MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Відсутність паліативної допомоги та нестача лікарів’, — звіт за результатами моніторингового візиту до Львівської установи виконання покарань №19

17.08.2023   
Сергій Зуйков, Ганна Скрипка, Олег Цвілий, Андрій Діденко, Костянтин Запорожцев
Установа здійснює функції слідчого ізолятора. Під час візиту до психіатричного відділення Львівської багатопрофільної лікарні, яке розташоване на території установи, монітори з’ясували, що у закладі відсутня паліативна допомога, а також ізолятор для засуджених із розладами психіки, які становлять небезпеку для оточення.

[Львівська установа виконання покарань №19]

Львівська установа виконання покарань №19 має 400-літню історію. Установа здійснює функції слідчого ізолятора. В установі наявні транзитні камери, а також сектор максимального рівня безпеки для утримання засуджених довічно.

Під час візиту моніторинговою групою досліджено документацію, яка стосується життєдіяльності колонії, медичну документацію, були оглянуті господарські, житлові приміщення, кабінети лікарів, рентген-кабінет, операційна, палати та інші приміщення лікарні і медичної частини на їх відповідність вимогам законодавства України та міжнародним стандартам. Монітори відвідали приміщення лікарні, чергову частину, платні камери слідчо-заарештованих, транзитні камери, камери для утримання жінок.

Загальна інформація

На території установи розташоване Психіатричне відділення Львівської багатопрофільної лікарні № 19 філії ДУ Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України у Львівській області.

За офіційними даними, наданими керівником установи, штатна чисельність персоналу складає 288,5 штатних одиниць, фактична — 217,5. Протягом поточного року до закладу прибуло 353 особи. На території колонії функціонує 11 відділень СПС, законсервовано 3 відділення. На час візиту в установі утримувалось 832 особи, з них 69 осіб в дільниці соціальної реабілітації. Вартість утримання одного в’язня на день становить 46 гривень 76 копійок. За поточний рік умовно-достроково звільнено 14 осіб. Працевлаштовано за трудовим договором 52 особи, за договором ЦПХ — 103 засуджені особи. Середньомісячний заробіток складає 4102,28 гривні. Через важку хворобу з установи не звільнено жодної особи. Протягом 2023 року в установі зафіксовано 7 випадків тілесних ушкоджень, із них 2 випадки по прибуттю в установу. У поточному році проведено 78 тривалих побачень та 159 короткострокових. В установі працює 3 психологи. На обліку перебуває 37 осіб схильних до членоушкоджень, 4 особи — до втечі та 94 особи з-поміж злісних порушників.

Під час проведення моніторингового візиту було перевірено приміщення, де утримуються чоловіки та жінки, що перебувають у транзиті до установ виконання покарань, також було відвідано кімнати для матері і дитини, платні камери для ув’язнених осіб. Під час цих перевірок було забезпечено повну конфіденційність і взаємодію з ув’язненими та засудженими особами.

У процесі відвідування кожного приміщення була можливість конфіденційного спілкування з в’язнями, що дозволило їм відкрито розповісти про свої питання.

Протягом спілкування не надійшло значних скарг чи заяв від засуджених осіб, які стосувались умов утримання в слідчому ізоляторі або випадків жорстокого поводження в установі під час спілкування.

Львівська установа виконання покарань (№19)

Львівська багатопрофільна лікарня № 19 філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України у Львівській області

Львівська установа виконання покарань (№19)

Виконуючий обов’язки начальника Львівської багатопрофільної лікарні — Роман Білянській.

Львівська багатопрофільна лікарня №19 філії ЦОЗ ДКВС України у Львівській області розрахована на 125 ліжок. Лікарня у своєму складі має відділення:

  • терапевтичне на 40 ліжок (20 — терапевтичних, 10 — неврологічних, 5 — психіатричних жіночих, 5 — паліативних);
  • хірургічне на 40 ліжок (30 ліжок хірургічного профілю, 10 — онкологічного профілю);
  • психіатричне відділення на 45 ліжок на базі ДВК №40 (43 ліжка для чоловіків, 2 — для довічно ув’язнених).

Амбулаторно-поліклінічне відділення: 1 камера-палата для соматичних хворих на 5 ліжко-місць. Туберкульозний блок складається з 4 камер-палат на 15 ліжко-місць.

У лікарні, згідно з наказом ЦОЗ ДКВС України від 26.09.2022 № 62-ОД, протягом січня 2023 року відсутнє направлення хворих засуджених до приведення приміщень лікарні в належний санітарний стан. У лютому 2023 року відновлено направлення засуджених на стаціонарне лікування.

Неукомплектовано згідно штатного розпису такі посади: начальник лікарні — 1,0 ст; заступник начальника лікарні — 1,0 ст; завідувач відділення — 2,0 ст; лікар-терапевт (загальної практики — сімейний лікар) — 1 ст; лікар-хірург — 0,50 ст; лікар-анестезіолог — 0,50 ст; лікар-психіатр — 1,0 ст; рентгенолаборант — 1,0 ст; фельдшер-лаборант — 1,0 ст; сестра медична — 1.0 ст; сестра медична-анестезист — 1,0 ст; молодша медична сестра по догляду за хворими — 1,50 ст; молодша медична сестра (санітарка) — 2,0 ст; сестра-господиня — 1,0 ст.

При здійсненні спілкувань з пацієнтами, які перебували на лікуванні в лікарні, в терапевтичному відділенні був виявлений хворий В., який користувався ортопедичним поясом і насилу пересувався через біль у попереку. Цей хворий повідомив, що він отримав травму хребта у січні 2020 року під час дорожньо-транспортної пригоди всередині автомобіля для перевезення ув’язнених. Після травми обстежувався лікарями та рентгенологічно. Було встановлено діагноз “перелом крижового хребця і певна патологія хребта”. Отримував консервативне лікування. Стан здоров’я поступово погіршувався, зараз він ледве пересувається.

При дослідженні медичної карти амбулаторного хворого було встановлено, що до травми в січні 2020 року будь-якої патології хребта у хворого В. не спостерігалося. В особистій справі засудженого В. містяться документи про виявлення у нього у січні 2020 року тілесних ушкоджень — травми хребта, підтвердження цієї травми при рентгенологічному обстеженні, стаціонарному лікуванні і консультаціях лікарів-спеціалістів.

При дослідженні медичної карти було встановлено, що хворий В. перебуває в лікарні з приводу захворювання хребта, яке супроводжується больовим синдромом, порушенням іннервації кінцівки, значним порушенням рухової функції і ходи. У зв’язку з цим рішенням лікарсько-консультативної комісії документи хворого В. подано на МСЕК для визначення групи інвалідності. Причиною виникнення вказаних хворобливих змін висунуто захворювання хребта. Дані про стан здоров’я хворого В. до січня 2020 року, травму у січні 2020 року і стан здоров’я після неї в медичній карті стаціонарного хворого відсутні. Вказане обумовлює можливу помилковість при розв’язанні питання про інвалідність засудженого В. і її причину.

Під час моніторингового візиту виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження з в’язнями, що призводять до порушень прав засуджених та ув’язнених осіб:

1. Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при наданні медичної допомоги

Через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

У лікарні відсутні окремі кабінети лікаря-гінеколога, лікаря-УЗД та лікаря-інфекціоніста. Зазначені лікарі здійснюють приймання хворих засуджених осіб у спільних кабінетах, що не забезпечує конфіденційності та може призвести до порушення права на приватність під час медичних оглядів.

2. Порушення права засуджених на паліативну допомогу

Відповідно до “Порядку надання паліативної допомоги”, основними складовими паліативної допомоги є медична, соціальна, духовна і психологічна підтримка пацієнта. У лікарні відсутня ліцензія на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальностями: медична психологія, психіатрія, психотерапія, що не забезпечує належні організаційні, кадрові і технологічні вимоги до матеріально-технічної бази лікарні для здійснення психологічного супроводу паліативного хворого. У лікарні відсутнє паліативне відділення для надання паліативної допомоги у стаціонарних умовах. Така допомога надається у палатах онкологічного відділення з застосуванням наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів під наглядом лікарів до настання передчасної смерті хворого. Зазначене вказує на відсутність належних умов для надання паліативної допомоги у стаціонарних умовах особам, які її потребують. Хворих не направляють до закладів охорони здоров’я, які можуть забезпечити таку допомогу. Це призводить до погіршення фізичного, психологічного стану та духовних страждань пацієнта з захворюваннями, що обмежують або загрожують життю.

Львівська установа виконання покарань (№19)

Львівська установа виконання покарань (№19)

3. Порушення права засуджених на психіатричну допомогу

Моніторинговою групою було встановлено, що в порушення Закону України “Про психіатричну допомогу” 3 особи, які страждають на психічні розлади, обстежуються і лікуються лікарями інших спеціальностей, у зв’язку з вакантними посадами лікарів-психіатрів в лікарні, що не забезпечує належну профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медичну та психологічну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади. Крім того, в стаціонарі лікарні відсутній ізолятор для осіб із розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.

4. Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду за туберкульозом

На день візиту в стаціонарі медичної частини перебувало 5 осіб хворих на заразну форму туберкульозу. Диспансерний нагляд здійснюється за 61 особою з діагнозом туберкульоз (кат.5.1). У медичній частині не дотримано вимоги для ізоляції хворих на туберкульоз осіб, зокрема на кордонах чистих зон і зон високого ризику не встановлені перегородки з дверима або повітряні шлюзи. Палати для пацієнтів використовуються більше ніж на одну-дві особи (4 палати-камери на 15 ліжко-місць), двері до палати не оснащені ущільненим порогом, ущільнювачами по краях, не забезпечена рециркуляція повітря за допомогою механічної вентиляції.

5. Порушення права засуджених на належну стоматологічну допомогу

У лікарні відсутній дентальний рентген-апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених і не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

6. Порушення правил пожежної безпеки

Приміщення медичної частини не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації. Приміщення кабінету лікарів і рентгенкабінету не забезпечені вогнегасниками. Зазначене не забезпечує безпечних умов перебування пацієнтів в умовах стаціонару та може становити загрозу їхньому життю та здоров’ю.

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

7. Порушення права засуджених на належні санітарно-гігієнічні умови перебування в умовах закладу охорони здоров’я

Приміщення лікарні не відповідають вимогам статті 22 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного добробуту населення”. Приміщення лікарні потребують проведення ремонтних робіт: стіни місцями мають відлущену фарбу та плісняву, відбиту кахельну плитку на панелях стін, що ускладнює дезінфекційну обробку приміщень, відсутнє гаряче водопостачання.

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

У більшості палат-камер лікарні порушуються вимоги щодо норми жилої площі на одного засудженого в умовах стаціонарного лікування (не менше 5х2 м). Ліжка розташовані впритул одне до одного. У палатах-камерах не дотримується норма належного природного освітлення. Штучне освітлення також є недостатнім.

[Львівська установа виконання покарань (№19)]

8. Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С

Протягом 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 489 тестувань осіб на наявність вірусного гепатиту С, з яких у 64 осіб встановлено підозру на захворювання. Особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.

9. Порушення права засуджених та ув’язнених осіб на інформацію про стан здоров’я, методів лікування та неналежне ведення документації

Встановлено відсутність у медичних картах стаціонарного хворого № 003/о підписаної пацієнтом інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування. Зазначене може свідчити про відсутність добровільної згоди пацієнтів для застосування щодо них методів діагностики, профілактики та лікування.

Відсутній журнал обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду в ДУ Львівська установа виконання покарань №19, що свідчить про неналежне проведення профілактичних оглядів.

За поточний рік у журналі обліку тілесних ушкоджень осіб, що прибули, було зафіксовано 9 випадків тілесних ушкоджень. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні довідки та фотографії наявних тілесних ушкоджень.

В амбулаторно-поліклінічному відділенні не ведуться “Контрольна карта нагляду за ВІЛ-інфікованою особою”, диспансерного № 030-5/0.

Візит здійснено представниками ГО “Захист в’язнів України” і ГО “Харківська правозахисна група”. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, членів громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, Ганни Скрипки і Олега Цвілого, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також спеціаліста з судово-медичної експертизи Костянтина Запорожцева. Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни, а також дотримання прав на надання медичної допомоги осіб які проходять лікування в Львівській багатопрофільній лікарні №19 ДУ ЦОЗ ДКВС.

Дата візиту: 11 липня 2023 року

 Поділитися