MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

‘Чесна пам’ять про минуле завжди зміцнює віру в майбутнє’, — Президент УкраїниЗбройні сили РФ використовували сексуальне насильство як зброю проти української націїВ Україні запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин — унаслідок воєнних дій Україна спростила реєстрацію місцепроживання дітей ВПОРада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні

Окупаційна влада Луганщини формуватиме спецтабори для чоловіків призовного віку

09.05.2023   
Марина Гарєєва
Про нові безчинства представників РФ повідомили в Луганській ОВА. Докладніше про незаконну мобілізацію на окупованих Росією територіях України та інші утиски мирного населення — у статті Харківської правозахисної групи.

Ілюстративне зображення. Незаконна мобілізація на підконтрольних РФ територіях України. Скриншот з відео.

Ілюстративне зображення. Незаконна мобілізація на підконтрольних РФ територіях України. Скриншот з відео.

На тимчасово окупованих територіях Луганської області представники РФ отримали наказ формувати спецтабори для чоловіків призовного віку.

Про це повідомили в Луганській ОВА.

Спецтабори для чоловіків і заборонені дзвінки рідним

“Окупаційна влада так званої ‘ЛНР’ отримала наказ формувати спеціальні табори для чоловіків призовного віку. Вони туди потраплятимуть у разі примусової евакуації населення та втечі колаборантів із захоплених територій. Чоловіків відокремлюватимуть від рідні й передаватимуть у підпорядкування військових РФ”, — ідеться у дописі від 8-го травня, оприлюдненого в телеграм-каналі голови Луганської ОВА Артема Лисогора.

Ще в березні 2023-го в Генштабі ЗСУ повідомляли, що представники РФ, які контролюють окуповані частини Луганщини, проводять тотальну мобілізацію під приводом так званих “навчань”.

При цьому відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені. Таким чином призов жителів ТОТ до лав загарбницької армії є воєнним злочином.

Раніше вже з’являлась інформація, як на ТОТ Луганської області росіяни облаштовують незаконні місця позбавлення волі, де утримують чоловіків. Утім тоді йшлося про громадян РФ, яких військове керівництво Росії відправляло на окуповані території України після того, як їх було мобілізовано. Восени 2022-го журналісти “Нової газети” писали про один з таких таборів. У ньому мобілізованих росіян тримали за відмову йти на штурми.

Проте повідомлень про створення таборів для місцевих мешканців призовного віку раніше не надходило.

У тому ж телеграм-каналі розповіли про переслідування мирних мешканців міста, позбавлених можливості зв’язатися з рідними. Раніше на дахах деяких багатоповерхівок Сєвєродонецька можна було знайти мобільне покриття. Мешканці міста використовували можливість зателефонувати, аж поки про це не доповіли окупаційній адміністрації Сєвєродонецька. Після цього почалося відстеження, а місцевих жителів стали затримувати, повідомляють в Луганській ОВА. “А от нещодавно просто ввели штраф за спробу зателефонувати рідним — ціна питання п’ять тисяч рублів”, — розповіли в телеграм-каналі Артема Лисогора.

Окуповані й мобілізовані

Наразі неможливо назвати точну кількість примусово мобілізованих українців, які потрапили у лещата РФ. Українські посадовці зауважували, що лише на підконтрольних РФ територіях Луганської області було “мобілізовано” понад половину чоловіків.

Ще у липні 2022-го року могло йтися про понад 100 тисяч людей. Таку цифру озвучував засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський. За даними правозахисників, станом на кінець квітня минулого року з примусово мобілізованих могли загинути 23 тисячі людей. “Це страшні цифри. І на сьогодні така примусова мобілізація триває знову і знову, когось кожен день вони затримують”, — наголошував Лисянський.

Правозахисник розповідав, що РФ почала примусову мобілізацію на окупованих територіях Донеччини та Луганщини ще до початку повномасштабного вторгнення: “Вони ще в серпні 2021-го року напхали робітників примусово в автобуси й повезли, щоб про них ніхто нічого не знав. Це у 2021-му році. І це дуже важливий факт для Міжнародного кримінального суду”, — зазначав Лисянський.

На думку правозахисника, зважаючи на те, що людей примушують іти воювати й скоювати злочини, примусова мобілізація є злочином проти людяності:

“Звичайно, є такі, хто окопи копав, а є і ті, хто стріляв, і ми їх не виправдовуємо. Але початок скоєння злочину іде від того, що їх у вагони зганяли й відправляли на війну”, — підкреслював Лисянський.

У серпні 2022-го року голова Луганської обласної адміністрації Сергій Гайдай, розповідав про нові методи насильницької мобілізації. Підконтрольна РФ окупаційна влада обходила багатоповерхівки та змушувала людей похилого віку надавати інформацію про чоловіків призовного віку (в обмін на їжу чи грошову винагороду). Щобільше, представники РФ навіть чергували біля входів у будинки й відловлювали чоловіків призовного віку. При цьому майже всі, хто брав участь у насильницькій мобілізації, носили балаклави, тож місцеві мешканці не могли їх упізнати. Як зазначав Гайдай, “самі росіяни не хочуть йти у відкритий бій, тож продовжують набирати чоловіків на окупованих територіях і відправляти їх у пекло”.

Згідно з нещодавнім дослідженням, понад 40% військовополонених, яких утримують в Україні, є мешканцями окупованих частин Донецької та Луганської областей України. Відповідне анкетування проводив Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими у рамках проєкту “Хочу жить”. Полонені відповідали на запитання анкет добровільно, загалом було опитано 400 людей.

21,7 % військовополонених вказали, що проживали у Донецькій області до того, як потрапити на війну. 22,4 % проживали у Луганській області, а менш як 1 % — у Криму. При цьому не всі чоловіки з цих регіонів були примусово мобілізованими.

Раніше Харківська правозахисна група писала про те, що в тимчасово окупованому Криму представники РФ продовжували незаконний призов до лав російської армії. За інформацією Центру національного спротиву, на півострові вербували пожежників, рятувальників і співробітників пенітенціарної служби. Унаслідок такої мобілізації Державній службі з надзвичайних ситуацій вже не вистачало працівників, тож окупаційна влада була змушена шукати нових пожежників та рятувальників і навіть прибрати віковий ценз для представників цих професій.

У січні 2023-го постійна представниця президента України в Криму Таміла Ташева відмічала, що з 2015-го року окупаційна влада призвала до ЗС РФ близько 39 тисяч мешканців Криму.

Крім цього, до так званих кримських “судів”, контрольованих Кремлем, надійшла щонайменше 421 кримінальна справа за статтею 328 КК РФ щодо осіб, які ухиляються від призову на військову службу. 112 справ (фактично чверть) — після 24-го лютого 2022-го року. Таміла Ташева наголошувала, що кримчани “всіма силами уникають незаконного призову та мобілізації: їдуть із півострова чи ховаються”.


ХПГ також писала, що росіяни планують створити 24 виправні колонії на тимчасово окупованих територіях України. Згідно з розпорядженням російського уряду від 23-го січня 2023-го року, Федеральній службі виконання покарань Росії доручили створити дванадцять колоній у Донецькій та сім колоній у Луганській областях України. Окупаційна влада планувала відкрити три виправні установи на тимчасово окупованих територіях Херсонської області та дві виправні установи й одну “колонію-поселення” в Запорізькій області. Крім цього, Росія планувала створити три виправні центри у Луганській області й три лікувальні виправні установи у Херсонській, Луганській та Донецькій областях. Згідно з розпорядженням, ФСВП мала “затвердити статути та забезпечити державну реєстрацію установ” упродовж трьох місяців.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися