MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Закликала до геноциду українців

25.01.2024   
Марина Гарєєва
Служба безпеки України оголосила підозру Ельвіні Боровковій — російській блогерці, яка пропонувала зруйнувати Україну “під нуль” і закликала “добивати вцілілих” після ракетного удару по Харкову.

Фото оприлюднене Харківською обласною прокуратурою та Офісом Генпрокурора.

Фото оприлюднене Харківською обласною прокуратурою та Офісом Генпрокурора.

Як розповіли в Офісі Генпрокурора, підозрювана — 25-річна громадянка РФ. Вона проживає у місті Ярославль і має популярні блоги з тисячною авдиторією в телеграмі та тіктоці.  

“За даними слідства, підозрювана публічно підтримує путінську агресію, російську армію та цькування громадян України, — зауважили в Офісі Генпрокурора. — <...> Також підозрювана активно долучається до фінансування військових Російської Федерації та неодноразово закликала до здійснення терористичних актів щодо цивільного населення України”.

“Кстати, как там Харьков?...”

Своєю чергою кіберфахівці СБУ встановили, що блогерка належить до путінських пропагандистів, які агітують за масові вбивства громадян України та повне знищення української цивільної інфраструктури. “Так, зловмисниця вихваляла обстріл Харкова 22 лютого 2023 року, коли рашисти застосували по місту зенітно-ракетні комплекси С-300”, — повідомили в СБУ.

За даними есбівців, наступного дня після обстрілу Харкова Боровкова закликала окупантів завдати повторного удару по обласному центру, щоб “добити тих, хто вижив”.

В Офісі Генпрокурора також розповідали, що російська блогерка має “особливе” ставлення до Харкова. (Рос.) “Кстати, как там Харьков? Говорят, от него ничего не осталось…Такие вот мы, мы вот так вот работаем. Добейте выживших”, — цитували правоохоронці слова Боровкової.

Ба більше, путінська пропагандистка записала й оприлюднила власне звернення до командування російських військ, в якому пропонувала зруйнувати Україну “під нуль”, розповідають у Службі безпеки.

За даними слідства, подібні відео блогерки одразу підхоплювали топові кремлівські телеканали, які використовували відео Боровкової для створення постановчих сюжетів про війну в Україні.

“Ініційована СБУ експертиза підтвердила факти інформаційно-підривної діяльності зловмисниці проти нашої держави”, — сповістили в Службі безпеки України. “Відповідно до висновку експерта за результатами проведення лінгвістичної, семантико-текстуальної експертизи, у відеоматеріалах блогерки містяться заклики до геноциду українського народу шляхом позбавлення життя та фізичного знищення його представників”, — додали в Офісі Генпрокурора. 

На підставі зібраних доказів слідчі СБУ заочно повідомили Боровковій про підозру за фактом публічних закликів до геноциду, а також виготовлення матеріалів із закликами до геноциду з метою їх розповсюдження (частина друга статті 442 Кримінального кодексу України).

Читайте також: Дружину російського військового, яка закликала ґвалтувати українок, оголосили у міжнародний розшук

Наразі зловмисниця переховується від правосуддя на території Російської Федерації, тож тривають комплексні заходи для притягнення її до відповідальності за вчинені злочини. Вирішується питання щодо оголошення підозрюваної у розшук.

Розслідування проводили співробітники СБУ в Харківській області за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури.

Публічні заклики до геноциду українців

Раніше Харківська правозахисна група писала, що російського пропагандиста Армена Гаспаряна засудили до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Ідеолога “денацифікації” України визнали винним у публічних закликах до геноциду українського народу.

У своїй книзі обвинувачений говорив, що необхідно почати “денацифікацію”, а по суті геноцид українського народу, з кордонів нелегітимних квазіреспублік (так званих “ДНР” і “ЛНР”), створених і підтримуваних Кремлем, і просуватися далі усією територією України. Як наголошували правоохоронці, Гаспарян також висував ідеї про фільтраційні та концентраційні табори для українців і навіть повне знищення українського народу.

Ідеї пропагандистської книги Гаспаряна використовувало найвище політичне та військове керівництво Російської Федерації, а Управління справами Президента РФ закупило книгу Гаспаряна для службового користування.

У листопаді минулого року Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки презентував дослідження “Геноцидна риторика російського режиму”. Як зазначали експерти, в Росії до геноцидної риторики вдаються не лише учасники пропагандистських токшоу чи адміністратори анонімних телеграм-каналів. Елементи такої риторики також наявні в лексиконі представників російської влади та матеріалах, створення і поширення яких відбувається на замовлення і під контролем російського уряду. Таким чином геноцидна риторика є у матеріалах, які публікують офіційні видання російських органів влади, а також у публікаціях федеральних медіа РФ, які підпорядковуються російському уряду та фінансуються ним.

Детальніше про особливості доведення геноцидної риторики Кремля та базу даних російських інформаційних злочинів можна прочитати у статті ХПГ.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися