MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

До України евакуювали жінку, якій окупанти не платили пенсію через її український паспорт

13.02.2024   
Марина Гарєєва
80-річну маломобільну жінку евакуювали з тимчасово окупованої частини Донецької області. Більше про те, як російські окупанти чинять тиск на людей з українськими паспортами, — у статті ХПГ.

Пані Антоніна. Фото оприлюднене Офісом Омбудсмана. Pani Antonina Photo posted by the Office of the Ombudsperson

Пані Антоніна. Фото оприлюднене Офісом Омбудсмана.

З окупованої Донеччини — до Львова 

Про деталі евакуації розповів Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець у своєму телеграм-каналі 12 лютого. 

За словами Лубінця, до нього звернулася донька літньої жінки, яка упродовж тривалого часу не могла вивезти матір з російської окупації.

Її мати, пані Антоніна, мешкала в одному з окупованих сіл Донеччини. Вона була у важкому стані та не могла самостійно пересуватися, тож не могла виїхати з окупованого села. Ба більше, у жінки не лишилося ані рідних, ані знайомих, які могли б за нею доглядати. Ситуацію погіршувало й те, що російська окупаційна влада не виплачувала жінці пенсію, оскільки вона відмовилася отримувати російський паспорт. Таким чином пенсіонерка була змушена виживати в умовах окупації без жодних засобів для існування та перебувала у скруті.

Офіс Омбудсмана та громадська організація, що евакуює людей, вирішили вивозити жінку через територію РФ та країн ЄС. “Все організували так, щоб була можливість супроводжувати жінку протягом усього часу, з урахуванням ризиків, які могли виникнути при перетині кордонів, — поділився Уповноважений. — 24 січня пані Антоніна покинула свою домівку та розпочала важкий шлях. Маршрут жінки пролягав через тимчасово окуповану територію Донецької області та території Росії, Естонії, Латвії, Литви та Польщі. На кожному етапі пані Антоніну супроводжували волонтери, які придбали їй візок та ходунки”.

Вже 4 лютого пані Антоніна зустрілася зі своєю донькою у Львові. 

Репресії проти українців в російській окупації 

Ще у грудні минулого року у ГУР повідомляли, що Кремль посилює репресії проти українців, які опинилися в російській окупації. Як зазначали у Головному управлінні розвідки, нелегітимні адміністрації окупантів “створюють жахливі й нестерпні умови” для тих громадян України, які відмовляються від російських паспортів. Зокрема, людям відмовляють у наданні медичної та соціальної допомоги, їх позбавляють доступу до електроенергії та систем водопостачання тощо.

18 грудня 2023 року Іван Федоров, міський голова Мелітополя, також повідомляв, що для отримання так званого “закордонного паспорта РФ” (який дозволяв виїхати з тимчасово окупованих територій) росіяни вимагали від мелітопольців величезний пакет документів: шкільний атестат, диплом з університету, довідки з усіх місць роботи, а також письмове пояснення про перерви у працевлаштуванні. На думку міського голови, таким чином російські окупаційні сили намагалися зрозуміти, де саме були мешканці Мелітополя у 2014-му році, коли Російська Федерація розпочала злочинну війну проти України, і чим мелітопольці займалися увесь час російської війни.

Читайте також: У Мелітополі окупаційна влада залишила літніх людей без жодної допомоги, заборонивши останній благодійний фонд

На початку грудня 2023-го Харківська правозахисна група писала, що представники РФ посилюють фільтраційні заходи на тимчасово окупованих територіях Запорізької області України та намагаються виявити проукраїнськи налаштованих людей. Раніше ми повідомляли, що на окупованих територіях Запорізької області росіяни не видавали ліки (зокрема інсулін), якщо в людини не було російського громадянства. Ба більше, людям з українським громадянством погрожували катуваннями, їх позбавляли необхідних для життя послуг, шантажували й обіцяли не видати документи про освіту і таке інше. Як наголошував Іван Федоров, “мешканців ТОТ ставлять перед вибором — або російський паспорт, або існування за межею виживання”. Те саме відбувалося й на інших тимчасово окупованих територіях України, які опинилися під контролем російських Збройних сил. До прикладу, в серпні 2023-го нелегітимний голова Лазурненської селищної територіальної громади Скадовського району Олександр Дудка погрожував вивозити у невідому напрямку місцевих мешканців без російських паспортів та погрожував батькам, які не хотіли віддавати власних дітей до російських шкіл. Колаборант також підтверджував, що людям без російських паспортів не видаватимуть ліків. “Медичні препарати, придбані з бюджету Російської Федерації, іноземним громадянам, тобто громадянам України, видаватися не будуть. У першу чергу це стосується інсулінових, які вже мали змогу відчути на собі, як [це] — бути громадянином іншої країни”, — погрожував Дудка.

Ще на початку серпня 2023-го дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. Як наголошувала команда Conflict Observatory, Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності. Дослідники також підтверджували, що українці, які відмовляються отримувати російські паспорти, можуть лишитися без медичної допомоги, тож вразливі верстви населення (літні люди, люди з хронічними захворюваннями, інвалідністю або люди, які мають невисокі прибутки та потребують державних виплат) можуть просто загинути, особливо якщо у них немає змоги виїхати з окупованих Росією міст і селищ. “...Тактики [РФ] порушують міжнародне право, включно з забороною дискримінувати людей, які живуть в умовах окупації, за національною ознакою і примушувати їх присягати на вірність окупаційній владі, що, згідно з Гаазькою та Женевською конвенціями, є незаконним”, — зазначали дослідники. При цьому у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися