MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Луцький слідчий ізолятор’

26.02.2023   
Сергій Зуйков, Андрій Діденко, Олексій Ярославцев
В медичній частині відсутня душова кімната, в палатах антисанітарія, санвузли та каналізація сильно зношені і потребують негайного ремонту.

Луцький слідчий ізолятор 1

7 лютого 2023 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснили візит до державної установи “Луцький слідчий ізолятор” в рамках проекту Датського інституту проти катувань DIGNITY.

Монітори потрапили на територію установи безперешкодно і швидко. Під час візиту мали можливість оглянути будь-які приміщення, спілкуватися з ув’язненими та персоналом. З засудженими мали можливість спілкуватися на умовах анонімності. Також була надана можливість оглянути журнали, акти реагування прокуратури, медичні картки та інші документи, які стосуються роботи СІЗО.

Основним завданням превентивного моніторингового візиту є аналіз дотримання прав людини в слідчому ізоляторі, а саме умов утримання для слідчо-заарештованих, надання медичної допомоги і умов утримання засуджених.

Керівник установи — підполковник внутрішньої служби Гульоватий Андрій Ігорович.

Загальна інформація

Луцький слідчий ізолятор розрахований на утримання слідчо-заарештованих, відносно яких обрана міра запобіжного заходу — тримання під вартою. Особи із числа ув’язнених утримуються в закладі в ході досудового, судового слідства і до моменту набрання судовим рішенням законної сили. Після цього переводяться в установи виконання покарання відповідного рівня безпеки. Чоловіки і жінки з числа ув’язнених утримуються роздільно, відповідно до статті 8 Закону “Про попереднє ув'язнення”.

Під час здійснення моніторингового візиту моніторів супроводжував безпосередньо керівник установи. Були оглянуті приміщення кімнат прийому громадян, видачі і отримання посилок/передач, надання побачень, контрольно-пропускні пункти (КПП), чергова частина установи, приміщення та кабіни збірного відділення, слідчі кабінети. А також приміщення та внутрішні пости режимних корпусів, а саме: карцери, камери для утримання засуджених довічно, слідчо-заарештованих неповнолітніх, жінок, житлові приміщення для проживання засуджених, залишених для роботи з господарського обслуговування чи благоустрою. Були оглянуті приміщення харчоблоку, медичної частини, лазне-пральний комбінат, прогулянкові дворики, приміщення для заняття спортом.

Монітори мали можливість спілкування з слідчо-заарештованими на предмет умов утримання, надання медичної допомоги. Засуджені довічно зверталися за консультацією щодо можливості оскарження судових рішень.

За даними, які були надані керівництвом установи, на одного представника персоналу припадає близько 2,3 ув’язнених. В установі працює один психолог.

Протягом 2022 року прибуло 457 осіб, померло 2 людини. 12 осіб з числа засуджених працевлаштовано, всі за трудовими договорами. Середньомісячна зарплата у господарської обслуги складає 3 381,23 гривен. В установі працює крамниця.

На обліку ВІЛ/СНІД перебуває 15 осіб. Схильних до самогубства — 7, 6 — схильні до членоушкодження, 2 — до втечі. 4 особи мають інвалідність. В 2022 році зафіксовано 44 виклики швидкої допомоги. За період 2023 року — один виклик.

Протягом 2022 року зафіксовано 116 випадків тілесних ушкоджень, з них 81 — під час прибуття до установи, та 35 — під час перебування в установі. За період 2023 року таких випадків вже 9: 6 — під час прибуття, та 3 — під час перебування в установі.

В установі використовується ІP-телефонія, слідчо-заарештованим за їх заявою надається можливість спілкуватися з рідними, слідчий повідомляється вже по факту надання телефонної розмови.

В установі існує некомплект персоналу: близько 15 посад є вакантними.

На момент візиту в установі утримувалися 24 слідчо-заарештованих жінки, з них дві —вагітні і 2 — неповнолітні.

Гуманітарні потреби: книги, засоби гігієни, одяг за сезоном.

Луцький слідчий ізолятор 2

Медична частина

Завідувач Луцької міської медичної частини філії ЦОЗ ДКВС України у Волинській та Рівненській областях (далі — медична частина) — Василюк Тетяна Сергіївна.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, мала доступ до медичної документації.

Луцький слідчий ізолятор 12

Луцький слідчий ізолятор 63

Луцький слідчий ізолятор 67

Згідно штатного розкладу укомплектовані наступні посади:

 • завідувач медичної частини — лікар — 1 ставка,
 • лікар загальної практики — сімейний лікар — 0,5 ст.,
 • лікар-терапевт — 0,5 ст.,
 • лікар-стоматолог — 0,25 ст.,
 • лікар-психіатр — 0,25 ст.,
 • лікар-фтизіатр — 0,25 ст.,
 • лікар-рентгенолог — 0,25 ст.,
 • лікар-отоларинголог — 0.25 ст.,
 • лікар-хірург — 0,25 ст.,
 • лікар акушер-гінеколог — 0,25 ст.,
 • лікар з ультразвукової діагностики — 0,25 ст.,
 • старший фельдшер — 1 ст.,
 • фельдшер — 4ст.,
 • рентгенолаборант — 0,5 ст.,
 • асистент фармацевта — 1ст.,
 • лаборант — 1 ст.,
 • молодша медична сестра — 1 ст.

Вакантними залишаються наступні посади:

 • лікар-стоматолог — 0,25 ст.,
 • лікар-дерматовенеролог — 0,25ст.,
 • сестра медична — 1ст.,
 • сестра медична зі стоматології — 0,5 ст.

Луцький слідчий ізолятор 59

Скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, зокрема, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, види поводження чи покарання, з боку ув’язнених та засуджених осіб не надходили.

Медична частина забезпечена сучасним рентгено-флюорографічним обладнанням.

Луцький слідчий ізолятор 68

Стаціонар медичної частини має у наявності:

 • палату для соматичних хворих, розраховану на 2 ліжко-місця;

Луцький слідчий ізолятор 14

 • інфекційний ізолятор, розрахований на 4 ліжко-місця;

Туберкульозний блок, складається з 2 палат на 5 ліжко-місць, в якому на день візиту перебувало 5 осіб, хворих на активний туберкульоз.

Луцький слідчий ізолятор 58

Під час перевірки моніторинговою групою було встановлено, що на хворих, які знаходяться в стаціонарі, не заведені медичні карти стаціонарного хворого № 003/о, до яких мають вноситися усі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, зокрема ті, що отримані під час обстеження хворого засудженого, з листом призначень, що в свою чергу свідчить про неналежне ведення медичної документації.

В палатах для хворих відсутні баки з питною водою. Як пояснили засуджені, воду вони п’ють з-під крану, яку набирають в пластмасові пляшки.

В палатах антисанітарія, постільна білизна потребує заміни.

Луцький слідчий ізолятор 15

Луцький слідчий ізолятор 64

Луцький слідчий ізолятор 65

Луцький слідчий ізолятор 66

Приміщення, де утримуються хворі, опалюється погано. Зокрема, моніторами зафіксовано, що засуджені особи користуються обігрівачами.

Санвузли, каналізація сильно зношені і потребують негайного ремонту з заміною санітарно-технічного обладнання. Експлуатація каналізації призводить до бруду, підтікань, антисанітарії та стійкого неприємного запаху, не кажучи про серйозну шкоду здоров’ю ув’язнених. Разом з тим, у закладі диспансерний нагляд здійснюється за 31 особою з діагнозом туберкульоз кат.5.1.

Луцький слідчий ізолятор 17

Стоматологічний кабінет:

Луцький слідчий ізолятор 62

Крім того, варто зазначити, що в медичній частині взагалі відсутня душова кімната. Таким чином, хворі, що хворіють на інфекційні хвороби та повинні перебувати в інфекційному ізоляторі, палатах для соматичних хворих, позбавляються права на дотримання правил гігієни, або ж їх миття здійснюється у загальних душових, через що порушується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання, та створюються передумови розповсюдження дерматологічних захворювань серед ув’язнених та засуджених.

На диспансерному обліку перебуває 15 ВІЛ-інфікованих особи (приймають АРТ-терапію 13 осіб). За 2022 рік всього проведено 7 імунологічних обстежень (CD-4) та жодного у 2023 році. За 6 місяців проведено 43 вірусологічних обстеження (вірусне навантаження). Кількість тестувань за поточний рік швидкими тестами: 106.

Недостатність проведення імунологічних обстежень (CD-4) медичний персонал пояснює відсутністю реактивів. Таким чином, можна стверджувати, що не в повному обсязі здійснюється моніторинг лікування антиретровірусною терапією, яка повинна включати в себе контроль ефективності лікування, несприятливих реакцій та дотримання лікування, відповідно до нового клінічного протоколу із застосування антиретровірусних препаратів для лікування та профілактики ВІЛ-інфекції, який затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України 05.06.2019 №1292.

Крім того, контрольні карти диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою (форма №030-5/о) заведені не на всіх ВІЛ-інфікованих осіб, а в деяких випадках інформація про медичний огляд, відомості про збір аналізів взагалі відсутні.

Штатним розписом не передбачено посаду лікаря-інфекціоніста.

Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема, у закладі відсутні пандуси, поручні та інше обладнання. Разом з тим, в установі диспансерний нагляд здійснюється за 4 особами, які мають інвалідність.

В медичній частині відсутня окрема шафа для зберігання ліків від родичів. Ліки зберігаються на стелажах.

Луцький слідчий ізолятор 61

Крім того, в медичній документації (медичній карті №025/о або №003/о) відсутні або зберігаються окремо заяви від родичів засуджених (або інших осіб) про передачу ліків, виробів медичного призначення, що порушує п. 23 Загальних положень Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, в якому зазначено: отримані від родичів засуджених або інших осіб лікарські засоби та медичні вироби зберігаються у закладах охорони здоров'я ДКВС в окремих шафах та знаходяться на обліку, який відображається в картці обліку лікарських засобів, медичних виробів, технічних та інших засобів реабілітації, отриманих від родичів засудженого та інших осіб, за формою, визначеною у додатку 2 до цього Порядку, де засуджений ставить підпис після закінчення курсу лікування.

За поточний рік зареєстровано 3 випадки тілесних ушкоджень. Проте в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 №1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.

53 особи пройшли плановий профілактичний медичний огляд. 35 осіб, серед яких 13 психічнохворих, знаходяться під наглядом лікаря-психіатра. В порушення п.8 ч.5 глави 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 №1348/5/572, в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення. Разом з тим, моніторам повідомили, що у медичній частині є приміщення, яке раніше використовувалось як ізолятор для осіб з розладами психіки, але зараз приміщення не використовується у зв’язку з тим, що воно не відповідає вимогам наказу Міністерства охорони здоров’я України.

Отже, відсутність ізолятора для осіб з розладами психіки створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.

Збірне відділення

Приміщення відремонтоване, оброблене пінопластовими плитами, щоб не було грибка, є туалет, на момент візиту представники національної гвардії і СІЗО проводили оформлення ув’язнених.

У відділенні були оглянуті кімната для проведення обшуків, кімната для огляду медичним працівником та кімната для спілкування з психологом.

Луцький слідчий ізолятор 51

Огляд камер

В установі, як правило, камери розраховані на чотири та на десять осіб. У камерах відсутні баки з питною водою.

Моніторами були оглянуті камери для тримання засуджених, вирок відносно яких набрав законної сили, і які чекали на етапування в відповідну установу для відбуття покарання.

Луцький слідчий ізолятор 4

Луцький слідчий ізолятор 5

Також були оглянуті камери засуджених довічно, в яких утримувалися 2 людини, що чекають судового засідання щодо перегляду вироків за нововиявленими обставинами.

Засуджений Р. скаржився на те, що був засуджений незаконним складом суду, йому не вручалося обвинувачення, та відбувалися інші порушення в ході досудового слідства. Багато років бореться за свої права.

В іншій камері утримувався також засуджений до довічного ув’язнення (за одним провадженням) його син, з яким також монітори мали можливість поспілкуватися. Син підтвердив порушення прав людини, а також зазначив, що вони з батьком 9 років намагаються оскаржити судове рішення.

Також були оглянуті камери для тримання слідчо-арештованих жінок  та неповнолітніх.

Луцький слідчий ізолятор 28

Луцький слідчий ізолятор 29

В деяких камерах відбуваються ремонтні роботи.

Луцький слідчий ізолятор 30

Платна камера

В платній камері перебувало дві особи.

Луцький слідчий ізолятор 21

Луцький слідчий ізолятор 20

Луцький слідчий ізолятор 19

Харчоблок

Луцький слідчий ізолятор 25

Були оглянуті варочний, овочевий, рибний і м'ясний цеха.

Луцький слідчий ізолятор 23

В установі виготовляють хліб.

Луцький слідчий ізолятор 24

В бочках утримується запас питної води.

В разі відключення світла генератор здатний забезпечити безперебійне функціонування харчоблоку.

Карцер

В карцері перебував один підслідний. На умови утримання, ненадання медичної допомоги або інші порушення прав людини скарг не виказував. Вважає дисциплінарне покарання адекватним і пропорційним.

Луцький слідчий ізолятор 7

Навчальний клас для неповнолітніх

В установі є шкільний клас.

Луцький слідчий ізолятор 26

Бібліотека

Бібліотека установи зберігає близько 6 тисяч примірників книжок, якими користуються ув’язнені та засуджені.

Луцький слідчий ізолятор 38

Луцький слідчий ізолятор 34

Молитовна кімната

Луцький слідчий ізолятор 35

Дільниця для осіб, які працюють на господарстві

У дільниці живуть 13 засуджених вперше за нетяжкі злочини.

Луцький слідчий ізолятор 40

Луцький слідчий ізолятор 41

Установою реалізується проект індивідуального простору.

Луцький слідчий ізолятор 39

У кімнатах зроблено ремонт, в наявності душова кімната, холодильник, кімната для приймання їжі та відпочинку.

Луцький слідчий ізолятор 43

Луцький слідчий ізолятор 42

Кімната матері і дитини

На момент візиту, осіб з малолітніми дітьми в установі не було.

Луцький слідчий ізолятор 44

Лазне-пральний комбінат

В наявності 4 пральних машини.

Луцький слідчий ізолятор 46

Прогулянкові дворики

Є розмежування для неповнолітніх (на фото нижче), хворих на туберкульоз.

Луцький слідчий ізолятор 48

У двориках є спортивні знаряддя.

Луцький слідчий ізолятор 49

Слідчі кабінети

Кабінети обладнані тривожною кнопкою.

Луцький слідчий ізолятор 50

Є кабінети, обладнані для відеоконференцій, а також для зустрічей адвокатів з клієнтами, для проведення слідчих дій тощо.

Клас для зібрання персоналу

Луцький слідчий ізолятор 52

Кімната для відпочинку персоналу

Представники персоналу, які заступають на добове чергування, мають можливість відпочити в спеціальному приміщенні. Також є спортивний майданчик.

Луцький слідчий ізолятор 53

Кімнати для побачень

Кімната для короткострокових побачень:

Луцький слідчий ізолятор 56

В установі використовується практика контактних побачень з родичами ув’язнених. Такі побачення погоджуються адміністрацією після консультації психолога.

 Поділитися