MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ВР підтримала в першому читанні законопроєкт про легалізацію медичного канабісу

13.07.2023   
Марина Гарєєва
Якщо ООН вилучила медичну марихуану зі списку небезпечних наркотичних засобів ще у 2020-му році, Україна йде до узаконення медичного канабісу роками. Чи змінить ситуацію законопроєкт №7457 — стане зрозуміло після ухвалення остаточної версії тексту й внесення усіх правок.

Результати голосування оприлюднені народним депутатом Ярославом Железняком в його телеграм-каналі.

Результати голосування оприлюднені народним депутатом Ярославом Железняком в його телеграм-каналі.

У четвер 13-го липня Верховна рада ухвалила в першому читанні проєкт закону №7457 про легалізацію медичного канабісу. Законопроєкт підтримали 268 народних депутатів.

Нардеп Ярослав Железняк розповів, як голосували за законопроєкт представники різних фракцій: “Слуга народу” (183 голоси), “Європейська Солідарність” (10 голосів), “Батьківщина” (1 голос), “Платформа за життя та мир” (16 голосів), “Голос” (19 голосів), “Відновлення України” (11 голосів), “За майбутнє” (8 голосів), “Довіра” (12 голосів), позафракційні (8 голосів).

Як писав Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, поданий до Верховної Ради України законопроєкт [далі цитата з фейсбук-допису від 12-го липня]:

  • “дає чітке визначення канабісу, смоли канабісу, рослини канабісу;
  • поділяє рослини роду коноплі на ті, що для промислових цілей, та ті, що для медичних;
  • вводить поняття відсоток вмісту концентрації тетрагідроканабінолу у сухій масі у сортах рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей;
  • вводить регуляції, з якого насіння можна вирощувати рослину (з кондиційного і сертифікованого насіння не нижче другої генерації);
  • запроваджує ліцензування всіх процесів, особливості маркування кожної партії та одиниці фасованої продукції (унікальним штрих-кодом) та особливості відпуску таких лікарських засобів фізичним особам (виключно за електронним рецептом)”.

Критика законопроєкту 

Водночас народні обранці звернули увагу на те, що проєкт закону потребує доопрацювання. Зокрема, про це написала співголова фракції “Європейська солідарність” Ірина Геращенко, яка підтримала законопроєкт, хоча й зауважила, що до нього є чимало запитань. У своєму телеграм-каналі Ірина Геращенко відмітила, що у той час як закон має допомогти під час лікування посттравматичного стресового розладу (ПТСР) й зменшити біль при онкологічних захворюваннях, епілепсії, хворобі Паркінсона й інших захворюваннях, наразі у законопроєкті йдеться не стільки про медицину, скільки про промислове вирощування медичних конопель. Крім цього, на думку урядовиці, законопроєкт створює ризики корупційних схем і має бути доопрацьований таким чином, “аби акцент був саме на медицині й знеболенні, а не на промисловому вирощуванні”.  

Нагадаємо, що Верховна Рада зареєструвала законопроєкт про медичний канабіс 10 червня 2022 року. Попри безсумнівну необхідність закону, який би полегшив страждання людей, сам текст законопроєкту викликав неоднозначну реакцію. Зокрема, його критикував Тарас Ратушний, співзасновник Маршу Свободи за реформи державної політики щодо наркотиків. Ратушний вбачав у законопроєкті низку недоліків і невідповідностей, які можуть не дозволити закону працювати та “зіштовхують лобами різні галузі та вигодонабувачів”. При цьому, на думку пана Тараса, головна проблема полягала в юридичній класифікації медичних конопель. Ратушний пояснював, що для легалізації медичного канабісу в Україні потрібно було змінити так званий “Перелік наркотичних засобів”: канабіс та його похідні потрібно було вилучити з Таблиці І (особливо небезпечні речовини, обіг яких в країні заборонено) і внести до Таблиці ІІ (обіг обмежений, але можуть використовуватися в медицині). Відповідний проєкт змін до “Переліку наркотичних засобів” публікувався разом з проєктом закону, який пройшов громадські слухання. Проте, за словами Ратушного, в червні 2022-го уряд повністю переписав законопроєкт, після чого медичний канабіс залишився лише в назві документа, а його використання стало фактично неможливим. Наразі пан Тарас не змінив власної думки й вважає, що підтриманий парламентом проєкт закону — це не той документ, на який розраховували українці. Попри це Ратушний не втрачає надії та каже, що зараз почнеться боротьба за те, щоб повернути законопроєкту його первісну логіку, а в нардепів є достатньо часу до другого читання, аби допрацювати документ і зробити його відповідним запиту суспільства. 

Позиція МОЗ 

Своєю чергою у Міністерстві охорони здоров’я запевнили: якщо Верховна Рада остаточно ухвалить законопроєкт, “застосування ліків буде жорстко контролюватися”. При цьому в МОЗ зауважили, що у світі зібрано достатньо наукових даних, які підтверджують, що застосування ліків на основі медичного канабісу ефективне при лікуванні понад 50 патологічних станів. Тож під час виступу у Верховній Раді Віктор Ляшко привітав ухвалення законопроєкту.

“Це наш спільний тест на гуманність, — сказав Міністр охорони здоров’я. — Якісна медична допомога неможлива без доступу до всього арсеналу найсучасніших медичних технологій та засобів. Мільйони людей в Україні потребують ліків, які виготовлені з сировини, що міститься в рослинах роду коноплі. І ми маємо забезпечити для них таку можливість”.

Знеболь

Перед тим як законопроєкт було ухвалено в першому читанні, соцмережами ширився флешмоб з хештегом #знеболь7457. Учасники й учасниці флешмобу — журналісти й журналістки (Павло Казарін, Яніна Соколова та Севгіль Мусаєва), громадські діячі та діячки (Юлія Ресенчук, Марія Берлінська, Вікторія Мостовенко), народні обранці (Ольга Стефанішина та Дмитро Гурін) та безліч інших людей — закликали урядовців підтримати легалізацію медичного канабісу.

Чому медичний канабіс важливий, у тому числі й для військовослужбовців, пояснював і Олександр Ябчанка (колишній речник МОЗ, а після повномасштабного вторгнення — боєць роти “Гонор”).

“Якщо говорити про мене особисто, то після поранення вже пройшов понад місяць і я виконую бойові завдання, хоча через біль я функціоную обмежено, — розповідав Ябчанка. — До прикладу, не можу робити фізичні навантаження на руку, де в мене було поранення, але є ще інша сторона: я не можу відновитися і виспатися. Зараз я в підрозділі виконую більше інтелектуальну роботу, ніж фізичну”.

“Для військових медичний канабіс важливий, перш за все, як засіб, що знеболює”, — наголошував пан Олександр.

Як повідомляв Рух Чесно, на підтримку законопроєкту виступили й лікарі-онкологи, а також керівники онкоцентрів та голови онкологічних асоціацій, які написали й підписали відкритого листа до народних депутатів України із закликом проголосувати законопроєкт про доступ до медичного канабісу. 

“Якщо у когось є пересторога щодо контролю за вирощуванням та призначеннями, проголосуйте післязавтра №7457 та контролюйте створення та виконання підзаконних актів. Але проголосуйте, бо пацієнти цього чекають. Тест на гуманізм вже післязавтра”, — звертався до урядовців завідувач відділення пухлин органів черевної порожнини Національного інституту раку Андрій Безносенко. 

“В Україні має бути максимально широкий спектр препаратів, які допоможуть долати наслідки війни. Медичний канабіс — один із них. 56 країн його використовують, а Україна чомусь ні. Ми самі ж себе штучно обмежуємо, хоча нашим громадянам це треба як нікому іншому”, — наголошувала директорка благодійного фонду “Пацієнти України” Інна Іваненко.

Раніше команда The Ukrainians випустила розлогий матеріал, що розвінчував міти щодо медичного канабісу. Тоді журналісти детально роз’яснили, як саме медичні коноплі можуть рятувати життя. Про особливості застосування медичного канабісу, а також про проблеми знеболення також ішлося у фільмі “Особливо небезпечний”, створеному журналістами Суспільного. 

Медичний канабіс неодноразово намагалися легалізувати, проте раніше законопроєкти не отримували необхідної кількості голосів. Поза тим на таке узаконення очікували щонайменше два мільйони пацієнтів. З-поміж них була і мати чотирирічної дитини, яка мала важку форму епілепсії, Вікторія Мостовенко.

“Уявіть собі, як дивитися, коли твою дитину стискає і викручує. Вона плаче, прокушує собі язик, щоки, а ти не можеш їй допомогти. Просто тут і зараз. Тому я змушена в нашій країні стати контрабандисткою, бо шукаю шляхи, як із-за кордону купити для доньки ліки на основі медичного канабісу. Щоб рятувати її щодня. Щоб цей біль не отруював її життя. Бо коли Софія вживає ліки на основі медичного канабісу — пекло судом триває всього кілька хвилин, а не довгі години”, — писала вона на своїй фейсбук-сторінці 21-го липня 2021-го року та викладала відео, в якому просила урядовців підтримати легалізацію медичних конопель.

Залишається сподіватися, що остаточна редакція законопроєкту покладе кінець пеклу мільйонів українців, а не поповнить чистилище законів, що не працюють.

 Поділитися