MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Закарпатська установа виконання покарань (№9)’

11.03.2023   
Сергій Зуйков, Андрій Діденко, Олексій Ярославцев
Нестача персоналу та обладнання в медчастині установи призводить до порушення права в’язнів на медичну допомогу.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 1

10 лютого 2023 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснила превентивний моніторинговий візит до державної установи “Закарпатська установа виконання покарань (№9)”. Візит здійснено в рамках проекту Датського інституту проти катувань DIGNITY. Метою візиту був аналіз дотримання прав людини в установи виконання покарань.

Керівник установи — підполковник внутрішньої служби Туркалевич Ігор Зіновійович.

Монітори безперешкодно і швидко потрапили на територію установи, мали можливість відвідати будь-які пости та спілкуватися з засудженими на умовах анонімності.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 21

За даними керівництва установи, на одного представника адміністрації припадає 3,4 ув’язнених (засуджених). В установі працює один психолог. Протягом 2022 року до установи прибуло 980 осіб. Протягом 2022 року в установі померло 3 особи, з початку 2023 року — одна особа. Працевлаштовано 10 осіб з числа засуджених, з них за трудовими договорами — 8 та 2 — за ДПВ. Середньомісячна зарплата засуджених складає 6646 гривень. В установі працює крамниця.

На обліку ВІЛ/СНІД — 12 осіб. На обліку, як схильна до самогубства, перебуває 1 особа. На час моніторингу на обліку, як схильні до членоушкодження перебували 4 ув'язнених та 19 засуджених; як схильні до втечі — 6 ув’язнених.

На неналежні умови утримання, неналежне надання медичної допомоги в 2022 році було 2 скарги, з початку 2023 року — 1.

В 2022 році звільнено 52 особи, з них 6 — умовно-достроково, ще одного засудженого переведено на більш м’яке покарання. З початку 2023 року звільнено 3 особи і одна особа звільнена умовно достроково.

В 2022 році зареєстровано 61 виклик швидкої допомоги, з початку 2023 року таких викликів було 15. На обліку в установі перебувають 8 осіб з інвалідністю: Ⅰ групи — 2 особи, Ⅱ групи — 1 особа, Ⅲ групи — 5 осіб.

В 2022 році зафіксовано 43 випадки тілесних ушкоджень, з них під час прибуття — 32 випадки, і 11 випадків — під час перебування в установі. З початку 2023 року: зафіксовано лише один випадок, під час перебування в установі.

В 2022 році надано 11 тривалих побачень та 396 короткострокових побачень. За період 2023 року, станом на момент відвідування, надано два тривалих побачення і 27 короткострокових побачень.

На випадок відключення електроенергії установа забезпечена генераторами, які забезпечують її життєдіяльність у повному обсязі. В установі також працює Пункт незламності.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 2

Загальна інформація

Державна установа “Закарпатська установа виконання покарань (№9)” здійснює функції слідчого ізолятора. В установі також є сектор максимального рівня безпеки для тримання засуджених довічно, арештний дім.

Неповнолітніх ув’язнених/засуджених на момент візиту не було.

Монітори відвідали кімнати прийому громадян, посилок-передач та надання побачень, телефонних розмов, контрольні пункти, чергову частину, приміщення та камери збірного відділення, арештний дім, слідчі кабінети, приміщення карцерів, медичну частину, сектор максимального рівня безпеки і камери для тримання засуджених довічно; камери для утримання слідчо-заарештованих неповнолітніх та жінок. Були оглянуті житлові відділення для проживання засуджених, залишених для робот з господарського обслуговування, харчоблок, медична частина, лазне-пральний комбінат.

Ремонт приміщень відбувається за кошти благодійної допомоги. В перспективі керівництво установи планує зробити першу в Україні жіночу платну камеру.

В установі є послуга IP-телефонії, якою можуть користуватися, зокрема, й підслідні. Після здійснення дзвінка таким підслідним слідчого повідомляють про здійснення такого дзвінка, із зазначенням номера абонента, на який відбувся дзвінок.

На момент візиту в карцері не було жодної людини, як і в ДІЗО для утримання дисциплінарно покараних засуджених довічно.

Більшість засуджених мають свої електронні планшети, які знаходяться у них в камерах. Інтернет забезпечується за рахунок установи.

Окремої питної води у камерах немає, вода скрізь використовується для пиття з кранів.

Закарпатська міська медична частина № 9 філії ЦОЗ ДКВС України в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях

Завідувач Закарпатської міської медичної частини № 9 філії ЦОЗ ДКВС України в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях (далі — медична частина) — Цімбота Євгенія Іванівна.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, мала доступ до медичної документації.

Згідно штатного розкладу укомплектовані наступні посади:

  • завідувач медичної частини — лікар — 1 ставка;
  • лікар ультразвукової діагностики — 0,5 ст.;
  • лікар-рентгенолог — 0,5 ст.;
  • лікар-інфекціоніст — 0,5 ст.;
  • лікар-терапевт — 1 ст.;
  • лікар-дерматовенеролог — 0,5 ст.;
  • лікар-фтизіатр — 0,5 ст.;
  • лікар-психіатр — 0,5 ст.;
  • фельдшер — 3 ст.;
  • молодша медична сестра — 1ст.;
  • фармацевт — 1ст.;
  • рентгенолаборант — 0,5 ст.;
  • сестра медична — 0,5 ст.;
  • сестра медична зі стоматології — 0,5 ст.;
  • лаборант — 0,5 ст.

Вакантними залишаються наступні посади:

  • лікар-стоматолог — 0,5 ст. (проходить службу в ЗСУ);
  • лікар-невропатолог — 0,5 ст.;
  • лікар-нарколог — 1 ст.;
  • фельдшер — 0,5 ст.;
  • сестра медична — 0,5 ст.

До складу амбулаторії входять:

  • кабінет завідувача міської медичної частини;
  • кабінети для лікарського прийому;
  • кабінет фельдшера (медсестри);

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 62

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 63

  • допоміжні діагностичні кабінети (рентгенівський або і флюорографічний);
  • клініко-діагностична лабораторія;

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 61

  • процедурна;

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 69

  • перев'язувальний кабінет;
  • аптека;
  • стоматологічний кабінет.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 68

У режимному корпусі слідчого ізолятора обладнані кабінети для проведення амбулаторного прийому осіб, взятих під варту, та засуджених.

До складу стаціонару входять: камери-палати, камери інфекційного ізолятору та приміщення персоналу міської медичної частини. Камери інфекційного ізолятору (палати для хворих на активну форму туберкульозу) складаються з 3 палат на 10 ліжко-місць, в яких на день візиту перебувало 9 осіб, хворих на активний туберкульоз.

Під час перевірки моніторинговою групою було встановлено, що на хворих, які знаходяться в стаціонарі, не заведені медичні карти стаціонарного хворого №003/о, до яких вносяться усі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, зокрема ті, що отримані під час обстеження хворого засудженого, з листом призначень, що в свою чергу свідчить про неналежне ведення медичної документації.

Приміщення медичної частини потребують капітального ремонту, стіни в камерах пошкоджені грибком.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 59

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 60

Камери не обладнані бачками з питною кип’яченою водою і припливно-витяжною вентиляцією. Санвузли, каналізація настільки зношені, що потребують негайного ремонту із заміною санітарно-технічного обладнання.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 70

Відсутність такого ремонту призводить до бруду, підтікань, антисанітарії та стійкого неприємного запаху, не кажучи вже про потенційну серйозну шкоду здоров’ю ув’язнених через утримання людей в таких умовах.

Стаціонар Закарпатської міської медичної частини № 9 філії ЦОЗ ДКВС України в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях, в порушення вимог “Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для ув’язнених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах”, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 №280/5, не забезпечений госпітальним майном (костюм, халат та туфлі госпітальні) для осіб, які перебувають на лікуванні. У зв’язку з чим, особи, що перебувають на стаціонарі, одягнені в щоденний одяг, та не мають змінного взуття, що не забезпечує належний санітарний стан в закладі охорони здоров’я.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 72

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 73

На диспансерному обліку перебуває 12 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ-терапію — 12 осіб). Туберкульоз кат. 5.1 — 29 осіб. Хворих на психічні розлади — 73 особи. За 2022 рік проведено 16 імунологічних обстежень (CD-4), з початку 2023 року — 2 обстеження. За останні 6 місяців проведено 2 вірусологічних обстежень (вірусне навантаження). Кількість тестувань швидкими тестами за поточний рік — 116. На обліку як такі, що мають інвалідність перебувають: Ⅰ групи — 2 особи; Ⅱ групи — 1 особа; Ⅲ групи — 5 осіб. Разом із тим, умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні. Зокрема, монітори відмітили відсутність у закладі пандусів, поручнів та іншого обладнання.

Через відсутність діагностичної лабораторії та флюорографічного або рентгенологічного апарату в’язням не проводяться діагностичні обстеження органів грудної порожнини з метою своєчасного виявлення захворювань органів дихання. Тобто, у медичній частині неможливо проводити ранню діагностику захворювань туберкульозу. Крім того, немає можливості проведення повного профілактичного медичного огляду, що порушує пункт 3 Розділу II Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572.

Згідно Журналу обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду в УВП № 9, впродовж поточного року було проведено періодичний медичний огляд 29 особам. Медичний огляд проводив лікар-терапевт, про що свідчить підпис лікаря відповідної спеціальності у журналі. Таким чином, має місце порушення п.2 п.3 глави 3 розділу II Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України від 15 серпня 2014 року № 1348/5/572 (далі — Порядок), згідно якого у профілактичному медичному огляді обов'язково беруть участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики — сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог. Моніторинговою групою встановлено, що останній прийом лікаря-стоматолога, згідно Журналу амбулаторного прийому лікаря-стоматолога, відбувся 22.02.2022 року, що в свою чергу свідчить про неповноту проходження профілактичного медичного огляду в УВП №9 за відсутності лікаря-стоматолога та про порушення права в’язнів на стоматологічну допомогу. Крім того, під час огляду стоматологічного кабінету моніторинговою групою було зафіксовано медичні препарати, у яких закінчився термін придатності.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 66

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 67

Відповідно до вимог пункту 7 частини 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1440 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році” НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями у паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення. Проте, через відсутність у засуджених осіб укладеної декларації з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров'я”.

За даними, що надані у медичній частині, у поточному році зареєстровано 2 випадки з тілесними ушкодженнями, серед яких один — в особи по прибуттю, ще одна особа отримала такі ушкодження вже в умовах установи. Під час вивчення медичної документації встановлено, що наявні у в’язнів тілесні ушкодження не фіксуються медичними працівниками у медичних картках належним чином. Крім того, всупереч вимогам підпункту 2.1 Розділу ІІ Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я ДКВС України із закладами охорони здоров’я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 10.02.2012 №239/5/104, медичні працівники закладу не складають довідок, у яких детально має зазначатися характер тілесних ушкоджень, їх розміри та розташування.

Також під час моніторингу було встановлено, що у медичній частині відсутній договір на утилізацію медичних відходів, що утворюються внаслідок медичного обслуговування в’язнів Закарпатської міської медичної частини №9 філії ЦОЗ ДКВС України в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях.

Збірне відділення

У відділенні утримаються в’язні, що виїжджають на судові, слідчі дії та новоприбулі. Термін тримання — до двох годин. За потреби є туалет. Також є медичний кабінет.

Слідчі кабінети

У слідчих кабінетах відбуваються зустрічі з адвокатами, а також проводяться слідчі заходи. Для засуджених довічно у слідчих кабінетах передбачено відгороджений простір.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 13

Тривожна кнопка в слідчих кабінетах працює і схована під столом.

Відділення для господарської обслуги

Спальні приміщення відремонтовані та обладнані з урахуванням потреб особистого простору.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 5

На господарських роботах відбувають покарання 7 осіб, засуджених вперше за нетяжкі злочини. Зазначені особи працевлаштовані за цивільно-правовими договорами, щомісячно отримують заробітну плату.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 7

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 8

Камери

Камери для тримання чоловіків за розмірами однакові. Маломісні камери на 4 особи:

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 46

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 48

Багатомісні камери для тримання 8 осіб:

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 44

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 49

Платні камери

В установі передбачено чотири платні камери.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 50

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 51

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 53

У місяць на одну людину перебування у платній камері коштує 4 тисячі гривень.

Сектор максимального рівня безпеки

В установі утримуються 24 засуджених довічно. Більшість перебувають у невеликих камерах.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 26

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 28

Ще одна камера багатомісна, для утримання 8 осіб. На момент візиту в камері перебувало 7 осіб.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 33

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 34

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 35

Засуджений П. звернувся з питанням: переведення на покращенні умови тримання для засуджених довічно є примусовим, чи це все ж таки його право? Засуджений аргументує свою відмову переведення в іншу колонію з покращеними умовами тримання тим, що він відбуває покарання в установі неподалік від місця проживання рідних. В разі такого переведення для рідних відвідувати його буде важче.

Також у секторі передбачені робочі камери, в яких засуджені можуть працювати за власним бажанням. Виготовляють свічки.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 29

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 31

Варто зазначити, що засуджені довічно, у вигляді волонтерської допомоги військовим, виготовляють із консервних банок, картону та свічок так звані “окопні свічки”.

ДІЗО для засуджених довічно майже не використовується.

В рамках проекту ”Боротьба за життя” записане інтерв’ю з засудженим довічно Ярославом Мисяком:

Жіночі камери

В жіночих камерах перебувають 26 слідчо-заарештованих жінок.

Жінки утримуються як в маломісних, так і багатомісних камерах.

Маломісна камера:

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 39

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 40

Багатомісна камера:

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 36

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 38

Камера для тримання неповнолітніх використовується для тримання жінок:

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 42

Лазне-пральний комбінат

Пральні машини, які обслуговують потреби установи:

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 15

Сушильні:

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 16

Відремонтовані котли для опалення. В душовій моніторами задокументована відсутність шторок в кабінках. Це порушує право на приватність.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 10

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 9

Харчоблок

У харчоблоці працюють 7 осіб.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 17

Запаси борошна:

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 19

Котли для приготування їжі:

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 22

Прогулянкові дворики

В установі передбачено 9 прогулянкових двориків, з них один — для неповнолітніх. У майбутньому велика за розміром територія також має бути переобладнана в прогулянковий дворик.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 54

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 55

Є дворик, обладнаний спортивним інвентарем.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 56

Як стверджує керівництво установи, всі бажаючі займатися спортом можуть відвідувати цей дворик в порядку черги.

Кімнати побачень

Відбувається ремонт.

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 3

Короткочасні побачення передбачені як через скло, так і безпосередньо в окремих кабінках.

Бібліотека

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 57

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 58

Інтернет-клас

Закарпатська установа виконання покарань (№9) 41

 Поділитися