MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Воїн — не кур’єр: бюрократичної тяганини для поранених стане менше

03.05.2023   
Ірина Скачко
Тепер документи ходитимуть за військовим, а не військовий ходитиме за документами. Якщо буде прописаний порядок у підзаконних актах.

Черга біля Медичного центру ЗСУ у Львові, лютий 2023 року. Фото: Суспільне Львів

Черга біля Медичного центру ЗСУ у Львові, лютий 2023 року. Фото: Суспільне Львів

Обіг документів та лікування для військових спростять, а кількість військово-лікарських комісій (ВЛК) збільшать — депутати Верховної Ради України проголосували за законопроєкти 9158 та 9154. “Ще не реформа, але вже суттєві зміни для системи військово-лікарських комісій”, — так відреагував на свіжоухвалені закони Масі Найєм, правозахисник і військовослужбовець ЗСУ.

Менше паперів

Законопроєкт 9158 регулює обіг документів між територіальними центрами комплектації та соціальної підтримки (колишніми військкоматами), шпиталями та військовими частинами. Зараз відповідальність за пересилання медичних документів лежить на пораненому військовому. Він, по суті, виконує функцію кур’єра, як зауважив співзасновник правозахисної організації для військових “Принцип” Масі Найєм.

“Тепер документи ходитимуть за військовим, а не військовий ходитиме за документами”, — пояснює Олександр Завітневич, голова комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки.

“Щоб це працювало, необхідно ще прописати порядок у підзаконних актах, — зазначають у “Принципі”. — Коли це буде готово, на практиці військовому не треба буде їхати після висновку ВЛК у військову частину, щоб потрапити у відпустку. Військова частина отримуватиме рішення ВЛК, ухвалюватиме на його основі своє рішення і пересилатиме його на ТЦК СП, де військовий зможе отримати відпускний лист і піти у відпустку за станом здоров’я. Те саме стосуватиметься і тих, кого списують зі служби: ТЦК СП стане для них пунктом, де вони зможуть отримати документи”.

Крім того, буде спрощено отримання військовослужбовцям довідки про обставини поранення на фронті.

“Це не довідка, а окремий біль для поранених зараз. Чекати на неї доводиться місяцями, а її відсутність гальмує проходження комісій і виплату премій, — розповідає Масі Найєм. — Зміни передбачають, що цей документ терміном до 5 днів видаватиме начмед на підставі рапорту командира. Службового розслідування, на яке зараз можуть йти місяці, не буде”.

Втім, пізніше стало відомо, що норму про рапорт командира депутати з тексту законопроєкту прибрали. Порядок видачі довідки буде здійснюватися відповідно до Порядку, який ще має розробити Міноборони.

“Важливо, що видача Довідки буде без службового розслідування, на яке зараз можуть йти місяці. Це впливає, зокрема, на проходження ВЛК та МСЕК й вчасне отримання належних виплат”, — наголошують у Правозахисному центрі.

Більше ВЛК

Законопроєкт 9154 доповнює перелік закладів охорони здоров’я, в яких можуть створюватися військово-лікарські комісії. Якщо раніше йшлося лише про військові заклади охорони здоров’я чи територіальні центри комплектування і соціальної підтримки, то тепер ВЛК діятимуть і при цивільних державних та комунальних медичних закладах. Це має розвантажити роботу комісій у шпиталях.

“Ми вже почали розширення кількості ВЛК по країні. Тепер маємо законодавчу основу для створення додаткових військово-лікарських комісій на базі цивільних медичних закладів. Це усуне черги та покращить доступність процесу для наших військових”, — заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

На черзі ще один проєкт

Голова парламентського Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький в інтерв’ю Укрінформу пообіцяв, що вже незабаром Міністерство цифрової трансформації презентує проєкт, який має цифровізувати процес проходження ВЛК.

“Мета сервісу в тому, щоб людина могла отримувати через умовну ‘Дію’ всі потрібні цифрові документи та довідки, щоб вони автоматично вносилися в систему та були доступними для лікарів”, — зазначив він.

Процес реформування ВЛК триватиме до кінця року, наголосив Радуцький.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр ще на початку лютого заявила, що Мініоборони спільно з МОЗ та Мінцифри планують удосконалити роботу ВЛК у п’яти напрямках:

  • прискорення впровадження у військових закладах електронної медичної інформаційної системи (МІС);
  • запровадження електронних черг;
  • використання електронного документообігу у процесах ВЛК;
  • перегляд кількості комісій;
  • сервісне обслуговування у військових закладах ВЛК.

Нагадаємо, на початку лютого стало відомо про жахливі умови у медичному центрі ЗСУ у Львові. Поранені захисники змушені були тижнями стояти в черзі, щоб пройти ВЛК. При цьому в закладі не було створено ніяких умов: туалети були розбиті й не пристосовані для людей із пораненнями, в коридорах не було куди сісти.

“Поранені солдати без нижніх кінцівок стоять у загальній черзі за довідкою по декілька годин. Цей шматок паперу вимагає жорстока і невблаганна військова бюрократична машина, — розповів тоді у соцмережах журналіст та військовий Мирослав Откович. — …Заходжу до хірурга. Кладу на стіл виписку після операції. Він дивиться і каже — добре. Ось цю і цю довідку зробіть копію і візьміть фото 3 на 4. Тоді приходьте ще раз. Я аж побілів, це означає, що стояти доведеться з початку. Знову пройти реєстратуру, щоб заново потрапити в ‘прохідні’ списки доведеться прийти вже в понеділок”.

Після розголосу у Кабміні почали активно обговорювати реформу ВЛК і необхідність цифровізації роботи комісій.

 Поділитися