Звіт за результатами моніторингового візиту до Городищенської виправної колонії № 96
Городищенська виправна колонія №96 є пенітенціарною установою максимального рівня безпеки для утримання чоловіків, засуджених за тяжкі і особливо тяжкі злочини. В установі працює дільниця для утримання засуджених до довічного позбавлення волі.
У 1905-1937 рр. на місці колонії був рафінадний завод. У 1951 році приміщення колишнього рафінадного заводу були передані для створення режимного об’єкта — інвалідної установи з лімітом в 1500 осіб чоловічої статі.
Надалі в установі будували житлові корпуси, виробничо-господарські приміщення, бурили артезіанські свердловини, облаштовували безпекову зону, а також будували інші життєво необхідні комунікації. Колонія розбудовувалась, розширювалася під потреби каральної системи влади. Спецконтингент, що утримувався, — колишні старости сіл, посібники німецького окупаційного режиму, колишні поліцаї, бійці, члени ОУН, УПА, священнослужителі православних і католицьких церков. За час існування колонія декілька разів змінювала види режиму: спочатку — загальний, на початку 60-х років — суворий, пізніше — посилений, до 1972 року — знову загальний, а потім — особливий.
Під час візиту моніторинговою групою досліджено документацію, яка стосується життєдіяльності колонії, медичну документацію, оглянуто виробничі, господарські, житлові приміщення, медичну частину на їх відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів. Монітори відвідали приміщення виробництва і майстерень, камери ДІЗО, житлові приміщення, лазнево-пральний комбінат, харчоблок, медичну частину, кімнати побачень, дільницю максимального рівня безпеки, арештний дім. Моніторів супроводжували перший заступник начальника установи — Бабак Сергій Васильович та заступник начальника установи — Гордієнко Юрій Олексійович. Керівник установи — Ткачук Юрій Анатолійович.
Загальна частина
За даними керівництва закладу, на момент моніторингового візиту в установі утримуються 339 засуджених, які розміщені у восьми дільницях СПС. У додатковому секторі максимального рівня безпеки для утримання засуджених до довічного позбавлення волі утримуються 30 засуджених довічно. Протягом поточного року до установи прибули 109 засуджених. У 2022 році в установі померли три, у 2023 — дві особи. В установі працюють два психологи. Працевлаштовано 65 осіб, з них чотири за трудовими договорами та 32 за договорами ЦПХ. У карцері утримувалися двоє, в одиночній камері — один, у дільниці ДПК — троє засуджених. У медичній частині перебувало дві особи, на обліку ВІЛ/СНІД — 16, схильні до самогубства — 21, до членоушкодження — 25, до втечі — 13, злісні порушники режиму утримання — 21. Одна особа протягом поточного року звільнена через важку хворобу. На обліку за інвалідністю першої групи перебуває одна особа, другої — чотири особи, третьої — тринадцять осіб. Протягом 2022 року звільнено 31 особу, у 2023 році — 28 осіб. Жодного засудженого протягом 2022 та 2023 років не було звільнено умовно-достроково і не було переведено на більш м’який режим утримання. В установі наявні 33 засуджені, що відторгнуті загалом.
У поточному році задокументовано п’ять випадків застосування спецзасобів, а саме: загиб руки за спину та застосування кайданок. У власному користуванні 124 засуджені мають планшети з доступом до мережі інтернет. Протягом 2022 відбулися 76 тривалих побачень, у 2023 році — 101. Короткострокових побачень: у 2022 році через скло — 42, контактних — 0; у 2023 році через скло — 31, контактних — 95.
За даними адміністрації, середньомісячний заробіток засуджених за трудовими договорами складає 4307,15 гривні, за договорами ЦПХ — 388,39 гривні. Також адміністрацією було надано документацію, яка стосується виробництва, а також результати санітарно-мікробіологічного дослідження питної води.
Монітори Харківської правозахисної групи провели дослідження на предмет відправлення та отримання кореспонденції в цій колонії. Протягом 2022 року до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в закритому вигляді було відправлено 10, у 2023 — три звернення. Отримано: у 2022 році — 14, у 2023 — 6 листів. У прокуратуру відправлено: у 2022 році — 11, у 2023 році — 3 звернення. Отримано: у 2022 році — 11, в поточному році — п’ять листів. В інші державні органи протягом 2022 року відправлено 101, у 2023 році — 44 звернення. У правозахисні організації протягом 2022 і 2023 років листи не відправлялися. За повідомленням адміністрації, установа потребує коштів на будівельні матеріали, побутову техніку, миючі засоби тощо.
Медична частина №96 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Волинській та Рівненській областях
Завідувач медичної частини — Боднар Я.М. Під час відвідування моніторинговою групою вивчено медичну документацію, оглянуті кабінети лікарів, рентген-кабінет, палати та інші приміщення медичної частини на їх відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів.
Згідно з інформацією, яку було надано персоналом медичної частини, укомплектовані наступні посади: завідувач медичної частини-лікар — 1 ставка; лікар-терапевт — 0,25 ст.; лікар-психіатр — 0,5 ст.; лікар-стоматолог — 0,5 ст.; лікар-рентгенолог — 0,5 ст. Разом з тим моніторинговій групі не надали для ознайомлення штатний розпис, пояснивши це тим, що даний документ відсутній.
Проліковано хворих за поточний рік: у стаціонарі — 53 особи; амбулаторно — 202 особи. Диспансерний нагляд здійснюється за: ВІЛ-інфіковані — 16 осіб (з них 15 приймають АРТ); туберкульоз (кат. 5.1) — 13 осіб; із розладами психіки — п’ять осіб. На момент відвідування на стаціонарному лікуванні перебувало дві особи.
Під час моніторингового візиту були виявлені недоліки в роботі медичної частини №96, що призводять до порушення прав засуджених в Городищенської виправної колонії №96, зокрема:
1. Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при наданні медичної допомоги
Через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
2. Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)
Диспансерний нагляд здійснюється за 18 особами, які мають інвалідність. З них І гр. — одна особа; Ⅱ гр. — четверо осіб; Ⅲ гр. — 13 осіб. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що в однієї особи з інвалідністю відсутня індивідуальна програма, реабілітації (далі — ІПР). Крім того, моніторинговою групою встановлено, що деякі рекомендації ІПР не виконуються, у зв’язку з чим засуджені не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів. В установі не створено умов щодо утримання осіб з інвалідністю, стаціонар розташований на другому поверсі (відсутні пандуси, поручні тощо).
3. Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С
З початку 2023 року в медичній частині швидкими тестами було проведено 188 обстежень осіб на наявність вірусного гепатиту С (далі — ВГС), з яких у 50 осіб встановлено підозру на захворювання. Особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.
4. Порушення права засуджених та ув’язнених осіб на інформацію про стан здоров’я, методів лікування та неналежне ведення документації
4.1 Встановлено відсутність у медичних картках стаціонарних хворих №003/о інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування.
4.2 У медичній частині не організовано проведення замісної підтримувальної терапії (далі — ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. Наркозалежним особам не забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.
4.3 В медичній частині не ведуться “Контрольна карта диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою” №030-5/0.
4.4 Моніторами було встановлено відсутність журналу обліку фактів виявлення тілесних ушкоджень у засуджених у медичній частині. Крім того, під час вивчення документації моніторами було встановлено, що відсутній номер карти засудженого П., який має відповідати порядковому номеру реєстрації пацієнта, зазначеному в “Журналі обліку фактів виявлених тілесних ушкоджень засуджених осіб у Городищенської виправної колонії №96”.
5. Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при проведенні профілактичних медичних оглядів
Відсутній журнал обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду, що свідчить про неналежне проведення профілактичних оглядів.
Крім того, моніторингова група зафіксувала відсутність особистих медичних книжок у двох засуджених, які працюють в їдальні.
6. Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами
6.1 У медичній частині відсутній дентальний рентгенапарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.
6.2 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено відсутність електродів.
7. Порушення правил пожежної безпеки
Приміщення медичної частини не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації. Крім того, приміщення кабінету лікарів та рентген-кабінету не забезпечені вогнегасниками. Зазначене не забезпечує безпечних умов перебування пацієнтів в умовах стаціонару та може становити загрозу їхньому життю та здоров’ю.
Виробництво
В установі немає розвинутого виробництва та державних замовлень. У ремонтно-механічній дільниці №2 виготовляються різноманітні вироби з металу на замовлення. У засуджених відсутній спецодяг, а також засоби безпеки.
У столярному цеху виготовляють вироби з деревини.
Майстерня з ремонту автомобілів.
Великий цех №1, в якому майже немає виробництва.
У швейному цеху працюють близько семи засуджених.
Також на так званому виробництві “Амелія” виробляються різноманітні вироби.
ПТУ
У профтехучилищі готуються до нового навчального року. Близько 30 засуджених після навчання і практичних занять зможуть отримати диплом токаря, електрика, кочегара, верстатника широкого профілю, кранівника. Серед навчальних приладів є працюючий макет робочого крану, токарні станки, фрезерувальний станок. Навчальні класи з практичними знаряддями. У спеціальному класі відбуваються онлайн навчання кухарів.
Харчоблок
Для приготування їжі використовуються чотири котли. Просторий зал для приймання їжі, в умивальнику гаряча вода, мило і рушники.
Порція на обід.
Лазнево-пральний комбінат
Відгороджений куточок фельдшера.
Перукарня.
Пральні машини.
Дисциплінарні приміщення
Засудженого Б. за постановою суду поміщено строком на один місяць в одиночну камеру. Його адвокат подав апеляцію з порушенням термінів оскарження, відповідно, апеляційний суд відхилив апеляцію. Засуджений Г. за рішенням суду відбуває стягнення два місяці й 27 діб. Засуджений скаржиться на погану якість питної води, а також на те, що не має можливості здійснювати телефонні дзвінки. Засуджений Р. відбуває 14 діб карцеру за конфліктну ситуацію, оскаржувати стягнення наміру не має. Засуджений І. відбуває 14 діб карцеру за виготовлення бражної закваски.
Сектор для утримання засуджених довічно
На момент відвідування в секторі для утримання засуджених довічно перебуває 30 осіб. Камери однакові за розміром. Відносно 10 осіб застосовується профілактичний облік. Чотири особи схильні до нападу, одна — до втечі, дві — до самогубства, одна — до членоушкодження і дві — до вживання та розповсюдження наркотичних і одурманюючих речовин.
Телефонні розмови відбуваються у спеціальному приміщенні.
Також у наявності приміщення для користування інтернетом.
Засуджені можуть грати у теніс, займатися на тренажерах.
У секторі розташована швейна майстерня. Тут працюють двоє засуджених довічно.
Є прогулянкові дворики, в кожному — спортивні приладдя.
Засуджені довічно мають право тримати у власному користуванні планшет з доступом до інтернету. Моніторами було перевірено можливість написання звернень на гарячу лінію Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
У камері №3 моніторами було зафіксовано випадок неадекватної поведінки засудженого довічно М. Його поведінка явно свідчила про розлад психіки. Представники адміністрації повідомили, що засуджений М. страждає на психічні захворювання.
Ми звертаємося до керівництва Міністерства юстиції, ЦОЗ ДКВС звернути увагу на проблему утримання психічно хворих засуджених у пенітенціарних закладах. Просимо вирішити питання обстеження осіб, що викликають підозри на психічні захворювання. Особливо це стосується засуджених до довічного позбавлення волі. Таких осіб, в яких є підозри на психічні захворювання, в різних пенітенціарних закладах ми нарахували не менше десяти. Ці особи створюють небезпеку як для засуджених, так і для персоналу пенітенціарних установ.
Житлові приміщення
Приміщення барачного типу. Ліжка одноярусні, деякі розміщені впритул, з порушенням права на приватність.
У деяких місцях відбуваються ремонтні роботи. Деякі приміщення вже відремонтовані з урахуванням особистого простору для засуджених.
Кімнати побачень
Кімнати короткочасних побачень через скло. Також є кімнати для короткострокових контактних побачень. За даними адміністрації, кількість контактних побачень у поточному році значно збільшилася.
Кімнати тривалих побачень
Превентивний моніторинговий візит до Катеринівської виправної колонії №96 здійснено Харківською правозахисною групою. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, членів громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни. Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.
Дата візиту: 22 серпня 2023 року
UPD. Співробітники ГО "Харківська правозахисна група" висловлюють щирі співчуття родині та колегам першого заступника начальника установи, підполковника внутрішньої служби Бабака Сергія Васильовича з приводу його передчасної смерті. Нехай світла пам’ять про Сергія Васильовича назавжди залишиться в серцях близьких людей, а Бог подарує йому вічне життя та спокій.