MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Поранені цивільні: як отримати інвалідність?

12.05.2023   
Ірина Скачко
Уряд вніс зміни до старих нормативних актів щодо встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями, отриманими через повномасштабну російсько-українську війну. Попередні постанови застаріли, адже стосувалися лише Донецької та Луганської областей.

Depositphotos [травмована дитина милиці бинт інвалід]

Depositphotos

Минулого тижня Кабінет Міністрів ухвалив зміни до постанов ККМУ від 03.12.2009 № 1317 та від 25.04.2018 № 306. Ці документи регулюють процедуру встановлення причинного зв’язку між інвалідністю та воєнними діями для цивільних, які перебувають “на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України”.

“Рішення про встановлення факту одержання ушкодження здоров’я від боєприпасів на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України буде прийматися утвореною Мінветеранів міжвідомчою комісією, а МСЕК на підставі відповідного рішення міжвідомчої комісії при Мінветеранів буде встановлювати цивільним особам причинний зв’язок інвалідності із проведенням зазначених заходів”, — йдеться в повідомленні на сайті Кабміну.

Простіше кажучи, якщо цивільна людина отримала поранення, що призвело до інвалідності, вона має звертатися до особливого органу: міжвідомчої комісії при Мінветеранів.

Чому це важливо?

Людина, яка отримала інвалідність внаслідок воєнних дій, за законом може розраховувати на ширший перелік пільг.

Кабмін надав статус інвалідів війни цивільним, які отримали тяжкі поранення внаслідок російської агресії, досить оперативно, ще минулої весни. Але сама процедура встановлення зв’язку між інвалідністю і війною була прописана ще у 2018 році, тому фактично не діяла: в ній ішлося про ушкодження та поранення, отримані внаслідок антитерористичної операції (АТО), а регіон дії “Порядку встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями” охоплював лише Донецьку та Луганську області.

“Особи, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння, зокрема, з 24.02.2022 на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни. У зв’язку з цим вказані особи мають право на пільги, встановлені для осіб з інвалідністю внаслідок війни, перелік яких визначено статтею 13 Закону № 3551”, — розповів перший заступник міністра Олександр Порхун в інтерв’ю МІПЛ.

Відповідно до Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, особи з інвалідністю внаслідок війни, поміж іншого, мають право на

1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

2) позачергове безплатне зубопротезування, безплатне забезпечення іншими протезами та протезно-ортопедичними виробами;

3) безплатне позачергове щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад тощо.

Як подати заяву на встановлення інвалідності?

На розгляд міжвідомчою комісії треба надіслати такі документи :

  • копії первинної медичної облікової документації;
  • висновок судово-медичної експертизи;
  • копію довідки МСЕК про групу і причину інвалідності від загального захворювання (для повнолітніх) або копію висновку ЛКК (для дітей);
  • довідку про відсутність (наявність) судимості;
  • витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Заяву та необхідні документи слід подати або надіслати поштою до Міністерства у справах ветеранів за адресою: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001.


За інформацією ООН, від моменту початку широкомасштабного збройного нападу Російської Федерації до 7 травня 2023 року УВКПЛ ООН зафіксувало 23 606 жертв серед цивільних осіб в Україні: 8791 загиблий і 14 815 поранених. Через дію мін та інших вибухонебезпених предметів загинула 271 людина, поранення отримали 550 осіб.

 Поділитися