MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

“Мені дуже погано”: як демобілізуватися з психічним розладомЗвільнення з військової служби у воєнний час — місія неможлива?Воїн — не кур’єр: бюрократичної тяганини для поранених стане меншеХто може звільнитися з військової служби та як це зробитиТюрма за невиконання наказу. Обговорюємо посилення відповідальності солдатів із військовим юристомВійна і свобода совісті: чи можна відмовитися від служби у ЗСУ через релігійні переконання? Говоримо із дослідником релігії і права Дмитром Вовком та директором ХПГ Євгеном ЗахаровимУкраїна порушила право на свободу релігії – ЄСПЛРішення ЄСПЛ у справі Релігійна спільнота Свідків Єгови Тернівського району Кривого Рогу проти УкраїниОтримати статус учасника бойових дій стане простішеРада нацбезпеки доручила перевірити рішення ВЛК про непридатність до військової служби

Тимчасово непридатних до служби військових зможуть звільнити в запас

19.07.2023   
Ірина Скачко
Президент підписав законопроєкт, ухвалений Верховною Радою ще в березні.

© rospoint / Shutterstock [війна поранений милиці]

© rospoint / Shutterstock

Верховна Рада ще чотири місяці тому прийняла закон, що дозволяє демобілізувати у запас тих захисників, яких військово-лікарська комісія після поранення визнала “непридатними з переоглядом через 6-12 місяців”. Через недосконалість законодавства такі люди не могли звільнитися і залишалися у військових частинах, без реабілітації, часто “поза штатом”, із мінімальними виплатами.

Видання Бабель нещодавно писало про бойового медика, який отримав поранення на передовій і зараз перебувати на фронті не може. Його визнали “тимчасово непридатним до військової служби з переоглядом через шість місяців”, вивели поза штат, але при цьому залишили при військовій частині — без обов’язків і можливості демобілізуватися. Чоловік отримує менше за тисячу гривень зарплати і не має змоги продовжувати реабілітацію.

— За логікою, якщо ти тимчасово непридатний, треба намагатися стати придатним, або хоча б подбати, щоб здоровʼя не погіршилося. У будь-якому разі треба лікуватися, — пояснювала ситуацію журналістам співзасновниця правозахисної організації “Принцип” Любов Галан. — Натомість зараз ці люди просто сидять у частинах, нічого не роблять і очікують на ВЛК по 6-12 місяців.

Законопроєктом 8169 внесено зміни до статті 26 Закону України “Про військову службу та військовий обов’язок”, у якій ідеться про надання військовим права на звільнення.

“Тепер військовослужбовці, які під час дії воєнного стану визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров’я до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, можуть бути звільнені в запас”, — повідомляють у Міноборони.

“Статтею 26 Закону України передбачено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється за станом здоров’я — на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6—12 місяців. Тобто, постанова ВЛК про непридатність до військової служби з переоглядом через 6—12 місяців має наслідком автоматичне звільнення такого військовослужбовця за станом здоров’я”, — пояснили зміни в законі правозахисники з “Принципу”. — Однак для тих, хто зрештою все ж захоче повернутися на службу (наприклад, людина зможе відновитися після поранення чи хвороби), така можливість існуватиме — відповідно до ч. 5 ст. 20 цього ж Закону. Ці люди можуть бути прийняті на контракт”.

Слід зазначити, що наприкінці червня Президент підписав інший законопроєкт: №9342. Про цей документ багато говорили через те, що він скасував право на відстрочку чоловікам, які мають родичів з інвалідністю. Але, крім того, у законопроєкті йдеться і про військових, виведених поза штат через поранення і тимчасову непридатність до служби: “Військовослужбовцям, які отримали травму (поранення, контузію, каліцтво) пов’язану із захистом Батьківщини під час ведення бойових дій, та які зараховані у розпорядження відповідного командира під час тимчасової непридатності до військової служби, встановленою військово-лікарською комісією, щомісячно виплачується додаткова винагорода у розмірі шість тисяч гривень протягом всього часу перебування у розпорядженні”. Як узгоджуватиметься цей закон з підписаним учора, наразі невідомо.

Також підпис Президента вчора отримав законодавчий акт №8009, який дозволить демобілізуватись захисникам, чиї родичі загинули або зникли безвісти.


Нагадаємо, на розгляді у Верховній Раді перебуває багато законодавчих ініціатив, що стосуються демобілізації під час війни. Так, наприклад, проєкт закону про надання права на звільнення з військової служби та відстрочки від призову колишнім полоненим (№ 8061) було подано до ВР ще у вересні минулого року. У проєкті за номером 8315 йдеться про можливість звільнення з лав ЗСУ наукових і науково-педагогічних працівників. Автори законопроєкту №8323 пропонують демобілізувати добровольців, які пішли у військо, хоч і не були зобов’язані служити за законом, але зараз бажають повернутися до мирного життя, а також тих, хто потрапив до ЗСУ, “завдяки наполегливості співробітників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та певній розгубленості окремих громадян, які, перебуваючи в стресовій ситуації, навіть не могли толком пояснити, що насправді не підлягають мобілізації, або не дуже орієнтувались у відповідних законодавчих нормах”.

 Поділитися