MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингового візиту до Чернігівського слідчого ізолятора

28.11.2023   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олег Цвілий
На початку XX cтоліття арештантів “Чернігівської Губернської тюрми №1” використовували для проведення дезінфекції під час епідемій. Сьогодні — це установа закритого типу, яка здійснює правозастосовні та правоохоронні функції. Ставлення до в’язнів людяне, але у закладі відсутній стаціонар медичної частини, окремий кабинет для медичного огляду жінок, не дотримано вимоги для ізоляції хворих на туберкульоз.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Історична довідка

Перші згадки про органи виконання покарань на Чернігівщині з’являються на початку XIX століття, коли прихід до влади імператора Олександра І ознаменувався централізацією тюремної справи. Для потреб губернських міст розробляються (рос.) “образцовые” проєкти тюремних замків. Будівля Чернігівського тюремного замку зберегалася у первозданному вигляді до середини XIX століття. У 1849 році дерев’яні флігелі та кам’яний корпус було замінено на один двоповерховий кам’яний корпус. У 1910 році до основного корпусу було добудовано третій поверх. Така значна будівля в місті не могла не брати участь в його житті, хоча її мешканці виконували малоприємні роботи. Чернігівська тюрма мала підряди на санітарне очищування. Арештантів використовували для проведення дезінфекції під час епідемій, які були дуже часто. В історичній довідці матеріалів центрального архіву міста Чернігова значиться, що з 1918 до 1920 року заклад мав назву “Чернігівська Губернська тюрма №1”. У 1920 році тюрму було перейменовано в “Чернігівський Губернський Будинок примусово суспільних робіт”(БУПР). Ця назва була до 1923 року. У 1925 році Чернігівський Губернський БУПР було перейменовано в “Окружний Будинок суспільно-примусових робіт”.

За часи німецької окупації з Чернігівської тюрми було вивезено та закатовано понад 7000 радянських громадян. Інформація з архівних матеріалів свідчить про те, що в деяких камерах утримувалось по 40-60 осіб. За часи радянської влади деякі будівлі були добудовані та переобладнані. З 1952 до 1962 року установа мала назву “Чернігівська тюрма УМВС у Чернігівській області”. У 1962-1980 роках це була установа виконання покарань УВС Чернігівського облвиконкому. З 1980 і до 1998 року установа мала назву “Чернігівський слідчий ізолятор УМВС у Чернігівській області”. У зв’язку з підпорядкуванням органів та установ виконання покарань управлінню ДДУПВП у Чернігівській області, з 1998 року установа стала називатися “Чернігівським слідчим ізолятором”.

Загальна частина

Державна установа “Чернігівський слідчий ізолятор” — установа закритого типу, яка здійснює правозастосовні та правоохоронні функції. У слідчому ізоляторі утримуються особи, щодо яких рішенням суду як запобіжний захід обрано взяття під варту або до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт. Засуджені, вироки щодо яких не набрали законної сили і щодо яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою. Засуджені до позбавлення волі, які залишені для роботи з господарського обслуговування. Для слідчо-заарештованих функціонує проєкт IP-телефонії.

За даними керівництва закладу, на момент моніторингового візиту в установі утримуються 368 осіб, з них — семеро засуджених довічно, двоє неповнолітніх і 24 жінки. Протягом поточного року до СІЗО прибула 481 особа. У 2022 році в установі померло три особи, у 2023 — також три особи. У СІЗО працює один психолог. Працевлаштовано 12 осіб на господарських роботах. У медичній частині перебувала одна особа. У карцері не було жодної людини. Ставлення адміністрації до ув’язнених людяне. На обліку ВІЛ/СНІД — 31 особа, схильні до самогубства — п’ять, до членоушкодження — 10, до втечі — п’ять осіб. У 2022 році одну людину було звільнено за станом здоров’я. У 2022 році було зареєстровано три скарги щодо неналежних умов утримання та неналежного надання медичної допомоги. У 2023 році — одна скарга. На обліку за інвалідністю перебувають 15 осіб. II гр. — дві особи, III гр. — 13 осіб.

Протягом 2022 року звільнено 161 особу. З них умовно-достроково — одну особу і одній особи замінено режим утримання на більш м’який. У 2023 році звільнено 114 осіб, з них три — умовно-достроково і одній особи замінено режим утримання на більш м’який. Протягом 2022 року було здійснено 17 випадків викликів швидкої допомоги, у 2023 році — 13 випадків. У 2022 зафіксовано 49 випадків тілесних ушкоджень: 31 під час прибуття і 18 під час перебування в установі. У 2023 році — 45 випадків: 23 під час прибуття і 22 під час перебування в установі. В установі наявні шість в’язнів, що відторгнуті загалом. У власному користуванні п’ять засуджених мають планшети. Протягом 2022 відбулося 10 тривалих побачень, у 2023 році — 24. Короткострокових: у 2022 році — 258 через скло і 70 — контактних побачень; у 2023 році 440 — через скло і 116 — контактних побачень. У поточному році здійснено 2202 телефонні дзвінки в рамках проєкту IP телефонії та 4085 телефонних дзвінків мобільного зв’язку.

В установі є некомплект персоналу — 10 співробітників. Серед гуманітарних потреб установа потребує оновлення посуду.

Під час візиту моніторинговою групою було досліджено документацію, яка стосується життєдіяльності установи, медичну документацію, оглянуті пости збірного відділення, камери для утримання слідчо-заарештованих, засуджених до довічного позбавлення волі, камери для утримання жінок, господарські приміщення, медична частина, арештний дім на їхню відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів.

Монітори Харківської правозахисної групи провели дослідження на предмет відправлення та отримання кореспонденції. Протягом 2022 року до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в закритому вигляді було відправлено 69, у 2023 — 29 звернень. Отримано: у 2022 році — 61 лист, у 2023 — 22 листи. У прокуратуру відправлено: у 2022 році — 224, у 2023 році — 87 звернень. Отримано: у 2022 році — 224, в поточному році — 71 лист. В інші державні органи протягом 2022 року відправлено 1887, у 2023 році — 778 звернень. У правозахисні організації протягом 2022 відправлено 41 лист і протягом 2023 року — 12 листів.

Керівник СІЗО — полковник внутрішньої служби Дрозд Ігор Валентинович. Моніторів супроводжували: заступник начальника СІЗО — підполковник внутрішньої служби Почепня Євген Валентинович.

Чернігівська міська медична частина

Завідувач Чернігівської міської медичної частини філії ЦОЗ ДКВС України у Чернігівській області (далі — медична частина) — Курило Сергій Анатолійович.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Під час відвідування моніторинговою групою було вивчено медичну документацію, оглянуті приміщення медичної частини на їхню відповідність вимогам законодавства України та міжнародним стандартам. Було виявлено недоліки в роботі Чернігівської міської медичної частини, що призводять до порушення прав засуджених та осіб, зокрема:

1. Порушення прав засуджених та ув’язнених осіб при наданні медичної допомоги

У медичній частині не організовано надання стаціонарної медичної допомоги, а саме:

1.1 Стаціонарне обстеження і лікування хворих з передбачуваною тривалістю їхнього перебування до 30 діб.

1.2 Стаціонарне лікування нетранспортабельних осіб, узятих під варту та засуджених, які залишені до стабілізації їхнього стану та направлення в заклади охорони здоров’я.

1.3 Тимчасова ізоляція в ізоляторі міської медичної частини інфекційних хворих чи хворих з підозрою на інфекційні захворювання для надання їм первинної медичної допомоги, нагляду і спостереження за ними, для збору матеріалів, необхідних для діагностики захворювання, направлення до спеціалізованих лікувальних закладів.

1.4 Лікування хворих після виписки з закладів охорони здоров’я, відповідно до висновків фахівців органів охорони здоров’я. Тримання хворих, які підлягають звільненню через хворобу, за неможливості перебування їх у камерах.

Водночас у медичній частині організовано лише надання амбулаторної медичної допомоги. Дана ситуація склалася у зв’язку з відсутністю необхідних окремих приміщень для створення стаціонару медичної частини. У своїй відповіді на лист №599/4Г-21 від 27.05.2021 року начальника філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Чернігівській області, де було запропоновано розглянути питання наявності в ДУ “Чернігівський слідчий ізолятор” окремого приміщення (відокремленого блоку в режимному корпусі) для створення стаціонару медичної частини, начальник ДУ “Чернігівській слідчий ізолятор” Ігор Дрозд зазначає: “Згідно з актом вимірювання житлової площі приміщень установи 19.03.2020 року, ліміт наповнення складає 375 осіб. Виділення окремого приміщення (відокремленого блоку в режимному корпусі) можливе лише шляхом зменшення планового наповнення установи та виділення значних коштів на проведення відповідних ремонтних робіт для обладнання медичного стаціонару. Розв’язати дані питання (самостійно зменшити ліміт наповнення установи) керівництво не може, а наявного фінансування для проведення ремонтних робіт недостатньо. У зв’язку з чим керівництво установи на даний час не може задовольнити Ваше прохання у виділенні відокремленого блоку у режимному корпусі всіма належними приміщеннями для медичного стаціонару”. З того часу дана ситуація жодним чином не змінилася, що не забезпечує надання належної медичної допомоги засудженим та ув’язненим.

2. Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)

Диспансерний нагляд здійснюється за 15 особами, які мають інвалідність. З них Ⅱ гр. — дві особи; Ⅲ гр. — 13 осіб. Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено відсутність індивідуальних програм реабілітації (далі — ІПР). Крім того, моніторинговою групою встановлено, що рекомендації ІПР не виконуються, у зв’язку з чим ув’язнені не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.

3. Порушення при проведенні профілактичних медичних оглядів та медичного обстеження. Порушення прав засуджених на медичну допомогу

3.1 У профілактичному медичному огляді обов’язково беруть участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики — сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог. Водночас вакантна посада лікаря загальної практики — сімейного лікаря, що свідчить про неповноту проведення медичного первинного та профілактичного огляду.

3.2 Відсутній журнал обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду в ДУ “Чернігівській слідчий ізолятор”.

4. Порушення права засуджених осіб на вибір методів лікування та неналежне ведення документації, порушення права на приватність

4.1 У медичній частині не організовано проведення замісної підтримувальної терапії (далі — ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. Наркозалежним особам не забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.

4.2 Встановлено відсутність у медичних картах амбулаторного хворого 025/о підписаної пацієнтом інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування.

4.3 У медичній частині бракує окремих кабінетів лікарів для приймання пацієнтів, зокрема лікаря-гінеколога. Зазначений спеціаліст здійснює приймання хворих засуджених осіб у флюорографічному кабінеті, де розташовано гінекологічне крісло, що не забезпечує конфіденційності та може призвести до порушення права на приватність під час медичних оглядів.

5. Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами

5.1 У медичній частині відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.

5.2 При огляді стоматологічного кабінету медичної частини було виявлено протерміновані лікарські засоби.

5.3 Аптеку медичної частини не забезпечено виробами медичного призначення та лікарськими засобами необхідними для лікування. Відсутній пломбувальний матеріал.

5.4 Лікарські засоби зберігалися на підлозі приміщення медичної частини.

5.5 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено, що термін придатності електродів минув.

6. Неналежне зберігання ліків отриманих від родичів

У медичній частині відсутня окрема шафа для зберігання ліків від родичів. Крім того, в медичній документації ( медичній карті № 025/о або № 003/о) відсутні заяви від родичів засуджених або інших осіб про передачу ліків, виробів медичного призначення.

7. Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С

Протягом 2023 року в медичній частині було проведено 350 тестувань осіб на наявність вірусного гепатиту С швидкими тестами, з яких у 69 осіб встановлено підозру на захворювання. Не всі особи з підозрою на вірусний гепатит С проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб. Крім того, аптека медичної частини не забезпечена тест-системами для визначення наявності антитіл до вірусу гепатиту С.

8. Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду

8.1 У медичній частині не дотримано вимоги для ізоляції хворих на туберкульоз осіб, зокрема на кордонах чистих зон і зон високого ризику не встановлені перегородки з дверима або повітряні шлюзи. Палати для пацієнтів використовуються більше ніж на одну-дві особи (дві палати-камери на сім ліжко-місць). Двері до палати не оснащені ущільненим порогом, ущільнювачами по краях. Не забезпечена рециркуляція повітря за допомогою механічної вентиляції.

8.2 Деякі приміщення медичної частини — камери-ізолятори потребують проведення ремонтних робіт. Підлога та санвузол потребують ремонту, стіни місцями мають відлущену фарбу, відбиту кахельну плитку. Зазначене ускладнює дезінфекційну обробку даних приміщень.

8.3 У приміщеннях перебування засуджених, зокрема в палатах відділень, ліжка розміщені впритул одне до одного, що порушує вимоги Державних будівельних норм України, а також право засуджених осіб на особистий простір.

8.4 Засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат і туфлі госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі.

9. Порушення права на належну психіатричну допомогу

У стаціонарі відсутній ізолятор для осіб із розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Слідчі кабінети

Слідчі кабінети обладнані тривожною кнопкою.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Камери

В установі є камери для утримання слідчо-заарештованих чоловіків.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Жіночі камери.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Камери для утримання засуджених довічно.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

В установі є чотири камери карцерів.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Лазне-пральний комбінат

Куточок фельдшера відокремлено.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Кабінки в лазні не огороджено, що є порушенням права на приватність.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

У наявності пральні машини.

Чернігівський слідчий ізолятор]

Господарське обслуговування

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Харчоблок

Наявні альтернативні джерела для приготування їжі в разі відключення електроенергії.

Чернігівський слідчий ізолятор]

Засуджені, що працюють на харчоблоці, оформлені за трудовими договорами. 

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Засуджені власноруч пекуть хліб.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Посилки можна надсилати “Новою поштою”.

[Чернігівський слідчий ізолятор]

Превентивний моніторинговий візит з питань дотримання прав людини в пенітенціарній системі до ДУ “Чернігівський слідчий ізолятор”, здійснено ГО “Харківська правозахисна група” спільно з ГО “Захист в’язнів України” у складі помічника народного депутата Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції Сергія Зуйкова, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Олега Цвілого і помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина Андрія Діденко. Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни.

Дата візиту: 13 жовтня 2023 року

Редакторка: Емілія Приткіна
 Поділитися