‘Подвійні удари’ — росіяни цілять по рятувальниках, як робили це в Сирії
…17 березня 2022 року Харків вкривав ядучий дим: горів один із найбільших ринків Європи — “Барабашово”. Палали павільйони на площі 500 квадратних метрів. Це росіяни, що на той момент майже впритул наблизилися до міста, вгатили по ринку з артилерії. А коли на місце приїхали пожежники, ударили знову “Градами”. Того дня, виконуючи обов’язок, втратив життя сержант служби цивільного захисту Олександр Подольський. Його називають першим рятувальником, що загинув на Харківщині під час повномасштабного вторгнення.
Відтоді повідомлень про підступні обстріли росіянами українських рятівників ставало все більше. Так 23 лютого 2023 року росіяни ударили по Дворічній Куп’янського району Харківської області. Ракета повністю зруйнувала будівлю адміністрації селищної ради. Під завалами залишалися дві жінки. Доки надзвичайники намагалися їх врятувати, сталася ціла серія повторних обстрілів.
“Окупанти прицільно били по будівлі та місцям, де перебували рятувальники. В наслідок обстрілу було пошкоджено 2 пожежні автоцистерни, 1 аварійно-рятувальний автомобіль, спеціальне обладнання та генератори. Рятувальникам довелось швидко покидати місце проведення робіт. Крім, того під час пересування вже за межами населеного пункту Дворічна, ворог знову поцілив по техніці ДСНС. На щастя особовий склад не постраждав”, — розповідають в Харківському управлінні ДСНС.
На жаль, цивільних жінок врятувати не вдалося, ворог довго не підпускав рятувальників до завалів.
10 червня о другій ночі росіяни завдали удару з безпілотника по Новому Бурлуку Харківської області. “Пожежа виникла у двоповерховій будівлі, рятувальники виїхали гасити. Під час повторного обстрілу, що був за годину, 29-річний рятувальник (Михайло Піскун — ред.) загинув на місці, ще один рятувальник — Іван Москалюк — дістав поранення. У нього мінно-вибухова травма, закритий перелам лівої ноги, пошкоджений хребет”, — розповів речник обласного управління рятувальників Євген Василенко.
3 серпня схожий злочин росіяни вчинили в Херсоні, обстрілявши Свято-Катерининський собор. Поранень зазнали троє людей, які їхали у тролейбусі неподалік, а у самій церкві зайнялася пожежа. Під час гасіння стався новий обстріл: постраждало четверо співробітників ДСНС. Усі вони були госпіталізовані.
7 серпня, росіяни обстріляли керованими авіабомбами село Кругляківку у Куп’янському районі Харківської області. “Коли на місце влучання приїхали правоохоронці та надзвичайники, противник здійснив повторний обстріл касетними боєприпасами”, — розповів очільник МВС Ігор Клименко. Двоє людей загинули, семеро дістали поранень, серед них — двоє рятувальників і слідчий поліції.
Покровськ
Того ж дня о 19:15 російські військові поцілили Іскандером по житловому будинку в Покровську. У п’ятиповерхівці знесло верхні поверхи. Розбирати завали та витягати поранених одразу кинулися місцеві жителі, незабаром до місця трагедії прибули рятувальники, поліція та медики.
О 19:52 пролунав другий вибух. Ракета поцілила по готелю поруч зі зруйнованою багатоповерхівкою, в кількох метрах від місця рятувальної операції…
За останніми даними, унаслідок обох ракетних ударів дев’ятеро людей загинули, 82 — отримали поранення. Серед загиблих — заступник начальника Головного управління ДСНС у Донецькій області Андрій Омельченко. Поранень зазнали 29 працівників поліції, 7 рятувальників та 2 дітей. Серед поранених правоохоронців — герой фільму “20 днів у Маріуполі” Володимир. Про це на своїй сторінці повідомив режисер фільму Мстислав Чернов.
Як розповів в ефірі Радіо Свобода голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко, жертв могло бути більше: працівники ДСНС діяли з урахуванням того, що може статися повторний вибух, тому не допускали скупчення людей і техніки.
“Є відпрацьований алгоритм не виїжджати на місце у залежності від категорії обстрілів — виїжджати через певний проміжок часу. Але у цьому випадку було влучання в житловий багатоквартирний будинок, де під завалами могли перебувати люди. Тому одразу ж і слідчо-оперативна група, і ДСНС, працівники військової адміністрації виїхали на місце для того, щоб проводити рятувальну операцію. Ми мали можливість відразу отримати, як тільки стало можливо, додатковий сигнал про велику ймовірність повторного удару. Розосереджено було і людей, і всіх зайвих. Очеплена територія була евакуйована. І в той короткий проміжок часу, це все відбувалось фактично у мене на очах, вдалось врятувати такими заходами велику кількість людей”, — пояснив Павло Кириленко.
Важко сказати, куди саме цілили росіяни. Військових об’єктів у цій зоні не було.
“Цьому будинку вже 50 років. Тут одні літні люди живуть”, — розповідає Суспільному місцева мешканка, вказуючи на зруйновану п’ятиповерхівку, в якій мешкало близько двох сотень людей. Готель, в який прилетіла ракета під час другого удару, не працював, будівля була порожня. Подвійним обстрілом пошкоджені також дев’ятиповерхівки, житлові будинки у приватному секторі, заклади харчування, магазини, адміністративні будівлі. Вимальовується картина, що ворог намагався завдати шкоди саме цивільним, рятувальникам і поліцейським.
Росіяни відпрацьовували цю тактику в Алеппо
У 2015 році Росія направила своїх військових до Сирії: на допомогу президенту Башару ал-Асаду, що втрачав владу. Росіяни “відзначилися” тоді у недотриманні прав людини та міжнародного законодавства: правозахисники звинувачували путінські війська в численних атаках на цивільне населення, обстріли лікарень, шкіл, критичної інфраструктури — у всьому тому, що вже другий рік ми спостерігаємо на своїй землі. Опріч іншого, вони часто використовували метод повторних або подвійних ударів. При чому вдруге цілили саме по тих, хто рятує. За інформацією The Washington Post, під час сирійської операції, рятуючи життя цивільних, загинуло щонайменше 252 волонтери “Білих шоломів”.
Вже на початку повномасштабного вторгнення сирійські рятувальники давали рекомендації з виживання для українців. Російські повітряні сили сумно відомі так званими “подвійними ударами”, попереджали вони: російські літаки атакують мирних жителів, чекають прибуття команд першого реагування, а потім атакують рятівників. “Після першої атаки у вас є максимум сім-дев’ять хвилин, щоб зробити будь-що в цій зоні, перш ніж вони зможуть вдарити по ній знову”, — цитували тоді журналісти The Washington Post лідера сирійської оборони Раеда Аль Салєха.
“Для російських військових та урядових військ ми — “Білі шоломи” були ворогами та мішенню. Під час будь-якого бомбардування, коли ми поспішали витягнути потерпілих з-під завалів, по нас завдавали повторний удар. Ми втратили багато наших волонтерів. Коли Росія оголосила, що вони візьмуть таки Алеппо, то нас почали бомбардувати від світанку до опівночі. Ми не встигали виїхати на всі місця руйнування. Ми залишали мертві тіла просто на підлозі, бо не могли їх поховати”, розповідав у 2016-му Ісмаїл Алабдула, рятівник з “Білих шоломів” — сирійської організації цивільної самооборони.
"Вони свідомо знали, що люди будуть приходити на допомогу. І свідомо завдали удар. І це вже не вперше. Так само і з Покровськом. Це їхня нацистська стала практика. Не рахуватися ні з цивільною інфраструктурою, ні з людьми, ні з тим, що там літні люди, діти, хворі чи будь-хто. Для них це не є перепоною”, — сказав в ефірі телемарафону речник Східного угруповання військ Сергій Череватий після удару по Покровську. Мета ворога — залякати людей, посіяти серед цивільних паніку: мовляв, допомоги чекати немає звідки.
Співробітники ДСНС захищені міжнародними конвенціями, адже вони не беруть участі у бойових діях, а рятують людей, наголошують в Державній службі з надзвичайних ситуацій. І попри все продовжують виїжджати на виклики — навіть під загрозою обстрілів.