Трагедія у Дніпрі, українські цивільні полонені, викрадені діти — підсумки тижня
Масований обстріл 14 січня
Під ударом опинилися Київ, Харків, Одеса, Кривий Ріг, Дніпро, Вінниця, Ладижин, Бурштин, Хмельницький та інші міста і села України. Російська армія здійснила 28 пусків крилатих ракет та п’ять пусків керованих авіаційних ракет. Як заявив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, наша ППО знищила 18 крилатих ракет та три керовані авіаційні ракети.
“Зранку зенітними керованими ракетами С-400 (С-300) з північного напрямку була атакована столиця. Пізніше держава-терорист застосувала високоточну зброю: крилаті ракети повітряного базування Х-101/Х-555, Х-22, крилаті ракети морського базування ‘Калібр’, керовані авіаційні ракети Х-59, — по об’єктах критичної інфраструктури України”, — розповів Залужний.
Під обстріл потрапили дві ТЕС, одна з них припинила виробництво електроенергії, повідомляє пресслужба ДТЕК. Це вже 26-ий терористичний обстріл енергетичних об’єктів. “Окупанти влучили у турбінне відділення енергоблоку станції. Зруйнувано один з енергоблоків. Також пошкоджено інші енергоблоки,” — зазначили в компанії.
Дніпро. Близько половини п’ятого вечора ворожа ракета поцілила у багатоквартирний будинок у Дніпрі, повністю зруйнувавши під’їзд. У 72 квартирах цього під’їзду було прописано близько двохсот осіб. Скільки з мешканців будинку на час трагедії перебувало вдома, невідомо. Станом на вечір 15 січня загинуло 30 людей. Серед загиблих — 15-річна дівчина. Поранено 75 осіб, 14 з яких — діти. Було врятовано 39 людей (6 дітей). Доля 40 людей залишається невідомою. Рятувальна операція триває.
Командувач Повітряних сил генерал-лейтенант Микола Олещук заявив, що у багатоповерхівку влучила ракета Х-22, запущена з району Курської області о пів на четверту. Олещук наголосив, що Україна не має можливості збивати цей тип ракет.
Харків. О пів на восьму ранку чотири ракети С-300 влучили в Індустріальний район Харкова. Вдень РФ знову вдарила по критичній інфраструктурі у Харківській області двома ракетами.
Кривий Ріг. Ракета зруйнувала житлові будинки. Одна людина загинула, одна поранена.
Донецька область. Вранці і вдень російські військовослужюовці обстріляли з “Градів” та ствольної артилерії Авдіївку, житлові квартали селища Курахівка, село Стара Миколаївка. “За 14 січня росіяни вбили 7 мирних жителів Донеччини: 4 в Авдіївці, 1 у Старій Миколаївці, Парасковіївці та Курахівці. Ще 4 людини в області дістали поранення”, — розповів голова Донецької ОВА Павло Кириленко.
Добровольців, що боронили Україну “неофіційно”, визнали учасниками бойових дій
12 січня Верховна Рада України визнала учасниками бойових дій добровольців, які воювали поза офіційними формуваннями Сил оборони. Депутати ухвалили в другому читанні відповідні зміни в законодавстві. Так до закону про статус ветеранів війни внесено положення про людей, що захищали Україну у взаємодії зі Збройними силами чи правоохоронними структурами та перебували безпосередньо в районах бойових дій не менше 30 календарних днів. Порядок надання статусу учасника бойових дій ще має визначати Кабінет міністрів.
Росіянам передали списки українських цивільних полонених, яким виповнилося понад 65 років
Омбудсман Дмитро Лубінець передав російській стороні списки цивільних, що ймовірно перебувають у полоні. Це відбулося під час третього раунду переговорів між Уповноваженими з прав людини обох держав. “Під час спілкування домовилися, що РФ на підставі Женевських Конвенцій, розгляне пропозицію щодо проведення репатріації поранених військовослужбовців. Окрім цього, ми передали списки цивільних осіб (з числа 20-тисяч), щодо яких у нас немає інформації, де вони перебувають, в якому вони стані чи потребують медичної допомоги та ін., — розповів Дмитро Лубінець. — За основу формування списків взяли віковий ценз та передали перший список осіб, яким виповнилося понад 70 років. Також передали список громадян України, яким виповнилося більше 65 років і вони, за нашою інформацією, перебувають у важкому медичному стані — їх понад 2000 осіб”.
Також український Уповноважений закликав батьків, які розшукують своїх дітей, звертатися до Офісу Омбудсмана.
“Російська сторона повідомила, що на її території перебувають діти, які хочуть повернутися в Україну. За сприяння обох омбудсманів (мене та омбудсмана РФ) їх зможемо повертати родичам, — зазначив він. — Однак прізвища й будь-які особисті дані мені не надали! Тому, звертаюся до всіх громадян України, хто розшукує дітей — зверніться до мене! Я складу список батьків та рідних, які можуть забрати дітей. Й далі працюватимемо над їхнім поверненням”.
Гаряча лінія Офісу Омбудсмана: 0800-50-17-20, 044-299-74-08
Цифри тижня
• Більше ніж 1348 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ: 454 дитини загинули, понад 894 отримали поранення. Про це йдеться в повідомленні Офісу Генерального прокура: “Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 429, Харківській — 269, Київській — 117, Херсонській — 83, Миколаївській — 82, Запорізькій — 81, Чернігівській — 68, Луганській — 66, Дніпропетровській — 55”.