MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Львівська установа виконання покарань (№19)’

05.03.2023   
Сергій Зуйков, Андрій Діденко, Олексій Ярославцев
В амбулаторно-поліклінічному відділенні ув’язнені, хворі на активний туберкульоз, утримуються в неналежних умовах.

9 лютого 2023 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснили превентивний повторний моніторинговий візит до державної установи “Львівська установа виконання покарань (№19)”. Візит здійснено в рамках проекту Датського інституту проти катувань DIGNITY. Метою візиту був аналіз дотримання прав людини в слідчому ізоляторі, з’ясування обставин реагування на зазначені раніше порушення прав людини в цьому закладі. Попередній візит відбувся 13 серпня 2021 року.

Керівник установи — підполковник внутрішньої служби Кутовой Вадим Анатолійович.

Монітори безперешкодно і швидко потрапили на територію установи, мали можливість відвідати будь-який пост або приміщення, спілкуватися з засудженими на умовах анонімності. Супроводжував моніторингову групу заступник начальника установи підполковник внутрішньої служби Сорохан А.Р.

Львівська установа виконання покарань (№19) 1

За даними керівництва установи, на одного представника адміністрації припадає 3,6 ув’язнених (засуджених).
В Установі працюють 2 психолога.
Протягом 2022 року до Установи прибули 3145 осіб.
Протягом 2022 року в Установі померло 24 особи, протягом 2023 року — 1.
Працевлаштовано 18 осіб з числа засуджених, всі за трудовими договорами. Середньомісячна зарплата складає 3562 гривні.
В Установі працює крамниця.
На обліку, як схильні до самогубства, перебувають 43 особи. В 2022 році було 2 самогубства. До членоушкодження схильні 28 осіб, до втечі — 5. Злісних порушників режиму утримання — 14 осіб.
За важкою хворобою в 2022 році звільнено 10 осіб.
На обліку в Установі перебувають 4 особи з інвалідністю другої групи та 8 — третьої.
В 2022 році зафіксовано 51 випадок тілесних ушкоджень під час прибуття і 26 — під час перебування в Установі. В 2023 році — 7 випадків під час прибуття, і 3 — під час перебування в Установі.
В 2022 році спецзасоби застосовано 7 разів.
В 2022 році надано сім тривалих побачень. За період 2023 року, станом на момент відвідування, надано одне тривале побачення.
Короткочасних побачень у 2022 році — 246, у 2023 році — 32.

Львівська установа виконання покарань (№19) 81

Загальна інформація

Державна установа “Львівська установа виконання покарань (№19)” має велику чотирьохсотрічну історію. Установа здійснює функції слідчого ізолятора, є транзитні камери, а також сектор максимального рівня безпеки для тримання засуджених довічно.

Монітори відвідали кімнати прийому громадян, посилок-передач та надання побачень, телефонних розмов, контрольні пункти, чергову частину, приміщення та камери збірного відділення, слідчі кабінети, приміщення карцерів, сектор максимального рівня безпеки і камери для тримання засуджених довічно; камери для утримання слідчо-заарештованих — неповнолітніх, жінок, а також осіб з числа засуджених, що прямують транзитом в інші пенітенціарні заклади. Були оглянуті житлові відділення для проживання засуджених, залишених для робіт з господарського обслуговування. Монітори також оглянули харчоблок, медичну частину, лазне-пральний комбінат, навчально-освітні приміщення для неповнолітніх.

Амбулаторно-поліклінічне відділення Львівської багатопрофільної лікарні №19 філії Державної установи “Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Львівській області

Амбулаторно-поліклінічне відділення Львівської багатопрофільної лікарні № 19 є лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я ЦОЗ ДКВС України, призначеним для надання первинної амбулаторної медичної допомоги особам, взятим під варту та засудженим, які відбувають покарання в ДУ “Львівська установа виконання покарань (№19)”, а також вторинної та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги засудженим в закладах охорони здоров'я Міністерства охорони здоров'я України.

Амбулаторно-поліклінічне відділення Львівської багатопрофільної лікарні № 19 має у своєму складі:

 • кабінет лікаря-терапевта,
 • кабінет психолога,
 • кабінет лікаря-стоматолога,

Львівська установа виконання покарань (№19) 54

 • кабінет лікаря-інфекціоніста,
 • кабінет лікаря-фтизіатра,

Львівська установа виконання покарань (№19) 12

 • кабінет лікаря-психіатра та лікаря-нарколога,
 • кабінет лікаря-акушера-гінеколога та лікаря-дерматовенеролога,
 • процедурний кабінет,
 • кабінет лабораторних досліджень,
 • рентгенівський кабінет,

Львівська установа виконання покарань (№19) 11

 • денний стаціонар,
 • приміщення для зберігання основного запасу лікарських засобів.

Львівська установа виконання покарань (№19) 55

Згідно штатного розкладу укомплектовані наступні посади:

 • лікар-терапевт (загальної практики сімейний лікар) — 1 ст.,
 • лікар-стоматолог — 1 ст.,
 • лікар-психіатр — 1 ст.,
 • лікар-фтизіатр — 1ст.,
 • лікар-рентгенолог — 1 ст.,
 • лікар-інфекціоніст — 1ст.,
 • лікар-акушер-гінеколог — 0.5 ст.,
 • лікар-дерматовенеролог — 1 ст.,
 • лікар-нарколог — 1 ст.,
 • фельдшер — 5 ст.,
 • рентгенолаборант — 1 ст.,
 • асистент фармацевта — 1 ст.,
 • лаборант — 1 ст.,
 • молодша медична сестра — 1 ст.

Неукомплектована посада: лаборант — 0,5 ст.

Вакантна посада: завідувач амбулаторно-поліклінічним відділенням — лікар — 1 ст.

Стаціонар медичної частини має у наявності:

 • одну палату для соматичних хворих, розраховану на 6 ліжко-місць, в якій на день візиту перебувало 6 осіб;

Львівська установа виконання покарань (№19) 57

 • туберкульозний блок, що складається з 4 камер-палат на 15 ліжко-місць, в якому, на день візиту, перебувало 10 осіб, хворих на активний туберкульоз.

На диспансерному обліку перебуває 66 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ-терапію — 65 осіб). За 2022 рік проведено 99 імунологічних обстежень (CD-4) та 10 у 2023 році. За 6 місяців проведено 35 вірусологічних обстежень (вірусне навантаження). Кількість тестувань за поточний рік швидкими тестами — 109. Разом із тим, контрольні карти диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою (форма № 030-5/о) заведенні не на всіх ВІЛ-інфікованих осіб, що вказує на хаотичне внесення інформації. А в деяких випадках інформація про медичний огляд, відомості про збір аналізів взагалі відсутні.

Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні. Зокрема: відсутні пандуси, поручні та інше обладнання. Разом з тим, в установі диспансерний нагляд здійснюється за 12 особами, які мають інвалідність, серед яких II групи — 4 особи; III — 8 осіб.

За поточний рік зареєстровано 10 випадків тілесних ушкоджень, серед яких 7 — по прибуттю та 3 випадки — в умовах Установи. Під час вивчення медичної документації моніторами встановлено, що наявні у в’язнів тілесні ушкодження не фіксуються медичними працівниками у медичних картках належним чином. Всупереч вимогам підпункту 2.1 Розділу ІІ Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я ДКВС України із закладами охорони здоров’я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 10.02.2012 № 239/5/104, медичні працівники не складають довідок, в яких детально має описуватися характер тілесних ушкоджень, їх розміри та розташування. Зі слів лікаря, засуджені, що працюють на об'єктах харчування та лазнях, проходять обов'язкові попередні та профілактичні медичні огляди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року №559 “Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок”. Разом із тим, при огляді особистих медичних книжок моніторинговою групою було зафіксовано відсутність у засуджених, які працюють на об’єктах харчування, проведення дослідження на вірусні гепатити. Відсутність проведення необхідного дослідження медичний персонал пояснив відсутністю тестів.

Диспансерний нагляд у амбулаторно-поліклінічному відділенні Львівської багатопрофільної лікарні № 19 здійснюється за 14 особами з розладами психіки. Разом із тим, в порушення п.8 ч.5 глави 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572 — в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, що становлять небезпеку для оточення.

Відповідно до вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1440 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році”, НСЗУ оплачує медичні послуги, що надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення. Проте, через відсутність у засуджених осіб укладеної декларації з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров'я”.

Стаціонар амбулаторно-поліклінічного відділення Львівської багатопрофільної лікарні № 19, в порушення вимог “Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для ув’язнених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах, на правах лікувальних, та в медичних частинах при установах виконання покарань, та слідчих ізоляторах”, затвердженого наказом МЮ України від 20.02.2012 №280/5, не забезпечений госпітальним майном (костюм, халат та туфлі госпітальні) для осіб, що перебувають на лікуванні. У зв’язку з цим особи, які перебувають на стаціонарі, одягнені в щоденний одяг, та не мають змінного взуття, що не забезпечує належний санітарний стан в закладі охорони здоров’я.

В амбулаторно-поліклінічному відділенні Львівської багатопрофільної лікарні №19 розташований туберкульозний блок, який складається з 4 ізоляторів та розрахований на 15 ліжко-місць, в якому на момент візиту перебувало 10 осіб, хворих на активний туберкульоз. Згідно статті 8 Кримінально-виконавчого кодексу України, засуджені мають право на гуманне ставлення до них, та на повагу їх людської гідності; засуджені не повинні підлягати жорстокому, нелюдському, або такому, що принижує їх гідність, поводженню. Водночас, в установі має місце порушення права ув’язнених на надання належної медичної допомоги, рівність та повагу до гідності. Зокрема, ув’язнені особи, що знаходяться на лікуванні, перебувають в інфекційних ізоляторах для хворих на туберкульоз, змушені утримуватись в неналежних умовах: приміщення потребують капітального ремонту, стіни в камерах пошкоджені грибком; камери не обладнані бачками з питною кип’яченою водою і припливно-витяжною вентиляцією. Санвузли, каналізація настільки зношені, що потребують ремонту з заміною санітарно-технічного обладнання, що у відсутності такого ремонту призводить до бруду, підтікання, антисанітарії, стійкого неприємного запаху, та створення умов серйозної шкоди здоров’ю ув’язнених.

Львівська установа виконання покарань (№19) 102

Львівська установа виконання покарань (№19) 104

Львівська установа виконання покарань (№19) 106

Львівська установа виконання покарань (№19) 107

Львівська установа виконання покарань (№19) 108

Крім того, моніторами було виявлено, що в одному з ізоляторів, де перебувають хворі на активний туберкульоз, радіатор опалення був відрізаний від загальної системи. Щоб не змерзнути, в’язні вимушені були обігрівати приміщення парою з працюючої без кришки мультиварки, що становить пожежну небезпеку.

Львівська установа виконання покарань (№19) 105

Крім того, в порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих Міністерством юстиції України від 05.03.2015 № 252/26697, більшість розеток, якими користуються в’язні, перебувають у незадовільному стані, електропроводка оголена, з'єднання жил проводів виконано, подекуди без ізоляції; хворі користуються електричними обігрівачами, наражають тим самим себе на небезпеки ураження струмом.

Збірне відділення

Збірне відділення передбачене для тримання новоприбулих.

Львівська установа виконання покарань (№19) 2

Тут відбуваються обшуки, огляди лікарем, дактилоскопія.

Львівська установа виконання покарань (№19) 7

Особи утримуються в цьому відділенні до двох годин, потім розподіляються по камерах.

В збірному відділенні є туалет.

Львівська установа виконання покарань (№19) 4

Слідчі кабінети

Обладнані місця для відео-конференції.

Львівська установа виконання покарань (№19) 18

Слідчі кабінети для зустрічі з адвокатами та слідчих дій обладнані тривожною кнопкою.

Львівська установа виконання покарань (№19) 19

Відділення для господарської обслуги

В господарському відділенні працюють 18 засуджених за нетяжкі злочини вперше.

Львівська установа виконання покарань (№19) 15

Львівська установа виконання покарань (№19) 17

Камери

Львівська установа виконання покарань (№19) 51

Слідчо-заарештовані утримуються в багатомісних та маломісних камерах.

Львівська установа виконання покарань (№19) 39

Львівська установа виконання покарань (№19) 40

Деякі камери відремонтовані, деякі потребують ремонту.

Львівська установа виконання покарань (№19) 41

Львівська установа виконання покарань (№19) 42

Карцер

На день візиту був порожній.

Львівська установа виконання покарань (№19) 56

Транзитні камери

Транзитні камери передбачені для тримання засуджених, що чекають етапування в інші установи.

Львівська установа виконання покарань (№19) 46

Львівська установа виконання покарань (№19) 62

Львівська установа виконання покарань (№19) 63

Платна камера

Львівська установа виконання покарань (№19) 85

Львівська установа виконання покарань (№19) 60

Сектор максимального рівня безпеки

Камери для тримання засуджених довічно в секторі максимального рівня безпеки.

Місце для телефонних розмов:

Львівська установа виконання покарань (№19) 22

Є молитовна кімната.

У наявності — душова.

Львівська установа виконання покарань (№19) 24

Камери для тримання засуджених довічно засуджені самі обладнують на власний смак.

Львівська установа виконання покарань (№19) 27

Львівська установа виконання покарань (№19) 29

Львівська установа виконання покарань (№19) 33

Львівська установа виконання покарань (№19) 34

Деякі засуджені довічно вишивають бісером.

Львівська установа виконання покарань (№19) 35

Неповнолітні

Для неповнолітніх є спортзал.

Львівська установа виконання покарань (№19) 50

Навчальний клас:

Львівська установа виконання покарань (№19) 95

Жіночі

Кімната матері і дитини. На момент візиту ув’язнених з дітьми не було.

Львівська установа виконання покарань (№19) 44

Львівська установа виконання покарань (№19) 45

Лазне-пральний комбінат

Львівська установа виконання покарань (№19) 79

Харчоблок

Резервні котли на випадок відключення електроенергії.

Львівська установа виконання покарань (№19) 82

Приміщення для зберігання продуктів, котли для приготування їжі, контрольні порції.

Львівська установа виконання покарань (№19) 91

Львівська установа виконання покарань (№19) 92

Львівська установа виконання покарань (№19) 87

Запаси питної води:

Львівська установа виконання покарань (№19) 93

Хліб власної випічки і резервний добовий запас:

Львівська установа виконання покарань (№19) 94

Обід:

Львівська установа виконання покарань (№19) 101

Продуктовий склад

Запаси продуктів і води. Консервація. На кожній банці зазначений зміст, дата виготовлення та термін зберігання.

Львівська установа виконання покарань (№19) 66

В інших приміщеннях зберігаються продукти харчування, крупи.

Львівська установа виконання покарань (№19) 70

Речовий склад

Львівська установа виконання покарань (№19) 74

Кімнати побачень

Кабінки для побачень через скло:

Львівська установа виконання покарань (№19) 97

Також практикуються контактні побачення як для ув’язнених, так і для засуджених.

Львівська установа виконання покарань (№19) 98

Кімната тривалих побачень для засуджених:

Львівська установа виконання покарань (№19) 99

Крамниця

Львівська установа виконання покарань (№19) 80

Інтернет-клас

Інтернет-клас для засуджених:

Львівська установа виконання покарань (№19) 84

Бібліотека

Львівська установа виконання покарань (№19) 86

 Поділитися