MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росія продовжує знищувати Ханський палац в окупованому Бахчисараї

20.12.2022   
Марина Гарєєва
За інформацією Ельміри Аблялімови-Чийгоз, колишньої очільниці Бахчисарайського історико-культурного заповідника та експертки Кримської платформи, російські окупанти демонтували дах, знищили вітражі й перетворюють пам’ятку архітектури на “новоділ”.

Варварська “реконструкція” Ханського палацу. Фото з фейсбук-сторінки Ельміри Аблялімови-Чийгоз

Варварська “реконструкція” Ханського палацу. Фото з фейсбук-сторінки Ельміри Аблялімови-Чийгоз

У Бахчисараї росіяни фактично знищили Золотий кабінет Кирим Герай Хана у Ханському палаці.

Про це сповістила Ельміра Аблялімова-Чийгоз, колишня очільниця Бахчисарайського історико-культурного заповідника та членкиня Експертної мережі Кримської платформи.

За її інформацією, російські окупанти демонтували дах, знищили вітражі й перетворюють пам’ятку архітектури на “новоділ”.

“Вчора отримала фото з Бахчисараю й досі не можу прийти до тями. Гнів та безсилля душать до болю в серці. Це кінець”, — написала вона на своїй фейсбук-сторінці 16 грудня.

Фото з фейсбук-сторінки Ельміри Аблялімови-Чийгоз

Фото з фейсбук-сторінки Ельміри Аблялімови-Чийгоз

Експертка закликала Міністерство культури та національні комітети ICROM, ICOMOS, ICOM підготувати спільні заяви щодо знищення культурної пам’ятки й відправити їх у головні офіси вищезгаданих організацій.

Екскерівниця Бахчисарайського історико-культурного заповідника переконана, що МЗС України варто співпрацювати з ЮНЕСКО та спеціальними доповідачами ООН, аби не допустити знищення історичного надбання.

Також необхідно підготувати пропозиції щодо розширення санкційного списку та повідомити міжнародні судові органи про черговий злочин проти культурної спадщини, який вчиняє російська окупаційна влада.

Потрібне інформування як на національному, так і на міжнародному рівні.

“Зі свого боку зараз також готуємо матеріали до певних міжнародних інституцій”, — зауважила експертка. І додала, що кримські татари зуміли зберегти власну ідентичність у часи, “коли говорити про те, що ти є кримським татарином, було небезпечно, коли наша національна пам’ять та інтерпретація історії кардинально відрізнялись від офіційної”. Навіть коли Крим був заборонений для кримських татар, вони пам’ятали, де їхня батьківщина. Злочини російських окупантів так само залишаться в колективній пам’яті.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим також засудило злочинні дії окупаційної влади РФ і свавільне знищення пам’ятки національного значення. Нагадаємо, що “Ханський палац” є складовою об’єкта “Історичне середовище столиці кримських ханів в місті Бахчисарай”, внесеного до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

“Найвизначнішу пам’ятку архітектури корінного кримськотатарського народу перетворюють на новозбудований об’єкт з елементами історичності. Це цілком вписується в концепцію окупантів знищити в Криму будь-яку ідентичність, крім російської, у тому числі знищуючи історичні пам’ятки інших народів. Окупаційні чиновники намагаються зробити усе можливе, аби в Криму залишилося лише те, що нагадує чи стверджує Росію”, — переконані у відомстві.

Представництво президента в Криму закликало окупаційну владу негайно припинити знищення пам’ятки історії:

“Вам не вдасться ані перетворити ‘Ханський палац’ на ‘літню резиденцію російського царя’, ані змусити мешканців Криму ставитись до Росії інакше, як до держави-окупанта, ані перемогти у цій війні. За всі свої злочини ви нестимете відповідальність не лише за законами, але й історичну. Ви прагнули увійти в історію як ‘третій рим’, а входите як ‘варвари з мокшанських боліт’”.

Представництво звернулося до міжнародної спільноти й закликало відреагувати на свавільне знищення Росією пам’ятки історії та посилити тиск на державу-терориста, аби запобігти остаточній руйнації одного з найвизначніших об’єктів архітектурної спадщини корінного кримськотатарського народу.

Ханський палац почали знищувати ще восени 2017 року. Харківська правозахисна група писала про неприпустимість такої “реконструкції”.

У лютому 2018 року колишня керівниця Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова позивалася до суду й вимагала зупинити “варварську реконструкцію” Ханського палацу. Проте розташований у Сімферополі “Залізничний райсуд” відмовився навіть прийняти позив, аргументуючи це тим, що діяльність будівельної компанії “Кірамет” жодним чином не зачіпає “права, свободи та законні інтереси” позивачки.

5 березня 2018 року адвокат Микола Полозов розмістив фотографії з відповідним рішенням російського “суду” на своїй фейсбук-сторінці.

Фото оприлюднене Nikolai Polozov / фейсбук

Фото оприлюднене Nikolai Polozov / фейсбук

Фото оприлюднене Nikolai Polozov / фейсбук

Фото оприлюднене Nikolai Polozov / фейсбук

В ЮНЕСКО неодноразово наголошували на необхідності захисту культурної спадщини півострова і вказували на грубі порушення з боку окупаційної влади. Зокрема, в доповіді, опублікованій у 2021 році, було зазначено, що “реставрація” Ханського палацу створює “загрозу знищення історико-культурної цінності пам’ятки”. 

Окупувавши Крим, Росія зумисно знищує історичні пам’ятки, привласнює та викрадає об’єкти культурної спадщини та проводить “археологічні розкопки”, руйнуючи стародавні пам’ятки, аби вкотре переписати історію й знищити згадки про корінний народ півострова.

Ще на початку 2022 року командою “Крим SOS” було зафіксовано 114 фактів незаконних археологічних розкопок та знищення пам’яток історичної спадщини в тимчасово окупованому Криму.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися