MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Двом українським підліткам загрожує до 20 років ув’язнення у РФ

25.05.2023   
ХПГ-інформ
Росія звинувачує мешканців Бердянська Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова у підготовці диверсії на залізниці. Обидва хлопці 2006 року народження.

Тігран Оганнісян, ілюстрація МІПЛ

Тігран Оганнісян, ілюстрація МІПЛ

Як повідомляє Медійна ініціатива за права людини, 24 травня підлітки отримали обвинувачення від Слідчого комітету РФ.

“Обвинуваченню передували кілька місяців знущань з дітей та їхніх сімей, затримання та катування. Дітям призначили місцевих адвокатів, один із яких пропонує самообмовити себе”, — йдеться в повідомленні.

Тігран мешкав у Бердянську з бабусею, його батьки перебували в Німеччині. 30 вересня минулого року хлопця викрали з бабусиного будинку. П’ять діб рідні нічого не знали про його долю.

“Тіграна жорстоко допитували ‘слідчі органи’ із застосуванням побоїв та катування електричним струмом, — повідомляють журналісти МІПЛ. — Слідчі вимагали від хлопця зізнатися у підготовці диверсії на ‘Мелітопольській залізниці’, яка нібито мала перешкодити підрозділам Збройних сил РФ отримувати постачання, необхідне для ведення бойових дій в Україні”.

Відпустили хлопця лише за умови, що він щодня з’являтиметься до місцевих “правоохоронних органів”. Згодом таку ж вимогу висунули й до Микити Ханганова. Підлітки щодня приходили до слідчих та брали участь у допитах, слідчих експериментах тощо.

Тим часом батьки Тіграна повернулися за сином з Німеччини. Вони хотіли вивезти його з окупованої території, але сім’ю заарештували у Таганрозі.

Учора обом підліткам було оголошено обвинувачення за статтею 281 кримінального кодексу РФ (Диверсія): мовляв, на початку вересня минулого року вони “вступили у змову для надання підтримки Збройним силам України” і пошкодили залізничні колії, якими окупанти отримували матеріальне забезпечення. Тепер Тіграну та Микиті загрожує від 10 до 20 років ув’язнення.

“Медійна ініціатива за права людини тривалий час не надавала розголосу цій ситуації, сподіваючись, що ці “слідчі дії” окупаційної влади є черговим актом залякування цивільного населення на окупованих територіях України та вона не вдасться до реального суду над дітьми, — йдеться в повідомленні на сайті МІПЛ. — Можемо припустити, що найближчим часом дітям загрожує арешт та показове судилище, що його планує влаштувати відкомандирована до Бердянська російська влада”.

У МІПЛ наголошують: хлопці залишились сам на сам із російською репресивною машиною, адже призначені слідчим адвокати не здійснюють захист, а російські слідчі дуже поспішають передати справу до суду.

Медійна ініціатива за права людини закликала міжнародну спільноту вжити всіх можливих публічних та непублічних заходів, щоб якнайшвидше звільнити Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова від переслідувань російської влади й забезпечити їм безперешкодний виїзд на підконтрольну уряду України територію або до третіх країн.

“Всі причетні до переслідувань Оганнісяна та Ханганова, включно з керівництвом Слідчого комітету РФ та вищим військово-політичним керівництвом Росії, мають бути притягнені до кримінальної відповідальності, а також піддані жорстким санкціям у всіх країнах цивілізованого світу, для яких верховенство права і права людини є пріоритетом”, — заявляють у МІПЛ.

На початку квітня в ефірі національного телемарафону “Єдині новини” голова Запорізької ОВА Юрій Малашко розповів, що на тимчасово окупованій території Запорізької області в полоні окупантів залишаються 245 людей, серед яких є діти.

“Було 610 викрадень з початку повномасштабної війни, з 24 лютого 2022 року. 245 людей досі в полоні. Це різні категорії людей: і працівники підприємств та установ, керівники, адвокати, навіть діти є в заручниках”, — цитує чиновника Укрінформ.

Нагадаємо, восени минулого року на щойно деокупованій Херсонщині правоохоронці виявили російську катівню, де була окрема камера, в якій тримали неповнолітніх. “Тут була окрема камера, де тримали підлітків. Ми зараз встановлюємо їхній вік. Люди розповідають, що деякі хлопці виглядали приблизно на років 14. І хрестика, якого я вчора показував на відео, зробив 19-тирічний хлопець, який перебував тут — у катівні. В інших областях ми не виявляли камер для дітей чи підлітків. А тут — це не діяло”, — розповів тоді уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець на своїй фейсбук-сторінці.

Пізніше з’ясувалися подробиці. Так звана “дитяча камера” була сирою. На підлогу росіяни кинули три каремати — буцімто створили “покращені умови” для дітей. За інформацією омбудсмана, окупанти давали дітям воду через день і практично не годували. Крім того, росіяни використовували психологічний тиск і розповідали дітям, що їхні батьки нібито від них відмовилися; говорили, що діти вже не повернуться додому. До катівні потрапляли діти, які, на думку загарбників, “чинили спротив”. Дмитро Лубінець навів приклад, коли вся провина 14-річного хлопця полягала в тому, що він “сфотографував розбиту російську техніку”. Після цього його затримали, незаконно утримували в дитячій катівні та піддавали тортурам.

Такі дії російських окупантів  порушують Гаазьку та Женевську конвенції, а також Конвенцію ООН про права дитини.

 Поділитися