MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ “Кам’янська виправна колонія №34”

20.12.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олексій Ярославцев
У житловому приміщенні для засуджених, які не працюють на виробництві, немає побутових приладів і табуретів. Сидіти на ліжках не дозволяється, можна тільки на тумбочках. Подібними штучними обмеженнями адміністрація установи намагається заохотити жінок до праці.

Кам’янська виправна колонія №34 1

19 листопада 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка і журналіста Олексія Ярославцева здійснила повторний візит до державної установи “Кам’янська виправна колонія №34”.

Звіт за попереднім візитом до цієї установи — за цим посиланням.

Основними завданнями превентивного моніторингового візиту були аналіз роботи установи під час війни, дотримання прав і свобод людини та порівняння з попереднім візитом.

Загальна інформація

Установа виконання покарань №34 є колонією для тримання жінок, які вперше отримали покарання у вигляді позбавлення волі. Кам’янська виправна колонія передбачає можливість сумісного проживання жінок, засуджених до позбавлення волі, разом з своїми малолітніми дітьми до трьох років.

Керівник закладу — полковник внутрішньої служби Боброва Ірина Юріївна.

Час очікування для потрапляння на територію установи склав 23 хвилини.

Монітори відвідали відділення для тримання жінок, які мають малолітніх дітей, медичну частину, житлові приміщення, харчоблок, лазне-пральний комбінат, виробничу зону. Моніторів супроводжували: перший заступник начальника установи, підполковник внутрішньої служби Горяка Наталія Сергіївна, ЧПНУ майор внутрішньої служби Яриз Ольга Олександрівна.

За даними адміністрації, на одного представника персоналу припадає 1,6 засуджених. В установі працюють 3 психологи. Протягом поточного року до установи прибули 124 засуджених; працевлаштовано 220 засуджених. Всі — за трудовими договорами. У поточному році середньомісячна зарплата: в майстернях — 1217,50 гривень, ДСР — 6804,17, на виробництві — 2490,25 гривень; господарське обслуговування — 6132 гривні.

В медичному закладі ЦОЗ ДКВ на території установи перебувала 1 особа; на обліку ВІЛ/СНІД — 62 особи; на обліку, як схильні до самогубства, перебувають 20 осіб, до членоушкодження — 14, до втечі — 2 особи. Злісних порушників режиму утримання — 17; за тяжкою хворобою у 2021 році звільнено 1 особу, в 2022 році — також звільнено 1 особу. Інвалідність третьої групи мають 12 осіб.

Протягом 2021 року з установи звільнена 121 особа, з них 38 умовно-достроково і одна особа переведена на покращені умови утримання. Протягом 2022 року загальна кількість звільнених — 76, з них умовно-достроково — 26.

Швидка допомога в 2021 році викликалася 25 разів. За період 2022 року — 14 разів. Протягом 2021 року тілесні ушкодження під час перебування в установі зафіксовані 6 разів, На період 2022 року — 4 рази.

В ДІЗО не було жодної дисциплінарно покараної.

Представники адміністрації повідомили, що мають місце випадки, коли адміністрація установи клопоче перед судом про умовно-дострокове звільнення, суд задовольняє клопотання, але прокуратура подає апеляцію про неможливість звільнення через тяжкість злочину та кількість стягнень, і рахує навіть ті стягнення, що погашені за строком давнини.

В установі працевлаштовано близько 70 відсотків засуджених. Жінки, що засуджені вперше, найбільший термін покарання складає 13 років.
Мережею “Інтернет” засуджені не користуються, за винятком спілкування через скайп або вайбер. Дізнатися інформацію з сайту ХПГ неможливо.

В кожної засудженої нагрудний знак з фотографією. Засуджені скаржилися, що умовно- дострокове звільнення використовується дуже рідко та вибірково. Засуджені свідчать, що на Урядову гарячу лінію або в правозахисну організацію зателефонувати нереально.

Бомбосховище обладнане належним чином.

Серед гуманітарних потреб керівництво колонії окреслило потребу в двох генераторах та пальному до них.

Медична частина

Завідувач медичної частини №34 філії Державної установи “Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпропетровській та Донецькій областях Морозова Олена Борисівна.

Під час візиту завідувач медичної частини був відсутній на робочому місці у зв’язку з вихідним днем. Моніторингову групу зустріла медична сестра Гомонова Ж.З., яка чергувала, згідно графіку роботи співробітників медичної частини №34 за листопад 2022 року.

Під час візиту моніторингова група відповідно до вимог статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України пройшла на територію медичної частини №34, де мала можливість безперешкодно оглянути її приміщення та поспілкуватися із особами, які перебували на лікуванні у даному закладі. Разом з тим, коли монітори запропонували заповнити таблицю статистичних даних щодо охорони здоров’я засуджених у медичній частині №34 філії Державної установи “Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпропетровській та Донецький областях, та надати для ознайомлення ряд документів та журналів, які ведуться персоналом медичної частини, відповідно до вимог Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України від 15 серпня 2014 року №1348/5/572 (далі — Порядок), співробітниця медичної частини не змогла це зробити здебільшого у зв’язку з тим, що володіла даною інформацією не в повній мірі.

Для вирішення цього питання співробітник медичної частини зв’язалася телефоном зі своїм керівництвом, а саме із завідуючою медичної частини №34 філії Державної установи “Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпропетровській та Донецький областях Морозовою Оленою Борисівною, та поінформувала її про моніторинговий візит, склад моніторингової групи та мету моніторингового візиту. Член моніторингової групи Сергій Зуйков запропонував особисто провести телефонну розмову з завідуючої медичної частини Морозовою Оленою Борисівною в присутності медичного працівника та співробітника установи, яка здійснювала супровід моніторів, увімкнувши динамік на мобільному пристрої, щоб усі присутні мали змогу чути всіх учасників та зміст телефонної розмови. В ході телефонної розмови завідувач медичної частини №34 філії Державної установи “Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпропетровській та Донецький областях Морозова Олена Борисівна повідомила, що начальник Філії (Ганна Володимирівна Астахова), якій вона безпосередньо підпорядковується та якій вона повідомила, що в медичній частині здійснюється моніторинговий візит, відповіла їй, що для того, щоб надавати якісь офіційні відповіді, потрібно до неї (начальника Філії Ганни Володимирівни Астахової) написати запит. На уточнююче питання монітора про надання журналів медичної частини, статистичної інформації чи будь-якої іншої інформації щодо охорони здоров’я засуджених у медичній частини №34, завідувач медичної частини Морозова Олена Борисівна відповіла, що особисто вона готова надати моніторинговій групі всю необхідну інформацію та зі своєї сторони доводить про це до відома начальника Філії Державної установи “Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпропетровській та Донецький областях Ганну Володимирівну Астахову, яка їй наказала, щоб без офіційного запиту на її ім’я, на начальника Філії, ніхто ніякої інформації не надавав, а саме — щодо медичної частини №34, документації та всього іншого.

Таким чином, моніторинговій групі було заблоковано можливість ознайомитися з умовами організації надання медичної допомоги в’язням установи та оголошена відмова у доступі до медичної документації, що в свою чергу є перешкоджанням проведення моніторингового візиту, який здійснюється відповідно до вимог статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України.

Разом з тим, моніторинговій групі вдалося з’ясувати, що структура медичної частини №34 філії Державної установи “Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпропетровській та Донецький областях має у своєму складі:

  • адміністрація: кабінет завідувача медичної частини;
  • лікувально-профілактичний підрозділ: кабінет лікаря-терапевта; кабінет лікаря-невролога дитячого; кабінет лікаря-педіатра; кабінет лікаря дерматовенеролога; стоматологічний кабінет; кабінет акушера-гінеколога; маніпуляційний кабінет (дорослий); маніпуляційний кабінет (дитячий); кабінет лікаря-епідеміолога, кімната видачі лікарських засобів;
  • допоміжно-діагностичний підрозділ: рентгенівський кабінет; флюорографічний кабінет; стерилізаційна; кабінет лабораторних досліджень; аптечний склад.

Стоматологічний кабінет:

Кам’янська виправна колонія №34 64

Кімната видачі лікарських засобів:

Кам’янська виправна колонія №34 67

Стаціонар медичної частини має у наявності: 4 палати на 8 ліжок; 1 палата-ізолятор iнфекцiйних захворювань на 4 ліжка; 1 палата-ізолятор для тримання осіб з психічними розладами на 1 ліжко; 1 палата-ізолятор туберкульозних пацієнтів на 4 ліжка.

В медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичного працівника для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення засуджених лікарськими засобами.

Згідно штатного розпису, в медичній частині затверджені наступні посади:

  • завідувач медичної частини — лiкар — 1ставка;
  • лiкар-педіатр — 1 ставка;
  • сестра медична — 8 ставок;
  • сестра медична з дiєтичного харчування — 1 ставка;
  • сестра медична — 0,5 ставки;
  • лiкар-епідеміолог — 1 ставка;
  • лiкар-невролог дитячий — 0,5 ставки;
  • лікар-дерматовенеролог — 1ставка;
  • лiкар-терапевт — 0,5 ставки;
  • сестра медична старша — 1 ставка;
  • фельдшер — 1 ставка;
  • лікар-акушер-гінеколог — 0,5 ставки;
  • фармацевт — 1 ставка;
  • лаборант — 1 ставка;
  • лiкар-рентгенолог — 0,5 ставки;
  • рентгенолаборант — 0,5 ставки;
  • лікар-стоматолог — 0,5 ставки.

Інформація щодо посад, які є вакантними в медичній частині №34, відсутня за неможливості її отримання під час здійснення моніторингового візиту.

Штатним розписом не передбачено лікаря-інфекціоніста.

В палаті для соматичних хворих перебувала одна особа. Під час спілкування скарг та заяв на неправомірні дії адміністрації колонії або медичного персоналу, у тому числі катування або жорстоке поводження, не надходило.

В одній з палат було зафіксовано ліжка, розташовані впритул один до одного, що порушує право на приватність.

Стаціонар медичної частини, в порушення вимог “Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для ув’язнених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах”, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 №280/5, не забезпечений госпітальним майном (костюм, халат та туфлі госпітальні) для осіб, які перебувають на лікуванні. У зв’язку з чим, особи, які перебувають на стаціонарі, одягнені в щоденний одяг та не мають змінного взуття, що не забезпечує належний санітарний стан в закладі охорони здоров’я.

Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема, відсутні пандуси, поручні тощо. Єдиним приладдям, який зафіксували монітори, є один візок в одній з палат медичної частини. Цей візок був помічений моніторами і під час попереднього візиту.

Кам’янська виправна колонія №34 68

У холі медичної частини встановлені камери відеоспостереження, натомість Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року №2025/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 року за №766/32218) не передбачено встановлення відеонагляду у приміщеннях медичної частини.

Кам’янська виправна колонія №34 63

У відділенні КДіР кабінет лікаря відсутній.

В загальній лазні не обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених. Тобто медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених. Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України “Про затвердження Положення про організацію лазне-прального обслуговування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах”, нагляд за дотриманням порядку під час миття у лазні, а також за прибиранням і дезінфекцією приміщень здійснюють черговий фельдшер медичної частини (фельдшерського пункту) Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” та черговий лазні. Черговий лазні призначається із числа засуджених. Разом з тим, під час миття засуджених у лазні повинен бути присутнім черговий фельдшер, який здійснює їх огляд з метою виявлення тілесних ушкоджень та захворювань шкіри. Однак, на час візиту встановлено, що тілесний огляд засуджених у лазні не проводиться, черговий фельдшер на момент проведення гігієнічних процедур засуджених у лазні була відсутня.

Отже, в установі та медичній частині порушуються права засуджених на охорону здоров’я в обсязі, встановленому основами законодавства України на охорону здоров’я за винятком обмежень, передбачених законом, які закріплено Конституцією України та ст. 8 КВК України.

На прохання моніторинговій групі показати наявність у медичній частині медичного препарату налоксон, медичний працівник не зміг надати відповідь щодо його наявності та показань його застосування.

Таким чином, у порушення вимог статті 12 Закону України “Про екстрену медичну допомогу”, наказів Міністерства охорони здоров'я від 05.06.2019 №1269 “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації екстреної медичної допомоги”, від 06.02.2014 №101 “Про затвердження Примірного табеля (переліку) оснащення структурних підрозділів системи екстреної медичної допомоги” та постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 року №1122 “Про затвердження Порядку надання екстреної медичної допомоги особам, узятим під варту або яким призначено покарання у виді позбавлення волі” — медична частина, ймовірно, не забезпечена налоксоном, а персонал не ознайомлений з протоколом використання налоксону, що унеможливлює надання невідкладної медичної допомоги у випадках передозувань опіоїдами.

В ході огляду моніторинговою групою стоматологічного кабінету було виявлено відсутність пломбувального матеріалу та медичні препарати, термін придатності яких сплив.

Крім того, при огляді сумки фельдшера також виявлено ряд медичних препаратів, термін придатності яких закінчився, що може завдати шкоду пацієнту.

Кам’янська виправна колонія №34 87

Кам’янська виправна колонія №34 65-66

Кам’янська виправна колонія №34 70-72

Дитячий будинок

Кам’янська виправна колонія №34 2

На момент візиту 14 жінок перебували з дітьми в дитячому будинку.

Кам’янська виправна колонія №34 6

Кам’янська виправна колонія №34 3

Кам’янська виправна колонія №34 5

Дітей утримують до 3 років.

Кам’янська виправна колонія №34 7

 Кам’янська виправна колонія №34 8-11

Кам’янська виправна колонія №34 16

Кам’янська виправна колонія №34 13-17

Засуджені, діти яких подорослішали, можуть ходити на роботу і потім повертаються до своїх дітей.

Приміщення для приготування їжі.

Житлові приміщення

Житлові приміщення поділені на ті, де живуть засуджені, що працюють на виробництві або в майстернях, і ті, в яких живуть непрацюючі.

Кам’янська виправна колонія №34 18

Кам’янська виправна колонія №34 20

Житлові приміщення для працюючих без людей тому, що всі засуджені на роботі. Прибирання приміщень відбувається за графіком.

В житловому приміщенні, мешканки якого не працюють на виробництві, проживають 42 особи.

Кам’янська виправна колонія №34 36

За правилами на ліжко сісти не можна. Телевізора немає, мультиварки та холодильника немає, табуреток також немає. Сидіти можна тільки на тумбочках. Дозволяються телефонні дзвінки по 15 хвилин 2 рази на тиждень за письмовою заявою.

Туалет на поверсі майже не працює: на 42 особи — 1 унітаз. Тому жінки, за потреби, ходять на вулицю. В нічний час це фіксується в журналі як вихід з відділення.

Кам’янська виправна колонія №34 35

Засуджена П. відбуває покарання 4 роки, раніше працювала, зараз не бажає з міркувань, які не розголошує.

Кам’янська виправна колонія №34 43

Адміністрація установи, створюючи у відділенні подібні штучні обмеження, намагається заохочувати жінок до праці.

Виробнича зона

На території Установи є професійно-технічне училище. Навчають наступним професіям: швачка, тістороб та кухар.

Виробнича зона складається з майстерень та виробництва.

Майстерня

Засуджена Н. працює 4 місяці, з її слів, отримала близько 400 гривень. Засуджена П. працює сім років на одному виробництві, середня зарплата 300 гривень. Засуджена З. за місяць отримала близько 1000 гривень. Засуджена З. працює 6 років. За останній місяць заробила близько 400 гривень. Засуджена В. отримала за минулий місяць 1200 гривень. Засуджена С. працює 5 місяців, за останній місяць заробила 1500 гривень. Засуджена П. за останній місяць заробила 350 гривень. Як пояснює адміністрація, все залежить від КТУ (коефіцієнт трудової участі).

Кожна жінка працює на окремому процесі виробництва. Бригадир може змінювати процес і переводити робітниць на інші операції.

Кам’янська виправна колонія №34 24

Кам’янська виправна колонія №34 22-26

Кам’янська виправна колонія №34 27

Виробничі цехи

Засуджена Н. повідомила, що за останній місяць заробила 2700 гривень. Засуджена А. працює 10 місяців, зазначила, що в останньому місяці заробила 400 гривень. Засуджена В. працює півроку, останнього місяця отримала 2300 гривень зарплати. Засуджена В. працює три роки як швачка, заробляє 2 тисячі гривень в місяць. Засуджена П. працює півроку, заробляє близько 1000 гривень на місяць. Засуджена В. працює чотири роки, про заробіток повідомляти не бажає.

Кам’янська виправна колонія №34 29

Кам’янська виправна колонія №34 31

Кам’янська виправна колонія №34 28

Харчоблок

Столова велика за розміром.

Кам’янська виправна колонія №34 46

Харчування відбувається почергово. Спочатку жінки отримують ложки, чашки, а потім на розносі отримують їжу.

Кам’янська виправна колонія №34 45

Кам’янська виправна колонія №34 49

Варочний цех:

Кам’янська виправна колонія №34 51

Засуджена К. працює 4 роки кухарем. На кухні працює 7 осіб.

Кам’янська виправна колонія №34 50

На вечерю каша пшенична та риба тушена.

Кам’янська виправна колонія №34 47

Господарські роботи: мити поли, чистити картоплю, виконувати іншу роботу, відповідно до записів в журналі. Працюють кожен день одні й ті самі люди, без оплати, як “дві години на благоустрій колонії”.

Цех сухих продуктів:

Кам’янська виправна колонія №34 57

Заготовлений хліб і продукти:

Кам’янська виправна колонія №34 58

Кам’янська виправна колонія №34 59

 Поділитися