MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Без права на скаргу’ — візит до Качанівської виправної колонії №54

11.07.2023   
Сергій Зуйков, Ганна Скрипка, Олег Цвілий, Андрій Діденко, Михайло Романов
Психологічний тиск, неможливість скаржитися та заборона сидіти на лавочках у присутності наглядача. На запитання, чому вони мають вітатися з тюремником щоразу, навіть якщо вже бачили його, засуджені відповіли: “Так нас вчать висловлювати повагу до форми’’.

ДУ “Качанівська виправна колонія (№54)”

ДУ Качанівська виправна колонія №54

Начальник ДУ КВК-54 і начальник арештного дому — полковник внутрішньої служби Шамахов Дмитро Михайлович. Напередодні візиту до керівництва закладу спрямовано запит на отримання публічної інформації з запитаннями: кількість звернень від засуджених протягом 2022-2023 року, направлених на адресу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, прокуратури, правозахисних організацій та інших державних органів, а також кількість відповідей на ці звернення.

В отриманій відповіді на запит (за підписом виконуючого обов’язки начальника ДУ КВК-54 — полковника внутрішньої служби Якова Гордієнка) зазначено, що “за 2022 та 2023 роки в державній установі “Качанівська виправна колонія №54” звернень від ув’язнених до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, прокуратури, правозахисних організацій та інших державних органів не було. Відповідей також”.

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

Перешкоди під час доступу на територію установи

У рамках моніторингового візиту помічнику народного депутата України Костянтина Касая — Сергію Зуйкову було відмовлено в безперешкодному доступі до Качанівської виправної колонії № 54 в порядку ст. 24 КВК України. Причиною відмови була начебто недостатність документів у помічника народного депутата. Зокрема, співробітник установи — майор внутрішньої служби Куриленко А.В. — наполягав на тому, що, крім посвідчення помічника народного депутата, потрібно мати доручення від депутата на відвідування установи.

Стаття 24 КВК України, якою регламентовано порядок візитів без попереджень у пенітенціарні заклади, не передбачає жодних додаткових документів, крім посвідчення, що підтверджує, що особа являється народним депутатом або помічником народного депутата.

Також у пропускному пункті до установи відносно моніторів було проведено поверхневий огляд шляхом промацування одягу, огляду вмісту сумки та особистих предметів у ній. Разом із тим було порушено процедуру проведення обшуків та оглядів громадян, які перебувають на території установи, передбачену главою XXIV. “Порядок проведення оглядів і обшуків”, а саме: перед початком огляду не оголошено підстави та порядок проведення, також не оголошено права осіб, які підлягають обшуку або огляду, на оскарження дій персоналу щодо виконання згаданих дій.

На території установи монітори мали можливість безперешкодно відвідувати будь-які приміщення установи, включаючи контакт з ув’язненими, в тому числі конфіденційно (за винятком одного випадку), збирати інформацію, перевіряти її та мати доступ до відповідних документів. Було оглянуто журнали, медичну документацію, матеріали, які стосуються трудових відносин і нарахування заробітної плати засудженим, документацію стосовно дисциплінарних стягнень та інші матеріали, які стосуються функціонування установи.

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

Загальна інформація

ДУ “Качанівська виправна колонія №54” — виправна колонія мінімального рівня безпеки з загальними умовами утримання для жінок вперше засуджених до позбавлення волі. На території установи є дільниця середнього рівня безпеки для жінок, які засуджені до довічного позбавлення волі. За даними, отриманими від керівництва колонії, на день візиту в установі утримувалось 278 осіб, планова наповнюваність — 829 ліжко-місць. За поточний рік до закладу прибуло 69 осіб, із них 35 новоприбулих. Протягом поточного року з установи звільнено 10 осіб умовно-достроково (стаття 81 КК), заміна покарання більш м’яким (стаття 82 КК) — 1 особа.

На території колонії функціонує 8 відділень СПС. За штатним розписом фактична чисельність персоналу складає 201,5 одиниці, штатна чисельність — 182,5 одиниці. В установі працює 3 психологи. Загальна кількість працевлаштованих засуджених за трудовим договором складає 216 осіб, середньомісячний заробіток — 1588,00 гривень, що нижче, ніж мінімальна заробітна плата, передбачена законодавством. На обліку перебуває 15 осіб схильних до членоушкоджень, 17 осіб схильних до самогубства, 3 особи схильних до втечі. Через важку хворобу з установи не звільнено жодної людини протягом 2022-2023 років.

Протягом 2022-2023 років в установі офіційно не зареєстровано жодної скарги від засуджених/ув’язнених щодо неналежних умов утримання/ненадання медичної допомоги тощо. Інвалідність мають 2 особи 2-ї групи та 7 осіб 3-ї групи. У поточному році проведено 11 тривалих побачень та 94 короткострокові побачення, з них всього 6 побачень контактних (не через скло) та 54 безконтактних (через скло), 28 побачень із засудженими, які відбувають покарання в дільниці ДСР, та 6 побачень із засудженими, які перебувають на обмеженні волі.

Житлові приміщення

Житлові приміщення відремонтовані, в охайному стані кубракової системи. В кожному приміщенні є санвузол і душова, проте гарячої води немає. Гаряча вода є тільки в лазні, жінки можуть купатися два рази на тиждень. Ліжка в житлових приміщеннях засланні “по білому”, а це може означати, що жінки не можуть протягом дня присісти, прилягти на ліжко для відпочинку. Ті жінки, які перебувають в житлових приміщеннях і не залучені на виробництві протягом дня, мусять сидіти на табуретах або на вулиці.

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

На вулиці є лавочки. Коли монітори підійшли до жінок, вони стояли. Серед них були жінки похилого віку. На запитання, чому ви стоїте, відповіли: тому що на території присутні співробітники установи, і жінки зобов’язані вставати та вітатися, коли з’являється співробітник чи хтось інший, і стояти, поки співробітник не пройде чи не піде.

На запитання, а якщо одного і того ж співробітника за день ви зустрічаєте декілька разів, чи зобов'язані ви кожного разу вітатись і стояти, засуджені відповіли: “Так, таким чином нас вчать висловлювати повагу до ‘форми’. Співробітники у нас хороші, вони роблять все для нас, а київська влада взагалі про нас не думає’’. “А чому ви вважаєте, що в Києві про вас не думають?’’ “Нам так співробітники роз’яснюють’’. На прохання до співробітників відійти та дати можливість поспілкуватися з жінками конфіденційно, моніторам було відмовлено.

Промислова зона

Право на працю і соціальний захист

В установі засуджені працюють на виробництві, в майстернях і на господарських роботах. На виробництві установи працюють близько 160 робітниць, розподілених у три бригади. За даними адміністрації, всі засуджені працюють в одну зміну не більше 40 годин на тиждень. Спілкуючись з засудженими на їхніх робочих місцях, склалося враження, що жінки побоюються розповідати справжню інформацію про свою заробітну плату та умови праці. Жодна з засуджених не погодилася на спілкування на умовах анонімності.

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

За даними адміністрації, заробітна плата жінок залежить від виконаної роботи. Кожні два місяці засуджені пишуть заяву з проханням долучити їх до суспільно корисної праці. Наказом їх приймають на роботу та укладають відповідний договір загального зразка, який називається “Строковий трудовий договір”, з зазначенням номера та позначкою, що цей договір укладається відповідно до статті 118 КВК України.

Були надані відомості та бухгалтерські розрахунки за березень-травень. З цих відомостей можна зробити висновок, що засуджені, які працюють на швейному виробництві, в середньому отримують менше тисячі гривень щомісяця з усіма відрахуваннями. Засуджена Х. отримала за березень і квітень 381 і 923 гривні, засуджена Д. — 594 та 764; засуджена Г. — 532 та 753; Засуджена Х. — 713 і 924; засуджена К. — 109 і 293; засуджена Б. — 583 та 832; засуджена Є. — 270 і 50 гривень.

Троє засуджених працюють у майстернях, на дільниці соціальної реабілітації. Особи, які працюють на господарстві, мають трудові договори. Усі жінки, які працюють, не мають відпусток і не отримують доплату за невикористану відпустку під час звільнення.

Право на звернення

В установі створені такі умови, коли сам факт звернення з боку засуджених до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, керівництва ДКВС, прокуратури, інших компетентних державних органів або правозахисників, є неприйнятним. Відсутність жодного звернення від засуджених протягом років створює небезпеку реалізації всіх інших прав.

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

В установі наявні планшети тільки у засуджених, які утримуються в камерній системі, в секторі середнього рівня безпеки для утримання засуджених до довічного позбавлення волі. Засуджені, які утримуються в дільницях СПС та які засуджені до позбавлення волі вперше, не мають жодного планшета, не мають доступу до інтернету: про таке поняття як “електронна скарга” навіть не чули. В дільницях СПС відсутня інформація про гарячу лінію Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Кімната телефонних розмов

Опитані засуджені ніколи не зверталися телефоном зі скаргами в компетентні державні органи, до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Інтернет клас

В інтернет-кімнаті засуджені користуються інтернет-зв’язком виключно для відеоконференцій — перемовин із рідними. Про це свідчать записи в журналі обліку користувачів, де зазначено, що особи користувались інтернетом в середньому від 20 до 30 хвилин.

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

Представник адміністрації пояснив, що засуджені не користуються інтернетом для того, щоб мати доступ до сайтів зазначених в переліку дозволених. Також відсутня практика відправлення електронних скарг до прокуратури, ДБР, Уповноваженому Верховної Ради з прав людини, правозахисних організацій тощо. У жодної засудженої немає електронної пошти, в установі навіть відсутній журнал обліку електронних адрес засуджених. Електронна адреса необхідна для посилання електронної скарги.

Їдальня

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

Бомбосховище

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

Лазня

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

Сектор середнього рівня безпеки для жінок, засуджених до довічного позбавлення волі

На території установи розташований сектор середнього рівня безпеки, де відбувають покарання 22 жінки, засуджені до довічного позбавлення волі.

Під час спілкування жінки, які відбувають покарання більше ніж 20-25 років, наголошували на тому, що створений механізм звільнення від відбування покарання ставить їх в абсолютно невигідне положення, порівняно з засудженими, які відбули покарання менше ніж 15 років.

Дільниця обмеження волі

На території виправної колонії створено дільницю для засуджених до обмеження волі. Під час відвідування в дільниці утримувалась одна особа.

Під час спілкування з засудженою та адміністрацією установи, монітори з’ясували, що медичне обслуговування засудженої до обмеження волі надається представниками ЦОЗ ДКВС, які по своїй суті не мають жодного відношення до засудженої. Крім того, медична картка засудженої особи зберігається не у сімейного лікаря (або самої засудженої особи), а в медичній частині виправної колонії.

Медична частина № 54 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Харківській та Луганській областях

Завідувач медичної частини — Сита Вікторія Михайлівна. Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації, надання медичної допомоги в’язням, вивчила медичну документацію. Стаціонар медичної частини має в наявності 4 палати для соматичних хворих, розраховані на 20 ліжко-місць, 1 інфекційний ізолятор, розрахований на 2 ліжко-місця, та психіатричну палату-ізолятор на 2 ліжко-місця. У стаціонарі медичної частини на день візиту перебувало 5 осіб.

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

У медичній частині наявні кабінети: терапевта, психіатра, нарколога, стоматолога, гінеколога, рентген-кабінет, ординаторська, кабінет долікарського прийняття, маніпуляцій, лабораторних досліджень, лабораторія, телемедичний комплекс. Згідно зі штатним розписом, який був наданий завідувачем медичної частини, укомплектовано такі посади: завідувач медичної частини — 1 ставка, лікар-терапевт — 1,5 ставки, лікар-психіатр — 1 ставка, лікар-стоматолог — 1 ставка, лікар-рентгенолог — 0,5 ставки, лікар-нарколог — 0,5 ставки, лікар-гінеколог — 1 ставка, рентгенлаборант — 0,5 ставки. Під час моніторингового візиту були виявлені недоліки в роботі медичної частини № 54, що призводять до порушення прав засуджених в ДУ “Качанівська виправна колонія №54”, зокрема:

1. Ненадання первинної, вторинної та третинної допомоги

Через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій із сімейним лікарем, вони не мають можливості отримати рецепти на ліки та необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, на що мають право.

2. Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)

Диспансерний нагляд здійснюється за 18 особами, які мають інвалідність. З них Ⅱ гр. — 2 осіб; Ⅲ гр. — 7 осіб. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що не всі особи з інвалідністю мають індивідуальні програми реабілітації (далі — ІПР). Крім того, не виконуються рекомендації ІПР.

В установі не створено умов щодо утримання осіб з інвалідністю, стаціонар розміщений на другому поверсі (відсутні пандуси, поручні тощо).

3. Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С

Станом на 01.06.2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 189 тестувань осіб на наявність вірусного гепатиту С, з яких у 55 осіб встановлено підозру на захворювання. У порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 № 51, особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.

4. Неналежне зберігання ліків отриманих від родичів

У медичній частині наявна окрема шафа для зберігання ліків від родичів. Разом з тим, в медичній документації (медичній карті № 025/о або № 003/о) відсутні заяви від родичів засуджених або інших осіб про передачу ліків, виробів медичного призначення, що порушує п. 22 розділу І Загальних положень Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі.

5. Порушення права засуджених та ув’язнених осіб на інформацію про стан здоров’я, методів лікування та неналежне ведення документації

5.1 У порушення вимог підпункту 5 пункту 5 розділу ІІ Порядку на деяких пацієнтів, які перебуваються на стаціонарному лікуванні у медичній частині, не заведена форма первинної облікової документації № 003/о “Медична карта стаціонарного хворого”.

5.2 У порушення вимог Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 003-6/о, встановлено відсутність у медичних картах стаціонарного хворого № 003/о інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування. Зазначене може свідчити про відсутність добровільної згоди пацієнтів для застосування щодо них методів діагностики, профілактики та лікування.

5.3 У медичній частині не організовано проведення замісної підтримувальної терапії (далі — ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.

Наркозалежним особам не забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.

6. Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами

6.1 У медичній частині відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.

6.2 При вивченні вмісту аптеки медичної частини, виявлені протерміновані лікарські засоби.

6.3 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено відсутність електродів.

6.4 У поточному році медичну частину не забезпечено “Налоксоном”, що унеможливлює надання невідкладної медичної допомоги у випадках передозувань опіоїдами.

7. Порушення в роботі приміщення, де зберігаються лікарські засоби медичної частини

У порушення вимог наказу МОЗ України від 16.12.2003 No 584 “Про затвердження Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах”, лікарські засоби зберігаються без урахування температурних режимів, зазначених виробниками. У приміщенні для зберігання лікарських засобів відсутній кондиціонер.

8. Порушення правил пожежної безпеки

У порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, приміщення медичної частини не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації. Крім того, приміщення кабінету лікарів та рентген-кабінету не забезпечені вогнегасниками. Зазначене не забезпечує безпечних умов перебування пацієнтів в умовах стаціонару та може становити загрозу їхньому життю та здоров’ю.

9. Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду

У порушення Заходів та Засобів щодо запобігання інфікування при проведенні догляду за пацієнтами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2020 № 1777, у медичній частині обладнано лише один ізолятор для інфекційних хворих, що унеможливлює одночасне розміщення хворих на небезпечні інфекційні захворювання окремо одне від одного та інших засуджених.

Утриманні особи в медичній частині не в повному обсязі забезпечені засобами індивідуального захисту, не здійснюється суворий контроль за дотриманням маскового режиму на території установи серед в’язнів, не проводиться щоденний температурний скринінг засуджених.

10. Порушення права засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови перебування в умовах закладу охорони здоров’я

Деякі палати та коридор стаціонару медичної частини потребують проведення ремонтних робіт.

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

Висновки та рекомендації

  1. Припинити створювати в установі атмосферу психологічного тиску на засуджених;
  2. Забезпечити право на відпустку та виплати за невикористану відпустку;
  3. Припинити практику заборони сидіти на ліжках у житлових приміщеннях;
  4. Припинити практику заборони використання планшетних комп’ютерів та аксесуарів до них у власному користуванні;
  5. Сприяти засудженим у відновленні втрачених через війну родинних зв’язків.

[ДУ Качанівська виправна колонія №54]

Превентивний моніторинговий візит з питань дотримання прав людини в пенітенціарній системі реалізовано представниками ГО “Захист в’язнів України” і ГО “Харківська правозахисна група”. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, членів громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, Ганни Скрипки і Олега Цвілого, а також помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, кореспондента Інформаційного бюлетеня “Права людини” Харківської правозахисної групи Михайла Романова.

Дата візиту: 15 червня 2023 року.

 Поділитися