MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Комітет ООН з прав дитини засудив порушення прав українських дітей з боку РФ

12.02.2024    доступно: in English | На русском
У рекомендаціях Комітету знайшли відображення проблеми, підняті у спільній доповіді АДЦ “Меморіал” і Харківської правозахисної групи.

© Ruslan Lytvyn / Shutterstock [дитина, діти, біженці]

© Ruslan Lytvyn / Shutterstock

Після розгляду державної доповіді Російської Федерації на 95-й сесії Комітету ООН з прав дитини у січні 2024 року КПД випустив на адресу Росії рекомендації з жорсткою критикою порушень прав українських дітей. Комітет має на увазі дітей, які як постраждали від військових дій на території України, так і опинилися на тимчасово окупованих територіях, а також були вивезені до Росії.

Комітет вважає російську владу відповідальною за вбивства і поранення сотень дітей в результаті невибіркових нападів із застосуванням зброї широкого радіуса дії; вивезення тисяч дітей з України, в тому числі з тимчасово окупованих районів; застосування спрощеної процедури надання російського громадянства дітям, які були вивезені до РФ або перебувають на тимчасово окупованих територіях, і позбавлення їх українського громадянства в порушення Конвенції та гуманітарного права; довільні затримання, жорстоке поводження та тортури, сексуалізоване насильство щодо дітей на окупованій території України; напади на лікарні, школи та навчальні заклади та окупація шкіл російськими збройними силами, що обмежують доступ до освіти для мільйонів дітей.

Під час діалогу з російською делегацією в Женеві експерти Комітету закликали владу РФ негайно припинити військову агресію. У своїх рекомендаціях Комітет вказав, що Російській Федерації слід співпрацювати з незалежною міжнародною комісією Організації Об’єднаних Націй з розслідування ситуації в Україні та Міжнародним кримінальним судом, розслідувати всі повідомлення про насильство всякого роду проти дітей в контексті війни й покарати винних у цих злочинах командирів, співробітників правоохоронних органів і пенітенціарних установ. Комітет зажадав визнати, що лікарні й школи не можуть бути об’єктами нападу, і вжити заходів для запобігання військовому використанню шкіл російськими збройними силами та угрупованнями, а також утвердити Декларацію про безпечні школи.

У контексті порушень прав дітей, передбачених Конвенцією та міжнародним гуманітарним правом, Комітет закликав владу РФ покласти край примусовому переміщенню або депортації дітей з окупованої території України; надати інформацію про точну кількість та місцеперебуваннявивезених дітей, забезпечити реєстрацію їх походження та їх якнайшвидше повернення в Україну; забезпечити збереження українського громадянства дітей, вивезених до РФ або тих, які перебувають на окупованих територіях.

Декілька рекомендацій стосуються сфери освіти. Так, Комітет стурбований загальною мілітаризацією шкільної сфери Росії, від якої вивезені українські діти особливо страждають, а також тим, що на окупованих територіях України введені російські навчальні програми. Зокрема, Комітет стурбований повідомленнями про тиск на вчителів у Криму з метою змусити їх активно підтримувати й культивувати позитивне ставлення школярів до російського вторгнення в Україну та утримуватися від критики російської влади. Відзначаючи порушення прав на освіту рідною мовою в Криму, Комітет закликав забезпечити право дітей навчатися українською та кримськотатарською мовами та вільно користуватися ними.

У рекомендаціях Комітету знайшли відображення проблеми, підняті у спільній доповіді АДЦ “Меморіал” і Харківської правозахисної групи.

 Поділитися