MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росіяни шантажують українських полонених побаченнями з рідними й обманом вручають повістки

21.12.2022   
Марина Гарєєва
За інформацією правозахисників, людям обіцяють побачення з рідними та помилування, якщо вони напишуть відмову від обміну, а потім видають російські паспорти та вручають повістки. Також окупанти почали видавати повістки жінкам, а до цього “мобілізували” безхатьків.

Блокпост бойовиків невизнаної терористичної республіки “ДНР” на в’їзді в Горлівку, 14 грудня 2014 року. © Valeriy Sharifulin / TASS [горлівка блокпост терористична республіка]]

Блокпост бойовиків невизнаної терористичної республіки “ДНР” на в’їзді в Горлівку, 14 грудня 2014 року. © Valeriy Sharifulin / TASS

Українських полонених примусово відправляють воювати проти власної країни у складі російських підрозділів. Про це журналістам телеканалу “Настоящєє врємя” розповіла директорка правозахисного фонду “Русь сідящая” Ольга Романова. За інформацією правозахисниці, обманюють як військовополонених, так і людей, яких окупаційна влада вважає військовополоненими, а також цивільних, які раніше служили в АТО чи ООС. Людям обіцяють побачення з рідними та помилування, якщо вони напишуть відмову від обміну. Коли людина підписує відмову, їй справді дозволяють побачити рідних, але відразу ж видають російський паспорт, а після цього вручають повістку, аби відправити воювати проти України.

Правозахисниця каже, що “люди не знають усіх умов”, коли погоджуються відмовитися від обміну заради побачення з рідними. “Вони не знають, що після отримання російського громадянства доведеться воювати”. Крім того, висування подібних умов є шантажем. Адже якщо ти “хочеш побачити дочку, дружину, мати — ти маєш погодитися на те, що відмовляєшся від українського громадянства”, — обурюється Романова.

Після того як ошукана людина отримує повістку, Росія дає своєрідний “вибір, куди вступати”: колишній полонений може йти або до приватної військової компанії “Вагнер”, або до незаконних формувань, створених у самопроголошених псевдореспубліках — “ДНР” чи “ЛНР”.

Правозахисниця стверджує, що засудженим ще українськими судами людям, які наразі перебувають у колоніях на тимчасово окупованих територіях, також пропонують воювати на боці Росії та обіцяють за це “побачення з рідними”. За даними Романової, може йтися про декілька тисяч таких людей.

“Аналогічний вибір пропонують і українським громадянам, яких російські військові фактично взяли в полон. Йдеться не лише про [справжніх] військовополонених, а і про незаконно затриманих мирних мешканців”, — пишуть журналісти.

За підрахунками Романової, щонайменше кілька сотень українців і українок не пройшли так звану “фільтрацію”. Російські загарбники порушують Женевські конвенції й незаконно затримують людей, які багато років тому служили в поліції або колись підписували контракт з “Азовом” чи ЗСУ. Таким чином російські загарбники фактично прирівнюють цивільних людей до військовополонених, наголошує правозахисниця.

Романова розповіла про конкретні випадки. Так, коли рідні приїхали до ув’язненого морського піхотинця з Маріуполя, який наразі ув’язнений у Горлівці, він був вимушений підписати відмову від українського громадянства. Після побачення з рідними чоловіку видали російський паспорт, але й надалі утримували в колонії. У тій же колонії чоловіку видали повістку і запропонували, або йти найманцем в ПВК “Вагнер”, або вступити до злочинних угруповань: у сумнозвісний “козачий батальйон імені Богдана Хмельницького” чи до так званого “партизанського загону Ковпака”.

“Після цього людину вже не повертають до колонії, а тим, хто залишився в колонії, кажуть, що вона помилувана і пішла на всі чотири сторони. Але це не так”, — ділиться Романова.

Крім того, правозахисниця підтвердила, що до трьох вищезгаданих загонів — ПВК “Вагнер”, “дивізії Богдана Хмельницького” та “партизанського загону Ковпака” — також вербують цивільних, у тому числі працівників комунальних служб.

25 вересня 2022 року Центр протидії дезінформації у своєму телеграмі писав, що “козачий батальйон” імені Богдана Хмельницького “окупанти формують з українських військовополонених, утримуваних в Оленівській колонії”.

Правозахисниця каже, що, за наявною в неї інформацією, в колонії у Горлівці незаконно утримують близько кількох десятків людей, які до цього перебували у місцях позбавлення волі на Херсонщині. Не всіх з цих людей перевезли до Росії, натомість, за даними Романової, до Росії вже перевезли близько двох з половиною тисяч людей з Херсонської області. Також до Росії вивезли ув’язнених з Миколаївської області. Ольга Романова каже, що правозахисникам відомо про близько 10 колоній, куди розподілили людей з Херсонської області. За її словами, це переважно південь Росії, Ставропольський край, Краснодарський край, Волгоградська область, а також Владимирська область.

Ув’язненим, яких незаконно вивезли до Росії, пропонують отримати російське громадянство та вербуватися до “Вагнера”. Або погрожують переглянути попередній вирок, який людині виносила українська влада. Звісно, при цьому не йдеться про поліпшення умов чи скорочення термінів ув’язнення. Навпаки, у разі відмови йти воювати проти власної країни, людину можуть ізолювати й утримувати окремо від інших російських ув’язнених, далеко не в найкращих умовах.

Поза тим люди не погоджуються на шантаж і чергову злочинну схему російських “правоохоронців”, які давно перетворилися на кривдників права. Ольга Романова каже, що наразі відомо про кілька одиничних випадків, коли ошукана людина погодилася йти воювати за Росію. За її інформацією, це не масова історія. Зауважимо, що ми не знаємо, чому люди погоджувалися на умови висунуті державою-терористом і не маємо відкидати можливість примусу.

Крім того, поміж насильно переміщених до Росії громадян України є приблизно 300-400 українців, яких затримали й помістили в СІЗО під час російської окупації. Романова каже, що це в основному люди, які боролися проти окупаційних військ та мали активну проукраїнську позицію. Якщо російська влада з’ясує, за що затримали таких людей, скоріш за все, їх “судитимуть” за тероризм.

Вочевидь Росія потребує все більше людей для ведення злочинної війни проти незалежної держави. Так, у Центрі стратегічних комунікацій StratCom Ukraine повідомили, що в окупованій Горлівці почали видавати повістки жінкам, адже “значну частину чоловіків уже кинули на фронт”.

Військові оприлюднили фото такої повістки в офіційному телеграм-каналі 20 грудня.

Повістка, яку російські окупанти вручили жінці в окупованій Горлівці. Оприлюднено СтратКом ЗСУ / AFU StratCom [незаконна мобілізація окупована Горлівка]]

Повістка, яку російські окупанти вручили жінці в окупованій Горлівці. Оприлюднено СтратКом ЗСУ / AFU StratCom в телеграмі

У повістці було зазначено, що жінка, якій окупанти надали звання рядової, мала прибути до палацу культури “Кочегарка” 19 грудня. Незаконна влада пригрозила відповідальністю за неявку.

Ще 14 травня 2022 року, у пропагандистській телеграм-групі (рос.) “Донбасский Кейс” писали, що окупаційне МВС самопроголошеної “ЛНР” “планує доукомплектувати” так звану “народну міліцію” та інші злочинні формування “до стану повної бойової готовності”, а тому складатиме списки жінок від 35 до 50 років для “формування мобілізаційного резерву”. Таким чином усі жінки такого віку, крім матерів-одиначок і багатодітних матерів (жінок, які мають трьох і більше дітей), опинилися заручницями злочинної російської влади на тимчасово окупованих територіях.

У Генштабі ЗСУ також підтверджували інформацію, що росіяни та їхні ставленики незаконно мобілізують жінок на Донеччині. Про це йшлося у фейсбук-дописі від 12 грудня:

“З метою поповнення втрат в живій силі та доукомплектування підрозділів 1 армійського корпусу за мобілізацією призивають жінок. 28 осіб жіночої статі вже призвано та направлено на підготовку Калінінським районним військовим комісаріатом міста Донецьк”, — повідомляли українські військові.

Крім того, що російські окупанти підняли вік тих, кого примусово “мобілізують”, з 55 до 65 років, вони взялися за незахищені верстви населення. Так, 16 грудня 2022 року, 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях міста Сєвєродонецьк повідомило про те, що “до путінського війська” забирають навіть безхатьків. Про це розповіли примусово мобілізовані росіянами чоловіки з окупованих частин Луганської області, які потрапили в полон до українських військових.

Через наявні захворювання людей змушували ночувати на вулиці, насильно привозили до військкоматів, вимагали документи та вже не випускали, писали представники СБУ на фейсбук-сторінці управління.

Есбівці розповідали, що “командування розподілило людей до 6-го козачого полку на різні посади й відправило до селища Володимирівка, а звідти — у лісосмугу неподалік Ягідного та Бахмутського”.

За даними СБУ, це були мешканці окупованих Ровеньок, Стаханова, Алчевська та селища Хороше на Луганщині. Декілька з чоловіків, які потрапили до українського полону, “вже мали бойовий досвід у 2014 році. Але більшість із них були ‘мобілізовані’ російськими військовими та представниками окупаційних правоохоронних органів посеред вулиці”, — зазначали в Службі безпеки.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися