Країна фейків: росіяни вигадують новини про ‘продаж’ українських дітей для надання інтимних послуг та ‘беруть у полон’ українських військових
Новина про нібито українську дитину, яку незаконно вивезли з дитячого будинку до Росії й продавали для інтимних зустрічей та порно, — це “чергова ІПСО окупантів”. Такого висновку дійшли співробітники Кіберполіції та оперативних служб, проаналізувавши контент, що ширився мережею.
За даними поліції, “перше повідомлення про продаж викрадених в Україні дітей для ‘інтимних зустрічей’ у РФ з’явилося саме на одному із закритих російських телеграм-каналів”. Після цього так звану новину поширила низка українських ресурсів. При цьому інформація була видалена з першоджерела.
Поліціянти встановили, що насправді дитина народилася й живе в Росії. Хлопчик рекламує одяг і взуття та працює моделлю за відома й під наглядом батьків.
“Фото дитини розміщені у вільному доступі, тож будь-хто міг використати його для створення бажаного контенту”, — зауважили правоохоронці.
У Нацполіції нагадали, що “Російська Федерація всіма можливими способами намагається дестабілізувати ситуацію в Україні”, й додали, що чергова інформаційно-психологічна операція вкотре це підтверджує.
Лише протягом одного тижня (з 17 по 23 січня) аналітики “Детектор Медіа” зафіксували більше 40 фейкових новин, повідомлень та маніпуляцій РФ. У передостанній тиждень січня російські пропагандисти поширювали фейки щодо мобілізації собак до ЗСУ, паразитували на темі аварії гвинтокрила ДСНС і загибелі людей, звітували про вигадані “досягнення” у знищенні західної техніки та “маніпулювали релігійними переконаннями українців”.
Російські пропагандисти вдаються до найрізноманітніших фейків, аби підживлювати образ “непереможної” армії Росії та деморалізувати українське суспільство.
Так 3 лютого 2023 року Харківський антикорупційний центр (ХАЦ) спростував ще один фейк Російської Федерації: у телеграм-групах, які публікують інформацію про нібито взятих у російський полон українських військових, написали, що артилеристка ЗСУ Маргарита Рівчаченко із позивним Сакура, яка нібито обстрілювала житлові квартали Донецька з міномета, “отримала по заслузі”. Допис також містив світлину, яка мала б свідчити про те, що Маргариту взяли в полон.
Співробітники антикорупційного центру зв’язалися із Маргаритою, яка спростувала інформацію:
“Це повідомлення у російському пабліку є абсолютним фейком. Окрім першого фото, імені та прізвища — решта є абсолютною вигадкою. Я не є артилеристкою. Я є пресофіцеркою. Це зазначено у всіх моїх соціальних мережах. Завжди в інтерв’ю я підписуюсь як пресофіцерка”.
У коментарі для ХАЦ Маргарита Рівчаченко зауважила, що росіяни вигадали їй позивний і, власне, біографію, адже вона не “бомбила Донбас” і не перебуває у полоні.
За словами Рівчаченко, у ЗСУ взагалі немає мінометів подібного калібру, якими вона нібито “обстрілювала житлові квартали Донецька”.
“Що стосується другого фото, то воно постановче. Там не видно обличчя. Скоріше за все його взяли зі стоку. Інформація про мене легко перевіряється, також можна порівняти голос, адже в мережі є записи моїх коментарів та інтерв’ю, та впевнитись, що цей пост — фейк”, — підсумувала Маргарита.
Розповсюджуючи подібні фейки, російські пропагандисти намагаються переконати свою авдиторію в тому, що багато українських військових потрапляє до російського полону, й показати “силу” російської армії. Але здебільшого подібні пости є звичайними вигадками, підкреслили в ХКЦ.
Раніше ми писали про дезінформаційну кампанію спрямовану на дискредатацію пунктів незламності. Тоді російські пропагандисти намагалися залякати українців й поширювали підроблені скриншоти новин, нібито розміщених на сайтах відомих інформаційних агентств. У вигаданих росіянами новинах йшлося про трьох харків’ян, які нібито загинули у пункті незламності через отруєння чадним газом. Речниця голови Харківської ОВА Олена Шаповал спростувала інформацію про загибель людей.