MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

В Україні ухвалили перший вирок за депортацію кримчанина

31.03.2023   
Марина Гарєєва
Як зауважив керівник прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний, “це перший в Україні вирок за депортацію цивільного населення з окупованого півострова, свого роду прецедент у національній правовій системі”.

Depositphotos

Depositphotos

Дарницький районний суд Києва заочно засудив до десяти років позбавлення волі так звану “суддю”-колаборантку, причетну до депортації мирного жителя окупованого півострова.

Про це 30-го березня повідомила прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в офіційному телеграм-каналі.

Після окупації півострова так звана “суддя” пішла працювати до нелегітимних судових органів, підконтрольних країні-окупанту, та обійняла керівну посаду, очоливши “Армянський міський суд Республіки Крим”.

“Засуджена брала безпосередню участь у реалізації злочинної політики держави-окупанта, спрямованої на зміну демографічного складу населення у Криму, — йдеться у телеграм-дописі. — ‘Суддя’ достеменно знала, що з 2014-го року жителі Криму мають статус осіб, які перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права. Всупереч цьому вона ухвалила рішення про випровадження громадянина України з території тимчасово окупованого півострова”.

Як розповіли прокурори, “суддя” мотивувала власне рішення тим, що нібито в депортованого кримчанина не було дозвільних документів і нібито він порушив “правила перебування на території Російської Федерації”. У прокуратурі наголосили, що для проживання громадян України на тимчасово окупованій території не потрібні жодні додаткові дозволи від окупаційної влади. Це не передбачено законодавством України.

У прокуратурі підкреслили, що вчинене є “серйозним порушенням вимог ст. 49 Конвенції про захист цивільного населення 1949 року, що забороняє, незалежно від мотивів, здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб з окупованої території”.

З огляду на все вищезазначене, так звану “суддю” визнали винною у порушенні законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Як зауважив керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний, “це перший в Україні вирок за депортацію цивільного населення з окупованого півострова, свого роду прецедент у національній правовій системі”.

“Ми бачимо, як послідовна та наполеглива робота органів правопорядку автономії руйнує міф про ‘безкарність окупаційної влади в Криму’”, — наголосив Поночовний.

Він також додав, що застосовані разом національні та міжнародні правові механізми притягнення до відповідальності є своєрідною “запорукою невідворотності покарання осіб, які вчиняють воєнні злочини на півострові, а також відновлення справедливості, що є вкрай важливим для потерпілих та загалом для осіб, що вимушені жити в окупації”.

Наразі суди розглядають ще три обвинувальні акти, у яких йдеться про аналогічні злочини. Як повідомили в прокуратурі, до Міжнародного кримінального суду скеровано три інформаційні повідомлення з доказами масового виселення громадян України з тимчасово окупованого півострова, насильницького переміщення жителів Криму на материкову частину України, а також депортації кримських в’язнів до місць позбавлення волі на території РФ.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися