MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Концтабори для українців’: росіяни систематично вдаються до тортур

28.03.2023   
Марина Гарєєва
У РФ незаконно утримують тисячі українців, у тому числі цивільних. Співробітники пенітенціарних закладів поводяться вкрай жорстоко, та ще жорстокіше чинять бійці зведених загонів та спецпризначенці. До ПАРЄ було передано низку доказів, що свідчать про системні тортури та вбивства військовополонених.

Фото: stampsy.com

Ілюстративне зображення. Фото: stampsy.com

Українська редакція DW поговорила з засновником Gulagu.net Володимиром Осєчкіним. Правозахисник розповів про систему так званих “військових концтаборів”, які функціонують на території РФ і в яких незаконно утримують полонених українців. Раніше правозахисник передав докази своїх слів до ПАРЄ.

За інформацією Володимира Осєчкіна, на території РФ, у так званих “військових концтаборах”, утримуються тисячі українців. Російський правозахисник озвучив цю цифру під час виступу 22-го березня 2023-го року на засіданні правового комітету ПАРЄ.

Журналісти DW розпитали засновника Gulagu.net про особливості перебування в подібних установах. Розкажемо головне, що вдалося довідатися.

Нечувана жорстокість і злочини проти людяності

Про “військові концтабори” розповіли двоє високопосадовців Федеральної служби виконання покарань (ФСВП) Росії, які прослужили у пенітенціарній системі понад 10 років. Під час російської війни чоловіки вирішили полишити службу, яка “й до цього не відрізнялася гуманністю”, а тепер “повністю перетворилася на ‘фашистську організацію’, причетну до злочинів проти людства та людяності”. Принаймні саме такими словами правозахисник описує цю систему.

Наразі співробітники ФСВП надають доволі детальні свідчення. Вони можуть стати у пригоді, адже раніше російська контррозвідка робила все можливе, аби працівники ФСВП, що виїздять до “військових концтаборів”, не могли навіть знімати на відео власне місцеперебування. Інформацію з таких відряджень було заборонено передавати навіть власним рідним, не те що журналістам чи правозахисникам.

За наявними даними, йдеться про 12-15 установ ФСВП, в яких просто зараз утримуються тисячі українських військовополонених.

Як каже правозахисник, співробітники адміністрації колонії та СІЗО поводяться з полоненими українцями вкрай жорстоко. Та ще жорстокіше чинять бійці зведених загонів та співробітники відділів спеціального призначення, так званих ОСН. Осєчкін розповів, що таких бійців набирають з різних регіонів РФ і перемішують. Це робиться для того, “щоб потім неможливо було встановити, з якого регіону до конкретної в’язниці виїжджали спецпризначенці та хто конкретно бив військовополонених”, розповідає правозахисник.

За допомогою інсайдерської інформації вдалося встановити особи багатьох з цих садистів, каже Осєчкін. Правозахисник відмічає, що навіть ті особи, які працюють у ФСВП, відзначають нечувану жорстокість, спрямовану проти українців. Не бажаючи бути до неї причетними, вони або пишуть рапорти на звільнення, або повідомляють правозахисників про порушення, руйнуючи систему зсередини:

“Навіть ті люди, які зараз залишаються всередині системи, кажуть, що за останній рік поводження з ув’язненими загалом стало набагато жорсткішим, але до українських військовополонених — насамперед. Ми маємо свідчення конкретних співробітників на полковників та генералів ФСВП, які віддають накази про застосування жорстокості та побиття до українських військовополонених. При цьому жодних законних підстав утримувати їх в установах ФСВП немає. Вони добровільно не приїжджали в Росію і не вчиняли жодних кримінальних діянь на її території. Ані Конституція РФ (хоча її й неодноразово переписували під Путіна), ані КК та КПК не дозволяють оформлювати їх офіційно і пред’являти їм будь-які обвинувачення. Їх утримують з формальних підстав як ‘осіб, які перешкоджають проведенню спеціальної військової операції’. Більшість особового складу ФСВП чудово розуміє, що це незаконно”, — наголосив Осєчкін.

Цивільні у “концтаборах для військових”

Щобільше у “військових концтаборах” РФ незаконно утримують не лише українських військовослужбовців, а і цивільних осіб. Деяких затримали, бо їхні відповіді чимось не сподобалися представникам РФ. Інших ув’язнили після того, як вони відмовилися віддавати мобільні телефони. Хтось дійсно повідомляв українським військовим дислокацію окупантів. При цьому правозахисник підкреслив, що цілком природно, коли місцеві мешканці повідомляють правоохоронців власної країни про вторгнення окупантів або сповіщають про те, “що якісь бандити у [російській] формі займаються там зґвалтуваннями та мародерством” і незаконно перебувають на території чужої країни. 

Правозахисник також підтвердив інформацію, що російські спецслужби “примусово вивезли на територію Росії кілька тисяч українських ув’язнених із Херсонської області”. На його думку, це робилося задля того, аби приховати сліди злочинів, адже з-поміж ув’язнених були ті, хто постраждав від тортур, учинених ефеспівцями, ефесбівцями, росгвардійцями та бійцями так званих ПВК.

Стріляли на ураження

Володимир Осєчкін зауважив, що до ув’язнених застосовувалося не лише насильство й спецзасоби, а й зброя:

“Відома ціла низка фактів, коли щодо українських ув’язнених, які не хотіли підкорятися новій російській адміністрації, застосовували гранати та стріляли в них зі зброї, у тому числі на ураження”.

Ув’язнених, у яких спливає призначений українськими судами термін позбавлення волі, випускають із колонії та СІЗО і… Затримують як осіб, чиє перебування в РФ небажане.

“Їх кидають на пів року до центрів утримання іноземних громадян, щоб потім випхати, — розповідає Володимир Осєчкін. — Ідеться про сотні таких людей, яких утримують у Волгоградській області”.

Крім цього, до деяких звільнених (зокрема до звільнених з колонії номер 26, привезенних до Волгограда з колонії номер 7, що у Херсоні) “підкочують вербувальники”. Правозахисник розповів, що оперативники РФ отримали завдання: схилити хоча б якусь кількість українців воювати проти власної країни. Для цього силовики намагаються знайти невдоволених, аби використати їх для пропаганди й відзняти відео, “як українець ‘звільнився’ і пішов до якихось ПВК чи спецзагонів Міноборони РФ”.

Докази системного характеру

Володимир Осєчкін вважає, що українці, які наразі утримуються в так званих концентраційних таборах, мають шанси повернутися до України під час обміну військовополонених. Правозахисник розповів, що такі прецеденти були: люди, яких незаконно утримували в подібних російських закладах, повернулися за обміном. Наразі чимало з них дають свідчення й розповідають про умови утримання й злочини, які проти них вчиняли. Осєчкін вважає, що пізніше їм буде надано статус потерпілих та свідків обвинувачення.

Правозахисник пояснив, що хоча в ПАРЄ були передані докази того, що українських полонених катують у в’язницях РФ, такі матеріали були передані не в повному обсязі, адже насамперед докази надавалися тим, хто займається міжнародним розслідуванням, та українській стороні.

“У ПАРЄ ми виступали щодо системного характеру тортур у Росії. У нас понад 20 тек із більш ніж 115 тисячами файлів, що підтверджують його: у понад 20 регіонах Росії, у в’язницях, у СІЗО, у колоніях, з викриттям цілої низки катувальних конвеєрів”.

Володимир Осєчкін відмітив, що це шокувало депутатів та учасників слухань, оскільки Європейський комітет із запобігання тортурам інформував їх про усе це не в повному обсязі. Виявилося, що на вимогу РФ “частина доповідей комітету були конфіденційними”, тож вони “не публікувалися і не передавалися учасникам ПАРЄ”. Таким чином з передачею матеріалів до ПАРЄ було подолано певну “інформаційну блокаду”, організовану країною-терористом.

Правозахисник також зауважив, що було порушено питання “про ініціювання міжнародного розслідування щодо злочинів проти людства та людяності, які передували початку війни”, адже до ПАРЄ було передано “цілу низку доказів системного характеру тортур, жорстокості та вбивств ув’язнених”.


Згідно з нещодавно оприлюдненим звітом ООН, представники РФ “незаконно затримували різні категорії цивільних осіб та інших осіб, які перебувають під захистом, часто без вагомих причин або без дотримання процесуальних вимог”. Як наголошували в ООН, такі позбавлення волі є “воєнним злочином і порушенням права на свободу та особисту недоторканність”. Комісія ООН також дійшла висновку, що представники РФ застосовували катування та жорстоке й нелюдське поводження, які належать до воєнних злочинів. Зважаючи на катування конкретних категорій осіб і послідовне використання однакових методів тортур у різних областях України, які протягом тривалого часу перебували під контролем РФ, в ООН дійшли висновку, що представники РФ “застосовували тортури систематично та повсюдно”. З огляду на встановлені обставини, виявлені елементи планування та залучені ресурси, представники РФ могли вчиняти катування, що становить злочини проти людяності, наголошували в ООН.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися