MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Цього року ХПГ надала гуманітарну допомогу півтисячі в’язнів

09.06.2023   
Ірина Скачко
У межах проєкту DIGNITY Харківська правозахисна група надає допомогу в’язням, які через військові дії опинилися у вкрай тяжких умовах, втративши соціальні зв’язки.

Гуманітарна допомога установам виконання покарань. Фото: Олекса Ярославський

Гуманітарна допомога установам виконання покарань. Фото: Олекса Ярославцев

Люди, що перебувають у тюрмах, колоніях, СІЗО, як і всі українці, страждають від війни. У багатьох із них втрачено зв’язок із рідними — особливо у тих, кого евакуювали з прифронтових колоній. У деяких ув’язнених сім’я залишилася на окупованій території, у когось рідні загинули. Це означає — жодних візитів, передач, допомоги з ліками чи грошима. Канцелярською мовою це називається “втратою соціальних зв’язків”.

У межах проєкту DIGNITY Харківська правозахисна група надає допомогу в’язням, які через військові дії опинилися у вкрай тяжких умовах.

— Ми вже надіслали допомогу десяти установам: це колонії, УВП, виправні центри, слідчі ізолятори. Допомагаємо людям, які були переміщені із зони бойових дій, втратили контакти та не можуть себе утримувати, — розповідає координатор проєкту Олекса Ярославцев. — З їхніми родинами неможливо зв’язатися, у когось близькі через війну втратили роботу і нічим не можуть допомогти. У СІЗО, наприклад, сидять жінки, переміщені зі сходу, справи відносно яких з початку війни не рухаються.

Гуманітарна допомога установам виконання покарань

Гуманітарна допомога установам виконання покарань

Адміністрації установ складають списки осіб, що потребують допомоги, і звертаються з ними до Харківської правозахисної групи. Крупи, макарони, консерви, цукор, чай, мило, шкарпетки, станки для гоління — кожен набір коштує близько 800 гривень. Людина отримує його під особистий підпис. Пакунки співробітники ХПГ везуть самотужки або відправляють Новою Поштою. Усього цього року було доправлено вже майже півтисячі таких наборів. Минулого — близько восьмисот.

Гуманітарна допомога установам виконання покарань. Фото: Олекса Ярославський

Гуманітарна допомога установам виконання покарань. Фото: Олекса Ярославцев

Крім продуктів і товарів першої необхідності, Харківська правозахисна група надає ув’язненим, які не мають українського паспорта, допомогу в отриманні документів.

— Оформлення паспорта коштує майже 500 гривень. Сюди входить адміністративний збір та держмито, — розповідає Олекса Ярославцев. — Не кожен ув’язнений має ці кошти. Ми оплачуємо оформлення паспортів для тих, хто не може сам себе забезпечити. Адже люди без документів не мають права працювати. А якщо ще й підтримки з дому немає, то вони просто “сидять на мінімумі”, їхній стан дуже пригнічений. Яка вже тут соціалізація…

Серед установ, в’язням яких Харківська правозахисна група допомогла в оформленні паспортів, — Замкова колонія №58 та Біленьківська колонія №99.


Як ішлося в опублікованому Харківською правозахисною групою дослідженні “Установи виконання покарань під час війни”, війна до наявних проблем кримінально-виконавчої системи додала ще дві величезні:

  • окупація частини УВП і забезпечення безпеки, життя та здоров’я тих, хто там працює і відбуває покарання;
  • забезпечення прав засуджених в умовах воєнного часу (як тих, хто був евакуйований, так і тих, хто знаходиться у відносно безпечних регіонах та умовах).

За інформацією Міністерства юстиції, з територій, де ведуться чи велися бойові дії, евакуювали близько 4 000 засуджених та ув’язнених. Наприклад, вивезли людей з Торецької та Оріхівської колоній. Зараз ці установи повністю знищені. Херсонський слідчий ізолятор евакуювали вже після звільнення.

З тимчасово захоплених територій Херсонщини та Запоріжжя російські загарбники вивезли 3,5 тисячі ув’язнених до Криму. Про це повідомляв у січні “Центр національного спротиву”.

Матеріал підготовлено у межах проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії, у партнерстві з DIGNITY — Данським інститутом проти катувань
 Поділитися