MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Посварити Україну з сусідами: як працює російська дезінформація в Польщі

19.08.2023   
Ірина Скачко
Росія активно використовує дезінформацію як зброю. І цілить нею по одному з головних союзників України в цій війні — Польщі. Мета — посварити держави, посіяти паніку серед мешканців обох країн, зменшити обсяги допомоги.

© Bits And Splits, Shutterstock [фейк дезінформація хакер]

© Bits And Splits, Shutterstock

“Сотні єврейських сімей зазнали фізичного нападу з боку українських мародерів…” Електронні листи з таким текстом отримали днями кілька знайомих співробітникам редакції поляків.

Цей відвертий фейк вперше вкинули у медіапростір у березні минулого року: “Сотні єврейських сімей в Україні були змушені залишити свої домівки — не через російське вторгнення, а через те, що українці грабували їхнє майно та фізично нападали на них”. Що є першоджерелом цієї брехні — невідомо, скоріш за все, спочатку текст опублікував івритомовний новинний сайт 0404 із посиланням на громадську організацію Лев Лаєлед. Але підхопили тоді цю цілком вигадану історію такі англомовні видання, як, наприклад, World Israel News, а там вже понеслося...

Новину одразу спростували представники єврейської спільноти України. “Це суцільна брехня, ніяких побоїв не було і нічого подібного. Єдина причина, чому ми виїхали, це клята війна: через сирени і ракети, які падали поруч. Інших причин, щоб ми залишали Україну, немає”, — заявив тоді головний рабин Житомира Шломо Вільгельм.

І ось пройшло півтора року і маємо той самий текст, дослівно перекладений, але в Польщі. В момент, коли через транзит сільськогосподарської продукції між Україною та її західною сусідкою виникло деяке напруження, хтось у Москві вирішив наспівати стару пісню про “укронацистів”. Тепер виключно для польської публіки.

Українізація Польщі біженцями-злочинцями

Щойно розпочалася Велика війна, як російська дезінформаційна машина (що і так вже давно діяла в Європі) запрацювала з новою силою. Почалася дезінформаційна кампанія проти біженців. “У соціальних мережах є неправдиві відомості про те, що в Перемишльському та прикордонному повітах мали місце тяжкі кримінальні злочини: квартирні крадіжки, напади та зґвалтування. Це неправда. Поліція не зафіксувала збільшення кількості злочинів через ситуацію на кордоні”, — попереджали 1 березня минулого року польські правоохоронці. Тема української злочинності або впливу біженців на економіку з регулярністю спливає в соцмережах і досі, обростаючи новими подробицями: то через українців на польських автозаправках скінчиться пальне, то готівка в банкоматах. Вершина цього — наратив про “українізацію Республіки”, який з московської подачі підхопили польські радикали. Втім, мабуть, про всяк випадок, росіяни використовують і дзеркальний фейк: про полонізацію українців. Яка різниця, який вітер розхитує човен?

Полонізація українців

Російські пропагандисти зазвичай використовують для своїх цілей універсальні теми, близькі мешканцю будь-якої країни, наприклад, тему дітей. Як повідомляє Українсько-польська медіаплатформа, “інтенсивність застосування Росією пов’язаної з дітьми наративної лінії дедалі зростає, пропагандисти використовують усі можливі приводи та не нехтують відкритою брехню і перевертанням подій з ніг на голову”.

Так, 7 серпня в телеграмі видання Niezależny Dziennik Polityczny з’явилося повідомлення про “примусову полонізацію українських дітей”: мовляв, поляки везуть групу з 85 дітей у літні табори до Польщі, де молодь буде змушена переймати польські “регіональні традиції”. Насправді фотографії дітей просто вкрадені зі ЗМІ, які розповідали про польську допомогу в організації дитячого відпочинку, а інформація грубо спотворена, наголошують автори Українсько-польської медіаплатформи. Джерелом світлин було видання Monitor Wołyński, яке за три дні до того розмістило публікацію “Літо в Польщі: Діти з Рівненщини відпочивають на Помор’ї, Вармії та Мазурах”.

Тим часом журналісти польського видання True Story провели розслідування: виявилося, що сайт Niezależny Dziennik Polityczny є фейковим — судячи з усього, його створили виключно для розповсюдження російської дезінформації. Статті на сайті можна умовно розділити на дві категорії: викрадені новини та кремлівська пропаганда. Перші — це матеріали, скопійовані з мейнстримових порталів. Завдяки таким статтям у читача складається враження, що перед ним дійсно новинно-аналітичний сайт. Інша частина матеріалів — кремлівська пропаганда, до того ж написана вкрай поганою польською мовою, з русизмами і ознаками машинного перекладу. Потім на цей “поважний” сайт можуть посилатися російські ЗМІ для підтвердження своїх наративів.

Залежний від Москви Niezależny Dziennik Polityczny

Залежний від Москви Niezależny Dziennik Polityczny

До речі, саме Niezależny Dziennik Polityczny став “гідним довіри” першоджерелом для російського пропагандистського видання РИА Новости, яке розповсюдило новину про плани Польщі захопити західну частину України. На це звернув увагу Хрісто Грозев. Він помітив, що російські “журналісти” посилаються на якийсь портал Modern Democracy. На цьому сайті пан Грозев, дійсно, знайшов відповідний текст, але з позначкою, що це передрук з сайту International Affairs, яким володіє…МЗС Росії. Друкуючи маячню про бажання Польщі відкусити шматок від України, російський урядовий сайт International Affairs посилається на Niezależny Dziennik Polityczny.

“І ось ви питаєте себе, які польські ЗМІ спромоглися б вигадати таку нісенітницю…, — пише Хрісто Грозев. — І дізнаєтеся, що їхній головний редактор Адам Камінський ніколи не існував, а на його фейковому акаунті використано світлину литовського ортопеда, який нічого не підозрює”.

Фабрики дітей і торгівля органами

Ще один плід хворої фантазії російських пропагандистів — вигадка про так звані фабрики або ферми дітей, на яких, мовляв, українських малюків від двох до семи років вирощують, щоби згодом відправляти їх до “дитячих борделів” або на органи.

Як ми повідомляли раніше, перше повідомлення про продаж викрадених в Україні дітей для “інтимних зустрічей” з’явилося на початку року на одному із закритих російських телеграм-каналів. Після цього так звану новину поширила низка українських ресурсів. При цьому інформація була видалена з першоджерела.

Як показало нещодавнє розслідування BBC, на Заході цю “новину” спершу опублікувало видання The People’s Voice (або YourNewsWire) у березні. “Організації, що займаються перевіркою фактів, назвали його одним із найбільших виробників фейкових новин в інтернеті”, — зазначають журналісти. Попри це брехню підхопили і активно розповсюджують, серед інших країн і в Польщі. Пост про це від любителя Москви Jacek Mędrzycki досі на фейсбуці, хоч і з позначкою, що це “неправдива інформація”. Цей текст встиг стати вірусним. У ньому поляк посилається на відео під назвою “Калужский боец-доброволец рассказал о зверствах ВСУ”. Воно було опубліковане ще восени минулого року на російському каналі Ніка. Якийсь Шухрат Адилов розповідає, як полонені українці в Ізюмі мали показати йому місце, де незаконно брали органи у дітей, а їхні тіла закопували або спалювали. “Ні доброволець, ні телебачення, яке транслювало інтерв’ю з ним, не представили жодних фото, відеозаписів чи розмов з ймовірними військовополоненими”, — наголошують журналісти польського видання demagog.org.pl, які борються з російською пропагандою.

Фейк про “розбирання українців на органи” теж активно висівається в польський медіаґрунт. “Американо-німецька торгівля органами в Україні!” — просто “волає” заголовок на сайті wolnosc.info.

Українці заважають польським студентам

А ось менш кровожерливий фейк чи радше маніпуляція. “Організація “Всепольська молодь” (Młodzież Wszechpolska) б’є на сполох, що іноземці є привілейованими у польських університетах. У Сеймі про це нещодавно говорили представники цієї організації… Вони ніби згадували про проблеми польських студентів і наголошували на необхідності розглядати їхні постулати в контексті рівних можливостей у польських університетах”, — йдеться на сайті Україно-польської платформи. Насправді про шкоду від українських студентів на зустрічі не йшлося. А ось на деяких платформах зробили акцент саме на цьому: мовляв, ставлення до українців з боку уряду краще ніж до поляків “від самого початку цирку, відомого як ‘війна’”.

Цю маніпуляцію, серед інших, поширив польськомовний сайт Kancelaria Lega Artis. Це “сучасна юридична фірма з Варшави, що динамічно розвивається” і має власний блог. “На цьому блозі, разом з новинами, регулярно поширюються проросійські наративи та дезінформація щодо України”, — звертають увагу на Українсько-польській медіаплатформі. “Блог” наповнюється дуже швидко, не кожен новинний сайт може забезпечити такі обсяги. Засновником адвокатської контори, що активно пише новини, називає себе Якуб Незборала. Він виступає як юрист та експерт, але в реєстрах адвокатів і юрисконсультів журналісти Якуба Незборали… не знайшли. “Я не можу ширше коментувати діяльність його адвокатської фірми, оскільки ми також не володіємо жодною інформацією про неї”, — цитує видання Гжегожа Куковку, прессекретаря Окружної колегії адвокатів у Варшаві. “На прикладі Kancelaria Lega Artis ми бачимо усі типові ознаки рупора російської пропаганди з фіктивними засновниками та авторами, який маскується під польську юридичну фірму”, — вважають розслідувачі.

Польща бореться з машиною фейків

Експерти East Stratcom Task Force — групи ЄС, яка займається боротьбою з російською дезінформацією — виявили понад 250 прийомів маніпулювання громадською думкою за допомогою пропаганди і фейків.

Основний дезінформаційний російський меседж Росії зводиться до наративу про те, що в Україні є нацисти, які вчиняють геноцид проти росіян. Цей наратив транслюється з 2014 року. З початком повномасштабної війни змінилися не стільки теми дезінформації, скільки шляхи її передачі.

— Ми бачимо в її дезінформаційній діяльності (Росії — ред.) постійну зміну платформ, через які вона намагається достукатися до нас, — розповідає очільниця організації експертка Martyna Bildziukiewicz. — Кремль використовує цілу дезінформаційну “екосистему”. Він розмовляє з нами багатьма мовами, використовує олігархів, дипломатів, соцмережі, традиційні ЗМІ чи православну церкву”.

Щоб достукатись до польського суспільства, Кремль намагається приховати справжнє джерело інформації. .

“Вони пропускають свій меседж у наш інформаційний простір так, що ми не можемо з першого чи навіть другого погляду зрозуміти, що він насправді йде з Росії”, — каже Martyna Bildziukiewicz.

“На додачу до типових потоків дезінформації, заснованих на кампаніях, пов’язаних з так званою ‘українізацією Польщі ’, росіяни демонструють образ українців, який викликає невдоволення, — розповів Уповноважений уряду Польщі у справах безпеки інформаційного простору Станіслав Жарин. — Апарат впливу РФ також стверджує, що через політику польської влади та допомогу Україні, суспільство несе великі витрати, а Польща стає менш безпечною. Таким чином росіяни намагаються знизити рівень прийняття допомоги для України”.


Згідно з доповіддю Зовнішньополітичної служби Євросоюзу про дезінформацію та маніпуляцію фактами у світовому інформаційному просторі у 2022 році, Росія є головною країною-дезінформатором минулого року. За словами представника ЄС із зовнішньополітичних питань Пітера Стано, у більшості випадків дезінформація про Євросоюз іде із Росії або від повʼязаних із нею агентів. Фейки поширюються офіційними дипломатичними каналами, державними ЗМІ, як російськомовними, так і розрахованими на західну аудиторію, прокремлівськими каналами в інтернеті.

Дезінформацію виявили у повідомленнях щонайменше 30 мовами.

 Поділитися