриття закладу. ЦОЗ ДКВС рекомендовано “закрити онкологічне відділення БПЛ №19 у зв’язку з відсутністю належної медичної допомоги, хворих із наявною та підозрою на онкологічну патологію направляти на обстеження та лікування до регіональних закладів МОЗ України”.

То виходить, що для прокурорів та суддів життя людини нічого не варте? Вони ж мають захищати права, а не порушувати?! Через війну з рашистами ми щодня чуємо про смерті серед військових і цивільних. Це реалії війни. Ворог прийшов на нашу землю для того, щоб вкрасти нашу свободу, вбити і знищити наших людей і все українське, загубити країну. Яка ж мета у тих, хто називається українською владою, при цьому свідомо і цілеспрямовано вбиває своїми діями громадян України?! 

Прокурори і судді навмисно і цілеспрямовано, з особливим цинізмом і жорстокістю вирішили вбити людину. Заради своєї мети ігнорують рішення ЄСПЛ.

Ми будемо і далі боротися за життя людини і інформуватимемо суспільство про розвиток подій в цій непростій справі.

 Поділитися