MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Росії вербують увʼязнених жінок воювати проти України

21.02.2024   
Марина Гарєєва
Жінкам пропонують річні контракти та обіцяють помилування. Більше про намагання РФ відправити російських і українських жінок на злочинну війну — у статті Харківської правозахисної групи.

Жіноча виправна колонія № 2. Світлина УФСВП у Санкт-Петербурзі та Ленінградській області, оприлюднена виданням “Важливі історії”.

Жіноча виправна колонія № 2. Світлина УФСВП у Санкт-Петербурзі та Ленінградській області, оприлюднена виданням “Важливі історії”.

Вербування в російських жіночих колоніях  

У Росії почали вербувати увʼязнених жінок на війну з Україною.

Про це 19 лютого повідомило видання “Важливі історії”. За даними журналістів, ув’язненим жінкам пропонують підписати річний контракт і обіцяють помилувати.

Як з’ясували журналісти, Міноборони РФ вербує воювати проти України увʼязнених, яких утримують у жіночій виправній колонії №2 (ВК-2). Ця колонія розташована у селищі Ульянівці Ленінградської області. Про вербування “Важливим історіям” розповіли колишні ув’язнені цієї виправної колонії, які отримали звістки від подруг, котрі наразі відбувають термін у ВК-2.

Ба більше, журналістам навіть вдалося з’ясувати дані двох жінок, які погодилися поїхати на війну проти України з колонії, їхня родичка підтвердила цю інформацію.

За словами колишніх увʼязнених, представники російського Міноборони приходили до колонії декілька разів від осені минулого року. Вони пропонували жінкам укласти контракт на рік, зокрема пропонували йти на війну снайперками та штурмовиками. Відправленню на фронт мали б передувати два місяці навчання. Після закінчення контракту ув’язненим обіцяли помилування.

Як пишуть “Важливі історії”, воювати проти України погодилося від 20 до 50 жінок, проте жодної з них поки що не забрали з колонії.

Співрозмовниця “Важливих історій” каже, що в телефонних розмовах намагалася відмовити своїх знайомих у колонії від злочинної війни. “Ви розумієте, що ви будете під обстрілами? Ви будете просто гарматним м’ясом”, — казала вона ув’язненим.

Читайте також: Як у 2023 році росіяни відмовлялися воювати в Україні

Журналісти видання зв’язалися з ВК-2, але їх переадресували до Управління Федеральної служби виконання покарань (УФСВП) у Ленінградській області. “Важливі історії” надіслали письмовий запит до управління та пообіцяли оприлюднити відповідь, якщо вона надійде.

Як наголосили журналісти, це перший конкретний випадок вербування жінок-увʼязнених, про який їм стало відомо. Проте ще раніше Генеральний штаб Збройних Сил України повідомляв про таке вербування. “Щоб поповнити втрати в живій силі, противник намагається залучити до участі в бойових діях засуджених жінок. Упродовж тижня окупанти завербували близько 50 осіб із жіночої виправної колонії міста Сніжне тимчасово окупованої території Донецької області. Також відомо, що їх направлено на територію Російської Федерації для проходження підготовки”, — йшлося в повідомленні Генштабу від 4 лютого 2023 року. У березні 2023-го у Генштабі також сповіщали, що у бік Донецької області України прямував потяг, у плацкартних вагонах якого перевозили в’язнів, а в одному з вагонів перебували засуджені жінки. За даними російської правозахисниці Ольги Романової, Російська Федерація вдавалася до таких дій ще наприкінці 2022 року. За її словами, жінок забирали з колоній, розташованих на Півдні РФ. Романова казала, що йшлося про сотню ув’язнених, які до відправлення в Україну працювали у Краснодарському краю.

Журналісти також підкреслили, що в Росії давно намагаються закликати жінок воювати проти України. Як раніше розповідали “Важливі історії”, жінкам могли пропонувати записатися до батальйонів “Борз” та “Еспаньола”, у які набирали медиків, зв’язківців, операторів безпілотників, снайперів і штурмовиків. Жінкам пропонували контракт на пів року та п’ять мільйонів російських рублів у разі смерті.

20 лютого у Центрі національного спротиву підтвердили, що в Росії активно вербують ув’язнених жінок для участі у війні проти України. За даними Центру, упродовж останніх місяців російське Міноборони “проводить роботу з ув’язненими у жіночих виправних колоніях в різних регіонах РФ”, а жінкам пропонують укласти контракти на рік. При цьому ув’язненим пропонують бойові посади (снайпера та штурмовика) та обіцяють помилування.

Тиск на бранців Кремля та спроби мобілізувати українок в окупації

Ще у грудні 2022 року Харківська правозахисна група писала про тиск на українських полонених, яких обманом і шантажем намагаються змусити воювати проти власної країни у складі російських підрозділів. Тоді ж представники РФ намагалися вербувати українських політв’язнів. Також у грудні 2022-го у Центрі стратегічних комунікацій StratCom Ukraine повідомляли, що в окупованій Горлівці почали видавати повістки жінкам. 20 грудня 2022 року військові оприлюднювали фото такої повістки в офіційному телеграм-каналі.

Повістка, яку російські окупанти вручили жінці в окупованій Горлівці. Оприлюднено СтратКом ЗСУ / AFU StratCom в телеграмі [незаконна мобілізація окупована Горлівка]]

Повістка, яку російські окупанти вручили жінці в окупованій Горлівці. Оприлюднено СтратКом ЗСУ / AFU StratCom в телеграмі

Як було зазначено у повістці, жінка, котрій окупанти надали звання рядової, мала прибути до палацу культури “Кочегарка” 19 грудня 2022 року. Незаконна влада погрожувала жінці відповідальністю за неявку.

Ще раніше, а саме 14 травня 2022 року, у пропагандистській телеграм-групі (рос.) “Донбасский Кейс” писали, що окупаційне МВС самопроголошеної “ЛНР” “планує доукомплектувати” так звану “народну міліцію” та інші злочинні формування “до стану повної бойової готовності”, а тому складатиме списки жінок від 35 до 50 років для “формування мобілізаційного резерву”. Таким чином, усі жінки такого віку, крім матерів-одиначок і багатодітних матерів (жінок, які мають трьох і більше дітей), опинилися заручницями злочинної російської влади на тимчасово окупованих територіях.

У Генштабі ЗСУ також підтверджували інформацію, що росіяни та їхні ставленики незаконно мобілізують жінок на Донеччині. “З метою поповнення втрат в живій силі та доукомплектування підрозділів 1 армійського корпусу за мобілізацією призивають жінок. 28 осіб жіночої статі вже призвано та направлено на підготовку Калінінським районним військовим комісаріатом міста Донецьк”, — повідомляли українські військові у фейсбуці 12 грудня 2022 року.

Крім цього, у вересні 2022-го в захопленому росіянами Маріуполі окупанти розповсюджували листівки, в яких закликали жінок приєднатися до лав російських Збройних сил і піти воювати проти власної країни. Про такі випадки розповідала пресслужба Маріупольської міської ради у своєму телеграм-каналі.

У телеграм-каналі міськради також оприлюднювали приклад листівок, які російські окупаційні сили роздавали мешканкам Маріуполя. На листівці містилося риторичне запитання, видрукуване російською мовою. “А на що ти готова заради перемоги?” — запитували представники терористичної країни, які планомірно знищували місто Марії разом із його мешканцями й мешканками.

Фото повістки оприлюднене Маріупольською міською радою.

Фото повістки оприлюднене Маріупольською міською радою.

Нагадаємо, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені, а призов мешканців/-ок тимчасово окупованих територій до лав загарбницької армії є черговим воєнним злочином Російської Федерації. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися