MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Ядерний тероризм, катування у корекційному садочку, резолюція Європарламенту — підсумки тижняПутін та MH17, відкриті архіви, новий масований обстріл — підсумки тижняВикрадені старшокласники, обстріли житлових районів, обмін полоненими — підсумки тижня‘Іхтамнєти’ в Європейському суді, ліквідація Московської Гельсінської групи, обшуки у Криму — підсумки тижняТрибунал для Росії, падіння гвинтокрила, ворожі обстріли — підсумки тижняТрагедія у Дніпрі, українські цивільні полонені, викрадені діти — підсумки тижняФальшиве ‘різдвяне перемир’я’, закриття місії ООН щодо Оленівки, перший у цьому році обмін полоненими — підсумки тижня Особливості російського тероризму — підсумки тижняСуд над Буткевичем, ім’я героя, масований обстріл — підсумки тижняОрдер на арешт Путіна, реєстровані партнерства, примусова евакуація — підсумки тижня

Рік війни, резолюція Генасамблеї ООН, День спротиву окупації Криму — підсумки тижня

26.02.2023   
ХПГ-інформ
Дев’ять років тому Меджліс кримськотатарського народу організував у Сімферополі масовий мітинг на підтримку територіальної цілісності України; кожного дня на Харківщині безвісти зниклими визнають від пʼяти до десяти людей; російські окупанти спускають воду з Каховської ГЕС — найважливіше за тиждень, що минув.

26 лютого 2014 року, Сімферополь. Фото: AFP

26 лютого 2014 року, Сімферополь. Фото: AFP

• 26 лютого Україна відзначає День спротиву російській окупації Криму. Цього дня дев’ять років тому Меджліс кримськотатарського народу організував біля кримського парламенту в Сімферополі масовий мітинг на підтримку територіальної цілісності України. Вже наступного ранку до урядових будівель АРК увійшли регулярні військові формування РФ. Зараз Росія незаконно утримує 180 політв’язнів, 116 з них — кримські татари.
“Кричущим порушенням Росією основоположних прав людини і норм міжнародного права стала нещодавня загибель у застінках Кремля двох закатованих політв’язнів — Костянтина Ширінга та Джеміля Гафарова. Їм не надали необхідної медичної допомоги, — нагадав Омбудсман Дмитро Лубінець. — Та навіть плата такою високою ціною за право жити у вільній, незалежній і суверенній державі не зупинить український народ. Пліч-о-пліч чинимо спротив російській збройній агресії та захищаємо рідну землю. Попереду — така омріяна Перемога та повернення в український Крим”.

• Повномасштабне вторгнення призвело до того, що за межею бідності опинилися ще вісім мільйонів громадян України. Про це в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” розповів регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Аруп Банерджі. “Країна відкинута на 15 років назад у досягненні своїх цілей щодо скорочення рівня бідності. Водночас дивовижна стійкість, яку продемонструвала Україна і українці, значною мірою пояснюється складними й успішними реформами у сфері макроекономічного управління та розбудови інститутів, які влада впровадила протягом останніх років перед війною”, — сказав він.

Фото: Shutterstock [порожній гаманець, бідність]

Фото: Shutterstock

• За рік війни Росія випустила по території України майже п’ять тисяч ракет, понад тисячу ударів було завдано із застосуванням безпілотних літальних апаратів, повідомляє Радіо Свобода з посиланням на заступника начальника Головного оперативного управління Генштабу Збройних сил України бригадного генерала Олексія Громова. “Загалом від початку повномасштабної збройної агресії російськими окупаційними військами по об’єктах на території України завдано майже п’ять тисяч ракетних і майже 3,5 тисячі авіаційних ударів”, — заявив Громов.

Київ, березень 2022 © Drop of Light / Shutterstock

Київ, березень 2022 © Drop of Light / Shutterstock

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 26 лютого 2023 року ініціативою зафіксовано 33379 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати. 

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

• Як мінімум 54 людини затримали російські силовики 24 лютого на антивоєнних акціях у 14 містах РФ, повідомляє ОВД-Инфо. Затримували за пікети, покладання квітів до стихійних меморіалів і навіть написи на снігу. Найбільше затриманих у Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі та Москві.

Дмитро Скуріхін із села під Петербургом перетворив свій магазин на політичне висловлювання, фото: ОВД-інфо

Дмитро Скуріхін із села під Петербургом перетворив свій магазин на політичне висловлювання, фото: ОВД-інфо

• Кожного дня на Харківщині в розшук як безвісти зниклих оголошують від пʼяти до десяти осіб. Усього ж у регіоні налічується більше як 1300 осіб, зниклих безвісти. Серед них — них понад 740 цивільних, повідомив начальник ГУ Нацполіції в Харківській області Володимир Тимошко. “За рік, із 24 лютого, загалом було оголошено в розшук як безвісти зниклих 2272 особи. Значну кількість ми знайшли, однак залишаються розшукуваними 1311 осіб, з яких 741 — цивільні”, — цитує Тимошка Укрінформ.
© Deazeo / Shutterstock [зниклі безвісти]

© Deazeo / Shutterstock

• Російські окупанти спускають воду з Каховської ГЕС. Такі дії загрожують населенню України та країн-сусідів. Про це заявив директор Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайло Яцюк. Він наголосив: “На Дніпрі є шість водосховищ, які пов’язані правилами експлуатації. Найбільші — Каховське та Кременчуцьке. Під загрозу потрапляє 70 відсотків населення України… Наслідки спуску води з Каховського водосховища будуть негативні для всього чорноморського басейну, для всіх країн. Тут і наші сусіди можуть постраждати, тому що з’являться токсини після того, як загине аквакультура в цьому водосховищі — вона вже почала гинути! Процеси перенесення забруднення загрожуватимуть сусіднім країнам”, — додав Яцюк.
Крім того, такі дії РФ є черговою формою ядерного тероризму: зниження рівня води у Каховському водосховищі може вивести з ладу системи охолодження Запорізької АЕС.

Каховська ГЕС. Фото: Голос України

Каховська ГЕС. Фото: "Голос України"

• Вранці 23 лютого російські війська обстріляли смт Дворічна Куп’янського району Харківської області. Ракета зруйнувала будівлю адміністрації селищної ради. Під завалами залишилися дві жінки. Під час рятувальної операції ворог знову декілька разів обстріляв Дворічну. “Окупанти прицільно били по рятувальниках. Унаслідок обстрілу було пошкоджено 4 одиниці техніки ДСНС. Особовий склад не постраждав. Аварійно-рятувальні роботи призупинено. За попередньою інформацією, постраждав місцевий мешканець, який під час обстрілу перебував поряд із будівлею”, — повідомили у ДСНС.

Наслідки обстрілів смт. Дворічної. Фото: ДСНС

Наслідки обстрілів смт Дворічної. Фото: ДСНС

• 24 лютого о 16.36 в районі с. Водолаги Хотінської громади Сумського району росіяни обстріляли протитанковою керованою ракетою цивільне маршрутне таксі сполученням Журавка-Суми. Обстріл відбувся з території РФ. Постраждали чотири цивільні особи: водій та троє пасажирів. Їх доправили до Сумської обласної клінічної лікарні з попереднім діагнозом: контузія.

Обстріляна маршрутка у Хотінській селищній громаді на Сумщині. Фото: Сумська обласна прокуратура

Обстріляна маршрутка у Хотінській селищній громаді на Сумщині. Фото: Сумська обласна прокуратура

• 23 лютого Генеральна асамблея ООН підтримала проєкт резолюції “Принципи Статуту Організації Обʼєднаних Націй, що лежать в основі досягнення всеосяжного, справедливого і міцного миру в Україні”. Запропонований Україною документ закликає РФ негайно припинити бойові дії та вивести війська з території України, а також “забезпечити відповідальність за найтяжчі злочини за міжнародним правом, скоєні на території України, шляхом проведення належних справедливих і незалежних розслідувань і судового переслідування на національному або міжнародному рівні”.

За резолюцію проголосувала 141 держава, проти — 7 (РФ, Білорусь, Сирія, КНДР, Еритрея, Нікарагуа та Малі), 32 країни утримались. Крім того, Генасамблея ООН відхилила поправки Білорусі, у яких ішлося про засудження заяв іноземних лідерів щодо Мінських угод, а також містився заклик припинити військову допомогу Україні.

 Поділитися